ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
27 липня 2021 року Справа № 923/438/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П. , розглянувши матеріали справи
за позовом: Споживчого товариства "Чорноморівське", с.Чорноморівка, Каховський район, Херсонська область
до відповідача: Каховського районного споживчого товариства, м.Каховка, Херсонська область
про визнання права власності на нерухоме майно
встановив:
В провадженні Господарського суду Херсонської області перебувала справа за позовом Споживчого товариства "Чорноморівське" до Каховського районного споживчого товариства про визнання права власності на:
- магазин № 46, який знаходиться за адресою: вул. Дружби (колишня назва Жовтнева), 18, с. Чорноморівське Каховського району Херсонської області;
- магазин № 44, який знаходиться за адресою: вул. Молодіжна, 31 "а", с. Наталівка Каховського району Херсонської області за споживчим товариством "Чорноморівське" (код ЄДРПОУ 38339265, юридична адреса: Херсонська область, Каховський район, село Чорноморівка, вул. Дружби, буд. 18).
Рішенням господарського суду Херсонської області від 14.07.2020 року в задоволенні позову Споживчого товариства "Чорноморівське" відмовлено.
29.06.2021 за вх. № 1908/21 до суду від Споживчого товариства "Чорноморівське" надійшла заява про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, за якою просить суд:
- переглянути за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Херсонської області від 14.07.2020 р.;
- скасувати рішення господарського суду Херсонської області від 14.07.2020 р. та позов Споживчого товариства "Чорноморівське" задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 05.07.2021 року залишено без руху заяву Споживчого товариства "Чорноморівське" про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.
26.07.2021 року за вх. № 5927/21 до суду від Споживчого товариства "Чорноморівське" надійшло клопотання про усунення недоліків до заяви про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами.
26.07.2021 року за вх. № 2132/21 до суду від Споживчого товариства "Чорноморівське" надійшло клопотання про поновлення строку для подання заяви про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами.
Розглянувши заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами та клопотання про поновлення строку для подання заяви, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 320 Господарського процесуального кодексу України, рішення, постанови та ухвали господарського суду, Вищого суду з питань інтелектуальної власності, якими закінчено розгляд справи, а також ухвали у справах про банкрутство (неплатоспроможність), які підлягають оскарженню у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами.
В поданій заяві про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами заявник зазначає, що підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є, зокрема, істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Так, заявник у якості нововиявленої обставини посилається на Договір про відшкодування вартості фінансових інвестицій від 04.03.2019 року, та зазначає, що не знав та не міг знати про наявність такого договору.
При цьому, в клопотанні про поновлення строку для подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, заявник зазначає, що про існування Договору про відшкодування довгострокових інвестицій Каховського районного споживчого товариства до пайового капіталу споживчого товариства Чорноморівське від 04.03.2019 року Позивач дізнався з листа Каховського районного споживчого товариства датованого 19 березня 2021 року.
Відтак, заявник стверджує, що подана ним заява про перегляд рішення суду від 14.07.2020 за нововиявленими обставинами подається з додержанням строку, який передбачено пунктом 1 частини 2 статті 321 Господарського процесуального кодексу України.
Суд зазначає, що згідно із пунктом 1 частини 2 статті 320 Господарського процесуального кодексу України, підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Пунктом 1 частини 1 статті 321 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 320 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про існування обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення.
При цьому відповідно до пункту 1 частини 2 статті 321 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням приписів частини першої цієї статті заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подана з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 320 цього Кодексу, - не пізніше трьох років з дня набрання таким судовим рішенням законної сили.
Згідно із частиною 3 статті 321 Господарського процесуального кодексу України, строки, визначені в частині другій цієї статті, не можуть бути поновлені.
Як вбачається із матеріалів заяви, Договір про відшкодування вартості фінансових інвестицій від 04.03.2019 року підписаний з боку позивача і відповідача, а підписи скріплені печатками.
Так, суд критично оцінює посилання заявника, що останній, будучи стороною Договору про відшкодування вартості фінансових інвестицій від 04.03.2019 року, не знав та не міг знати про наявність такого договору на час розгляду справи судом та ухвалення відповідного рішення по даній справі 14.07.2020 року.
Посилання заявника на те, що про існування такого Договору Позивач дізнався з листа Каховського районного споживчого товариства датованого 19 березня 2021 року не підтверджено належними доказами.
Проте, якщо навіть взяти до уваги, той факт, що позивач дійсно дізнався про існування такого Договору 19 березня 2021 року, тридцятиденний строк на звернення Споживчого товариства "Чорноморівське" до суду із заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами з підстави, визначеної п. 1 ч. 2 ст. 320 ГПК України, заявником пропущений, оскільки вказаний строк сплив 20.04.2021 року.
Суд також критично оцінює посилання заявника, що заява подана до суду з додержанням строку, який передбачений пунктом 1 частини 2 статті 321 ГПК україни.
Так, суд зазначає, що трирічний строк, наведений у нормі п. 1 ч. 2 ст. 321 ГПК України, не є строком на подачу стороною заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами (цей строк процесуальною нормою визначено як місячний - 30 днів), а являє собою строк реалізації стороною взагалі права на можливість втручання в остаточне судове рішення з метою виправлення допущеної помилки. Обмеження такого строку має легітимну мету забезпечити додержання принципу правової визначеності, досягнення стабільності правового регулювання, балансу інтересів сторін справи. Отже, за своєю правовою природою встановлений даною нормою строк (три роки) є присічним, тобто таким, сплив якого спричиняє припинення самого права, за реалізацією якого звертається особа, та він не може бути відновлений, незалежно від причин його пропуску (Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 07.11.2018р. у справі 5009/2987/12).
Відповідно до частини 1 статті 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій.
Для поновлення процесуального строку суд має встановити наявність об`єктивно непереборних обставин, які перешкоджали вчасному зверненню зі скаргою на судове рішення, у зв`язку з чим заявник має довести суду їх наявність та непереборність, оскільки, в іншому випадку нівелюється значення чіткого окреслення законодавчо закріплених процесуальних строків.
Так, розглянувши клопотання про поновлення строку для подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, суд визнає вказані у ньому підстави для поновлення строку неповажними, відтак вважає, що таке клопотання про поновлення строку не підлягає задоволенню, оскільки заявником на підтвердження його доводів не наведено належних обґрунтувань та не надано належних доказів.
Відповідно до статті 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства, оскільки Споживче товариство "Чорноморівське" подало заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами з пропуском строку, встановленого пунктом 1 частини 1 статті 321 Господарського процесуального кодексу України, наявні підстави для залишення вказаної заяви без розгляду.
Аналогічна правова позиція щодо застосування ст. 118 Господарського процесуального кодексу України і до заяв про перегляд рішення за нововиявленими обставинами викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.11.2018 у справі №910/9927/13, від 19.02.2019 у справі №910/3600/14, від 11.02.2020 у справі №15/282.
На підставі викладеного, керуючись ст. 118, 119, 234, 320, 321 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
1. У задоволенні клопотання Споживчого товариства "Чорноморівське" (2132/21 від 26.07.2021 року) про поновлення строку для подання заяви про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами - відмовити.
2. Заяву Споживчого товариства "Чорноморівське" (вх. № 1908/21 від 29.06.2021 року) про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами - залишити без розгляду.
Ухвала відповідно до ч.2 ст.235 ГПК України набирає законної сили з дня її підписання і може бути оскаржена протягом десяти днів в порядку ст. 257 ГПК України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України).
Ухвалу складено та підписано 27.07.2021.
Суддя В.П.Ярошенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 27.07.2021 |
Оприлюднено | 29.07.2021 |
Номер документу | 98584422 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Ярошенко В.П.
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Бєляновський В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні