Справа № 752/9946/21
Провадження №1-кс/752/8128/21
У Х В А Л А
про арешт майна
01.10.2021 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання про арешт майна у кримінальному провадженні № 42020000000001266, внесене прокурором першого відділу процесуального керівництва Другого управдіння організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях орагнів Державного бюро розслдіувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , подане в порядкуглави 17 Кримінального процесуального кодексу України, -
в с т а н о в и в:
прокурор першого відділу процесуального керівництва Другого управління організації і процесуального керінвицтва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань та нагляду за його оперативними підрозділами Державного бюро розслідувань ОФісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням пронакладення арешту на земельну ділянку, кадастровий номер 8000000000:82:096:0011, загальною площею 0.1 га, яка зареєстрована на праві приватної власності (розміри часток 1/2 та 1/2) за ТОВ «ДРУЖБА НАРОДІВ СНД".
В обґрунтування вимог, викладених у клопотанні про арешт майна, прокурором зазначено, що Головним управлінням НП в місті Києві під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001266 від 09.07.2020 за фактом незаконних дій службових осіб органів державної влади у сфері містобудування та земельних правовідносин, а також окремих суб`єктів господарювання, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 197-1, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364-1, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України.
Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що посадовцями органів державної влади, що здійснюють правозастосовні та правоохоронні функції у сфері земельного та містобудівного контролю, налагоджено систему незаконної видачі та реєстрації дозвільних документів, що дають право на здійснення містобудівної діяльності, видачі містобудівних умов та обмежень, інших документів дозвільного характеру на початок будівництва, реєстрації документів про готовність об`єкту до експлуатації, сертифікатів відповідності, ліцензій, проведенні перевірок контролюючими органами.
Внаслідок таких незаконних дій замовники будівництва, розуміючи незаконний характер будівництва, такі витрати відносяться до вартості об`єкту будівництва, які в подальшому покриваються за рахунок інвестора.
Крім того, з метою уникнення оподаткування та для залучення готівкових коштів забудовники використовують фірми оптимізатори, які за фіктивними (безтоварними) угодами мінімізують базу оподаткування, та спеціально створені фонди фінансування будівництва за договорами фінансування.
Поряд зцим,в ходіпроцесу будівництвамають місценепоодинокі фактинецільового використанняземельних ділянок;відхилення відпроекту будівництвана користьзбільшення будівельнихобсягів;будівництва бездозвільних документівта відповіднихпогоджень,які єпов`язаними зізловживаннями службовимиповноваженням службовихосіб відповіднихорганів принезаконних діяху сферібезпосереднього дотриманнямістобудівного законодавствазамовниками тапідрядниками будівництва,що містять ознаки відповідних кримінальних правопорушень.
Зокрема в ході досудового розслідування перевіряються обставини законності видачі контролюючими органами дозвільних документів на проведення будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1 , в межах земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:82:096:0011 та 8000000000:82:096:0012.
В ході огляду ділянки встановлена адреса проведення незаконного будівництва з порушенням вимог земельного законодавства за адресою: м. Київ, вул. Курганівська, 7 у Печерському районі, кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:82:096:0011, площею 0,1 га, на якій знаходиться недобудована десятиповерхова будівля, встановлений баштовий кран, дана територія огороджена парканом.
Згідно публічної кадастрової карти України за кадастровим номером 8000000000:82:096:0011, площею 0,1 га, цільове призначення земельної ділянки для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва.
В ході моніторингу сайту ІНФОРМАЦІЯ_1 ) встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , проводиться будівництво апартамент-готелю (наказ про затвердження містобудівельних умов та обмежень № 821 від 23.08.2018), замовником об`єкта будівництва є ТОВ «Дружба Народів СНД».
Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом земельної ділянки, складеного управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Київській області, на земельній ділянці за кадастровим номером 8000000000:82:096:0011, площею 0,1 га, здійснюється будівництво апартамент-готелю, земельна ділянка використовується з порушенням пункту а) частини 1 статті 91 Земельного кодексу України, а саме: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, за що згідно з пунктом «ґ» частини першої статті 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи відповідно до законодавства несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
Так, відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого законодавством. Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та\або детальному плану території забороняється.
Таким чином, посадові особи органів Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю КМДА, Департаменту містобудування та архітектури КМДА та Державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві не вчинили дієвих заходів стосовно припинення противоправного будівництва за вказаною адресою, а навпаки легалізовали, шляхом видачі документів дозвільного характеру, у тому числі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки з порушенням вимог містобудівного законодавства.
Крім того, згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом земельної ділянки, складеного управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Київській області, встановлено, що вказані вище будівельні роботи частково проводяться на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:82:096:0012, площею 0,03 га. Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:82:096:0012 належить на праві постійного користування іншим особам, право власності не зареєстроване за жодним із фізичних та юридичних осіб, у тому числі відомості, що засвідчують право ТОВ «Дружба Народів СНД» на користування земельною ділянкою в Державному земельному кадастрі відсутні.
Постановою від 19.08.2021 р. прокурора першого відділупроцесуального керівництваДругого управлінняорганізації іпроцесуального керінвицтвау кримінальнихпровадженнях органів Державногобюро розслідуваньДепартаменту організаціїі процесуальногокерівництва досудовимрозслідуванням органівДержавного бюророзслідувань танагляду зайого оперативнимипідрозділами Державногобюро розслідуваньОФісу Генеральногопрокурора ОСОБА_3 вказана земельна ділянка визнана речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
Необхідність арешту зазначеної земельної ділянки зумовлена тим, що невідомими особами можуть вчинятися дії, спрямовані на переоформлення права власності чи користування на інших осіб, що зумовить труднощі чи неможливість збереження речового доказу в кримінальному провадженні.
У зв`язку з вищевикладеним, виникла необхідність у накладенні арешту з метою попередження можливого незаконного відчуження, розпорядження земельною ділянкою, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:82:096:0011, яка перебуває у користуванні (власності) ТОВ «Дружба Народів СНД».
Дослідивши матеріали, додані до клопотання, встановлено наступне.
Головним управлінням НП в м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001266 від 09.07.2020 р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1,3 ст. 197-1, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364-1, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 ККУкраїни.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Крім того, ч. 3 ст. 170 КПК України визначено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Згідно статті 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому КПК України порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі на кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках, чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Статтею 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 КПК України); наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна, накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 КПК України); можливість спеціальної конфіскації (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 КПК України); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 КПК України); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
На думку суду, є достатні підстави вважати, що майно, на яке просять накласти арешт, відповідає вимогам ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи власника майна, про які йдеться в клопотанні органу досудового розслідування.
З огляду на положення ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, майно, яке має ознаки речового доказу повинно вилучатися та арештовуватися незалежно від того, хто є його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.
Арешт майна з підстав, передбачених ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, по суті являє собою форму забезпечення доказів і є самостійною правовою підставою для арешту майна поряд з забезпеченням цивільного позову та конфіскацією майна та, на відміну від двох останніх, правових підстав, не вимагає оголошення підозри у кримінальному провадженні і не пов`язує особу підозрюваного з можливістю арешту такого майна.
Зазначене вище майно в повній мірі відповідає ознакам, зазначеним у ст. 98 КПК України, а відтак наявна правова підстава, передбачена ч. 3 ст. 170 КПК України для арешту вказаного майна.
Доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, судом не встановлено.
Керуючись вимогами ст. ст.131,132,170-173КПК України, слідчий суддя -
у х в а л и в:
Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва Другого управдіння організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях орагнів Державного бюро розслдіувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 42020000000001266 від 09.07.2020 р. за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1,3 ст. 197-1, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364-1, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України, задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку, кадастровий номер 8000000000:82:096:0011, загальною площею 0.1 га, яка зареєстрована на праві приватної власності (розміри часток 1/2 та 1/2) за ТОВ «ДРУЖБА НАРОДІВ СНД» (код ЄДРПОУ 40890382), шляхом заборони відчуження, розпрядження та користування вказаним майном, в тому числі шляхом заборони проведення будь-яких будівельних робіт.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2021 |
Оприлюднено | 22.05.2024 |
Номер документу | 100697006 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні