ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
27 серпня 2021 року
м. Харків
справа № 614/929/18
провадження № 22ц/818/5026/21
Харківський апеляційний суд в складі судді Бурлака І.В., перевіривши відповідність вимогам закону апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Борівського районного суду Харківської області від 13 лютого 2019 року в складі судді Гуляєвої Г.М. по справі за заявою ОСОБА_2 , боржник: ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міжрайонний відділ державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та м. Ізюм Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зміну порядку та способу виконання судового рішення
в с т а н о в и в:
Ухвалою Борівського районного суду Харківської області від 13 лютого 2019 року заяву ОСОБА_2 про зміну порядку та способу виконання судового рішення - задоволено.
На вказане ухвалу суду поштою 07 липня 2021 року ОСОБА_1 через свого представника до суду апеляційної інстанції подав апеляційну скаргу.
Ухвалою судді Харківського апеляційного суду від 13 липня 2021 року витребувано зазначену справу з суду першої інстанції.
Справа надійшла до суду апеляційної інстанції 23 липня 2021 року.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 міститься клопотання про поновлення строку, мотивоване тим, що він не був належим чином повідомлений про розгляд справи, не подавав заяви про розгляд справи за його відсутності. Він є особою похилого віку, з інвалідністю, не має нижньої кінцівки. Представника він також не мав. Зміст судового рішення роз`яснено йому його дочкою лише наприкінці 2020 року. Також посилався на запровадження карантинних обмежень.
Однак, апеляційне провадження по справі не може бути відкрито з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно частини 2 статті 354 ЦПК України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Відповідно до частини четвертої статті 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувана ухвала постановлена 13 лютого 2019 року за відсутності учасників справи.
Виходячи з викладеного, строк на апеляційне оскарження ухвали суду у ОСОБА_1 закінчився 28 лютого 2019 року.
З урахуванням того, що копію оскаржуваної ухвали суду вручено йому 15 лютого 2019 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с. 52), ОСОБА_1 мав право на поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали у разі подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії оскаржуваної ухвали суду, а саме до 04 березня 2019 року включно (перший робочий день).
Однак, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу лише 07 липня 2021 року, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження ухвали суду більше ніж на два роки.
Посилання ОСОБА_1 на те, що він не був належним чином повідомлений про розгляд заяви, спростовуються матеріалами справи. Про розгляд справи, призначений на 13 лютого 2019 року, ОСОБА_1 був повідомлений, оскільки 11 лютого 2019 року отримав судову повістку, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с. 51).
Також у матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 від 06 лютого 2019 року про розгляд справи без його участі. В апеляційній скарзі ОСОБА_1 заперечує подання цієї заяви, проте справжність його підпису на ній жодними доказами не спростовується.
Твердження ОСОБА_1 щодо того, що зміст судового рішення роз`яснено йому його дочкою лише наприкінці 2020 року, не можуть бути взяті до уваги як поважні причини пропуску строку, зважаючи на те, що копію оскаржуваної ухвали він отримав ще у лютому 2019 року та не був позбавлений можливості звернутися за правничою допомогою за наявності у нього такої потреби. Дізнавшись про порушення своїх прав наприкінці 2020 року, ОСОБА_1 не вжив заходів щодо оскарження ухвали аж до липня 2021 року.
При цьому, з матеріалів справи також вбачається, що 13 листопада 2019 року ОСОБА_1 ознайомився з матеріалами справи та отримав копії аркушів справи (а.с. 58). 08 квітня 2021 року та 16 квітня 2021 року з матеріалами справи також ознайомилась представниця ОСОБА_1 за довіреністю - ОСОБА_3 (а.с. 59, 64).
Однак, незважаючи на це, жодних дій щодо оскарження ухвали суду до 07 липня 2021 року ОСОБА_1 не вчиняв.
Посилання ОСОБА_1 на те, що він є особою похилого віку, з інвалідністю, не має нижньої кінцівки, а також не мав представника, також не можуть бути визнані поважними причинами пропуску строку, оскільки не є непереборними обставинами, які перешкоджали б поданню апеляційної скарги.
Доводи ОСОБА_1 щодо запровадження на території України карантинних обмежень також не можуть бути взяті до уваги, оскільки пунктом 3 розділу ХІІ ЦПК України передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Проте, ОСОБА_1 не надано будь-яких доказів того, що неможливість подати апеляційну скаргу для нього з березня 2019 року по липень 2021 року викликана саме обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином, який діє з 12 березня 2020 року.
Обов`язком заінтересованої сторони є прояв особливої старанності при захисті власних інтересів (рішення Європейського суду з прав людини від 04.10.2001 у справі "Тойшлер проти Германії" (Тeuschler v. Germany).
Безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду.
Інших поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду з 05 березня 2019 року по 07 липня 2021 року ОСОБА_1 не вказано.
Відповідно до ч.3 ст.357 ЦПК України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 354 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч.2 ст.357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, вважаю за необхідне залишити апеляційну скаргу ОСОБА_1 без руху для надання до суду заяви про поновлення строку з зазначенням інших поважних причин пропуску строку з 05 березня 2019 року по 07 липня 2021 року та наданням відповідних доказів щодо цього.
Для вчинення апелянтом вказаних дій слід надати строк 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись ст.ст. 185, 356, 357 ЦПК України
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Борівського районного суду Харківської області від 13 лютого 2019 року в складі судді Гуляєвої Г.М. по справі за заявою ОСОБА_2 , боржник: ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міжрайонний відділ державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та м. Ізюм Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зміну порядку та способу виконання судового рішення - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк 10 днів для надання до суду заяви про поновлення строку з зазначенням інших поважних причин пропуску строку з 05 березня 2019 року по 07 липня 2021 року та наданням відповідних доказів щодо цього з дня отримання копії цієї ухвали та роз`яснити, що у разі невиконання у встановлений строк вищевказаних вимог у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання, касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Бурлака
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2021 |
Оприлюднено | 28.08.2021 |
Номер документу | 99213391 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Бурлака І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні