Справа № 288/788/20
УХВАЛА
25 листопада 2021 року смт. Брусилів
Брусилівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Миколайчука П.В.,
із секретарем судового засідання Довгаленко О.І.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Брусилів в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя, -
ВСТАНОВИВ:
18.06.2020 позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя, який мотивований тим, що сторони перебували в шлюбі, який зареєстрований 18.08.1993 Жовтневою сільською радою Попільнянського району Житомирської області, актовий запис № 12. Від шлюбу мають двох дітей, одна з них - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - неповнолітня, також в шлюбі набуто нерухоме майно. Оскільки спільне життя сторін погіршилося виникла потреба звернутися до суду з позовом про поділ майна. Просила визнати спільним нерухоме майно подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як майно яке було отримано в шлюбі, визнати ідеальні частки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у спільному майні, до якого належить: земельна ділянка кадастровий номер 1824782100:02:008:0007 площею 0,25 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, земельна ділянка кадастровий номер 1824782100:02:008:0009, площа 0,2791 га., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для ведення особистого селянського господарства - по Ѕ частини за кожним.
Ухвалою Попільнянського районного суду Житомирської області від 19.06.2020 в даній справі відкрито загальне позовне провадження в справі призначено підготовче судове засідання.
В подальшому, після зміни складу суду на стадії підготовчого провадження, ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області від 26.07.2021, вказану позовну заяву прийнято до розгляду, призначено підготовче судове засідання, розгляд справи призначено проводити спочатку.
В свою чергу, ще 03.03.2021 позивачем ОСОБА_1 до Брусилівського районного суду було подано позовну заяву (уточнену) у зв`язку зі зміною предмету спору , в якій позивачка заявила вимогу про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості по аліментам в сумі 67975,28 грн. та просила залучити як тертю особу відділ ДВС Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
В подальшому, 02.04.2021 до Брусилівського районного суду від сторін по справі надходила заява про затвердження мирової угоди між сторонами у даній справі.
В ході підготовчого провадження в судовому засіданні 17.08.2021, на яке сторони не з`явились, ухвалою суду було відмовлено у прийнятті уточненої позовної заяви ОСОБА_1 від 03.03.2021 про стягнення заборгованості по сплаті аліментів у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя та повернуто уточнену позовну заяву позивачу.
Також, в ході підготовчого провадження в судовому засіданні 14.09.2021, на яке сторони не з`явились, судом було відмовлено в затвердженні мирової угоди, продовжено строк підготовчого провадження та оголошено перерву в підготовчому засіданні.
Ухвалою суду від 04.10.2021 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду, явку позивача та відповідача в судове засідання визнано обов`язковою.
27.10.2021 на адресу електронної пошти суду надійшла заява щодо розгляду справи 14.09.2021 без участі сторін, підписантами якої зазначено позивача та відповідача. Водночас, всупереч вимогам ч. 8 ст. 14 та ч.8 ст. 43, ч. 2 ст. 183 ЦПК України заява не підписана електронним підписом, подана не через систему Електронний суд , а також направлена зі сторонньої адреси електронної пошти, яку сторони завчасно суду не повідомляли. Також в додатках до даної заяви було додано скановані копії двох заяв від 27.10.2021 про відвід судді у даній справі, які надійшли до суду 28.10.2021. Авторами заяв зазначено позивачку та відповідача та на заявах розміщений скановані підписи сторін, заяви мотивовані сумнівами сторін в неупередженості судді Миколайчука П.В. в зв`язку з порушенням права на укладення мирової угоди.
В судове засідання 01.11.2021 сторони не з`явились, були повідомлені належним чином згідно п. 3 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.
Ухвалою суду від 01.11.2021 відкладено розгляд справи на 12-00 год. 25.11.2021 та повернуто без розгляду заяви про відвід судді.
03.11.2021 на адресу суду надійшли заяви сторін про відвід головуючого суді Миколайчука П.В. у даній справі. Ухвалою суду від 03.11.2021 дані заяви визнано необґрунтованими та ухвалою суду від 05.11.2021 у задоволенні заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про відвід судді - відмовлено.
В судове засідання 25.11.2021 сторони не з`явились, причини неявки суду належним чином не повідомили, повідомлялись за зазначеною ними адресою проживання, однак поштове відправлення відповідачу повернуто з відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою, поштова повістка позивачкою не отримана згідно сервісу сайту Укрпошта .
Також 23.11.2021 на адресу електронної пошти суду надійшла заява щодо розгляду справи 25.11.2021 без участі сторін, підписантами якої зазначено позивача та відповідача. Водночас, всупереч вимогам ч. 8 ст. 14, ч.8 ст. 43, ч. 2 ст. 183 ЦПК України заява не підписана електронним підписом, подана не через систему Електронний суд , направлена зі сторонньої адреси електронної пошти, яку сторони завчасно суду не повідомляли.
Вирішуючи питання щодо розгляду справи, з врахуванням заяв, які надійшли на електрону пошту суду та подальший рух справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст. 12 , 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ст. 44 ЦПК України , учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до статті 182 ЦПК України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлено - він встановлюється судом.
Письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником (частина друга статті 183 ЦПК України ).
Відповідно до частин першої, четвертої та восьмої статті 14 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис ", якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно з частинами п`ятою, шостою, восьмою статті 43 ЦПК України документи (в тому числі, процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Відповідно до статті 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги" .
За змістом частини четвертої статті 18 Закону України "Про електронні довірчі послуги" саме кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.
Згідно з пунктами 12, 32 частини першої статті 1 Закону України "Про електронні довірчі послуги" електронний підпис - це електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються ним як підпис; підписувач - фізична особа, яка створює електронний підпис.
Відповідно до частини першої, другої статті 6, частини першої статті 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги".
Таким чином, альтернативою звернення учасників справи до суду з позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через підсистему "Електронний кабінет".
Аналогічний висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 10 лютого 2021 року в справі N 9901/335/20, від 01.07.2021 у справі № 9901/76/21.
Заяви від 23.11.2021 авторами яких зазначено позивачку і відповідача, надійшли до Брусилівського районного суду Житомирської області електронною поштою, не скріплені електронним цифровим підписом , електрона пошта відправника не повідомлялась суду учасниками справи як належний засіб зв`язку з ними, заяву подано і не через систему Електронний суд . Тобто суд не має змоги встановити чи перевірити авторство заяви, так як вона належним чином не підписана, подана з порушенням вимог ч. 2 ст. 183 ЦПК України.
Згідно з частиною четвертою статті 183 ЦПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Отже, заява від 23.11.2021 не підписана повноважною особою (заявником), тому не виражає належним чином особисту волю сторін. В судове засідання 01.11.2021 сторони також не з`явились, належним чином підписані оригінали заяв про розгляд справи без їх участі від позивачки та відповідача не надійшли, іншим, належним, способом своє авторство і волевиявлення щодо поданих заяв - сторони не підтвердили. Також в суду наявні обгрунтовані сумніви в авторстві ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо направлених заяв, оскільки поштові повідомлення з повістками на 25.11.2021 повернуті суду без вручення, а в тексті заяви ставиться питання про затвердження мирової угоди, хоча дане клопотання сторін вирішене судом ще 14.09.2021.
За таких обставин, суд на підставі ч. 4 ст. 183 ЦПК України повертає без розгляду заяву, яка надійшла до суду 23.11.2021 щодо розгляду справи без участі сторін.
Також вирішуючи питання про розгляд справи по суті суд зауважує, що ухвалою суду від 04.10.2021, враховуючи характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі та враховуючи положення ч. 2 ст. 43 ЦПК України, суд визнав обов`язкову участь в судовому розгляді позивача та відповідача .
Враховуючи вказане, в зв`язку з неявкою позивачки та відповідача в судове засідання за відсутності належного підтвердження про їх повідомлення про розгляд справи та враховуючи визнання судом їх явки обов`язковими суд приходить до висновку про відкладення справи на підставі ст. 223 ЦПК України з метою сприяння сторонам у реалізації своїх прав в ході судового розгляду та можливості ухвалення справедливого, законного і обгрунтованого рішення по суті справи.
На підставі викладеного, та керуючись п. 12 ст. 1 Закону України "Про електронні довірчі послуги", ст. ст. 6. 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", ч. 2 , 4 ст. 183, 223, 259, 260 ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Відкласти розгляд цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя на 12 год. 00 хв. 21 грудня 2021 року.
В судове засідання викликати позивача та відповідача, роз`яснивши визнання судом їх явки обов`язковою.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили негайно після її підписання суддею, заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя П. В. Миколайчук
Суд | Брусилівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2021 |
Оприлюднено | 26.11.2021 |
Номер документу | 101367496 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Брусилівський районний суд Житомирської області
Миколайчук П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні