ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" квітня 2021 р. Справа№ 911/1282/20
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Руденко М.А.
суддів: Дідиченко М.А.
Пономаренка Є.Ю.
при секретарі: Реуцькій Т.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Андрієвська О.В. (довіреність №146 від 04.06.2020 року);
від відповідача: не з`явився;
від третьої особи: Петруньок І.В. (довіреність №468/2021 від 01.04.2021 року),
розглянувши апеляційну скаргу об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Буча-Бульвар"
на рішення господарського суду Київської області від 01.12.2020 року
у справі №911/1282/20 (судя Заєць Д.Г.)
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія"
до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Буча-Бульвар"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача приватного акціонерного товариства "ДТЕК "Київські регіональні електромережі"
про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2020 року ТОВ "Київська обласна енергопостачальна компанія" (позивач) звернулося до господарського суду Київської області з позовною заявою до ОСББ Буча-Бульвар (відповідача) про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №420083248 від 01.02.2019 року у розмірі 333 212,44 за період 01.02.2019 по 14.04.2020 року, а також пеню в розмірі 60 636, 81 грн. за період 09.05.2019-29.02.2020 року.
Рішенням господарського суду Київської області від 01.12.2020 року позовні вимоги задоволено частково, стягнуто з відповідача на користь позивача 333212 грн. 44 коп. основного боргу, 60 634 грн. 74 коп. пені та 5907 грн. 70 коп. витрат по сплаті судового збору.
Мотивуючи рішення, суд першої інстанції зазначив, що матеріалами справи доведено фактичні обсяги споживання електричної енергії саме відповідачем, а не іншими особами, підтверджено довідкою ПрАТ "Київобленерго" №03/100/250/3734 від 22.05.2020 року, яка є належним та достовірним доказом для перевірки проведених нарахувань та встановлення всіх обставин, що стосуються предмету доказування, оскільки, наявність факту споживання електричної енергії та його обсяги не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування окрім інформацією, отриманою від оператора системи розподілу.
Наявність підписаних актів приймання-передавання електричної енергії не є визначальною умовою для здійснення розрахунків та визначення обсягів споживання, оскільки, нормами чинного законодавства та умовами договору передбачено, що дані щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку, функції якого виконує Оператор системи розподілу ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі".
В свою чергу, в матеріалах справи відсутні доказі на підтвердження звернення відповідача до оператора системи розподілу та адміністратора комерційного обліку стосовно неналежного виконання зобов`язань за договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та відповідно невірного визначення обсягів розподіленої електричної енергії за спірній період.
Отже, судом встановлено факт споживання відповідачем активної енергії за період з 01.01.2019 - 14.04.2020 року на суму 333212, 44грн. Проте, відповідач в порушення вимог закону в повному обсязі не розрахувався за її споживання.
Не погодившись з вказаним рішенням, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Буча-Бульвар" звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав на те, що судом першої інстанції безпідставно не було взято до уваги доводи відповідача, оскільки електричну енергію у рахунку за квітень спожито попереднім балансоутримувачем. Апелянт вважає, що внесені ПрАТ "Київобленерго" показники в Додаток №3 до Договору не відповідають даним, які були отримані ПрАТ "Київобленерго" під час зняття показників усіх приладів, яке було проведено перед підписання Договору в лютому 2019 року. Підписаний зі сторони відповідача примірник Договору разом з актом обстеження лічильників з зазначеними показниками приладів будинку було передано для підписанням ПрАТ "Київобленерго". Однак, примірник підписаного Договору відповідач отримав лише 02.04.2019 року, без Актів технічної перевірки розрахункових засобів електричної енергії.
Скаржник вказує, що Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії від 28.03.2019 року укладено з ПрАТ "Київобленерго" без підписання двостороннього акту зняття показів лічильників на момент підписання. Відповідач звертався до ПрАТ "Київобленерго" з вимогою надати йому Акт пломбування, обстеження та зняття показників лічильників приладів обліку електроенергії. З отриманої інформації, на думку відповідача, вбачається, що позивач виставляє до оплати обсяги електроенергії, спожиті попереднім балансоутримувачем - ПП "Столичні будинки" та обліковує дані додаткової точки комерційного обліку, яка не закріплена за відповідачем.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 15.02.2021 року було прийнято до провадження апеляційну скаргу об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Буча-Бульвар та призначено справу до розгляду на 23.03.2021 року.
01.03.2021 року через відділ документального забезпечення суду від представника позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу відповідача.
22.03.2021 року через канцелярію суду від представника відповідача надішли письмові пояснення до відзиву на апеляційну скаргу.
26.03.2021 року через канцелярію суду від представника позивача надійшли пояснення на документ відповідача.
22.04.2021 року від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, в якому відповідач просив зупинити провадження у справі №911/1282/20 до набрання законної сили рішення у справі №911/1027/21 за позовом ОСББ Буча-Бульвар до ПАТ ДТЕК Київські регіональні електромережі про зобов`язання внести зміни до договору.
Також 22.04.2021 року від представника позивача надійшли заперечення проти клопотання про зупинення провадження у справі.
У судовому засіданні 27.04.2021 року колегія суддів розглянувши у судовому засіданні клопотання про зупинення, заслухавши думку представників позивача та третьої особи, порадившись на місці ухвалила клопотання залишити без задоволення.
У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Колегія суддів зазначає, що звертаючись з клопотанням про зупинення провадження у справі, відповідачем не було надано належних доказів того, що справа №911/1027/21, яка начебто пов`язана з даною справою №911/1282/20 перебуває на розгляді Верховного Суду, не надано доказів об`єктивної неможливості розгляду даної справи №911/1282/20 до вирішення іншої справи №911/1027/21.
Неможливість розгляду справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі.
Враховуючи зазначені вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному випадку повинен з`ясовувати, як пов`язана справа, яка розглядається даним судом із справою, що розглядається іншим судом, а також чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи.
При цьому пов`язаність справ полягає в тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на зібрання та оцінку доказів у даній справі, і ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи.
Колегія суддів зазначає, що апелянтом не зазначено, яким чином з`ясування обставин в ході розгляду справи №911/1282/20 унеможливить розгляд даної справи, та яким чином встановлені у вказаній справі обставини впливають на оцінку доказів, якими сторони обґрунтовують свої доводи, у даній справі.
Окрім того, колегія суддів звертає увагу, що у відповідності до зазначено ст. 228 ГПК України, зупиняти провадження у справі є правом суду, а не обов`язком.
У судовому засіданні представники позивача та третьої особи заперечили проти вимог апеляційної скарги, просили її залишити без задоволення а рішення суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, як свідчать матеріали справи, про час та місце розгляду справи всі представники сторін були повідомлені належним чином. (а.с. 178-180, 241, 256-257 т. 2).
Частиною 12 ст. 270 ГПК України передбачено, що неявка сторін або інших учасників справи , належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Пунктом 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Враховуючи те, що матеріали справи містять докази повідомлення всіх учасників судового процесу про дату, час та місце судового засідання, явка представників сторін обов`язковою не визнавалась, колегія суддів вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача за наявними у справі доказами.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, виходячи з вимог чинного законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, на підставі п. 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 1.2.15 ПРРЕЕ, враховуючи факт споживання електричної енергії ОСББ Буча-Бульвар , між ОСББ Буча-Бульвар та ТОВ "Київська обласна енергопостачальна компанія" укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №420083248 від 01.02.2019 року (надалі - Договір) (а.с. 5 т. 1).
Договір про постачання електричної енергії споживачу №420083248 від 01.02.2019 року є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії, як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору. Договір про постачання електричної енергії споживачу розміщено на офіційному веб-сайті TOB "Київська обласна енергопостачальна компанія" за посиланням: http://koec.com.ua/page?root=18&id=20. Текст публічного Договору про постачання електричної енергії споживачу з додатками додано до позовної заяви.
Позивач зазначає, що на виконання умов договору ним протягом січня 2019 року - квітня 2020 року здійснено поставку (продаж) електричної енергії на об`єкти відповідача, що підтверджується складеними актами приймання-передавання електричної енергії та рахунками-фактури до них:
- №А-6330825206 за квітень від 30.04.2019 року на суму 343282,36 грн. з ПДВ (а.с. 11 т. 1) та рахунок - фактури №6330825206 від 30.04.2019 року (а.с. 10 т. 1);
- №А-8994311291 за травень 2019 року від 31.05.2019 року на суму 11316,48 грн. з ПДВ (а.с. 12 т. 1) та рахунок - фактури №8994311291 від 31.05.2019 року (а.с. 13 т. 1);
- №А-8012822828 за червень 2019 року від 30.06.2019 року на суму 9881,76 грн. з ПДВ (а.с. 14 т. 1) та рахунок - фактури №6012822828 від 31.06.2019 року (а.с. 15 т. 1);
- №А-6013825747 за липень 2019 року від 31.07.2019 року на суму 9273,60 грн. з ПДВ (а.с. 16 т. 1) рахунок-фактури №6013825747 від 31.07.2019 року (а.с. 17 т. 1);
- №А-8898880458 за серпень 2019 року від 31.08.2019 року на суму 11533,20 грн. з ПДВ (а.с. 18 т. 1) рахунок-фактури №8898880458 від 31.08.2019 року (а.с. 19 т. 1);
- №А-6163996116 за вересень 2019 року від 30.09.2019 року на суму 0,00 грн. з ПДВ (а.с. 23 т. 1) рахунок-фактури №6163996116 від 30.09.2019 року (а.с. 20 т. 1);
- №А-6066275220 за жовтень 2019 року від 31.10.2019 року на суму 0,00 грн. з ПДВ (а.с. 21 т. 1);
- №А-6117376811 за грудень 2019 року від 31.12.2019 року на суму 0,00 грн. з ПДВ (а.с. 25 т. 1) рахунок-фактури №6117376811 від 31.12.2019 року (а.с. 26 т. 1);
- №А-6019855870 за січень 2020 року від 31.01.2020 року на суму 0,00 грн. з ПДВ (а.с. 27 т. 1) рахунок-фактури №6019855870 від 31.01.2020 року (а.с. 28 т. 1);
- №А-6217121935 за лютий 2020 року від 29.02.2020 року на суму 0,00 грн. з ПДВ (а.с. 29 т. 1) рахунок-фактури №6217121935 від 29.02.2020 року (а.с. 30 т. 1);
- №А-6021720203 за березень 2020 року від 31.03.2020 року на суму 0,00 грн. з ПДВ (а.с. 31 т. 1) рахунок-фактури №6021720203 від 31.03.2020 року (а.с. 32 т. 1).
Позивач звернувся з позовом на підставі того, що відповідач всупереч п. 1 ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а також, умовам укладеного Договору не здійснив в повному обсязі оплату за спожиту електричну енергію, у зв`язку із чим за ним утворилась заборгованість у розмірі 333212,44 грн. за період 01.02.2019 року по 14.04.2020 року, що підтверджується детальною інформацією про виставлені рахунки та дати оплат.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що матеріалами справи доведено фактичні обсяги споживання електричної енергії саме відповідачем, а не іншими особами, підтверджено довідкою ПрАТ "Київобленерго" №03/100/250/3734 від 22.05.2020 року (а.с. 60 т. 1), яка є належним та достовірним доказом для перевірки проведених нарахувань та встановлення всіх обставин, що стосуються предмету доказування, оскільки, наявність факту споживання електричної енергії та його обсяги не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування окрім інформацією, отриманою від оператора системи розподілу.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції зважаючи на наступне.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП 14.03.2018 року №312 (далі за текстом - ПРРЕЕ).
Підпунктом 1.2.15. ПРРЕЕ встановлено, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Як зазначалось вище, на підставі п. 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 1.2.15 ПРРЕЕ, враховуючи факт споживання електричної енергії ОСББ Буча-Бульвар , між ОСББ Буча-Бульвар та ТОВ "Київська обласна енергопостачальна компанія" укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №420083248 від 01.02.2019 року (надалі - Договір) (а.с. 5 т. 1).
Відповідно до ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія" є електропостачальником, який отримав ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, що підтверджується постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №429 від 14.06.2018 року.
Пунктом 1.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Також, у відповідності до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно ч. 1 ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 633 ЦК України, передбачено, що публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Відповідно до ч. 1 ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Як визначено ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Разом з тим, статтею 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що оператор системи розподілу, зокрема, забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил, ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Пунктами 2.3.11. та 2.3.14 ПРРЕЕ встановлено, що комерційний облік на роздрібному ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку та цих Правил. Постачальник послуг комерційного обліку забезпечує зняття показів засобів вимірювальної техніки відповідно до Кодексу комерційного обліку.
Принципи організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії України, права та обов`язки сторін стосовно організації комерційного обліку електричної енергії та отримання точних і достовірних даних комерційного обліку для здійснення комерційних розрахунків визначаються Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №311 (далі - ККОЕЕ).
Відповідно до пп. 6.1. п. 6. Розділу XIII "Перехідні положення" ККОЕЕ, обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один місяць. Зчитування показів лічильника провадиться постачальником послуг комерційного обліку та/або оператором мережі, та/або споживачем щомісяця відповідно до умов договору.
Згідно пп. 7.1 п. 7 Розділу XIII "Перехідні положення" ККОЕЕ, до моменту запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб, функції АКО по веденню реєстрів ТКО, обробці даних комерційного обліку, адміністрування процесів зміни електропостачальника, припинення електропостачання та визначення обсягів електричної енергії для поточних розрахунків на ринку виконують ОМ у межах своєї відповідальності.
Враховуючи вищевикладені положення чинного законодавства України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач - ТОВ "Київська обласна енергопостачальна компанія" не здійснює функції з обліку електричної енергії та не визначає обсяги спожитої електричної енергії споживачами. В силу покладених на електропостачальника функцій та обов`язків, позивач не здійснює фіксацію показників електролічильників, не визначає обсяг проданої електричної енергії.
Як встановлено пунктом 4.3 ПРРЕЕ дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку.
Як свідчать матеріали справи, та вірно встановлено судом першої інстанції у відповідності до п. 4.3 ПРРЕЕ, ПрАТ "Київобленерго", як оператором системи розподілу та адміністратором комерційного обліку, було надано ТОВ "Київська обласна енергопостачальна компанія" шляхом електронного обміну даними інформацію про обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії відповідачем за період з січня 2019 року по квітень 2020 року.
Так, згідно наданих ОСР даних обсяг спожитої (розподіленої) відповідачем електричної енергії згідно довідки (а.с. 60 т. 1) складає:
- в квітні місяці 2019 року - 199012 кВт*год.;
- в травні місяці 2019 року - 6736кВт*год.;
- в червні місяці 2019 року - 5882 кВт*год.;
- в липні місяці 2019 року - 5520 кВт*год.;
- в серпні місяці 2019 року - 6865 кВт*год.;
- у вересні місяці 2019 року - 0 кВт*год.;
- в жовтні місяці 2019 року - 0 кВт*год.;
- в листопаді місяці 2019 року - 0 кВт*год.;
- у грудні місяці 2019 року - 0 кВт*год.;
- у січні місяці 2020 року - 0 кВт*год.;
- у лютому місяці 2020 року - 0 кВт*год.;
- у березні місяці 2020 року - 0 кВт*год.;
- у квітні місяці 2020 року - 0 кВт*год.;
- у квітні місяці 2019 року (за іншою точкою) - 3195 кВт*год.
На підставі отриманих даних від ПрАТ "Київобленерго" позивачем сформовано та виставлено до сплати відповідачу рахунки-фактури за спожиту електричну енергію:
- №6330825206 від 30.04.2019 року (а.с. 10 т. 1);
- №8994311291 від 31.05.2019 року (а.с. 13 т. 1);
- №6012822828 від 31.06.2019 року (а.с. 15 т. 1);
- №6013825747 від 31.07.2019 року (а.с. 17 т. 1);
- №8898880458 від 31.08.2019 року (а.с. 19 т. 1);
- №6163996116 від 30.09.2019 року (а.с. 20 т. 1);
- №6165630762 від 31.11.2019 року (а.с. 24 т. 1);
- №6117376811 від 31.12.2019 року (а.с. 26 т. 1);
- №6019855870 від 31.01.2020 року (а.с. 28 т. 1);
- №6217121935 від 29.02.2020 року (а.с. 30 т. 1);
- №6021720203 від 31.03.2020 року (а.с. 32 т. 1).
Обсяг розподіленої електричної енергії також підтверджується довідкою ПрАТ "Київобленерго" №03/100/250/3734 від 22.05.2020 року щодо фактичного обсягу розподіленої електричної енергії протягом січня 2019 - квітня 2020 відповідачу, наданою у відповідь на лист позивача (а.с. 62 т. 1).
Як свідчать матеріали справи, з пояснень третьої особи вбачається, що показники засобів обліку станом на момент укладення Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №220082053 зазначено в Додатку №3 до вказаного Договору, який підписано обома сторонами. Показники засобів обліку на звітну дату було надано споживачем в письмовому вигляді за підписом керівника та відповідальної особи відповідача. Крім того, надано розшифровку нарахувань по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з січня 2019 року по квітень 2020 року та зазначено, що показання приладів обліку було надано до ОСР споживачем, які було передано постачальнику для формування рахунків (а.с. 12-21 т. 2).
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає, що механізм та порядок визначення обсягів розподіленої електричної енергії регулюється договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №220082053, який укладено між ОСББ "Буча-Бульвар" та Оператором системи розподілу - ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (правонаступник ПрАТ "КИЇВОБЛЕНЕРГО"), умовами якого передбачено, зокрема, визначення обсягів спожитої відповідачем електричної енергії оператором системи розподілу. Додатком №3 до Договору, який підписано споживачем та оператором системи визначено показники спожитої електроенергії, на підставі яких в подальшому визначено обсяги спожитої електричної енергії. (а.с. 5-9 т. 1)
Отже, відповідачем підписано Договір про розподіл електричної енергії та Додаток №3 до нього з відповідними показниками електричної енергії, такий договір є погодженим ОСББ "Буча-Бульвар" та укладеним в установленому чинним законодавством України порядку, у відповідності до ч. 2 ст. 180 ГК України.
03.05.2019 року, після підписання Договору відповідач на адресу оператора системи розподілу - ПрАТ "КИЇВОБЛЕНЕРГО" направив лист №43, в якому просив внести зміни в Додаток №3 до Договору згідно Акту від 29.03.2019 року про зняття показників з приладів обліку електричної енергії. (а.с. 140 т. 1)
19.06.2019 року у відповідь на зазначений лист ПрАТ "КИЇВОБЛЕНЕРГО" направило лист - відповідь №20-11370, в якій повідомлено ОСББ "Буча-Бульвар", що враховуючи факт укладення між ПрАТ "КИВЇОБЛЕНЕРГО" та ОСББ "БУЧА-БУЛЬВАР" Договору №220082053 від 28.03.2019 року з оформленими до нього додатками, відповідно до яких визначено основні технічні параметри, схему розрахунку та показники приладів обліку електричної енергії, а тому, відсутні підстави для внесення змін в Договір та зміни показників лічильників електричної енергії. (а.с. 141 т. 1)
10.09.2019 року листом №7203 ПрАТ "КИЇВОБЛЕНЕРГО" повідомило відповідача про фактичний обсяг розподіленої електричної енергії, на підставі яких було визначено обсяги спожитої електричної енергії, заявленої у даній справі. (а.с. 145 т. 1)
Дослідивши матеріали справи, колегія судів дійшла висновку, що апелянтом не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що позивач виставляє до оплати обсяги електроенергії, спожиті попереднім балансоутримувачем - ПП "Столичні будинки" та обліковує дані додаткової точки комерційного обліку, яка не закріплена за відповідачем. Тому погодившись з умовами Додатку №3 (а.с. 9 т. 1) до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії відповідачем було визнано загальні обсяги спожитої електричної енергії.
Відносно доводів апеляційної скарги про те, що Додатком №3 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 28.03.2019 року зафіксовано, що облік електричної енергії здійснюється через 17 засобів обліку з початковими показниками, що внесені ПрАТ "Київобленерго" показники в Додаток №3 до Договору не відповідають даним, які були отримані ПрАТ "Київобленерго" під час зняття показників усіх приладів, яке було проведено перед підписання Договору в лютому 2019 року, колегія суддів зазначає наступне.
Як вже зазначалось, довідка ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" №7329 від 28.05.2020 року у відповідності до п. 4.3. ПРРЕЕ підтверджує обсяги споживання електричної енергії відповідачем за точками комерційного обліку ЕІС-коди: 62Z5712943807814, 62Z7700041534591, 62Z0340804389495, 62Z1587848296418, 62Z3542913457817, 62Z5850198375645, 2Z2831781614390, 62Z8502183018483, 62Z0654271662290, 62Z9876195980966, 62Z0148128193716, 62Z8433115952619, 62Z3872815918091, 62Z4747529882169, 62Z5347156621374, 62Z4740225750474, 62Z7683028304299. Вказані точки включення забезпечують вимірювання споживання електричної енергії по об`єкту за сукупністю електроустановок, які включено в площадку вимірювання та на підставі пп. 49 п. 1.2.1 Кодексу комерційного обліку присвоєно точку комерційного обліку ЕІС-код 62Z101372006741U (загальний з площадкою вимірювання).
Так, абзацом 2 пункту 6 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 року "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", передбачено, що після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Пунктом 9. Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 року "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" визначено, що Оператор системи розподілу під час укладення із споживачами договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії (оформлення заяв-приєднання та паспортів точок розподілу) присвоює всім точкам розподілу електричної енергії за об`єктами існуючих споживачів ЕІС-коди за точками комерційного обліку відповідно до порядку, передбаченого Кодексом комерційного обліку, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №311, та інших нормативно-правових актів НКРЕКП, а також актів адміністратора комерційного обліку.
Відповідно до п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, паспорт точки розподілу (передачі) - акт (документ), складений оператором системи, у якому зазначаються технічні параметри точки підключення споживача - потужність, дозволена до використання, приєднана потужність, межі балансової належності, однолінійна схема, формула донарахування втрат електричної енергії відповідно до Кодексу комерційного обліку, тип засобу/системи комерційного обліку, ЕІС-коди та інша технічна інформація, необхідна для електрозабезпечення об`єкта споживача за точками розподілу (передачі) електричної енергії.
Абзацом 73 п. 1.4 Розділу І Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено, що точка комерційного обліку (точка обліку, ТКО) - точка на комерційній межі розподілу електричної мережі або умовна точка, в якій відбувається зміна власника електричної енергії і до якої відносяться дані комерційного обліку електричної енергії, що використовуються для розрахунків на ринку електричної енергії.
Отже, визначальним при визначені обсягу спожитої електричної енергії є саме ЕІС-код точки комерційного обліку, а не адреса.
Стосовно укладення Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, колегія суддів зазначає, що відповідач до 01.02.2019 року, тобто до дня запровадження нового ринку електричної енергії, був споживачем вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання - ПрАТ "Київобленерго". На виконання постанови НКРЕКП від 26.10.2018 року №1268 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо передачі даних побутових та малих непобутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" покладається виконання функції універсальної послуги на закріпленій території, ПрАТ "Київобленерго" були передані ТОВ "КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕК" дані про Споживача, у форматі "xls".
ЯК зазначалось вище, в силу п. 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" та п.п. 1.2.8, 1.2.15 ПРРЕЕ, враховуючи фактичне споживання електричної енергії між товариством з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія" (за договором - постачальник) та ОСББ "Буча-Бульвар" (за договором - споживач) 01.02.2019 року укладено Договір №220082053 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір).
Стосовно доводів апелянта, що електричну енергію у рахунку за квітень спожито попереднім балансоутримувачем, колегія суддів зазначає наступне.
У відповідності до ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" Оператор системи розподілу, зокрема, забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Пунктом 2.3.11. ПРРЕЕ встановлено, що комерційний облік на роздрібному ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку (далі - ККОЕЕ) та цих Правил. Постачальник послуг комерційного обліку забезпечує зняття показів засобів вимірювальної техніки відповідно до Кодексу комерційного обліку (п. 2.3.14. ПРРЕЕ).
Відповідно до пп. 6.1. п. 6. Розділу XIII "Перехідні положення" ККОЕЕ, обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один місяць. Зчитування показів лічильника провадиться постачальником послуг комерційного обліку та/або оператором мережі, та/або споживачем щомісяця відповідно до умов договору.
Згідно пп. 7.1. п 7. Розділу XIII "Перехідні положення" ККОЕЕ, до моменту запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через центральну інформаційно-комунікаційну платформу визначення обсягів електричної енергії для поточних розрахунків на ринку виконують оператори електричної мережі.
Пунктом 4.3. ПРРЕЕ встановлено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку.
Отже із зазначеного вбачається, що фіксацію (зйом) показників електролічильників здійснює Приватне акціонерне товариство "Київобленерго" (правонаступником якого є ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі") (Оператор системи розподілу та Адміністратор комерційного обліку) і у відповідності до п. 4.3. ПРРЕЕ, Оператором системи розподілу було надано ТОВ "КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕК" шляхом електронного обміну даними інформацію про обсяг спожитої електричної енергії відповідачем протягом розрахункових місяців, на підставі чого розраховано суму плати за електричну енергію.
Як вже неодноразово вказувалось, фактичні обсяги споживання електричної енергії саме відповідачем, а не іншими особами, підтверджено довідкою ПрАТ "Київобленерго" №03/100/250/3734 від 22.05.2020 року, яка є належним та достовірним доказом для перевірки проведених нарахувань та встановлення всіх обставин, що стосуються предмету доказування, оскільки, наявність факту споживання електричної енергії та його обсяги не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування окрім інформацією, отриманою від оператора системи розподілу.
В свою чергу, наявність підписаних актів приймання-передавання електричної енергії не є визначальною умовою для здійснення розрахунків та визначення обсягів споживання, оскільки, нормами чинного законодавства та умовами договору передбачено, що дані щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку, функції якого виконує Оператор системи розподілу ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі".
Відповідно до абз. 3 п. 4.14. Правил роздрібного ринку електричної енергії, платіжні документи на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на веб-сайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу.
За таких обставин, ТОВ "КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕК" формує та виставляє рахунки на оплату та акти приймання-передавання електричної енергії, а споживач отримує зазначені документи у структурних підрозділах електропостачальника в будь-який час з моменту формування, які підписує та повертає позивачу.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів, в розумінні ст.ст. 76, 77 ГПК України , визначених Законом України Про ринок електричної енергії та ПРРЕЕ, якими були б підтверджені твердження відповідача про визначення інших обсягів електричної енергії, оскільки надані докази, а саме: звіти з показниками лічильників за квітень 2019 року - квітень 2020 року (а.с. 126-138 т. 1), лист ОСББ Буча-Бульвар №49 від 25.11.2019 року (а.с. 146 т. 1), акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини в управління підприємству Столичні будинки від 01.09.2016 року (а.с. 151 т. 1), копія рішення виконавчого комітету №370 від 13.09.2016 року (а.с. 154 т. 1), вхідні данні ПП Столичні будинки для обрахунку тарифу від 26.08.2016 року (а.с. 156 т. 1), рішення виконавчого комітету №122 від 21.03.2017 року (а.с. 162 т. 1), лист КП БУЖКГ №1640 від 19.12.2019 року (а.с. 165 т. 1), лист КП БУЖКГ №846 від 02.09.2016 року (а.с. 166 т. 1), акт розмежування балансової належності електромереж від 2016 року (а.с. 167 т. 1), рішення Бучанської міської ради від 28.07.2016 року №634-15-VII (а.с. 150 т. 1), не підтверджені в установленому Законом порядку та є документами складеними ним в односторонньому порядку.
Дослідивши матеріали справи, колегією суддів встановлено, що позивачем належним чином доведено факт споживання відповідачем активної енергії за період з 01.01.2019 року - 14.04.2020 року на суму 333212,44 грн., за яку відповідач в порушення вимог закону в повному обсязі за її споживання за період, січень 2019 року - квітень 2020 року не розрахувався, тому судом першої інстанції правомірно та обґрунтовано задоволено позовні вимоги в частині стягнення боргу в розмірі 333212,44 грн.
Щодо доводів апеляційної скарги про те, що судом першої інстанції неправомірно незалучено до участі у справі в якості третьої особи ПП Столичні будинки , колегія суддів вважає їх необґрунтованими, оскільки відповідачем не зазначено, яким чином рішення у данні справи впливає на права та обв`язки ПП Столичні будинки , відповідно до вимог ч. 1 ст. 50 ГПК України, та не надано належних доказів користування електричною енергією останнім у спірний період з 01.02.2019 року по 14.04.2020 року.
Окрім, основної заборгованості, позивач просить суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 60636,81 грн. нараховану на заборгованість відповідача за кожним простроченим розрахунковим періодом, з урахуванням часткових оплат за загальний період з 09.05.2019 року по 29.02.2020 року.
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання, настають наслідки, передбачені договором або законом, в тому числі, сплата неустойки.
Згідно ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
За умовами п. 5.11 Договору, у разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати за цим Договором. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
У відповідності до положень Комерційної пропозиції "Універсал", яка є Додатком №3 до Договору, пеня та/або штраф встановлений у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України (НБУ). Споживач також зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох процентів річних за весь час прострочення.
Колегія суддів перевіривши розрахунок пені, здійснений судом першої інстанції вважає його арифметично вірним, тому стягненню підлягає пені нарахована на заборгованість відповідача за кожним простроченим розрахунковим періодом, за загальний період з 09.05.2019 року по 29.02.2020 року у розмірі 60634,44 грн.
Відносно доводів апеляційної скарги про розгляд справи у відсутності представника відповідача колегія суддів вважає їх безпідставними, оскільки відповідач належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи 01.12.2020 року (а.с. 53, 71 т. 1), а тому не позбавлений можливості направити представника для участі в судовому засіданні.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновку місцевого господарського суду з огляду на вищевикладене.
Відповідно до ст. ст. 73,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що скаржник не довів обґрунтованість своєї апеляційної скарги, докази на підтвердження своїх вимог суду не надав, апеляційний суд погоджується із рішенням господарського суду Київської області від 01.12.2020 року у справі №911/1282/20, отже підстав для його скасування або зміни не вбачається.
Оскільки, у задоволенні апеляційної скарги відмовлено, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються відповідно на відповідача (апелянта).
Керуючись ст.ст. 269, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Буча-Бульвар" на рішення господарського суду Київської області від 01.12.2020 року у справі №911/1282/20 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Київської області від 01.12.2020 року у справі №911/1282/20 залишити без змін.
Судові витрати зі сплати судового збору за подачу апеляційних скарг покласти на відповідача.
Поновити дію рішення господарського суду Київської області від 01.12.2020 року.
Матеріали справи №911/1282/20 повернути до місцевого господарського суду.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст.ст. 287, 288 ГПК України.
Повний текст постанови складено 13.05.2021р.
Головуючий суддя М.А. Руденко
Судді М.А. Дідиченко
Є.Ю. Пономаренко
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2021 |
Оприлюднено | 18.05.2021 |
Номер документу | 96905277 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Руденко М.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні