УХВАЛА
06 вересня 2021 року
м. Київ
Справа № 906/569/19
Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Багай Н. О.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Міністерства оборони України
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.07.2021 і
ухвалу Господарського суду Житомирської області від 17.05.2021 у справі
за позовом першого заступника військового прокурора Житомирського гарнізону в інтересах держави в особі: 1) Міністерства оборони України, 2) Квартирно - експлуатаційного відділу м. Житомир
до Державного підприємства "Зарічанське лісове господарство",
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: 1) 643 Управління начальника робіт Міністерства оборони України, 2) Військової частини НОМЕР_1 , 3) Житомирської обласної державної адміністрації,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державного агентства лісових ресурсів України,
про заборону ведення лісового господарства, використання лісового фонду на землях Міністерства оборони України
ВСТАНОВИВ:
27.08.2021 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Міністерства оборони України на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.07.2021 (повний текст складено 02.08.2021) і ухвали Господарського суду Житомирської області від 17.05.2021 у справі № 906/569/19, подана 20.08.2021 до Верховного Суду через засоби поштового зв`язку.
Перевіривши матеріали касаційної скарги Міністерства оборони України, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення касаційної скарги без руху з огляду на таке.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 290 Господарського процесуального кодексу України до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Згідно з частиною 1 статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За змістом підпункту 7 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду касаційної скарги на ухвалу суду необхідно сплатити 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2021 рік" передбачено, що станом на 01.01.2021 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2 270,00 грн.
Однак, Міністерство оборони України до касаційної скарги доказів сплати судового збору не додало. Натомість скаржник звертається до Суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору до вирішення касаційної скарги та додає заявку начальника Центрального територіального юридичного відділу Міністерства оборони України, адресовану Північному територіальному юридичному управлінню Міністерства оборони України, про необхідність сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Умови відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати встановлені статтею 8 Закону України "Про судовий збір".
За змістом частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Верховний Суд при цьому зазначає, що положення пунктів 1 та 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю (п. 45 Постанови Великої Палати Верховного суду від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18).
Однак, звертаючись із клопотанням про відстрочення сплати судового збору, Міністерство оборони України не наводить підстав для відстрочення його сплати та не надає доказів на їх підтвердження. Верховний Суд з власної ініціативи таких підстав також не вбачає.
У зв`язку з наведеним клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору до вирішення касаційної скарги на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.07.2021 і ухвали Господарського суду Житомирської області від 17.05.2021 у справі № 906/569/19 не може бути задоволене судом.
З огляду на положення частини 2 статті 292 Господарського процесуального кодексу України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, вона залишається без руху.
Отже, для усунення недоліків касаційної скарги Міністерство оборони України має надати суду докази сплати судового збору за подання касаційної скарги на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.07.2021 і ухвали Господарського суду Житомирської області від 17.05.2021 у справі № 906/569/19 в установленому законом порядку та розмірі (2 270, 00 грн) за реквізитами, що зазначені на офіційному сайті Верховного Суду в розділі "Судовий збір".
У разі невиконання у встановлений законом строк вимог цієї ухвали касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута скаржникові.
Керуючись статтями 234, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.07.2021 і ухвалу Господарського суду Житомирської області від 17.05.2021 у справі № 906/569/19 залишити без руху до 01.10.2021, але строк виконання цієї ухвали не може перевищувати десяти днів із дня вручення її скаржникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н. О. Багай
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2021 |
Оприлюднено | 29.08.2022 |
Номер документу | 99384017 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Багай Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні