Рішення
від 22.06.2021 по справі 146/252/21
ТОМАШПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 146/252/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" червня 2021 р. Томашпільський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Скаковської І.В.,

за участю секретаря судового засідання Сироти А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Томашпіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрокомплекс " Зелена долина" (далі - ТОВ "Агрокомплекс "Зелена долина") про розірвання договорів оренди землі,-

В С Т А Н О В И В :

01 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина про розірвання договорів оренди землі.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі державного акту від 20 грудня 2001 року серії ІІІ-ВН 030548 він є власником земельної ділянки площею 2,0342 га, кадастровий номер 0523981500:01:000:0087 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Вилянської сільської ради Томашпільського району Вінницької області.

В 2006 році між ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина та ОСОБА_1 , був укладений договір оренди вищезазначеної земельної ділянки строком на 10 років, який був зареєстрований у Томашпільському районному відділі Вінницької регіональної філії ДП Центр ДЗК , про що в Державному реєстрі земель вчинено запис про його державну реєстрацію. Після закінчення строку на який було укладено договір оренди землі позивач звернувся до ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина про припинення використання належної йому земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 2,0342 га, яка розташована на території Вилянської сільської ради.

Однак представник ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина повідомив, що у 2014 році між ним та відповідачем був укладений договір оренди землі, терміном на 49 років і що даний договір оренди був зареєстрований у встановленому законом порядку реєстраційною службою Чечельницького районного управління юстиції у Вінницькій області.

12 травня 2020 року відповідачем ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина було надано відповідь на адвокацький запит додатком до якого було додано копію договору оренди землі від 30 грудня 2014 року, а також витяг про його державну реєстрацію.

Відповідачем ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина не сплачується позивачу орендна плата за користування землею відповідно до договору оренди землі № 189/В від 30 грудня 2014 року, тому він вимушений для захисту своїх прав та інтересів звернутися до суду з цим позовом про розірвання вказаного договору оренди землі, який був укладений між ним та ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина з скасуванням його державної реєстрації.

Ухвалою Томашпільського районного суду Вінницької області від 01 березня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

23 березня 2021 року від ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву про розірвання вищевказаного договору оренди землі на підставі якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі, мотивуючи тим, що починаючи з травня 2020 року ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина неодноразово надсилало позивачеві орендну плату через поштове відділення Укрпошти за користування належної йому на праві власності земельної ділянки, що підтверджується копіями платіжних доручень, однак позивач кошти за використання земельної ділянки не отримував у зв`язку з відмовою одержувача від отримання таких коштів. Дані позовні вимоги викладені у позовній заяві вважає необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки товариство належним чином виконує договірні зобов`язання за договором оренди.

Ухвалою Томашпільського районного суду Вінницької області від 19 квітня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача ОСОБА_1 -адвокат Дунаєв І.Б. в судове засідання не з`явився надіслав до суду клопотання про розгляд справи у відсутності позивача та його представника позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовільнити.

Представник відповідача ТОВ Агрокомплекс Зелена долина в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів, відповідно вимог ст. 211 ЦПК України.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалося.

Суд, розглянувши клопотання представника позивача , дослідивши матеріали справи, оцінивши належність і допустимість доказів по справі, прийшов до наступного висновку.

Згідно ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами : 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показання свідків.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до державного акту від 20 грудня 2001 року серії ІІІ-ВН 030548 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 27 листопада 2019 року № 190542611 є власником земельної ділянки площею 2,0342 га, кадастровий номер 0523981500:01:000:0087, що знаходиться на території Вилянської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.7-8).

Згідно договору оренди землі від 30 грудня 2014 року № 189/В укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ Агрокомплекс Зелена долина ( далі - Договір) вбачається, що орендодавець ОСОБА_1 надає належну йому, а орендар - ТОВ Агрокомплекс Зелена долина приймає в строкове платне користування земельну ділянку з цільовим призначенням визначеним Державним актом серії ІІІ-ВН № 030548 від 20 грудня 2001 року загальною площею 2,0300 га, яка знаходяться на території Вилянської сільської ради. Даний договір укладено на 49 років ( а.с. 12-13).

Відповідно до п. 4.1 Договору, орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі готівкою через касу підприємства, або в натуральній формі, або відробітковій формі - надання послуг. Розмір орендної плати у рік становить не менше ніж 3,0 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки зазначеної в п. 2.4 договору, а саме в грошовій формі 1423,45 грн в рік, або в натуральній формі 10,35 центнерів зерна в рік.

Відповідно до п. 4.4. Договору, орендна плата виплачується у строк до 20 грудня кожного поточного року.

Згідно п. 12.4 Договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін, унаслідок невиконання другою стороною обовязків передбачених договором, внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, визначених законом; припинення діяльності орендаря.

Як вбачається з акту приймання-передачі земельної ділянки в оренду, орендодавець ОСОБА_1 передав, а орендар ТОВ Агрокомплекс Зелена долина прийняв в строкове платне користування земельну ділянку розміром 2,0300 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Вилянської сільської ради, яка належить орендодавцю на праві приватної власності ( а.с. 13).

Згідно зі ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Як вбачається зі змісту ст. 25 Закону України Про оренду землі орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

Положеннями ст. 32 Закону України Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У пункті д) ч. 1 ст. 141 ЗК України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Як вбачається з матеріалів справи ТОВ Агрокомплекс Зелена долина направила позивачу грошові кошти лише у травні 2020 року, після звернень ОСОБА_1 до відповідача із адвокатськими запитами.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) зазначено, що: у пункті д ч. 1 ст. 141 ЗК України визначено, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати. Підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться .

Також, у постанові Верховного Суду від 02 травня 2018 року у справі № 925/549/17 зазначено, що той факт, що відповідач сплатив усю суму заборгованості з орендної плати за землю, не має правового значення для вирішення даного спору, оскільки судами встановлений факт її систематичної несплати протягом періоду дії договору оренди землі, що відповідно до ч.1 ст.32 Закону України "Про оренду землі", ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 651 Цивільного кодексу України та умов договору є достатньою правовою підставою для розірвання цього договору.

Отже, враховуючи що орендна плата відповідачем протягом тривалого часу систематично не сплачується, суд приходить до висновку розірвати договір оренди.

Оскільки суд прийшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо розірвання договору оренди, обґрунтованою є й інша вимога, зокрема щодо скасування державної реєстрації договору оренди землі № 189/В, який укладений 30 грудня 2014 року щодо земельної ділянки площею 2,0300 га між ОСОБА_1 і ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина та зареєстрований реєстраційною службою Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області 15 лютого 2014 року, номер запису: 13262222, що фактично є похідною від первісної вимоги і має на меті відновлення прав позивача після розірвання вищезазначеного договору.

Відповідно до ч. 5 ст. 265 ЦПК України, у резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат.

Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем ОСОБА_1 при подачі позову до суду сплачено судовий збір в розмірі 908,00 гривень (а.с.1), а тому враховуючи вимоги ст. 141 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 908,00 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 203, 204, 215, 245, 525, 629 ЦК України, ст. ст. 1,13, 14, 18, 35 Закону України Про оренду землі , ст. ст. 12, 13, 76, 78, 95, 141, 142, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрокомплекс " Зелена долина" (далі - ТОВ "Агрокомплекс "Зелена долина") про розірвання договорів оренди землі - задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди землі № 189/В, який укладений 30 грудня 2014 року щодо земельної ділянки площею 2,0342 га між ОСОБА_1 та ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина зареєстрований реєстраційною службою Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області 15 лютого 2016 року, номер запису: 13262222.

Скасувати державну реєстрацію договору оренди землі № 189/В, який укладений 30 грудня 2014 року площею 2,0342 га, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина зареєстрований реєстраційною службою Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області 15 лютого 2016 року, номер запису: 13262222.

Стягнути з ТОВ Агрокомплекс Зелена Долина (код ЄДРПОУ 32721857, ІПН:327218502198, юридична адреса - 24200 Вінницька область Томашпільський район смт. Томашпіль вул. Івана Богуна, 8 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , жителя АДРЕСА_1 908,00 грн. (девятсот вісім гривень 00 копійок) судових витрат, що складаються із сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Томашпільський районний суд Вінницької області, відповідно до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, який передбачає, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя: І. В. Скаковська

Повний текст рішення виготовлено 29 червня 2021 року.

СудТомашпільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.06.2021
Оприлюднено02.07.2021
Номер документу98015201
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —146/252/21

Постанова від 29.09.2021

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Постанова від 29.09.2021

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Ухвала від 16.09.2021

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Ухвала від 13.09.2021

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Ухвала від 30.08.2021

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Ухвала від 13.08.2021

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Рішення від 22.06.2021

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

Рішення від 22.06.2021

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

Ухвала від 31.05.2021

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

Ухвала від 19.04.2021

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні