печерський районний суд міста києва
Справа № 729/483/20-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2021 року Печерський районний суд м. Києва
суддя: Матійчук Г.О.,
секретар судового засідання: Сеньковська В.Я.,
справа №729/483/20-ц
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1
відповідач: Акціонерне товариство Державний ощадний банк України
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства Державний ощадний банк України про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2020 року з Бобровицького районного суду Чернігівської області за підсудністю до Печерського районного суду м. Києва надійшли вказані позовні матеріали ОСОБА_1 .
Звертаючись до суду із позовом позивач просить визнати за нею право власності на грошовий вклад померлого чоловіка - ОСОБА_2 в розмірі 2 614,90 грн та зобов`язати відповідача виплатити їй цей грошовий вклад.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік - ОСОБА_2 , який весь час до моменту своєї смерті був зареєстрований за однією з нею адресою: по АДРЕСА_1 .
Іншого майна, крім вкладу, померлий не мав, тому вона разом з іншими спадкоємцями (дітьми) не зверталась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
За життя чоловік втратив ощадну книжку, однак із банківської виписки їй стало відомо про наявність спірного вкладу. Звернувшись до відповідача з приводу отримання цих коштів, отримала відповідь, що виплата можлива на підставі рішення суду.
В зв`язку з чим вона звернулась до суду із даним позовом.
В подальшому позивач уточнила позовні вимоги, зокрема зазначила точну дату смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , замість ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовну заяву прийнято до розгляду Печерським районним судом м. Києва та призначено в підготовче судове засідання.
10.11.2020 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечив позовні вимоги з підстав, викладених у відзиві. Зокрема зазначає, що позивачем порушено процедуру прийняття спадщини, вказуючи на те, що позивач не звертаючись до нотаріуса, одразу подала даний позов до суду. Не зверталась позивач і до банку, що свідчить про відсутність порушення її прав. Крім того, зазначає про пропуск позивачем строку позовної давності, що є самостійною підставою для відмови у позові. Вважаючи вимоги безпідставними, просить у задоволені позову відмовити. Одночасно просить поновити строк на подання відзиву.
В судове засідання сторони не з`явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином. Від позивача надійшла заява про розгляд справи у її відсутність. Причина неявки представника відповідача не відома.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи та характер спірних правовідносин, об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України та ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних (особистих, майнових/немайнових) прав, свобод чи законних інтересів.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1,2,3 ст. 12 ЦПК України).
За частиною 1, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 (а.с. 11), який був чоловіком ОСОБА_1 (позивача) (а.с. 7, 10).
ОСОБА_2 на момент смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 18).
За цією ж адресою зареєстрована і позивач, що підтверджується копією паспорта (а.с. 8) і свідчить, що на момент смерті спадкодавця, спадкоємець ОСОБА_1 проживала зі спадкодавцем ОСОБА_2 за однією адресою.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово (ст. 1258 ЦК).
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК).
За ч.ч. 1, 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Отже позивач проживаючи за однією адресою зі спадкодавцем, на момент його смерті, вважається такою, що (фактично) прийняла спадщину. За таких обставин зауваження відповідача про пропуск позивачем строку позовної давності не спроможне.
Отже спадкоємцем померлого ОСОБА_2 є його дружина ОСОБА_1 . Відомостей про інших спадкоємців в справі немає.
Згідно вимог чинного цивільного процесуального обов`язок визначати коло учасників справи лежить на позивачеві.
За ч. 2 ст. 1228 ЦК право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним.
Відповідач не заперечує факт наявності компенсаційного рахунку № НОМЕР_1 (№ НОМЕР_2 ) із спеціальним режимом використання в національній валюті на знецінені кошти, внесені до 02.01.1992 року, відкритого на ім`я ОСОБА_2 .
Згідно банківської виписки по рахунку № НОМЕР_2 , який розміщений у ВАТ Ощадбанк , 5397/0489, вклад: Комп.-97, сума коштів на ньому становить 2 614,90 грн (а.с. 16).
В той же час, із довідки АТ Державний ощадний банк України від 05.11.2020 року №100.22/73802.2020-26/вих видно, що станом на листопад 2020 року на рахунку обліковується 2 114,90 грн, при цьому обґрунтувань зменшення цієї суми з 2 614,90 грн до 2 114,90 грн не надано.
В такому разі суд бере за основу (підтверджену позивачем) суму - 2 614,90 грн, як таку, що не спростована відповідачем.
За ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень (ч.ч. 1-3 ст. 77 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
В ході розгляду справи позовні вимоги знайшли своє підтвердження.
Встановлено, що: позивач фактично вступила в права спадкування, оскільки проживала зі спадкодавцем до моменту його смерті за однією адресою і не відмовлялась від спадщини; в АТ Державний ощадний банк України міститься грошовий вклад, відкритий на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 , який входить у спадкову масу.
Отже вимоги позивача в частині визнання права власності на вклад підлягають задоволенню.
Разом з тим, вимога позивача зобов`язати відповідача виплатити грошовий вклад наразі є передчасною, а тому у задоволені цієї вимоги слід відмовити.
Розподіл судових витрат між сторонами, регулюється ст. 141 ЦПК України. Зокрема: судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 16, 1216, 1226, 1261 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 19, 81, 141, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства Державний ощадний банк України про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на грошовий вклад спадкодавця ОСОБА_2 , з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією, який знаходиться в АТ Державний ощадний банк України , 5397/0489, вклад: Комп.-97, рахунок 8261 в сумі 2 614,90 грн.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Акціонерного товариства Державний ощадний банк України 840,80 грн судового збору на користь держави.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Київського апеляційного суду або через Печерський районний суд м. Києва, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності ЦПК України в редакції від 15 грудня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Акціонерне товариство Державний ощадний банк України , ЄДРПОУ 00032129, адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г.
Суддя Г.О. Матійчук
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2021 |
Оприлюднено | 06.07.2021 |
Номер документу | 98061386 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Матійчук Г. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні