У Х В А Л А
02 серпня 2021 року м. Чернігівсправа № 19/115
Господарський суд Чернігівської області в складі судді В.В.Шморгуна, розглянувши матеріали заяви №5823 від 14.07.2021 Товариства з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія (код ЄДРПОУ 40235074; юридична адреса: вул. Дмитрівська, буд. 18/24, 8 поверх, м. Київ, 01054; адреса для листування: провул. Садовий, 39, с. Софіївська Борщагівка, Київська область, 08131) про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження
по справі №19/115
за позовом: Публічного акціонерного товариства УкрСиббанк ,
Код ЄДРПОУ 09807750, проспект Московський, 60, м. Харків, 61050;
до відповідача: фізичної особи-підприємця Лещинського Анатолія Володимировича,
ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;
про стягнення 40 685,58 грн
ВСТАНОВИВ:
21.07.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія подано до суду заяву про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження, у якій заявник просить суд замінити стягувача у виконанні рішення Господарського суду Чернігівської області від 08.09.2009 по справі № 19/115 з Публічного акціонерного товариства УкрСиббанк (первісний стягувач) на Товариство з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія відносно фізичної особи-підприємця Лещинського Анатолія Володимировича (надалі - ФОП Лещинський А.В.).
В обґрунтування поданої заяви ТОВ Українська факторингова компанія посилається на умови договору факторингу №180 від 22.12.2020, укладеного між Публічним акціонерним товариством УкрСиббанк (надалі - ПАТ УкрСиббанк ) та Товариством з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія , за яким право грошової вимоги за договором про надання споживчого кредиту №11280750000 від 27.12.2007, укладеним між ПАТ УкрСиббанк та ФОП Лещинським А.В., перейшло до ТОВ Українська факторингова компанія .
Ухвалою суду від 26.07.2021 заяву про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження прийнято до розгляду, а її розгляд призначено на 02.08.2021. Також цією ухвалою повідомлено заявника та учасників справи про дату, час та місце розгляду вказаної заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Зазначена норма права кореспондується з положеннями ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , згідно з якою у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Частиною 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
У зв`язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг, ухвала суду від 26.07.2021 була направлена на офіційну електронну адресу Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» info@ukrsibbank.com; Товариству з обмеженою відповідальністю «Українська факторингова компанія» ухвала суду від 26.07.2021 була направлена на електронну адресу його представника kuharenko.v@ukr.net. 27.07.2021 від заявника отримано підтвердження про отримання ухвали.
Згідно витягу з офіційного веб-сайту Укрпошти про відстеження поштового відправлення за штрихкодовим ідентифікатором 1400052566160, тобто ухвали суду від 26.07.2021, направленої на адресу ФОП Лещинського Анатолія Володимировича, відправлення не вручене під час доставки: інші причини (запис датується 29.07.2021).
Відповідно до п. 99-1 Правил надання послуг поштового зв`язку, затвердженими Постановою Кабінетів Міністрів України від 05.03.2009 № 270, рекомендовані листи з позначкою «Судова повістка» , адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату, а у разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім`ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата (будь-кого із повнолітніх членів його сім`ї) за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку інформує адресата за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка» . Якщо протягом трьох робочих днів після інформування адресат не з`явився за одержанням рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка» , працівник поштового зв`язку робить позначку «адресат відсутній за вказаною адресою» , яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Виходячи з того, що рекомендований лист з позначкою «Судова повістка» може бути не врученим лише з поважних причин, якими можуть бути виключно об`єктивні обставини (відсутність адресата за адресою місцезнаходження), тому суд вважає, що зазначення на веб-сайті Укрпошти про невручення відправлення під час доставки: інші причини свідчить про відсутність ФОП Лещинського Анатолія Володимировича за адресою місцезнаходження.
Таким чином, суд вжив всіх належних і достатніх заходів для повідомлення заявника та учасників справи про час та місце розгляду заяви і за наведених обставин суд вважає, що заявник та учасники справи були належним чином повідомлені про розгляд цієї справи у Господарському суді Чернігівської області.
Заявник та учасники справи у судове засідання 02.08.2021 не з`явились.
Від ТОВ «Українська факторингова компанія» до початку судового засідання надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника за наявними в матеріалах справи документами.
Зважаючи на те, що неявка учасників справи не є перешкодою для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження, суд вважає за можливим задовольнити клопотання заявника та розглянути заяву за відсутності представників заявника, первісного стягувача та боржника.
Розглянувши у судовому засіданні подану Товариством з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія заяву про заміну сторони виконавчого провадження суд встановив наступне.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 08.09.2009 у справі №19/115 позовні вимоги задоволено повністю та присуджено до стягнення з Фізичної особи - підприємця Лещинського Анатолія Володимировича на користь Акціонерного комерційного інноваційного банку УкрСиббанк 32 215,54 грн. заборгованості по кредиту; 6311,42 грн. заборгованості по відсотках; 4,49 грн. пені за несвоєчасне погашення заборгованості по кредиту; 11,31 грн. пені за порушення строків сплати процентів, 406,86 грн. державного мита та 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
21.09.2009 на примусове виконання рішення від 08.09.2009 у справі 19/115 Господарським судом Чернігівської області було видано наказ.
21.12.2020 між Акціонерним товариством «УкрСиббанк» (далі - Клієнт) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська факторингова компанія» (далі - Фактор) укладено договір факторингу № 180 (далі - Договір).
Відповідно до п. 2.1. Договору клієнт відступає фактору, а фактор зобов`язується прийняти права вимоги та в їх оплату зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження клієнта за плату та на умовах, визначених цим договором.
Згідно п. 2.2. Договору права вимоги, які клієнт відступає фактору за цим договором, відступаються (передаються) в розмірі заборгованості боржника перед клієнтом, що передбачені умовами первинних договорів, та визначені в Реєстрі боржників, що підписується сторонами у паперовому вигляді.
Сума фінансування, що надається фактором клієнту під відступлення прав вимоги, складає 0,05% від суми прав вимог, визначеної в Реєстрі боржників. Для розрахунку суми фінансування заборгованості за правом вимоги, що виражена в іноземній валюті, перераховується за курсом НБУ гривні щодо іноземних валют (п.3.1 Договору).
Відповідно до п. 3.2 Договору фактор зобов`язується сплатити клієнту суму фінансування одним платежем в дату підписання сторонами реєстру боржників. Одночасно із сумою фінансування фактор сплачує на користь клієнта одним платежем суму відшкодування витрат щодо виконавчого провадження.
Право власності на права вимоги вважається таким, що перейшло від клієнта фактору та право вимагати від боржника виконання всіх зобов`язань в межах відступлених прав вимог у фактора виникає в день підписання Акту приймання-передачі прав вимоги (Додаток №1,2 до договору), за умови сплати фактором суми фінансування у порядку, визначеному договором (п.4.1 Договору).
Цей Договір набуває чинності з моменту його укладення та діє до повного виконання сторонами всіх своїх зобов`язань за цим договором (п. 12.3 Договору).
Згідно Реєстру боржників до договору факторингу № 180 від 21.12.2020 АТ «УкрСиббанк» передало, а ТОВ «Українська факторингова компанія» прийняло на умовах, визначених Д оговором, право вимоги, зокрема, до ФОП Лещинського А.В. за договором про надання споживчого кредиту №11280750000 від 27.12.2007.
На виконання умов Договору Товариство з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія (Фактор) перерахувало на рахунок Акціонерного товариства «УкрСиббанк» (Клієнт) кошти в розмірі 258 773,60 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 237 від 21.12.2020, копія якого міститься в матеріалах справи.
21.12.2020 Акціонерним товариством «УкрСиббанк» (Клієнт) та Товариством з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія (Фактор) складено та підписано акт приймання-передачі права вимоги (далі - Акт), згідно з яким Клієнт передає (відступає) фактору права вимоги, а фактор приймає права вимоги в обсязі та на умовах, визначених Договором та Реєстром боржників від 21.12.2020 до Договору факторингу № 180 від 21.12.2020. Клієнт та Фактор підтверджують, що відступлення прав вимоги набуває чинності безпосередньо з моменту підписання ними цього Акту приймання-передачі, як передбачено Договором.
Отже, після підписання Акту приймання-передачі, до Товариства з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія перейшло право вимоги до ФОП Лещинського А.В. за договором про надання споживчого кредиту №11280750000 від 27.12.2007.
Відповідно до ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а в випадках установлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно з ч. 1 ст. 327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» поняття «виконавче провадження» розуміється як завершальна стадія судового провадження. Наведене узгоджується з практикою ЄСПЛ щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий суд. Так, у рішенні від 19.03.1997 у справі «Горнсбі проти Греції» (Case of Hornsby v.Greece) ЄСПЛ зазначив, що для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду» (дана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 13.06.2016 у справі №6-3172цс15).
За приписами статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Згідно ч. 1 статті 334 ГПК України в разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (стаття 513 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 514 Цивільного кодексу України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
В частині 1 статті 516 Цивільного кодексу України визначено, що заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Виходячи із системного аналізу цих норм, зокрема пунктів 1, 2 частини першої статті 512 Цивільного кодексу України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.
По своїй суті заміна кредитора в зобов`язанні внаслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу. У зв`язку з заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, і її заміна новим кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» за заявою заінтересованої особи. Такою заінтересованою особою є новий кредитор (правонаступник).
Оскільки до Товариства з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія перейшло право вимоги за договором факторингу № 180 від 21.12.2020, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ТОВ Українська факторингова компанія про заміну сторони виконавчого провадження.
Щодо строку звернення заявника із заявою про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження суд зазначає наступне.
Спеціальним нормативним актом з питань виконання судових рішень є Закон України "Про виконавче провадження".
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, на момент виникнення спірних правовідносин (наказ Господарського суду Чернігівської області від 21.09.2009 у справі №19/115) були врегульовані Законом України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 (далі - Закон N 606-XIV).
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 21 Закону N 606-XIV виконавчі листи та інші судові документи можуть бути пред`явлені до виконання протягом трьох років.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 24 Закону N 606-XIV обов`язковою умовою прийняття виконавчого документа до виконання є звернення із заявою в межах встановленого законом строку для пред`явлення його до виконання.
Як встановив суд, 21.09.2009 на виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 08.09.2009 судом було видано наказ зі строком пред`явлення до виконання - протягом трьох років, тобто до 21.09.2012.
05.10.2016 набрав чинності Закон України "Про виконавче провадження" N 1404-VIII від 02.06.2016.
Згідно з п. 5 розділу XIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про виконавче провадження" N 1404-VIII від 02.06.2016 виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред`являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
Водночас положення п. 5 розділу XIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про виконавче провадження" N 1404-VIII від 02.06.2016 не розповсюджують свою дію на виконавчі документи, строк виконання за якими сплив на час набрання чинності зазначеним законодавчим актом (така правова позиція викладена у п. 4.2.7 постанови Верховного Суду від 02.05.2018 у справі N 5016/149/2011 (17/6).
Як вбачається з матеріалів справи, 15.02.2019 наказ № 19/115 про примусове виконання рішення було повернуто стягувачу у зв`язку з відсутністю у боржника майна, на яке можна звернути стягнення, що підтверджується постановою про повернення виконавчого документа стягувачу від 15.02.2019 винесена Центральним відділом державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області.
Відповідно до п. 1. ч. 4 ст. 12 Закону України Про виконавче провадження від 02.06.2016 N 1404-VIII строки пред`явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі, зокрема, пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Частиною 5 ст. 12 вищезазначеного Закону визначено, що у разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв`язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред`явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення.
Оскільки наказ про примусове виконання рішення по справі № 19/115 повернуто стягувачу 15.02.2019, отже строк пред`явлення його до виконання встановлюється, відповідно, з 15.09.2019 та спливає 15.09.2022, тобто на момент звернення ТОВ Українська факторингова компанія із заявою про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження трьохрічний строк пред`явлення наказу від 21.09.2009 до виконання не сплинув.
Керуючись ст. 52, 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У Х В А Л И В:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
2. Замінити стягувача - Публічне акціонерне товариство УкрСиббанк (код ЄДРПОУ 09807750) у виконавчому провадженні №53405111 його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю Українська факторингова компанія (код ЄДРПОУ 40235074; юридична адреса: вул. Дмитрівська, буд. 18/24, 8 поверх, м. Київ, 01054; адреса для листування: провул. Садовий, 39, с. Софіївська Борщагівка, Київська область, 08131).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею 02.08.2021. Ухвалу може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, у строки, визначені ст. 256 цього Кодексу.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В.В. Шморгун
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2021 |
Оприлюднено | 03.08.2021 |
Номер документу | 98702252 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шморгун В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні