УХВАЛА
14 вересня 2021 р.Справа № 520/9880/2020 Суддя Другого апеляційного адміністративного суду Русанова В.Б., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду заяву Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про відвід колегії суддів у складі: головуючого судді Мельнікової Л.В., суддів Бегунца А.О., Рєзнікової С.С. по справі 520/9880/2020
за позовом Селянського (фермерського) господарства "Золотий колос"
до Головного управління Державної фіскальної служби в Харківській області , Головного управління Державної податкової служби у Харківській області
про визнання дій протиправними та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Другого апеляційного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за апеляційною скаргою Селянського (фермерського) господарства "Золотий колос" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 по справі № 520/9880/2020.
Автоматизованим розподілом судової справи між суддями Другого апеляційного адміністративного суду визначено склад колегії: головуючий суддя - Мельнікова Л.В., судді Бегунц А.О., Рєзнікова С.С.
01.09.2021 до Другого апеляційного адміністративного суду від ГУ ДПС у Харківській області надійшла заява про відвід судової колегії у складі головуючого судді: Мельнікової Л.В., членів колегії: судді Бегунца А.О., судді Рєзнікової С.С.
В обґрунтування заяви зазначає про порушення колегією суддів принципу неупередженості та об`єктивності розгляду справи, що є підставою для їх відводу, відповідно до п. 4. ч. 1 ст. 36 КАС України, а саме: безпідставне поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду Селянському (фермерському) господарству "Золотий колос", не врахування, що скаржником апеляційну скаргу подано через 5 місяців з моменту отримання копії судового рішення, поважних підстав такого пропуску не зазначено.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.09.2021 заяву ГУ ДПС у Харківській області про відвід суддів визнано необґрунтованою.
Відповідно до ч. 4 ст. 40 КАС України якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питання про зупинення провадження у справі. У цьому випадку вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Матеріали справи та заяву про відвід передано судді Русановій В.Б. 14.09.2021.
Перевіривши докази по справі та доводи заяви ГУ ДПС у Харківській області про відвід суддів, необхідно зазначити наступне.
Відповідно до ст. 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи: 3) якщо він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син. дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім і або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 3 1 цього Кодексу.
Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 39 КАС України відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Головна мета відводу - гарантування безсторонності суду, зокрема, щоб запобігти упередженості судді (суддів) під час розгляду справи. У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Білуха проти України зазначено, що у кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу й такий ступінь, що свідчать про небезсторонність суду . Стосовно відводу (як права сторони його ініціювати) вказано, що особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного . Безумовно, сторони можуть побоюватися, що суддя є небезстороннім, але вирішальним є те, чи можна вважати такі побоювання об`єктивно обґрунтованими .
ГУ ДПС у Харківській області не наведено, а судом не встановлено обставин, які б безпосередньо свідчили про пряму чи опосередковану заінтересованість колегії суддів щодо заявника.
Зі змісту заяви про відвід вбачається, що фактично відповідач незгоден із процесуальним рішенням суду, прийнятим колегією суддів про задоволення клопотання селянського (фермерського) господарства "Золотий колос" та поновлення апелянту строку на апеляційне оскарження рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 по справі № 520/9880/2020.
У зв`язку з цим слід зазначити, що згідно з ч. 4 ст. 36 КАС України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Інших підстав, які б свідчили про особисту упередженість колегії суддів у складі: головуючого судді Мельнікової Л.В., членів колегії: судді Бегунца А.О., судді Рєзнікової С.С. або необ`єктивність під час розгляду справи № 5520/9880/2020 заявником не наведено, а судом не встановлено.
Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) свідчить, що при об`єктивному підході до встановлення наявності упередженості суду (суддів) повинно бути визначено окремо від поведінки судді, чи існують очевидні факти, що можуть поставити під сумнів його безсторонність.
У рішенні від 09 листопада 2006 року в справі Білуха проти України , заява N33949/02 ЄСПЛ з посиланням на його усталену практику вказав, що наявність безсторонності відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції повинна визначатися за суб`єктивним та об`єктивним критеріями. Відповідно до суб`єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у цій справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед іншого, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності (пункт 49).
Стосовно об`єктивного критерію ЄСПЛ указує на те, що при вирішенні питання, чи є у справі обґрунтовані причини побоюватися, що певний суддя був небезсторонній, позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним же є те, чи можна вважати такі побоювання об`єктивно обґрунтованими (пункт 52).
Отже, не може бути підставою для відводу судді заява, яка містить лише припущення про існування відповідних обставин, непідтверджених належними і допустимими доказами. Таким чином, відвід повинен бути вмотивований, з наведенням відповідних аргументів, доказів, які підтверджують наявність підстав для відводу.
Разом з тим, викладені заявником обставини не свідчать про наявність обґрунтованих підстав для відводу колегії суддів та не підтверджують пряму чи опосередковану заінтересованість суддів в результаті розгляду даної справи.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що заява про відвід суддів не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 36, 40 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про відвід суддів Другого апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді Мельнікової Л.В., суддів Бегунца А.О., Рєзнікової С.С. - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Русанова В.Б.
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2021 |
Оприлюднено | 16.09.2021 |
Номер документу | 99584735 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Русанова В.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні