ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
(додаткове)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" травня 2021 р.Справа № 922/89/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шатернікова М.І.
при секретарі судового засідання Цірук О.М.
розглянувши заяву ТОВ "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" про ухвалення додаткового рішення (вх. 11013) по справі
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" (62405, Харківська область, смт Кутузівка, вул. Шкільна, 1, кв. 16)
про стягнення 227316,70 грн. збитків
за участю представників:
позивача - не зявився
відповідача - Мазепа Г.Б., Лимар О.В.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" 11.01.2021 звернулось до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" про стягнення з відповідача завданий збитків у розмірі 227316,70 грн. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на ст. 216, 1166, 1172, 1187 ЦК України, ст. 174, 225, 226 ГК України та вказує, що Між АТ "Харківгаз" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" склались деліктні правовідносини, внаслідок яких, позивачу завдано матеріальної шкоди у вигляді вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу та затрат на виконання робіт з його відновлення для подальшого сталого функціонування газотранспортної системи у загальному розмірі 227316,70 грн. Вказані збитки були заподіяні позивачу у зв`язку з механічним пошкодженням 27.10.2019 р. підводного стального газопроводу високого тиску Д159мм на полі, на відстані 1 км від села Липці Харківського району Харківської області по шосе на с. Глибоке, внаслідок чого виникла аварійна ситуація, відбувався виток газу з двох отворів, що призвело до необлікованих витрат природного газу. Дана аварія сталася внаслідок проведення в охоронній зоні газопроводу земляних робіт Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер".
Рішенням Господарського суду Харківської області від 28 квітня 2021 року по справі № 922/89/21 у задоволені позову АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" було відмовлене у повному обсязі.
14.05.2021 через канцелярію суду надійшла заява ТОВ "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" про ухвалення додаткового рішення (вх. 11013), згідно з якою заявник просить вирішити питання розподілу судових витрат у частині покладення на сторону позивача судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу адвоката, понесених відповідачем у справі № 922/89/21, та стягнути з АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" суму фактично сплачених ТОВ "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 22800,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 17.05.2021 року заяву ТОВ "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу призначено до розгляду у судовому засіданні на 24.05.2021 року.
21.05.2021 року представником позивача було подано до суду клопотання про залишення без розгляду заяви про ухвалення додаткового рішення (вх. № 11760), в якій останній, посилаючись на приписи ч. 4, 5 ст. 126 ГПК України та висновки викладені у рішенні ЄСПЛ від 28.11.2020 р. у справі "Лавентс проти Латвії", наголошує, що наданий відповідачем розрахунок судових витрат є таким, що відображає завищений обсяг наданих послуг (полягає у завищенні часу досудового аналізу справи та складання відзиву, необгрунтування суми у розмірі 6000,00 грн. за ведення справи у господарському суді першої інстанції.
Позивач правом на участь своїх повноважних представників у судовому засіданні при вирішенні питання щодо ухвалення додаткового рішення не скористався.
Представники відповідача у судовому засіданні 24.05.2021 року просили суд задовольнити у повному обсязі заяву ТОВ "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 22800,00 грн.
Розглянувши заяву ТОВ "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер", суд дійшов висновку, що вона підлягає задоволенню частково, огляду на таке.
Здійснюючи розподіл судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Згідно з ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу;
2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно з ст. 126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).
Як свідчать матеріали справи, в зв`язку зі зверненням позивача до суду з відповідним позовом, відповідач звернувся до адвоката з метою надання останнім правової допомоги, в т.ч. пов`язаної зі зверненням до суду з позовом у даній справі.
Зокрема, 10.11.2018 між ТОВ "СП "Щасливий фермер" та Адвокатським об`єднанням Мазепе та партнери укладено договір про надання юридичних послуг, відповідно до умов якого адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання клієнту юридичні послуги в обсязі та на умовах, передбачених договором.
В додатку № 1 до договору про надання юридичних послуг від 10.11.2018 р. сторонами узгоджені тарифи надання юридичних послуг, відповідно до яких, зокрема узгоджені тарифи представництва та захисту інтересів у господарських судах (т. 1 а.с. 114-115).
За результатами надання юридичної допомоги Адвокатським об`єднанням Мазепе та партнери сторонами договору складено акт здачі-приймання надання послуг № 2 від 16.02.2021, відповідно до якого АО Мазепе та партнери надало позивачу послуги на суму 22800 грн., що складаються з наступного:
- досудовий аналіз справи із розрахунку кількості сторінок (об`єму) позовної заяви з додатками та опрацювання правової позиції у справі 800 грн./1 година (14 годин (63 стор.) *800 грн. = 11200 грн.;
- складання відзиву до суду першої інстанції 1 стор./700 грн. (15 стор. (7 годин) * 700 грн. = 4900 грн;
- ведення справи у господарському суді першої інстанції 6000,00 грн.
Платіжним дорученням № 665 від 16.02.2021 ТОВ "СП "Щасливий фермер" сплатив на користь адвокатського об`єднання 22800,00 грн.
Саме зазначені витрати за надання послуг професійної правничої допомоги і були заявлені відповідачем до стягнення з позивача
Суд констатує, що позивач в порядку, визначеному п. 6 ст. 126 ГПК України не надав суду доказів неспіврозмірності заявлених до стягнення витрат на професійну правничу допомогу, проте наголошує, що розрахунок судових витрат відображає завищений обсяг наданих послуг.
Частиною 4 ст. 129 ГПК України передбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Дослідивши надані відповідачем договір та акт надання послуг, врахувавши характер спору по даній справі, ступінь її складності, суму заявленого позову, розмір заявлених до стягнення та характер спірних правовідносин, керуючись принципами справедливості та верховенством права, суд вважає що розмір гонорару, визначений відповідачем та його адвокатом та заявлений до стягнення позивача, є завищеним щодо останнього, а справедливим і співрозмірним є зменшений розмір витрат відповідача на професійну правничу допомогу на 6000,00 грн. від попередньо заявленої суми.
За таких обставин, суд покладає на відповідача понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу в сумі 16800,00 грн.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-235 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву (вх. 11013) Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу - задовольнити частково.
2. Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство Щасливий фермер" (62405, Харківська область, смт. Кутузівка, вул. Шкільна, 1, кв. 16) судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 16800,00 грн.
3. В іншій частині в задоволенні заяви про розподіл судових витрат у справі відмовити.
Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).
Відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення та з урахуванням п.17.5 розділу ХІ «Перехідних положень» ГПК України та п. 4 розділ Х «Прикінцеві положення» ГПК України.
Повний текст додаткового рішення виготовлено та підписано 03.06.2021 р.
Суддя М.І. Шатерніков
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2021 |
Оприлюднено | 07.06.2021 |
Номер документу | 97418071 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Шатерніков М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні