Ухвала
від 08.09.2021 по справі 2-6591/10
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-6591/10

УХВАЛА

08 вересня 2021 року

Рівненський міський суд Рівненської області у складі:

головуючого судді Долі В.А.,

секретаря судового засідання Юзік Н.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Рівне заяву Товариства з обмеженою відповідальністю ФК ФОРТ про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю ФК ФОРТ звернулося до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання по справі №2-6591/10 за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний Банк "Надра" до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором.

Представник ТОВ "ФК ФОРТ" у вище вказаній заяві, зазначає, що процесуальний строк був пропущений через перебування первісного кредитора на стадії ліквідації , де було прийняте рішення про початок процедури тимчасової адміністрації , неможливість пред 'явлення виконавчого документа в межах строку , в силу норм ЗУ Про виконавче провадження , що виключає наявність вини ТОВ ФК ФОРТ , як правонаступника Банку , і це є поважною причиною пропуску такого строку , а також є підставою для поновлення такого строку.

Відповідно до положень п. 11 ч. 4 ст. 4 Закону України Про виконавче провадження , банк, в якому запроваджено процедуру ліквідації, не має можливості стягувати заборгованість в порядку пред`явлення виконавчих листів до виконання, оскільки виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо Фондом гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про початок процедури тимчасової адміністрації або ліквідації банку. Таким чином, у разі пред`явлення виконавчого документу органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю банком, по відношенню до якого прийнято рішення про початок процедури тимчасової адміністрації або ліквідації банку, спричинило б повернення виконавчого документу без прийняття до виконання. Отже, початок процедури ліквідації ПАТ КБ Надра унеможливив пред`явлення виконавчого листа до виконання, що призвело до пропущення процесуальних строків.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заява ТОВ ФК ФОРТ про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання по справі №2-6591/10 за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний Банк "Надра" до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором, такою, що підлягає до задоволення.

28.09.2010 Рівненський міський суд Рівненської області ухвалив рішення по справі №2-6591/10 про стягнення заборгованості за кредитним договором №76/МК/2006-840 від 09.06.2006 р. з гр. ОСОБА_1 на користь ПАТ КБ НАДРА .

Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 09.11.2020 року було замінено стягувача ПАТ "КБ "НАДРА" на його правонаступника ТОВ "ФК "МОРГАН КЕПІТАЛ" у справі №2-6591/10.

30.12.2020 між ТОВ "ФК "МОРГАН КЕПІТАЛ", код ЄДРПОУ 40008320, та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФК ФОРТ", код ЄДРПОУ 42725156, надалі за текстом - Новий кредитор, укладено Договір відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги та майнових прав №92-Ф, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями передбаченими кредитним договором №76/МК/2006-840 від 09.06.2006р., перейшло до ТОВ "ФК ФОРТ".

В судове засідання особи, що беруть участь у справі, не з`явилися, про час, місце та дату судового засідання повідомлялися належним чином.

Звертаючись до суду із відповідною заявою, представник заявника просив розгляд справи проводити за його відсутності.

Суд вважає можливим провести розгляд справи за відсутності учасників судового розгляду, оскільки у відповідності до положень ч.3 ст.442 ЦПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Згідно з ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Суд дослідивши матеріали заяви, доходить до наступних висновків.

Між ТОВ "ФК "МОРГАН КЕПІТАЛ", код ЄДРПОУ 40008320, та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФК ФОРТ", код ЄДРПОУ 42725156, надалі за текстом - Новий кредитор, 30.12.2020 року було укладено Договір відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги та майнових прав №92-Ф, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями передбаченими кредитним договором №76/МК/2006-840 від 09.06.2006р., перейшло до ТОВ "ФК ФОРТ".

Відповідно до п. 1. вказаного Договору, в порядку та на умовах визначених цим Договором, Новий кредитор в день укладення цього Договору, набуває усі права кредитора за Основними договорами, включаючи: право вимагати належного виконання боржниками зобов`язань за Основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати процентів у розмірах, вказаних у Додатку №1 до цього Договору, право вимагати сплати неустойок, пеней, штрафів, передбачених Основними договорами, право вимагати передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобов`язань за Основними договорами, право отримання коштів від реалізації заставного та іншого майна боржників, вимоги, які випливають з розірвання та/або визнання недійсними договорів із боржниками, права, що випливають із судових справ, виконавчих проваджень щодо боржників, в тому числі щодо майна боржників, яке не було реалізоване на торгах та підлягатиме передачі стягувачу в погашення боргу після укладення цього Договору. Розмір Прав вимоги, які переходять до Нового кредитора, вказаний у Додатку №1 до цього Договору. Права кредитора за Основними договорами переходять до Нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення Права вимоги.

В свою чергу п. 3 Договору встановлено, що за відступлення Права вимоги та Майнових прав за цим Договором Новий кредитор сплачує Первинному кредитору грошові кошти у розмірі 1 600 000, 00 (один мільйон шістсот тисяч) гривень 00 копійок, без ПДВ. Ціна договору сплачується Новим кредитором на поточний рахунок Первинного кредитора, наступним чином: 500 000,00 (п`ятсот тисяч) гривень 00 копійок, без ПДВ оплачується в строк до 04 січня 2021 року та 1 100 000, 00 (один мільйон сто тисяч) гривень 00 копійок, без ПДВ - оплачується в строк до 26 лютого 2021 року.

На виконання вимог п. 4 Договору, ТОВ "ФК ФОРТ" здійснено сплату вказаної суми в повному обсязі - 1 600 000,00 (один мільйон шістсот тисяч) гривень 00 копійок, на підтвердження чого в матеріалах справи наявні платіжні доручення №76, №61, №50, №46, №44, №373.

Факт переходу права вимоги до нового кредитора підтверджується також додатком №1 до договору про відступлення права вимоги від 30.12.2020 року.

Відповідно до положень, викладених у ст.ст.13,81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Пунктом 1 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), визначено, що підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.

Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

За змістом статті 512 ЦК України, статті 442 ЦПК України та статті 15 Закону України Про виконавче провадження у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.

Виходячи із цих норм, зокрема, пунктів 1 і 2 частини першої статті 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.

Така заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги.

У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження (у виконавчому листі) і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України Про виконавче провадження , статті 442 ЦПК України за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження (у виконавчому листі).

Виходячи зі змісту статей 512, 514 ЦК України, статті 15 Закону України Про виконавче провадження , з урахуванням положень статті 442 ЦПК України, заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження (у виконавчому листі) шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.

Вищевикладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 20 листопада 2013 року № 6-122цс13.

Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження (у виконавчому листі), тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.

Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження (у виконавчому листі) її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження (у виконавчому листі) правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України Про виконавче провадження .

Наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке не виконане боржником, не припиняє зобов`язальних правовідносин сторін. Зміна кредитора у зобов`язанні шляхом відступлення права вимоги із зазначенням у договорі обсягу зобов`язання, яке передається на стадії виконання судового рішення, не обмежує цивільних прав учасників спірних правовідносин.

За таких обставин, звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу стягувача відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України та статті 15 Закону України Про виконавче провадження .

Крім того, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Порушення принципу обов`язковості виконання судового рішення суперечить вимогам правової визначеності.

Частиною першою статті 18 ЦПК визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Вибуття первісного кредитора і заміна його новим не скасовує обов`язковості виконання рішення суду, при цьому реалізувати право на примусове стягнення присуджених судом сум можливо лише шляхом заміни сторони стягувача у виконавчому провадженні (у виконавчому листі), оскільки новий кредитор, без вирішення питання про заміну сторони у зобов`язанні, не має права звернутись до органу державної виконавчої служби із заявою про примусове виконання рішення суду.

Аналогічні висновки викладено у постановах Верховного Суду від 05 грудня 2018 року у справі № 643/4902/14-ц (провадження № 61-26197св18), від 31 жовтня 2018 року у справі № 201/8548/16-ц (провадження № 61-16059св18), від 15 серпня 2018 року у справі № 190/2119/14-ц (провадження № 61-20171св18) та від 15 травня 2019 року у справі № 370/2464/17 (провадження № 61-39193св18).

Відповідно до постанови Верховного Суду від 21.03.2018 року у справі № 6-1355/10, провадження № 61-12076св18, передання кредитором своїх прав іншій особі за договором є правонаступництвом, і правонаступник кредитора має право звертатись до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження з наданням йому статусу сторони виконавчого провадження. Заміна сторони виконавчого провадження внаслідок відступлення права вимоги до боржників можлива як під час виконання судового рішення, так і поза межами виконавчого провадження.

А тому, враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю ФК ФОРТ про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.433, 442, 446 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю ФК ФОРТ про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.

Замінити вибулого стягувача ТОВ ФК МОРГАН КЕПІТАЛ на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю ФК ФОРТ (код ЄДРПОУ: 42725156, місце знаходження: м. Київ, вул. Мечникова, буд.16, 01021) щодо виконання рішення у справі №2-6591/10 за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний Банк "Надра" до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором №76/МК/2006-840 від 09.06.2006 р.

Визнати поважною причину пропуску строку Товариство з обмеженою відповідальністю ФК ФОРТ на пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Поновити пропущений строк для пред`явлення виконавчого документа до виконання рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 28.09.2010 р. у справі № 2-6591/10, за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний Банк "Надра" до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором №76/МК/2006-840 від 09.06.2006 р.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя Доля В.А.

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення08.09.2021
Оприлюднено09.09.2021
Номер документу99468910
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-6591/10

Ухвала від 08.09.2021

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Доля В. А.

Ухвала від 09.11.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Доля В. А.

Ухвала від 26.08.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Доля В. А.

Ухвала від 22.10.2010

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Чередниченко В. Є.

Рішення від 07.09.2010

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Калініченко Л. В.

Ухвала від 16.09.2010

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Макаров В. О.

Ухвала від 19.03.2010

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Гайдук Л. П.

Рішення від 22.04.2010

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Гайдук Л. П.

Рішення від 09.09.2010

Цивільне

Волноваський районний суд Донецької області

Кузьмін О.В.

Рішення від 11.10.2010

Цивільне

Приморський районний суд м.Маріуполя

Дзюба М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні