Ухвала
від 22.06.2021 по справі 522/9122/21
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа №522/9122/21

Провадження №1-кс/522/5404/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року Місто Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ ВП №2 ОРУ №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_4 про арешт майна, -

УСТАНОВИВ:

Слідчий СВ ВП №2 ОРУ №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_4 про накладення арешту на предмети та речі, вилучені в ході проведення обшуку нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування доводів клопотання слідчий посилається на наступне.

СВ ВП №2 ОРУ №1 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020160500002700 від 21.08.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.190, ч.2 ст.15, ч.2 ст.190, ч.2 ст.15, ч.2 ст.190, ч.2 ст.190, ч.1 ст.15 ч.2 ст.190 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановленими працівниками Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків, зроблена система штучних перепонів, коли успішно здати іспит Державної кваліфікаційної комісії (ДКК), та отримати ОСОБА_5 (Certificate of Competency), підтвердження до диплома (Endorsement), свідоцтво фахівця (Certificate of Proficiency) у законний спосіб неможливо.

Так, у 2020 році невстановлені особи переслідуючи корисливі мотиви та маючи на меті заволодіння чужим майном шляхом шахрайства, вступили в попередню злочинну змову з невстановленими слідством особами з числа співробітників Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків та іншими посадовими особами ряду тренажерних центрів міста Одеси.

При цьому у якості предмета свого злочинного посягання вони визначили кошти тих осіб (моряків), які для працевлаштування на суднах закордонного плавання, повинні були для отримання Диплома (Certificate of Competency), підтвердження до диплома (Endorsement), свідоцтво фахівця (Certificate of Proficiency) скласти іспит і надати визначений перелік документів.

Сутність злочинногоплану невстановленихслідством осібполягала утому,що вонимали намірнадавати морякамзаповнені наїх імена«Протоколи засіданняДержавної кваліфікаційноїкомісії»,без фактичногоскладання іспитів, тобто надавати їм фіктивні документи, інформація в яких мала не відповідати дійсності, а лише слугувала прикриттям цієї незаконної оборудки.

Згідно з розробленим ними спільним злочинним планом та розподілом ролей невстановлені особи брали на себе наступні зобов`язання:

- у середмісті Одеси зняти приміщення під офіс для створення ілзії законності їх діяльності, сутність якої начебто полягала у допомозі морякам в отриманні у законний спосіб необхідні їм документи, з метою подальшого працевлаштування на суднах закордонного плавання;

- через соціальні мережі, знайомих, друзів підшукувати моряків, якім необхідно було отримати документи моряка або підтвердити свою морську кваліфікацію;

- в процесі особистого спілкування з кожним моряком, переконувати їх у тому, що їх діяльність є законною, отримані завдяки їх допомозі документи, будуть не підробленими, а справжніми документами та складання екзамену, з подальшим отриманням протоколу засідання ДКК, лише формальність, оскільки членам комісії буде відомо про їхню співпрацю;

- для створення ілюзії законності та офіційності їх діяльності, а також можливості доступу в Електронний кабінет моряка, - укладати при необхідності фіктивні договори доручення та отримувати від моряків нотаріально посвідченні довіреності, за якими невстановлені особи начебто мали представляти інтереси моряків та мати змогу доступу до особистих електронних кабінетів моряків;

- приймати від моряків обумовлену суму готівкових коштів в національній та/або іноземній валюті, яку у подальшому невстановлені слідством особи мали розподілити між собою, привласнити та звернути на свою користь.

Згідно з розробленим ними спільним злочинним планом та розподілом ролей невстановлені слідством особи з числа співробітників Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків брали на себе наступні зобов`язання:

- отримувати від невстановлених осіб в електронному вигляді документи, що їх їм мали надавати моряки, які погоджувалися співпрацювати з ними, при необхідності роздруковувати їх та офіційно реєструвати ці документи у відповідних реєстрах;

- на підставі наданих моряками документів, заповнювати на цих моряків офіційні бланки протоколів засідання ДКК у відповідності до вибраного напрямку, тобто створювати документи, які візуально нічим не відрізняються від справжніх;

- без фактичного складання моряками екзамену, перетворюючи таким чином справжній документ в підроблений, оскільки наявна в ньому інформація не відповідала дійсності;

- підроблені протоколи засідання Державної кваліфікаційної комісії в електронному вигляді пересилати невстановленим особам, а в паперовому вигляді передавати під розпис відповідним морякам;

- отриманні від невстановлених осіб готівкові кошти розподіляти між собою згідно із досягнутою між ними домовленістю.

У подальшому, невстановлені слідством особи привласнюють отримані від моряків готівкові кошти, якими вони заволодівають шляхом шахрайства, розподіляють їх між собою та звертають на свою користь.

Так, встановлено, що в Україні офіційно зареєстровано 52 навчально-тренажерні заклади (далі НТЗ), згідно наказу Міністерства інфраструктури України №227 від 20.04.2021р. Про затвердження Переліку схвалених навчально-тренажерних закладів, підготовка в яких відповідає вимогам Міжнародної конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року, з поправками, та національним вимогам яким надано право видачі документального доказу підготовки (Documentary Evidence).

З кінця 2018 р. усі НТЗ були незаконно розділені на «клубні» та «не клубні».

«Не клубні» центри не можуть працювати в повному обсязі через те, що Державна служба морського та річкового транспорту України штучно не видають протоколи відповідності, а Реєстр морських документів України штучно затримує реєстрові номери для сертифікатів. Найважливішим фактом порушення є те, що скласти іспит в Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків та отримати протокол ДКК, а надалі робочий диплом чи підтвердження до нього, можна з сертифікатами тільки з штучно створених «клубних» центрів. Посередники незаконно роблять морякам сертифікати для проходження іспитів тільки з «клубних» НТЗ, у яких ціни в 4-5 разів вище аніж у «не клубних» НТЗ.

Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків, для подальших засідань Державної кваліфікаційної комісії (ДКК), приймає сертифікати тільки з восьми з них, так званих штучно створених «клубних» НТЗ, а саме:

- ТОВ «Сеглар» (код ЕДРПОУ 43337144) розташований за адресою: м.Одеса, вул. Дальницька 46.

- ТОВ «МТЦ КИТ» (код ЕДРПОУ 43333637) розташований за адресою: м.Одеса, Чорноморського козацтва,66В.

- ТОВ «Чорноморський тренажерний центр» (код ЕДРПОУ 42959524) розташований за адресою: м. Одеса, вул. Базарна 3А.

- ТОВ «Міжнародний морський тренажерний центр» (код ЕДРПОУ 41370043) розташований за адресою: м.Одеса, Олексіївська площа, 3

- ТОВ «Європейський морський міжнародний центр» (код ЕДРПОУ 43116969) розташований за адресою: м.Одеса, вул. Атамана Головатого, 24;

- ТОВ «Освітній Альянс» (код ЕДРПОУ 42523993) розташований за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 72

- ТОВ «Унітрейн» (код ЕДРПОУ 39760248) розташований за адресою: м.Одеса, вул. Армійська, 18б

- ТОВ «Навчальний центр фахівців морського транспорту» (ЕДРПОУ 20945234), що розташований за адресою: м. Одеси, вул. Канатна, 42.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, стало відомо, що право приватної власності на нежитлову будівлю за адресою: м. Одеса, вул.Чорноморського Козацтва, 72 зареєстровано за Державою Україна в особі Фонду Державного майна України, де фактично розміщено ТОВ «Освітній Альянс» (код ЕДРПОУ 42523993), яке за вказаною адресою веде свою діяльність.

28.05.2021 було проведено обшук нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, буд. 72, в ході якого виявлено та вилучено журнали реєстрації та видачі сертифікатів, у кількості 56 штук та папки з договорами про навчання (підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації) в ТОВ «Освітній Альянс» у кількості 11 штук.

Постановою слідчого від 29.05.2021 вищевказані документи визнано речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні.

На думку сторони обвинувачення, зазначені предмети та речі можливо та необхідно використати у кримінальному провадженні, як доказ, а не накладання арешту може призвести до їх приховування, пошкодження, псування, знищення або перетворення.

Тому слідчий просить накласти арешт на зазначені предмети та речі.

Слідчий та прокурор в судове засідання не з`явилися, згідно письмової заяви останньої клопотання підтримує повністю та просить здійснити розгляд без їх участі.

Власник майна в судове засідання не з`явився, згідно письмових заперечень представника проти клопотання слідчого заперечують посилаючись на його необгрунтованність.

Розглянувши клопотання, дослідивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання та заперечення захисника, приходжу до висновку, що в задоволенні клопотання необхідно відмовити з наступних підстав.

Правові підстави для арешту майна в контексті положень закону, якими керувався слідчий суддя при вирішенні питання про арешт майна.

Відповідно до ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Арешт майна допускається з метою забезпечення:

1) збереження речових доказів;

2) спеціальної конфіскації;

3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;

4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Згідно ч.1 ст.173 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.

Слідчий суддя зазначає, що зазначені предмети та речі визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні, утім відповідна постанова належним чином слідчим невмотивована та не відповідає вимогам ст.110 КПК України.

У клопотанні про арешт слідчим не зазначено мету арешту, що є порушенням вимог п.1 ч.2 ст.171 КПК України, та не конкретизовано яке доказове значення мають у даному кримінальному провадженні вилучені документи.

Слідчим не доведено, що інформація, яка міститься у вилучених документах, має значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Станом на теперішній час тільки одній особі у даному кримінальному провадженні повідомлено про підозру, що не дає підстав для накладення арешту на майно третіх осіб.

Отже, під час розгляду клопотання слідчого наведених правових підстав та мети арешту зазначених у клопотанні документів не встановлено, крім того слідчим не доведено, що вказані у клопотанні документи є предметом кримінального правопорушення або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально-протиправних дій.

Тому у задоволенні клопотання слідчого необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.131-132, 170-173, 376 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання слідчого СВ ВП №2 ОРУ №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про арешт майна.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя:

22.06.21

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення22.06.2021
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу97845930
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —522/9122/21

Ухвала від 08.06.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 16.08.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

Ухвала від 02.08.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

Ухвала від 27.07.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

Ухвала від 27.07.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

Ухвала від 19.07.2021

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 13.07.2021

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Попревич В. М.

Ухвала від 08.07.2021

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Коваленко В. М.

Ухвала від 08.07.2021

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Коваленко В. М.

Ухвала від 29.06.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні