Ухвала
від 14.09.2021 по справі 308/1032/21
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/1032/21

1-кп/308/70/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 вересня 2021 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі головуючого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченої ОСОБА_4 , захисника обвинуваченої ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання адвоката ОСОБА_6 про залучення потерпілого ОСОБА_7 у кримінальному провадженні № 12020070000000274, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13 жовтня 2020 року, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 384 Кримінального кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області знаходиться кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 384 КК України.

08.09.2021 через канцелярію суду надійшло клопотання від представника ОСОБА_7 адвоката ОСОБА_6 , в якому останній просить залучити ОСОБА_7 у якості потерпілого у кримінальному провадженні № 12020070000000274, посилаючись на те, що внаслідок вказаного кримінального правопорушення обвинуваченою йому було завдано моральної шкоди орієнтовно на суму 500 000 грн та матеріальної шкоди: орієнтовна сума 800 000 грн вартість земельної ділянки; орієнтовна сума 100 000 грн витрати на правову допомогу.

Прокурор під час судового засідання заперечував щодо задоволення поданого адвокатом ОСОБА_6 клопотання. Зокрема, вказав, що заявником не доведено заподіяння шкоди ОСОБА_7 , який у кримінальному провадженні допитувався у якості свідка, кримінальне правопорушення спрямоване проти правосуддя, у даному кримінальному провадженні не надається оцінка дій сторін за цивільним позовом у іншій цивільній справі, що розглядається у суді. Повідомив, що потерпілий під час досудового розслідування не звертався із заявою про залучення в якості потерпілого, такий лише допитувався в якості свідка. Вказав на наявність інших кримінальних проваджень, у яких ОСОБА_7 вже залучений потерпілим.

Захисник та обвинувачена під час судового засідання підтримали думку прокурора, просили відмовити у задоволенні поданого клопотання про залучення потерпілого. Захисник зазначив, що у матеріалах кримінального провадження, що відкритий стороні захисту в порядку ст. 290 КПК України, наявний протокол допиту свідка ОСОБА_7 , який не зазначений потерпілим, адвокатом ОСОБА_6 не подано доказів протилежного. Вважає, що представником ОСОБА_7 не подано доказів заподіяння будь-якої шкоди, на даний час земельна ділянка належить обвинуваченій, а отже, відсутні підстави визнання такого потерпілим.

Розглянувши вказане клопотання, заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.

Згідно вимог ч. ч. 1-3 ст. 55КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди та яка у зв`язку з цим після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого. Права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Потерпілому вручається пам`ятка про процесуальні права та обов`язки у кримінальному провадженні.

Слід зазначити, що в основі набуття фізичною чи юридичною особою статусу потерпілого у кримінальному провадженні лежить одночасна сукупність таких умов: фактичної (завдання кримінальним правопорушенням відповідної шкоди) та формальної (подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого).

Поняття видів шкоди, що можуть бути завдані потерпілому, визначається з урахуванням положень цивільного і кримінального права. При визначенні шкоди як підстави для визнання особи потерпілим необхідно виходити із того, що шкода має бути безпосередньо спричинена особі кримінальним правопорушенням. Таким чином, на момент визнання особи потерпілим необхідно виходити із презумпції заподіяння шкоди кримінальним правопорушенням, враховуючи достатні дані про такий факт.

Так, за правилами частини 5 статті 55КПК України визначено, що за наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до кримінального провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної в частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.

Відповідно до положень ч. 7 ст. 55 КПК України, якщо особа не подала заяву про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяву про залучення її до провадження як потерпілого, то слідчий, прокурор, суд має право визнати особу потерпілою лише за її письмовою згодою. За відсутності такої згоди особа в разі необхідності може бути залучена до кримінального провадження як свідок.

Аналізуючи матеріали кримінального провадження судом не встановлено, що ОСОБА_7 кримінальним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, в матеріалах також відсутня письмова заява останнього про визнання його потерпілим на стадії досудового розслідування, суд повідомлено у судовому засіданні сторонами про наявність протоколу допиту ОСОБА_7 в якості свідка, що в свою чергу також не заперечувалося під час судового засідання іншими учасниками кримінального провадження. Окрім того, до заяви про залучення в якості потерпілого від 09.09.2021 не додано жодного доказу наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява про залучення до кримінального провадження як потерпілого подана особою, якій завдано шкоди. Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання адвоката ОСОБА_6 .

Керуючись ст. 55, 350, 371, 372, 376, 395 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання представника ОСОБА_7 адвоката ОСОБА_6 про залучення до кримінального провадження у якості потерпілого ОСОБА_7 відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області ОСОБА_1

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення14.09.2021
Оприлюднено01.02.2023
Номер документу99592360
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти правосуддя Введення в оману суду або іншого уповноваженого органу

Судовий реєстр по справі —308/1032/21

Ухвала від 29.04.2022

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Логойда І. В.

Ухвала від 04.10.2021

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Животов Є. Г.

Ухвала від 04.10.2021

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Животов Є. Г.

Ухвала від 14.09.2021

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Логойда І. В.

Ухвала від 18.06.2021

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Логойда І. В.

Ухвала від 01.02.2021

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Логойда І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні