ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі в порядку загального позовного провадження
12 травня 2021 року Справа № 923/509/21
Господарський суд Херсонської області у складі судді Нікітенка С.В. , дослідивши матеріали позовної заяви
за позовом: Приватного підприємства "Приватне сільськогосподарське підприємство "Новогригорівське", с. Новогригорівка, Генічеський район, Херсонської області, код ЄДРПОУ 30812348,
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП Альфа Фарм", м.Херсон, код ЄДРПОУ 41348086,
до відповідача-2: Херсонської міської ради, м. Херсон, код ЄДРПОУ 26347681,
про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації цих договорів, визнання протиправними та скасування рішень про відмову у державній реєстрації та про визнання права оренди земельних ділянок.
Без участі сторін.
в с т а н о в и в:
Приватне підприємство "Приватне сільськогосподарське підприємство "Новогригорівське" звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП Альфа Фарм" та Херсонської міської ради державний реєстратор прав на нерухоме майно Херсонської міської ради Херсонської області Скакун Сергій Миколайович, в якій просить наступне:
- визнати недійсними договори оренди двох земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 193,43 га (перша земельна ділянка площею 96,89 га кадастровий номер 6522181000:04:008:0001 та друга земельна ділянка площею 96,54 га кадастровий номер 6522181000:04:009:0002) від 20 жовтня 2020 року, укладених між ГУ Держгеокадастр в Херсонській області (орендодавець) та ТОВ ДП Альфа Фарм за наслідками земельних торгів, а також скасувати відповідну державну реєстрацію цих договорів оренди.
- визнати протиправними та скасувати Рішення № 65515109 від 09.02.2021р. та Рішення № 56514864 від 09.02.2021р. прийняті відповідачем-2 та зобов`язати останнього зареєструвати за позивачем право оренди на дві земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 193,43 га (перша земельна ділянка площею 96,89 га кадастровий номер 6522181000:04:008:0001 та друга земельна ділянка площею 96,54 га кадастровий номер 6522181000:04:009:0002) на підставі договору оренди земельних ділянок, який укладений 20 березня 2009 року, зареєстрованого 22 травня 2009 року у Державному реєстрі земель під № 4АА002464- 040972000030 та додаткової угоди до нього від 14 лютого 2012 року.
Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 14.04.2021 визначено суддю по справі - Нікітенко С.В.
Ухвалою суду від 19 квітня 2021 року позовну заяву Приватного підприємства "Приватне сільськогосподарське підприємство "Новогригорівське" (вх. №1104/21 від 14.04.2021) залишено без руху та надано останньому час для усунення недоліків шляхом наданням: доказів сплати судового збору у встановленому розмірі (сплатити 18160,00 грн.); зазначенням вірного коду ЄДРПОУ відповідача-2; уточнення назви відповідача-2; наданням копії оскаржуваного договору, рішення або клопотання про витребування зазначених документів; надання заяви/клопотання про залучення до участі у справі третьої особи.
07 травня 2021 року до суду від позивача у справі надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, позивачем надано докази сплати судового збору у встановленому розмірі, визначено відповідача-2, зазначено код ЄДРПОУ відповідача-2, заявлено клопотання про залучення до участі у справі третьої особи та клопотання про витребування доказів.
За приписами частини 1 статті 12 ГК України господарське судочинство здійснюється у порядку наказного та позовного провадження, яке (тобто позовне) може бути загальним або спрощеним.
Відповідно до ч.ч. 3-5 ст. 12 ГПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Умови, за яких суд має право розглядати вимоги про стягнення грошових сум у наказному провадженні, а справи - у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження, суд враховує вимоги, визначені ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, а саме: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи предмет позову у даній справі, обсяг та характер доказів у справі, з метою забезпечення дотримання прав та законних інтересів всіх учасників судового процесу, суд дійшов висновку, що справа № 923/509/21 підлягає розгляду у порядку загального позовного провадження.
Також позивачем у позовній заяві зазначено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області.
Суд зазначає, що за приписами ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
У вирішенні відповідного питання щодо наявності юридичного інтересу у третьої особи, суд з`ясовує, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення у даній справі таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Враховуючі, що при здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених в ст.ст. 2, 4 Господарського процесуального кодексу України стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством та всебічно забезпечити дотримання справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави, а також у зв`язку з необхідністю забезпечення реалізації всіма учасниками процесу своїх процесуальних прав і обов`язків, з метою повного, об`єктивного, всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справ участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. Університетська, буд. 136-А, код ЄДРПОУ 39766281).
Одночасно позивачем заявлено клопотання про поновлення строку для подання клопотання про витребування доказів.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За приписами ч. 1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. В свою чергу, розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (пункти 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Так, стаття 15 ГПК України передбачає необхідність дотримання судом принципу пропорційності, враховуючи, зокрема, значення розгляду справи для сторін.
У пункті 26 рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справі "Надточій проти України" та пункті 23 рішення ЄСПЛ "Гурепка проти України № 2" наголошено, що принцип рівності сторін - один зі складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, за змістом якого кожна сторона повинна мати розумну можливість обстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її у суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.
Рішенням у справі Ruiz-Mateos проти Іспанії від 23.05.1993 р., п. 63 ЄСПЛ вказав, що принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, а також, що вкрай важливо, відповісти на них.
Частиною 1 статті 81 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Судом враховано, що згідно з частиною 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами частини 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
У відповідності з положеннями Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №6 "Про судове рішення" рішення з господарського спору повинно прийматись у відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з`ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
Відповідно до ч.3 ст. 198 ГПК України, головуючий відповідно до завдання господарського судочинства керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності і порядку вчинення процесуальних дій, здійснення учасниками судового процесу їх процесуальних прав і виконання ними обов`язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин справи, усуваючи із судового розгляду все, що не має істотного значення для вирішення справи.
Одночасно, суд враховує, що відповідно до ч.5 ст. 236 ГПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відтак, для встановлення дійсних обставин справи, які входять в предмет доказування, беручи до уваги те, що заявником дотримано вимоги ч. 2 ст. 81 ГПК України, подання клопотання одночасно із заявою про усунення недоліків позовної заяви, суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивача та витребувати у Головного управління Держгеокадастру належним чином засвідчені копії договорів оренди двох земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 193,43 га (перша земельна ділянка площею 96,89 га кадастровий номер 6522181000:04:008:0001 та друга земельна ділянка площею 96,54 га кадастровий номер 6522181000:04:009:0002) від 20 жовтня 2020 року, укладених між ГУ Держгеокадастр в Херсонській області (орендодавець) та ТОВ ДП Альфа Фарм .
У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази (ч.4 ст. 81 ГПК України).
Згідно з частиною 6 статті 81 Господарського процесуального кодексу України будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Водночас господарський суд зазначає, що згідно з ч.9 ст. 81 ГПК України, у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Судом встановлено, що вказана позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст. ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі, відсутні.
Керуючись ст.ст. 12, 50, 165, 166, 167, 176, 234, 235, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд -
п о с т а н о в и в :
1. Прийняти до розгляду позовну заяву Приватного підприємства "Приватне сільськогосподарське підприємство "Новогригорівське" (Вх. №1104/21 від 14.04.2021) та відкрити провадження у справі.
2. Розгляд справи № 923/509/21 здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче засідання у справі на 08 червня 2021 року о 10:00 год., за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, зал судових засідань № 207.
4. Викликати у підготовче засідання представників сторін. У разі направлення учасниками справи (за власним бажанням) у судове засідання уповноважених представників, останнім мати при собі, відповідно до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, документи, що підтверджують їх повноваження.
5. Запропонувати відповідачам надіслати (надати) до суду: відзив на позовну заяву (одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду надіслати (надати) позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, а відповідні докази представити суду), належним чином завірені копії реєстраційних документів - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. У разі надходження відповіді позивача на відзив відповідача, відповідачу надати протягом десяти днів з дати надходження зазначених документів, заперечення на відповідь на відзив позивача.
6. Запропонувати позивачу надіслати (надати) до суду з супровідним листом: відповідь на відзив відповідача (у разі отримання відзиву) - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву.
7. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. Університетська, буд. 136-А, код ЄДРПОУ 39766281).
8. Запропонувати третій особі на протязі 10 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, надати письмові пояснення по суті заявленого позивачем позову.
Надати суду докази надіслання позивачу та відповідачам копій письмових пояснень по суті заявленого позивачем позову.
9. Витребувати у Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області належним чином засвідчені копії договорів оренди двох земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 193,43 га (перша земельна ділянка площею 96,89 га кадастровий номер 6522181000:04:008:0001 та друга земельна ділянка площею 96,54 га кадастровий номер 6522181000:04:009:0002) від 20 жовтня 2020 року, укладені між ГУ Держгеокадастр у Херсонській області (орендодавець) і ТОВ ДП Альфа Фарм .
10. Встановити Головному управлінню Держгеокадастру у Херсонській області строк на подання до суду витребуваних доказів, протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали.
11. Попередити Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, що у разі неможливості подання витребуваних доказів у встановлений судом строк повідомити про це письмово протягом 5 днів з дня вручення даної ухвали.
12. Повідомити Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд може застосувати до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
13. Копії письмових доказів, які подаються до суду, оформити відповідно до вимог ст. 91 ГПК України та п. 5.27. Національного стандарту України ДСТУ 4163-2003 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації", затвердженого Наказом Держспоживстандарту України № 55 від 07.04.2003 року.
14. Звернути увагу учасників справи на встановлення на усій території України карантину відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.202 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" та заяву Голови Ради суддів України щодо карантинних заходів, яка була розміщена 11.03.2020 на офіційному веб-сайті Ради суддів України (http://rsu.gov.ua) щодо утримання від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін та щодо утримання від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.
15. Повідомити учасників справи про можливість участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції, можливість подати процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис".
16. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до приписів ст. 235 ГПК України та не підлягає оскарженню.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/.
Ухвалу підписано 12.05.2021.
Суддя С.В. Нікітенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2021 |
Оприлюднено | 13.05.2021 |
Номер документу | 96822142 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні