Справа № 2-2070/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2010 року Дзер жинський міський суд Донецьк ої області у складі:
головуючого - судді Челюбєє ва Є.В.,
при секретарі - Гудзь Я.М.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в залі суд у м. Дзержинська цивільну спр аву за позовом ОСОБА_1 до у правління Пенсійного фонду У країни в м. Дзержинську Донец ької області про стягнення с уми,
ВСТАНОВИВ:
В березні 2010 року позивач з вернулась до суду з позовом, в якому просила стягнути з упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в м. Дзержинську на її кор исть недоплачену їй, як дитин і війни, щомісячну соціальну допомогу за 2007 - 2009 роки в сумі 3796 гр. 50 коп. Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона відповід но до Закону України “Про соц іальний захист дітей війни” є дитиною війни і їй з 01.01.2007 року повинна виплачуватися щоміс ячна соціальна допомога у ро змірі 30 % мінімальної пенсії з а віком. Однак, їй така допомог а не виплачувалася. Вона вваж ає, що невиплата їй соціально ї допомоги є протиправною і т акою, що суперечить Конститу ції та законам України. Відпо відно до Закону України “Про загальнообов' язкове держа вне пенсійне страхування” мі німальна пенсія встановлюєт ься у розмірі прожиткового м інімуму для осіб, які втратил и працездатність. Прожиткови й мінімум встановлений Закон ами України “Про державні бю джети на відповідіні роки”.
Позивач у судове засідання не з' явилась, в своїй заві пр осила розглянути справу у її відсутності, заявлені вимог и підтримує повністю.
Належно повідомлений відп овідач в судове засідання не з'явився з невідомих причин, з аяву про причини неявки або п ро розгляд справи за його від сутності суду не подавав, том у суд розглядав справу на під ставі ст. 224 ЦПК України заочно .
Дослідивши матеріали спра ви та надані докази в їх сукуп ності, суд приходить до висно вку, що позов підлягає частко вому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивач - ОСОБА_1 є дитиною війни відповідно д о Закону України ««Про соціа льний захист дітей війни», що підтверджується посвідченн ям (а. с. 6) .
Відповідно до ст. 1 Цивільно го процесуального кодексу Ук раїни, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільн их справ з метою захисту пору шених, невизнаних або оспорю ваних прав, свобод чи інтерес ів, зокрема фізичних осіб. У сп равах щодо спорів з приводу п ризначення, обчислення, пере рахунку, здійснення, надання , одержання пенсійних виплат , соціальних виплат непрацез датним громадянам, суди пере віряють чи здійсненні вони у спосіб, визначений Конститу цією України та законами Укр аїни.
Відповідно до принципу вер ховенства права та законност і - суд, при вирішені справи к ерується принципом верховен ства права, відповідно до яко го, зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищ ими цінностями та визначають зміст i спрямованість держав и. Крім того, як роз'яснено пос тановою Пленуму Верховного с уду України N 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції Ук раїни при здійсненні правосу ддя», - судам необхідно виходи ти з того, що нормативно-право ві акти будь-якого державног о чи іншого органу (акти Прези дента України, постанови Вер ховної ради України, постано ви i розпорядження Кабінету М іністрів України), підлягают ь оцінці на відповідність як Конституції України так i зак ону.
Статтею 19 Конституції Украї ни встановлено, що правовий п орядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яки х ніхто не може бути примушен ий робити те, що не передбачен о законодавством. Органи дер жавної влади та органи місце вого самоврядування, їх поса дові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повн оважень та у спосіб, що передб ачені Конституцією та закона ми України.
За Преамбулою Закону Украї ни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван ня» цей Закон, розроблений ві дповідно до Конституції Укра їни та Основ законодавства У країни про загальнообов'язко ве державне соціальне страху вання, визначає принципи, зас ади і механізми функціонуван ня системи загальнообов'язко вого державного пенсійного с трахування, призначення, пер ерахунку і виплати пенсій, на дання соціальних послуг з ко штів Пенсійного фонду, що фор муються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюдже тних та інших джерел, передба чених цим Законом, а також рег улює порядок формування Нако пичувального пенсійного фон ду та фінансування за рахуно к його коштів видатків на опл ату договорів страхування до вічних пенсій або одноразови х виплат застрахованим особа м, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Зак оном.
Статтею 58 зазначеного Закон у на Пенсійний фонд покладен е керівництво та управління солідарною системою, збір, ак умуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення сво єчасного і в повному обсязі ф інансування та виплати пенсі й, допомоги на поховання, здій снення контролю за цільовим використанням коштів Пенсій ного фонду, вирішення питань , пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахов аних осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійсне ння адміністративного управ ління Накопичувальним фондо м та інші функції, передбачен і Законом і статутом Пенсійн ого фонду.
Правовий статус дітей війн и, визначає основи їх соціаль ного захисту та гарантії їх с оціальну захищеність шляхом надання пільг і державної со ціальної підтримки встановл ює Закон України “Про соціал ьний захист дітей війни”.
Підвищення дітям війни пен сії, грошового утримання чи д ержавної соціальної допомог и, що виплачується замість пе нсії, на 10 % законодавством Укр аїни не передбачено.
Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пен сії або щомісячне довічне гр ошове утримання чи державна соціальна допомога, що випла чується замість пенсії, підв ищуються на 30 відсотків мінім альної пенсії за віком.
Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюдж ет України на 2007 рік”, з метою п риведення окремих норм закон ів у відповідність з цим Зако ном зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України “Про соціальн ий захист дітей війни”.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 в изнані такими, що не відповід ають Конституції України (є н еконституційними), у тому чис лі, п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Підпунктом 2 пункту 41 розділ у ІІ Закону України “Про держ авний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяки х законодавчих актів України ” від 28 грудня 2007 року, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, стат тя 6 Закону України “Про соціа льний захичт дітей війни” ви кладена в новій редакції, яка передбачає, що дітям війни (кр ім тих, на яких поширюється ді я Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пен сії або щомісячного довічног о грошового утримання чи дер жавної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенс ії, виплачуються підвищення у розмірі надбавки, встановл еної для учасників війни, тоб то на 10 % прожиткового мінімум у для осіб, які втратили праце здатність.
Зміни внесені підпунктом 2 п ункту 41 розділу 2 Закону Украї ни “Про державний бюджет Укр аїни на 2008 рік та про внесення з мін до деяких законодавчих а ктів України” були визнані т акими, що не відповідають Кон ституції України (є неконсти туційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду Україн и від 22 травня 2008 року № 10-рп/2
В своєму рішенні Конституц ійний Суд зазначив, що утверд жуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава ок ремими законами України вста новила певні соціальні пільг и, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного п рава на соціальний захист і ю ридичними засобами здійснен ня цього права, а тому відпові дно до частини другої статті 6, частини другої статті 19, част ини першої статті 68 Конституц ії України вони є загальнооб ов' язковими, однаковою міро ю мають додержуватися органа ми державної влади, місцевог о самоврядування, їх посадов ими особами. Невиконання дер жавою своїх соціальних зобов ' язань щодо окремих осіб ст авить громадян у нерівні умо ви, підриває принцип довіри о соби до держави, що закономір но призводить до порушення п ринципів соціальної, правово ї держави.
Рішення Конституційного С уду України є обов' язковим до виконання на території Ук раїни, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають прею диціальне значення для судів загальної юрисдикції при ро згляді ними позовів у зв' яз ку з правовідносинами, які ви никли внаслідок дії положень статей зазначених законів, щ о визнані неконституційними .
Принципи соціальної держа ви втілено у ратифікованих У країною міжнародних актах: М іжнародному пакті про економ ічні, соціальні і культурні п рава 1966 року, Європейській соц іальній хартії (переглянутій ) 1996 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Євр опейського суду з прав людин и. Зокрема, згідно зі статтею 1 2 Європейської соціальної ха ртії (переглянутої) 1996 року дер жава зобов' язана підтримув ати функціонування системи с оціального забезпечення, її задовільний рівень, докладат и зусиль для її поступового п осилення тощо.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню з 09 ли пня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 рок у, а саме з дня прийняття Конст итуційним Судом України ріше нь про неконституційність по ложень Закону України «Про Д ержавний бюджет України на 2007 рік» та положення Закону Укр аїни п. 41 розділу II Закону Укра їни «Про Державний бюджет Ук раїни на 2008р. та про внесення зм ін до деяких законодавчих ак тів України».
За приписами абзацу 1 частин и 5, частини 3 статті 62 Закону Ук раїни «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (у редакції З акону України від 15.03.2007 року, як ий набрав чинності 28.03.2007 року) д ля визначення мінімального розміру пенсії за віком відп овідно до абзацу першого час тини першої статті 28 Закону Ук раїни «Про загальнообов'язко ве державне пенсійне страхув ання» для осіб, які втратили п рацездатність затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць : з 1 січня 2007 року 380 гр., з 1 квітня 2 007 року - 410,06 гр., з 1 жовтня 2007 року - 415,11 гр. Виходячи з цього, підвищення до пенсії в розмі рі 30% мінімальної пенсії за ві ком за статтею 6 Закону Україн и “Про соціальний захист діт ей війни” складає: з 9 липня 2007 р оку - 123,02 гр., з 1 жовтня 2007 року - 124,53 гр.
Таким чином, розмір невипла ченої відповідачем суми допл ати до пенсії за період з 9 лип ня 2007 року по 31 грудня 2007 року скл адає 710,90 гр., а саме за липень (410,06/3 1 х 23 х х 30%) = 91,27 гр., за серпень - гр удень 2007 року (410,06 х 2 місяці (серп ень - вересень) х х30%) = 246,04 гр.) + (415,11 х 3 місяці (жовтень - грудень) х 30 %) = 373,60 гр.) = 619,64 гр. + 91,27 гр. = 710,91 гр.
За приписами статті 58 Закон у України “Про державний бюд жет на 2008 рік та про внесення зм ін до деяких законодавчих ак тів України ” від 28.12.2007 року для визначення мінімального роз міру пенсії за віком відпові дно до абзацу першого частин и першої статті статті 28 Закон у України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування» для осіб, які втрат или працездатність затвердж ений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на мі сяць: з 1 квітня 2008 року по 30 черв ня 2008 року - 481 гр., з 1 липня 2008 рок у по 30 вересня 2008 року в розмірі 482 гр., з 1 жовтня 2008 року по 31 грудн я 2008 року - 498 гр. Виходячи з цього, підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за статтею 6 Закону У країни “Про соціальний захис т дітей війни” складає: з 22 тра вня 2008 року - 144,30 гр., з 1 липня 2008 ро ку - 144,60 гр., з 1 жовтня 2008 року - 1 49,40 гр.
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м . Дзержинську Донецької обла сті позивачка отримала підви щення до пенсії як дитина вій ни в наступному розмірі: трав ень, червень 2008 року - 48,10 гр. щом ісяця, липень, серпень, вересе нь 2008 року - 48,20 гр. щомісяця, жов тень, листопад грудень 2008 року - 49,80 гр. щомісяця (а.с. 7).
Таким чином, розмір недопла ченого позивачу підвищення д о пенсії за період з 22.05.2008 року п о 31.12.2008 року складає:
- - розмір підвищення, яки й відповідачу необхідно було виплатити - 1072,85 гр. (155,16гр. (за тр авень 481 гр. /31 х 10 днів) + 481 гр. (за чер вень) + 1446 гр. (482 гр. х 3 місяці (липен ь - вересень) + 1494 гр. (498 гр. х 3 міся ці (жовтень - грудень) = 3576,16 гр. х 30% = =1072,85 гр.;
- - розмір фактично виплач еного відповідачем підвищен ня до пенсії - (15,52 гр. (травень - 48 ,10 гр./31 х 10 днів) + 48,10 гр. (червень) + 144,60 (48,20 гр. х 3 місяці (липень-вересе нь)) + 149,40 гр. (49,80 гр. х 3 місяці (жовте нь - грудень)) = 357,62 гр.;
розмір недоплаченого поз ивачу підвищення до пенсії с кладає 1072,85 гр. - 357,62 гр. = 715,23 гр.
Судом встановлено, що почин аючи з 22.05.2008 року та станом на ча с розгляду справи у суді до За кону України «Про загальнооб ов'язкове державне пенсійне страхування» зміни не вносил ися і положення ст. 6 Закону Ук раїни “Про соціальний захист дітей війни” діють в редакці ї Закону від 18.11.2004 року, що перед бачає дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове у тримання чи державну соціаль ну допомогу, що виплачується замість пенсії, підвищуютьс я на 30 відсотків мінімальної п енсії за віком, тому підлягаю ть задоволенню позовні вимог и про зобов' язання нарахува ти та виплатити суми недоотр иманого підвищення до пенсії , як дитині війни, за період з 01. 01.2009 року по 31.12.2009 року з урахуванн ям виплачених сум.
За приписами статті 54 Закон у України “Про державний бюд жет на 2009 рік та прийнятого 20 жо втня 2009 року Закону України «П ро встановлення прожитковог о мінімуму та мінімальної за робітної плати» для визначен ня мінімального розміру пенс ії за віком відповідно до абз ацу першого частини першої с татті 28 Закону України «Про за гальнообов'язкове державне п енсійне страхування» для осі б, які втратили працездатніс ть затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розра хунку на місяць: з 1 січня 2009 рок у по 31 жовтня 2009 року - 498 гр., з 1 л истопада 2009 року по 31 грудня 2009 р оку - 573 гр. Виходячи з цьо го, підвищення до пенсії в роз мірі 30% мінімальної пенсії за віком за статтею 6 Закону Укра їни “Про соціальний захист д ітей війни ” складає: з 01 січня 2009 року - 149,40 гр., з 1 листопада 2009 р оку - 171,90 гр.
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м . Дзержинську Донецької обла сті позивачка за період з 01 сі чня 2009 року по 31 грудня 2009 року от римала підвищення до пенсії як дитина війни в наступному розмірі: січень, лютий, березе нь, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жов тень, листопад, грудень - 49,80 г р. щомісяця (а.с. 7).
Таким чином, розмір недопла ченого позивачу підвищення д о пенсії за період з 01.01.2009 року п о 31.12.2009 року складає:
- - розмір підвищення, яки й відповідачу необхідно було виплатити - 1837,80 гр. (4980 гр. (498 гр. х 10 місяців (за січень - жовтень) + 1146 гр. (573 гр. х 2 місяця (листопад - грудень) = 6126 гр. х 30% = =1837,80 гр.;
- - розмір фактично виплач еного відповідачем підвищен ня до пенсії - (49,80 гр. х 12 місяців (січень - грудень)) = 597,60 гр.;
розмір недоплаченого поз ивачу підвищення до пенсії с кладає 1837,80 гр. - 597,60 гр. = 1240,20 гр.
Що стосується вимоги позив ача щодо стягнення підвищенн я пенсії з 01.01.2007 року по 08.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року, то вон а є необґрунтованою з наступ них підстав:
Законом України «Про вн есення змін до Закону Україн и «Про державний бюджет Укра їни на 2006 рік» були внесені зм іни до Закону України «Про де ржавний бюджет України на 2006 р ік», відповідно до яких пункт 17 статті 77, а саме «З метою прив едення окремих норм законів у відповідність із цим Закон ом зупинити на 2006 рік дію абза цу сьомого ст. 5 та ст. 6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни» було виключен о, статтю 110 викладено у такій р едакції «Установити, що піль ги дітям війни, передбачені а бзацом 7 статті 5 Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни» ( 2195-15), запроваджуєтьс я з 01 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результат ами виконання бюджету у перш ому півріччі, у порядку, визна ченому Кабінетом Міністрів У країни за погодженням з Комі тетом Верховної Ради України з питань бюджету».
У 2006 році Урядом не впровад жувався порядок надання піль г, передбачений статтею 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни»
Вказані Рішення Конститу ційного Суду України, які від новляли дію ст. 6 Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни» поширюються лише н а періоди з 09 липня 2007 року по 31 г рудня 2007 року та з 22 травня 2008 по 3 1 грудня 2008 року, тому позов в ча стині перерахунку підвищенн я пенсії з 01.01.2007 року по 08.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року не під лягає задоволенню.
Отже, суд вважає позовні ви моги підлягають частковому з адоволенню, так як вони частк ово підтверджуються.
Разом з цим, суд не розгляда в питання щодо поновлення по зивачці строку для звернення до суду за захистом своїх пра в та законних інтересів, оскі льки у відповідності до вимо г ст. 257 ЦК України на відносини , які склалися між сторонами, р озповсюджується загальна по зовна давність, яка встановл юється тривалістю у три роки .
На підставі ст. 6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни», керуючись ст.с т. 20,22,55 Конституції України, ст.с т. 10, 11, 15, 212 - 215, 218, 222 - 224, Цивільного процесуального кодексу Укра їни, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задоволь нити частково.
Стягнути з управління Пенс ійного фонду України в м. Дзер жинську Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгова ність по виплаті щомісячної соціальної допомоги, як дити ні війни, на підставі ст. 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсі ї за віком, встановленої Зако ном України «Про загальнообо в' язкове державне пенсійне страхування», із встановлен ого відповідними законами ро зміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працез датність з 09 липня 2007 року до 31 г рудня 2007 року в сумі 710 (сімсот де сять) гр. 91 коп. та з 22 травня 2008 ро ку до 31 грудня 2008 року в сумі 715 (сі мсот п' ятнадцять) гр. 23 коп., та починаючи з 01 січня 2009 року до 31 грудня 2009 року в сумі 1240 (одна ти сяча двісті сорок) гр. 20 коп., а в сього на суму 2666 (дві тисячі шіс тсот шістдесят шість) гр. 34 коп .
В задоволенні іншої частин и позовних вимог - відмовити.
Рішення суду вступає в зако нну силу після спливу строкі в на його апеляційне оскарже ння.
Заочне рішення може бути пе реглянуто Дзержинським місь ким судом Донецької області за письмовою заявою відповід ача, яка подається протягом д есяти днів з дня отримання йо го копії.
На рішення суду може бути по дана до Апеляційного суду До нецької області через Дзержи нський міський суд заява про апеляційне оскарження протя гом 10 днів з дня проголошення рішення суду. Апеляційна ска рга подається до Апеляційног о суду Донецької області чер ез Дзержинський міський суд протягом 20 днів з дня подачі з аяви про апеляційне оскаржен ня.
Суддя:
Суд | Дзержинський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2010 |
Оприлюднено | 02.03.2011 |
Номер документу | 9710424 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Черняк Владислав Валерійович
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Ніколова Ірина Сергіївна
Цивільне
Дзержинський міський суд Донецької області
Челюбєєв Євгеній Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні