Справа № 2-561-2010
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2010 року Слов' ян ський міськрайонний суд Дон ецької області в складі:
головуючого - судді Хаус тової Т.А.
при секретарі - Писаренко Є.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивіль ну справу за позовом Публічн ого акціонерного товариств а комерційний банк « ПриватБ анк» до ОСОБА_1 про зверне ння стягнення ,-
В С Т А Н О В И В :
Публічне акціонерне т овариство комерційний банк “ПриватБанк” звернувся до Слов' янського міськрайонн ого суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про з вернення стягнення обґрунту вавши свої вимоги тим, що відп овідно до укладеного договор у № 362М-08 від 11.06.2008 року ОСОБА_1 11 червня 2008 року отримав креди т у розмірі 90 000,00 грн. зі сплатою відсотків за користування к редитом у розмірі 24.00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим термі ном повернення 11.06.2018 року.
Згідно статей 526,527,530 Ци вільного Кодексу України зоб ов' язання повинні виконува тися належним чином в устано влений строк відповідно до у мов договору та вимог закону .
У порушення зазначен их норм закону та умов догово ру Відповідач зобов' язання за вказаним договором належ ним чином не виконав.
Відповідно до частин и другої статті 1054 та частини д ругої статті 1050 Цивільного ко дексу наслідками порушення Б оржником зобов' язання щодо повернення чергової частини суми кредиту є право Заявник а достроково вимагати поверн ення всієї суми кредиту.
У зв' язку з зазначен ими порушеннями зобов' язан ь за кредитним договором Від повідач станом на 05.11.2009 року ма є заборгованість118914,94 грн., яка с кладається з наступного:
- 89529,97 грн. - заборгован ість за кредитом;
- 21033,35 грн. - заборгован ість по процентам за користу вання кредитом;
- 2212,81 грн. - пеня за несв оєчасність виконання зобов' язань за договором;
А також штрафи відповідно д о умов кредитного договору.
- 500,00 грн. - штраф ( фіксо вана частина)
- 5638,81 грн. - штраф ( проце нта складова)
В рахунок виконання з обов' язань за кредитним дог овором були укладені догово ри застави та іпотеки:
-ПАТ КБ « ПриватБанк» і ОСОБА_1 11.06.2008 року уклали до говір застави майна № б/н. Згід но з договором застави Відпо відач надав в заставу належн е йому майно, опис якого зазна чений в договорі застави;
-ПАТ КБ « Приватбанк» і ОСОБА_1 11.06.2008 року уклали до говір іпотеки № б/н. Згідно з д оговором іпотеки Відповідач надав в іпотеку належне йому майно, а саме: квартиру , загал ьною площею 42,4 кв.м., яка розташ ована за адресою: 84100, АДРЕСА_1 . Майно належить Відповідач у на праві власності на підст аві договору купівлі-продажу квартири № 4239 від 23.05.2008 р.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов' язання м ає виконуватись належним чи ном відповідно до умов догов ору. Договором застави перед бачено, що у випадку порушенн я Заставодавцем/ Позичальник ом зобов' язань за кредитним договором, або за договором з астави, Застоводавець зобов' язаний передати предмет зас тави Заставодержателю в закл ад.
В порушення вищезазн ачених вимог закону та умов д оговору, Відповідач зобов' я зання за кредитним договором не виконує, предмет застави в заклад банку не передав.
Відповідно до ст. 19 Зак ону України « Про заставу», за рахунок заставленого майна заставодержатель має право з адовольнити свої вимоги в по вному обсязі, що визначаютьс я на момент фактичного задов олення. Заставодержатель наб уває право звернення стягнен ня на предмет застави в разі, я кщо в момент настання термін у виконання зобов' язання, з абезпеченого заставою, воно не буде виконано ( ч.1 ст. 20 ЗУ « Пр о заставу». Звернення стягне ння на заставлене майно здій снюється за рішенням суду аб о третейського суду, на підст аві виконавчого напису нотар іуса, якщо інше не передбачен о законом, або договором заст ави ( ч.2 ст. 20 ЗУ « Про заставу»)
Згідно з договором за стави, звернення стягнення т а реалізація предмету застав и здійснюється відповідно д о чинного законодавства та ц ього договору, у тому числі шл яхом безпосереднього продаж у конкретного покупцю з прав ом укладання Заставодержате лем договору купівлі-продажу Предмету застави від імені З аставодавця.
Приймаючи до уваги, що ПриватБанком заявлено позов саме з підстав, вказаних у поп ередньому абзаці, цілком оче видно, що виконання рішення с уду стосовно звернення стягн ення на предмети застави шля хом надання права безпосеред нього продажу конкретному по купцю, - неможливе без фактичн ого знаходження предметів за стави у володінні ПриватБанк у.
Відповідно до ст. 16 Цив ільного кодексу України, одн им із способів захисту судом цивільних прав та інтересів є примусове виконання зобов ' язання в натурі. Примусове виконання зобов' язання в н атурі, - це спосіб захисту, яки випливає з загального принц ипу повного і належного вико нання зобов' язання та поляг ає в зобов' язанні здійснити дію, або утримуватися від її з дійснення, незалежно від зас тосування до боржника інших заходів впливу.
З огляду на те, що зако ном та умовами договору пере дбачено обов' язок Відпові дача передати предмети заста ви в заклад Заставодержателя , вважають вимоги Позивача ст осовно зобов' язання Відпов ідачів виконати зобов' язан ня в натурі, - законною та обґр унтованою.
В судовому засіданні представник позивача Заха ров М.І., який діє на підставі доручення, підтримав позовн і вимоги у повному обсязі, нав ів аналогічні доводи та напо лягав на задоволенні заявлен их позовних вимог.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з' яви вся, про час та місце розгляду справи був повідомлений нал ежним чином. Зі згоди предста вника позивача суд ухвалює р ішення при заочному розгляд і справи, що відповідає полож енням ст.224 ЦПК України.
Суд, вислухавши представника позивача, досл ідивши матеріали справи, наб уває висновку, що позовні вим оги Публічного акціонерного товариства комерційний банк « ПриватБанк» до ОСОБА_1 п ро звернення стягнення не пі длягають задоволенню з насту пних підстав.
В судовому засі данні встановлено, що 11 червн я 2008 року між Закритим акціоне рним товариством комерційни й банк « ПриватБанк» та ОС ОБА_1 було укладено кредитн ий договір № 362М-08 від 11 червня 2008 року.
У відповідності до ст. 1054 ЦК України за кредитним догово ром банк або інша фінансова у станова зобов' язується над ати грошові кошти позичальни кові у розмірі та на умовах, вс тановлених договором, а пози чальник зобов' язується по вернути кредит та сплатити п роценти.
До відносин за кредитним до говором застосовуються поло ження параграфа 1 цієї глави, я кщо інше не встановлено цим п араграфом і не випливає із су ті кредитного договору.
Відповідно до вимог ст. 1048 ЦК України має право на одержан ня від позичальника проценті в від суми позики, якщо інше не встановлено договором або з аконом. Розмір і порядок одер жання процентів встановлюєт ься договором. Якщо договоро м не встановлений розмір про центів, їх розмір визначаєть ся на рівні облікової ставки НБУ.
У разі відсутності домовле ності сторін проценти виплач уються щомісяця.
Відповідно до вимог ст. 1049 ЦК України позичальник зобов' язується повернути позичко давцеві ( грошові кошти у такі й сумі, що були передані йому п озичкодавцем) у строк та в пор ядку, що встановлені договор ом.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором вс тановлений обов' язок пози чальника повернути позику ча стинами ( з розстроченням), то в разі прострочення повернен ня чергової частини позичкод авцеві має право вимагати до строкового повернення части ни позики, що залишилися та сп лати процентів, належних йом у відповідно до статті 1048 ЦК Ук раїни.
Статтею 589 ЦК України встано влено, що у разі невиконання з обов' язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває права звернення стяг нення на предмет застави.
Так, відповідно до кредитно го договору № 362М-08 від 11.06.2008 року ОСОБА_1 11 червня 2008 року отри мав кредит у розмірі 90 000,00 грн. з і сплатою відсотків за корис тування кредитом у розмірі 24.0 0 % на рік на суму залишку забор гованості за кредитом з кінц евим терміном повернення 11.06.201 8 року.
В судовому засіданні встан овлено, що в порушення вимог с т. ст. 526,527,530 ЦК України та умов кр едитного договору відповіда ч свої зобов' язання належни м чином не виконував та стано м на 05.11.2009 року має заборгованіс ть у розмірі 118914,94 грн.
Відповідно до вимог п. 2.3.9 кре дитного договору банк має пр аво при настанні обставин, за значених в п. 2.2.3 цього Договор у, стягнути кредит до настанн я строків, передбачених п. 1.4 ц ього Договору , в т.ч. шляхом зв ернення стягнення на застав не майно.
В забезпечення вико нання зобов' язання за креди тним договором № 362М-08 від 11.06.2008 р оку, були укладені договір за стави б/н від 11.06.2008 року ( а.с.14-16) і д оговір іпотеки від б/н від 11.06.20 08 року ( а.с.11-14)
І кредитний договір і договори застави та іпотеки є взаємопов' язані між собо ю.
Відповідно до вимог с т. ст. 589,590 ЦК України та ст. ст. 19,20 З акону України « Про заставу» заставодержатель має право задовольнити у повному обсяз і свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволен ня, за рахунок предмета заста ви. Такого права він набуває, я кщо в момент настання термін у виконання зобов' язання за безпеченого заставою, воно н е виконано і інше не встановл ено законом або договором.
Позивач хоч і посилає ться в позові на ст. 1050 ЦК Украї ни, але не використовує перед бачене нею та ст. ст. 612,651 ЦК Укра їни право на односторонню ві дмову від договору і стягнен ня всіх збитків, а всупереч ц ьому наполягає на продовженн і договірних відносин з відп овідачем, строк яких спливає лише 11 червня 2018 року, і не заявл яє як вимоги про відшкодуван ня збитків у вигляді всієї су ми залишку за кредитом, проце нтів та пені, так і вимоги щодо стягнення поточної заборго ваності за кредитним договор ом.
Визначене свідчить п ро те, що хоч і має місце прост рочення боржника, але викона ння ним зобов' язання ще не в тратило інтересу для кредито ра, який не відмовляється від прийняття виконання і не вим агає відшкодування збитків.
За таких обставин, є в ідсутньою сама вимога, яка по винна бути визначеною позива чем на момент фактичного зад оволення і має бути задоволе на в повному обсязі за рахуно к предмета застави, а термін в иконання зобов' язання, забе зпеченого нею, спливає лише 11 червня 2018 року, тобто ще не наст ав.
Тому суд дійшов до вис новку про передчасність заяв лених вимог та відсутності п ідстав для задоволенні позов у в частині звернення стягне ння на заставлене майно.
Щодо вимог позивача п ро передачу в заклад ПАТ КБ « ПриватБанк» шляхом вилученн я у ОСОБА_1 належного йому на праві власності заставле ного майна, суд приходить до н аступного:
Відповідно до вимог с т. 527 ЦК України закладом є заст ава рухомого майна, що за дого вором застави передається у володіння заставодержателя або за його наказом - володі ння третій особі, у тому числі може залишитися у заставода вця ( тверда застава), який у та кому випадку не має права кор истуватися нею.
В укладеному між стор онами договорі застави не пе редбачено жодної з визначен их умов, і за викладеними в ньо му умовами предмет застави з алишено в користуванні заста водавця.
Таким чином, обов' яз ок заставодавця в разі поруш ення ним умов кредитного дог овору передати заставлене ма йно в заклад заставодержател я, не є передбаченим нормою ма теріального права закладом, а передбачає лише право заст аводержателя вимагати перед ачі на його зберігання заста водавцем заставленого майна в разі порушення ним умов кре дитного договору.
Тому, з врахуванням ко нкретних встановлених по цій справі обставин , така вимога не може бути визнана обґрунт ованою в обсязі позову про зв ернення стягнення на заставл ене майно.
З урахуванням виклад еного, суд вважає, що відсутн і законні підстави для задов олення позовних вимог про зв ернення стягнення в рахунок заборгованості за кредитним договором та передачі в закл ад ПриватБанк заставленого м айна, тому позовні вимоги в ці й частині задоволенню не під лягають.
У відповідності до ч. 2 ст. 39 Закону України « Про іпот еку» одночасно з рішенням пр о звернення стягнення на пре дмет іпотеки суд за заявою іп отекодержателя вправі винес ти рішення про виселення меш канців, якщо предметом іпоте ки є житловий будинок або жит лове приміщення.
У зв' язку з тим, що су д дійшов до висновку про відс утність підстав для задоволе ння вимог щодо звернення стя гнення на предмет іпотеки, ві дповідно вимоги ПАТ КБ « Прив атБанк» щодо виселення відпо відача задоволенню не підляг ають.
На підставі викладеного т а керуючись ст.ст.3,10,60,88,212,213,214,215 ЦПК України, ст.526,527,530, 553,554, 572, 589,590, 1048, 1050, 1049 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні поз овних вимог Публічного акці онерного товариства комерці йний банк « ПриватБанк» до ОСОБА_1 про звернення стягн ення відмовити.
Роз'яснити учасникам судового процесу, що згідно с т.221 ЦПК України при наявності від них письмової заяви прот ягом десяти днів після оголо шення рішення, судом буде вин есено ухвалу в якій буде роз' яснено рішення суду.
Рішення може бути оск аржене в апеляційному порядк у до Апеляційного суду Донец ької області через суд першо ї інстанції шляхом подачі в 10- дений строк з дня проголошен ня рішення заяви про апеляці йне оскарження і поданням пі сля цього протягом 20 днів апел яційної скарги, з подачею її к опії до апеляційної інстанці ї або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК Укра їни.
Заочне рішенн я може бути переглянуто су дом, що його ухвалив, за письм овою заявою відповідача, под аною протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення ухвалене й підпис ане в нарадчій кімнаті в одно му екземплярі.
Суддя
Слов'янського міськрайонн ого суду Хаус това Т.А.
У Х В А Л А Справа № 2-561-2010
п ро заочний розгляд справи
26 січня 2010 року Слов' янс ький міськрайонний суд Доне цької області в складі:
головуючого - судді Хаус тової Т.А.
при секретарі - Писаренко Є.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивіль ну справу за позовом Публіч ного акціонерного товарист ва комерційний банк « Приват Банк» до ОСОБА_1 про зверн ення стягнення ,-
В С Т А Н О В И В :
Публічне акціонерне т овариство комерційний банк “ПриватБанк” звернувся до Слов' янського міськрайонн ого суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про з вернення стягнення обґрунту вавши свої вимоги тим, що відп овідно до укладеного договор у № 362М-08 від 11.06.2008 року ОСОБА_1 11 червня2008 року отримав креди т у розмірі 90 000,00 грн. зі сплатою відсотків за користування к редитом у розмірі 24.00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим термі ном повернення 11.06.2018 року.
Згідно статей 526,527,530 Ци вільного Кодексу України зоб ов' язання повинні виконува тися належним чином в устано влений строк відповідно до у мов договору та вимог закону .
У порушення зазначен их норм закону та умов догово ру Відповідач зобов' язання за вказаним договором належ ним чином не виконав.
Відповідно до частин и другої статті 1054 та частини д ругої статті 1050 Цивільного ко дексу наслідками порушення Б оржником зобов' язання щодо повернення чергової частини суми кредиту є право Заявник а достроково вимагати поверн ення всієї суми кредиту.
У зв' язку з зазначен ими порушеннями зобов' язан ь за кредитним договором Від повідач станом на 05.11.2009 року ма є заборгованість118914,94 грн., яка с кладається з наступного:
- 89529,97 грн. - заборгован ість за кредитом;
- 21033,35 грн. - заборгован ість по процентам за користу вання кредитом;
- 2212,81 грн. - пеня за несв оєчасність виконання зобов' язань за договором;
А також штрафи відповідно д о умов кредитного договору.
- 500,00 грн. - штраф ( фіксо вана частина)
- 5638,81 грн. - штраф ( проце нта складова)
В рахунок виконання з обов' язань за кредитним дог овором були укладені догово ри застави та іпотеки:
-ПАТ КБ « ПриватБанк» і ОСОБА_1 11.06.2008 року уклали до говір застави майна № б/н. Згід но з договором застави Відпо відач надав в заставу належн е йому майно, опис якого зазна чений в договорі застави;
-ПАТ КБ « Приватбанк» і ОСОБА_1 11.06.2008 року уклали до говір іпотеки № б/н. Згідно з д оговором іпотеки Відповідач надав в іпотеку належне йому майно, а саме: квартиру , загал ьною площею 42,4 кв.м., яка розташ ована за адресою6 84100, АДРЕСА_1 . Майно належить Відповідач у на праві власності на підст аві договору купівлі-продажу квартири № 4239 від 23.05.2008 р.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов' язання м ає виконуватись належним чи ном відповідно до умов догов ору. Договором застави перед бачено, що у випадку порушенн я Заставодавцем/ Позичальник ом зобов' язань за кредитним договором, або за договором з астави, Застоводавець зобов' язаний передати предмет зас тави Заставодержателю в закл ад.
В порушення вищезазн ачених вимог закону та умов д оговору, Відповідач зобов' я зання за кредитним договором не виконує, предмет застави в заклад банку не передав.
Відповідно до ст. 19 Зак ону України « Про заставу», за рахунок заставленого майна заставодержатель має право з адовольнити свої вимоги в по вному обсязі, що визначаютьс я на момент фактичного задов олення. Заставодержатель наб уває право звернення стягнен ня на предмет застави в разі, я кщо в момент настання термін у виконання зобов' язання, з абезпеченого заставою, воно не буде виконано ( ч.1 ст. 20 ЗУ « Пр о заставу». Звернення стягне ння на заставлене майно здій снюється за рішенням суду аб о третейського суду, на підст аві виконавчого напису нотар іуса, якщо інше не передбачен о законом, або договором заст ави ( ч.2 ст. 20 ЗУ « Про заставу»)
Згідно з договором за стави, звернення стягнення т а реалізація предмету застав и здійснюється відповідно д о чинного законодавства та ц ього договору, у тому числі шл яхом безпосереднього продаж у конкретного покупцю з прав ом укладання Заставодержате лем договору купівлі-продажу Предмету застави від імені З аставодавця.
Приймаючи до уваги, що ПриватБанком заявлено позов саме з підстав, вказаних у поп ередньому абзаці, цілком оче видно, що виконання рішення с уду стосовно звернення стягн ення на предмети застави шля хом надання права безпосеред нього продажу конкретному по купцю, - неможливе без фактичн ого знаходження предметів за стави у володінні ПриватБанк у.
Відповідно до ст. 16 Цив ільного кодексу України, одн им із способів захисту судом цивільних прав та інтересів є примусове виконання зобов ' язання в натурі. Примусове виконання зобов' язання в н атурі, - це спосіб захисту, яки випливає з загального принц ипу повного і належного вико нання зобов' язання та поляг ає в зобов' язанні здійснити дію, або утримуватися від її з дійснення, незалежно від зас тосування до боржника інших заходів впливу.
З огляду на те, що зако ном та умовами договору пере дбачено обов' язок Відпові дача передати предмети заста ви в заклад Заставодержателя , вважають вимоги Позивача ст осовно зобов' язання Відпов ідачів виконати зобов' язан ня в натурі, - законною та обґр унтованою.
Відповідач ОСОБА_ 1 в судове засідання не з' я вився, про час та місце розгля ду справи був повідомлений н алежним чином.
Згідно з ч.1 ст.224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідан ня відповідача, який належни м чином повідомлений і від як ого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо з азначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвали ти заочне рішення на підстав і наявних у справі доказів, як що позивач не заперечує прот и такого вирішення справи.
Суд, заслухавши думку пози вача, якому роз' яснені насл ідки ст. 224 ч.3 ЦПК України, що не з аперечує, проти заочного роз гляду справи, вважає що є всі п ідстави для заочного розгля ду справи.
Керуючись ст.224, 225 ЦПК України , суд, -
У Х В А Л И В :
Цивільну спр аву за позовом Публічного ак ціонерного товариства комер ційний банк « ПриватБанк» до ОСОБА_1 про звернення стя гнення -розглянути з постано вленям заочного рішення.
Суддя
Слов'янського міськрайонн ого суду Хауст ова Т.А.
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2010 |
Оприлюднено | 31.03.2011 |
Номер документу | 9873183 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоушицький районний суд Хмельницької області
Стефанишин Сергій Леонідович
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Хаустова Тетяна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні