УХВАЛА
18 травня 2021 року
м. Київ
Справа № 916/2692/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Уркевича В. Ю.- головуючого, Мачульського Г. М., Могила С. К.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю Експохім - Олтіг Груп
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.02.2021 і рішення Господарського суду міста Києва від 27.02.2020 та додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 11.03.2020 у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Транс Фаворит
до Товариства з обмеженою відповідальністю Експохім - Олтіг Груп
про стягнення 427 033,72 грн,
ВСТАНОВИВ:
19.02.2021 (згідно з поштовими відмітками на конверті) Товариство з обмеженою відповідальністю Експохім - Олтіг Груп (далі - ТОВ Експохім - Олтіг Груп , скаржник) звернулось з касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.02.2021 і рішення Господарського суду міста Києва від 27.02.2020 та додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 11.03.2020 у цій справі. Касаційна скарга надійшла до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 24.02.2021.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 24.02.2021 касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду: Уркевич В. Ю. - головуючий (суддя-доповідач), Мачульський Г. М., Краснов Є. В.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 16.03.2021 у зв`язку з відпусткою судді Краснова Є. В. здійснено повторний автоматизований розподіл даної справи, за результатами якого визначено колегію суддів у складі: Уркевич В. Ю. - головуючий (суддя-доповідач), Мачульський Г. М., Могил С. К.
До касаційної скарги скаржником не було додано копії оскаржуваного судового рішення суду апеляційної інстанції.
Під час вивчення матеріалів касаційної скарги було встановлено, що оскаржувана постанова Північного апеляційного господарського суду від 18.02.2021 у справі № 916/2692/19 відсутня в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Оскільки касаційна скарга ТОВ Експохім - Олтіг Груп подана безпосередньо до Верховного Суду, у суді касаційної інстанції матеріали справи № 916/2692/19 відсутні, тому суд позбавлений можливості перевірити касаційну скаргу і вирішити питання про відкриття чи відмову у відкритті касаційного провадження, повернення без розгляду касаційної скарги або залишення касаційної скарги без руху у зв`язку з чим ухвалою Верховного Суду від 16.03.2021 витребувано з Господарського суду міста Києва та/або Північного апеляційного господарського суду матеріали справи № 916/2692/19 та відкладено розгляд питання про відкриття чи відмову у відкритті касаційного провадження, повернення без розгляду касаційної скарги або залишення касаційної скарги без руху за касаційною скаргою ТОВ Експохім - Олтіг Груп на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.02.2021 і рішення Господарського суду міста Києва від 27.02.2020 та додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 11.03.2020 до надходження до Верховного Суду матеріалів справи № 916/2692/19.
13.05.2021 до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду надійшли матеріали справи № 916/2692/19.
Розглянувши матеріали справи, матеріали касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відмову у відкритті касаційного провадження виходячи з наступного.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 293 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 287 Господарського процесуального кодексу України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує п`ятиста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.
Згідно з частиною п`ятою статті 12 Господарського процесуального кодексу України для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною сьомою статті 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Згідно зі статтею 7 Закону України від 15.12.2020 № 1082-IX Про Державний бюджет України на 2021 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2021 року становить 2 270,00 грн.
Предметом позову у цій справі є стягнення 427 033,72 грн, що не перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 270,00 грн х 500 = 1 135 000,00 грн), а тому у розумінні положень Господарського процесуального кодексу України судові рішення у цій справі не підлягають касаційному оскарженню.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 163 Господарського процесуального кодексу України у позовах про стягнення грошових коштів ціна позову визначається сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за якими стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку.
Враховуючи, що положення статті 12 Господарського процесуального кодексу України в структурі законодавчого акту розташовані серед загальних положень цього Кодексу, суд вправі відносити справу до категорії малозначних на будь-якій стадії її розгляду. При цьому, за змістом частини п`ятої статті 12 цього Кодексу справи, на які поширюється дія цих положень, є малозначними в силу наведених положень пункту 1 частини п`ятої статті 12 цього Кодексу, виходячи із ціни предмету позову без необхідності ухвалення окремого судового рішення щодо віднесення зазначених справ до відповідної категорії.
Крім цього, подана касаційна скарга не містить жодних обґрунтувань, що підпадають під дію підпунктів а , б , в , г пункту 2 частини третьої статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Аналогічно й частина перша статті 17 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини ), умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути більш суворими ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої, а потім судом апеляційної інстанції (див. mutatis mutandis рішення у справі Леваж Престасьон Сервіс проти Франції (Levages Prestations Services v. France) від 23.10.1996, № 21920/93, § 48)).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 293 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Отже, закон надає Верховному Суду право використовувати процесуальні фільтри, закріплені в статті 287 Господарського процесуального кодексу України, що повністю узгоджується з прецедентною практикою ЄСПЛ, положеннями статті 129 Конституції України, завданнями і принципами господарського судочинства.
З огляду на викладене, у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ТОВ Експохім - Олтіг Груп на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.02.2021 і рішення Господарського суду міста Києва від 27.02.2020 та додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 11.03.2020 у цій справі має бути відмовлено.
Відповідно до частини шостої статті 293 Господарського процесуального кодексу України копія ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з доданими до скарги матеріалами направляються особі, яка подавала касаційну скаргу, а копія касаційної скарги залишається в суді касаційної інстанції.
Керуючись статтями 12, 234, 235, 287, 293 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження у справі № 916/2692/19 за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ Експохім - Олтіг Груп на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.02.2021 і рішення Господарського суду міста Києва від 27.02.2020 та додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 11.03.2020.
2. Копію цієї ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами на 17 (сімнадцяти) аркушах, у тому числі надану скаржником копію платіжного доручення від 19.02.2021 № 44 про сплату судового збору у розмірі 12811,03 грн, направити скаржнику.
3. Копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В. Ю. Уркевич
Судді: Г. М. Мачульський
С. К. Могил
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2021 |
Оприлюднено | 20.05.2021 |
Номер документу | 96998456 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Уркевич В. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні