Справа № 522/22352/20
Провадження №2-з/522/651/21
УХВАЛА
02 грудня 2021 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Шенцевої О.П.,
за участю секретаря Кісліної В.І.
розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , що діє від свого імені та від імені неповнолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , про стягнення грошей по зобов`язанням та відшкодування моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Приморського районного суду м. Одеси перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , що діє від свого імені та від імені неповнолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , про стягнення грошей по зобов`язанням та відшкодування моральної шкоди.
01.12.2021 через канцелярію суду ОСОБА_1 , що діє від свого імені та від імені неповнолітнього ОСОБА_2 , подала заяву про забезпечення позову шляхом накладення арешту на: все рухоме і нерухоме майно, що належить ОСОБА_4 та його компанії Ювелірний магазин B2B Jewelry ; всі ювелірні вироби з золота та срібла в ювелірних магазинах B2B Jewelry , розташованих за адресами: АДРЕСА_1 ; м. Одеса, вул. Семена Палія, 103; АДРЕСА_2 , а також заявник просить вилучити всі ювелірні вироби з золота та срібла в ювелірних магазинах ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованих за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_2 та передати на зберігання до установ Нацбанку України.
В обґрунтування заяви позивач вказує, що з інформації зі сайту СБУ від 27.08.2020 року вбачається, що дії відповідача з початку були спрямовані на заволодіння її коштів на свою користь. Потерпілих таких як вона, від неправомірних дій відповідача 600 тис. людей, з масовою подачею позовів та винесення по ним рішень, в подальшому може призвести до неможливості виконання рішення суду за її позовом.
Представник відповідача адвокат Музика О.Б. заперечувала проти задоволення заяви, вважаючи вказану заяву необґрунтованою та невмотивованою.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, дослідивши матеріали справи в межах заявленої заяви, суд вважає, що заява про забезпечення позову підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України , завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
Забезпечення позову - це вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача проти несумлінних дій відповідача. Підставою забезпечення позову є обґрунтоване припущення заявника, що невжиття заходів забезпечення може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
Заходи забезпечення позову повинні відповідати заявленим вимогам, тобто повинні бути безпосередньо пов`язаними з предметом спору, бути співмірними заявленим вимогам, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Відповідно до ст. 149 ЦПК України , суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Верховний Суд роз`яснив, що розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Однак, до заяви не долучено докази на підставі яких, суд має можливість пересвідчитись, що між сторонами дійсно виник спір, з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача та інші відомості необхідні для забезпечення позову.
Забезпечення позову це заходи цивільного процесуального припинення дій, які можуть утруднити виконання майбутнього рішення суду чи зробити його виконання неможливим.
Враховуючи, що ст. 150 ЦПК України є дискреційною, суд, відмовляючи у застосуванні заходів забезпечення позову, приймає до уваги наявність обставин, які виключають можливість їх застосування.
Пленум Верховного Суду України Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову № 9 від 22 грудня 2006 року у п. 4 роз`яснив, що вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.
Заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співмірними заявленим вимогам, а також мають бути безпосередньо пов`язанні з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Співмірність передбачає співвідношення судом негативних наслідків: від вжиття заходів для забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття таких заходів, враховуючи відповідність права чи законного інтересу, про захист яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачеві здійснювати певні дії.
Таким чином, заявляючи про необхідність застосування судом заходів забезпечення у разі подання позову майнового характеру, заявнику потрібно вказати на наявність обставин, які можуть свідчити про вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов`язання після пред`явлення вимоги чи подання позову; подати докази, що засвідчують наміри відповідача розпорядитися коштами (майном), наміри ухилитися від виконання рішення суду; довести суду розумність, співмірність та адекватність заходу забезпечення; переконати суд, що такі заходи не перешкоджатимуть господарській діяльності відповідача; пред`явити пропозиції щодо зустрічного забезпечення.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.
Забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних із ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника). Зазначені обмеження встановлює суд в ухвалі, вони діють до заміни судом виду забезпечення позову або скасування заходів забезпечення позову.
Метою вжиття заходів забезпечення позову є охорона матеріально-правових інтересів позивача, які гарантують за його позовом присудження реальне виконання позитивно прийнятого рішення, у разі прийняття такого. Забезпечення позову має бути спрямовано проти несумлінних дій відповідача, який може сховати майно, продати, знищити або знецінити його. Таким чином усуваються утруднення і неможливості виконання рішення.
При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Адекватність заходу забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, та інтересів сторін та інших учасників судового процесу.
Забезпечення позову покликано, не порушуючи принципів змагальності і процесуального рівноправ`я сторін, його метою є хоча і негайні, вжити негайних заходів, направлених на недопущення утруднення чи неможливості виконання судового акта, а також перешкодити спричиненню значної шкоди заявнику.
Заявник в обґрунтування заяви про забезпечення позову зазначає, що з інформації зі сайту СБУ від 27.08.2020 року вбачається, що дії відповідача з початку були спрямовані на заволодіння її коштів на свою користь. Потерпілих таких як вона, від неправомірних дій відповідача 600 тис. людей, а з масовою подачею позовів та винесення по ним рішень, в подальшому може призвести до неможливості виконання рішення суду за її позовом.
Щодо накладення арешту на всі ювелірні вироби з золота та срібла в ювелірних магазинах ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованих за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_2 та вилучення всіх ювелірних виробів з золота та срібла в ювелірних магазинах ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованих за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_2 та передання на зберігання до установ Нацбанку України, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Позивачем не надано суду жодних відомостей, щодо ювелірних виробів з золота та срібла, які знаходяться в ювелірних магазинах ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованих за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_2 , що унеможливлює для суду визначити співмірність заявленим вимогам, у зв`язку з чим вимоги заяви про забезпечення позову в цій частині також не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 7 ст. 153 ЦПК України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість заяви про забезпечення позову, так як вважає доводи такої недостатніми та не доведеними належними засобами доказування, а тому в задоволенні заяви слід відмовити.
Крім того, згідно з імперативними приписами ч. 8 ст. 153 ЦПК України, в ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову і підстави його обрання та вирішує питання зустрічного забезпечення.
Разом з тим, зазначена заява про забезпечення позову не містить пропозиції заявника щодо зустрічного забезпечення, як це передбачене п. 6 ч.1 ст. 151 ЦПК України.
При цьому, суд звертає увагу заявника на тому, що питання необхідності застосування зустрічного забезпечення вирішується судом, а не заявником, і саме заявник зобов`язаний вказати, у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 151 ЦПК України, пропозиції щодо зустрічного забезпечення.
Керуючись положеннями ст.149, 150, 441 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , що діє від свого імені та від імені неповнолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , про стягнення грошей по зобов`язанням та відшкодування моральної шкоди - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м.Одеси протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя
02.12.2021
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2021 |
Оприлюднено | 07.12.2021 |
Номер документу | 101655233 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Шенцева О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні