Справа № 2-5623
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«05» липня 2010 року Мелі топольський міськрайонний с уд Запорізької області у скл аді:
головуючого - судді Кучерен ко Н.В.
при секретарі - Левандовс ької О.М.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в м. Меліто полі цивільну справу за позо вом ОСОБА_1 до Упра вління Пенсійного фонду Укра їни в м. Мелітополі Запорізьк ої області про поновлення ст року на звернення до суду та с тягнення недоплаченої щоміс ячної державної соціальної д опомоги «Дітям війни»,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить пон овити пропущений строк для з вернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інт ересів за період з 01.01.2006 року і д о часу подання позовної заяв и, визнати протиправним ріше ння відповідача про відмову у призначенні йому підвищенн я до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни», зобо в' язати відповідача нараху вати та виплатити йому недоп лачену щомісячну державну со ціальну допомогу з 01.01.2006 р оку до 01.04.2010 року, обчислюю чи її з урахуванням підвищен ня в розмірі 30% мінімальної пе нсії за віком, визначеної від повідно до ч.1 ст. 28 Закону Украї ни «Про загальнообов' язков е державне пенсійне страхува ння», а також прийняти рішенн я про подальше призначення т а виплату соціальної допомог и починаючі з 01.01.2010 року.
В судове засідання позивач не з' явився, в матеріалах сп рави мається його заява, в які й він просить слухати справу за його відсутності, на позов і наполягає.
Представник відповідача в судове засідання не з' явил ась, однак надала до суду заяв у з проханням розглядати спр аву за її відсутності та прий няти рішення з урахуванням п оданих заперечень, згідно як их фінансування виплат соціа льної допомоги дітям війни п роводиться з державного бюдж ету, а не з бюджету Пенсійного Фонду України. На 2006-2007 роки не б ув визначений механізм розра хунку та виплати вищевказано ї соціальної допомоги, не виз начено орган та з яких джерел повинна призначатись 30% допла та до пенсії. В 2008 році питання нарахування та виплати соціа льної допомоги дітям війни з аконодавчо врегульовано і їм щомісячно протягом 2008-2010 р.р. пр оводиться доплата до пенсії. Крім того, позивачем було про пущено строк позовної давнос ті. Тому просить відмовити в з адоволенні позовних вимог.
Вивчивши доводи позивача, щ о викладені в позові, урахову ючи письмові заперечення пре дставника відповідача, дослі дивши інші матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за н аступних підстав.
ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни» має с татус «Дитина війни», що підт верджується копією посвідче ння №НОМЕР_1 /а.с.7/.
Відповідно до ст.6 Закону Ук раїни “Про соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове у тримання чи державна соціаль на допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуєтьс я на 30 відсотків мінімальної п енсії за віком.
В 2006-2007 роках позивачу підвище ння до пенсії взагалі не випл ачувалось, а з 2008 року розмір пі двищення пенсії склав 10% від п рожиткового мінімуму для осі б, які втратили працездатніс ть.
Представник відповідача о бґрунтовано посилався на те, що позивачем пропущений стр ок позовної давності, встано влений ст. 257 ЦК України.
Згідно ст.ст. 256, 257 ЦК України п озовна давність - це строк, у м ежах якого особа може зверну тися до суду з вимогою про зах ист свого цивільного права а бо інтересу і встановлюється тривалістю у три роки.
Позивач не надав суду доказ ів того, що він пропустив стро к позовної давності з поважн их причин. Не можна визнати по важною ту причину, що позивач не звернувся до суду за захис том своїх прав, тому, що його н е повідомили про належні йом у, як дитині війни, виплати, та він не знав про порушення йог о права. Позивач мав можливіс ть своєчасно дізнатися про ц е із засобів масової інформа ції, оскільки рішення Консти туційного Суду України оприл юднюються. Крім того, він мав м ожливість звернутися за конс ультацією до юристів. Відпов ідно до п.4 ст. 267 ЦК України спли в позовної давності, про заст осування якої заявлено сторо ною у спорі, є підставою для ві дмови у позові.
Посилання позивача на те, що неодержані своєчасно суми п енсії з вини органу, що її приз начає або виплачує, виплачує ться за минулий час без обмеж ення будь-яким строком безпі дставне. В даному випадку мов а йде про підвищення пенсії з виплати розмірів якого вини к спір.
Оскільки позивач з вернувся до суду 15.06.2010 року, суд вважає, що позовні вимоги слід розглядати по су ті лише в межах трьохрічного строку, а в поновленні пропущ еного строку з 01.01.2006 року п о 15.06.2007 року слід ві дмовити.
Законом України «Про держа вний бюджет України на 2006 рік» було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни», однак Закон ом України від 19 січня 2006 року № 3367-ІV дію статті було відновлен о, але встановлено, що пільги д ітям війни, передбачені абза цом сьомим статті 5, запровадж ується з 01 січня 2006 року, а статт ею 6, - у 2006 році поетапно, за резу льтатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку в становленому Кабінетом Міні стрів України за погодженням з Комітетом Верховної ради У країни з питань бюджету. Одна к, протягом 2006 року Верховною Р адою України та Кабінетом Мі ністрів відповідних нормати вно-правових актів не видава лося.
Дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей вій ни» на 2007 рік була призупинена п. 12 статті 71 і ст. 111 Закону Украї ни «Про Державний бюджет Укр аїни на 2007 рік».
Проте, Рішенням Конституці йного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення Зако ну України «Про державний бю джет України на 2007 рік» щодо пр изупинення дії положення ст. 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни» визн анні неконституційними.
Законом України «Про держа вний бюджет на 2008 рік» ст.6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» викладена в такій редакції: «Дітям війн и (крім тих, на яких поширюєтьс я дія Закону України «Про ста тус ветеранів війни, гаранті ї їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного грош ового утримання чи державної соціальної допомоги, що випл ачується замість пенсії, вип лачується підвищення у розмі рі надбавки, встановленої дл я учасників війни».
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 трав ня 2008 року визнано неконститу ційними положення Закону Укр аїни «Про державний бюджет н а 2008 рік» в частині зміни розмі ру соціальної допомоги у 2008 ро ці. Таким чином відновлено ді ю ст. 6 Закону України № 2195- ІV.
Ніяких змін щодо нарахуван ня підвищення пенсії після п рийняття Конституційним Су дом України рішення № 10-рп/2008 ві д 22 травня 2008 року до ст. 6 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни» не вносилос ь. Вищевказані положення Зак ону мають силу та не були приз упинені.
Вищевказаними рішеннями К онституційного Суду України встановлено, що вони мають пр еюдиціальне значення для суд ів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв' язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії полож ень статей законів, що визнан і неконституційними. Оскільк и предмет закону про Державн ий бюджет України чітко визн ачений у Конституції України , Кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати об сяг прав і обов' язків, пільг , компенсацій і гарантій, пере дбачених іншими законами Укр аїни.
Отже, Положення Законів Укр аїни про Державний бюджет Ук раїни на відповідний рік, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухв алення Конституційним судом України цього рішення, тобто з 09 липня 2007 року та з 22 травня 2008 р оку.
Взагалі право позивача на отримання соціальної допомоги відповідачем не ос порюється. Посилання відпові дача на те, що Законом України про державний бюджет на 2007 рік дія правової норми про випла ту дітям війни соціальної до помоги в розмірі 30% мінімально ї пенсії за віком була зупине на, не було розроблено механі зм виплати цієї допомоги та н е були передбачені кошти на ц і витрати в державному бюдже ті, а також про те, що Законом У країни «Про державний бюджет на 2008 рік» встановлено інші ро зміри надбавки до пенсії діт ям війни і вони зараз виплачу ються, безпідставні.
Відповідно до ст.22 Конститу ції України права і свободи г арантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нов их законів або внесенні змін до чинних законів не допуска ється звуження змісту та обс ягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конститу ції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомо ги, що є основним джерелом існ ування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від пр ожиткового мінімуму, встанов леного законом.
Статтею 3 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни» встановлено, що державн і соціальні гарантії дітям в ійни, встановлені цим Законо м, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно -правовими актами.
Відсутність коштів на випл ату грошової допомоги не поз бавляє осіб, яким вона повинн а виплачуватись, права на так у допомогу. Законом «Про соці альний захист дітей війни» н е передбачено обмеження таки х виплат наявністю певних ко штів чи фінансування.
Рішення Конституційного с уду України є обов' язковим до виконання на території Ук раїни.
Таким чином, суд вважає, що п озов підлягає задоволенню в частині нарахування позивач у суми підвищення пенсії за п еріод з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 р оку по 01 квітня 201 0 року.
Оскільки фінансове забезп ечення державних соціальних гарантій, передбачених Зако ном України «Про соціальний захист дітей війни» здійснює ться за рахунок коштів Держа вного бюджету, а дія закону пр о Державний бюджет України о бмежена календарним роком, т обто в даному випадку закінч ується 31 грудня 2007 року, 31 грудня 2008 року та 31 грудня 2009 року, а з 01 с ічня 2008 року, 01 січня 2009 року та 01 с ічня 2010 року розпочинається н овий бюджетний рік, перераху нок слід окремо визначити за кожний рік, тобто з 09 липня 2007 ро ку по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січ ня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2010 року по 01 квітня 2010 року.
Вимоги щодо нарахування со ціальної допомоги за період з 01 січня 2006 року по 15 червня 2007 року не підля гають задоволенню, у зв' язк у з пропуском строку звернен ня до суду без поважних причи н.
В позові про нарахування пі двищення пенсії за період з 15 червня 2007 року по 09 ли пня 2007 року та з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року слід відмовит и, оскільки в 2007 році Законом Ук раїни «Про державний бюджет України на 2007 рік», який діяв на той час було зупинено дію пол ожень Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» про виплату підвищення пенс ії, а Законом України «Про дер жавний бюджет на 2008 рік» було з мінено розмір соціальної доп омоги.
Відповідно до п.3 мотивуваль ної частини рішення Конститу ційного Суду України № 4-зп від 03 жовтня 1997 року конкретна сфе ра суспільних відносин не мо же бути водночас врегульован а однопредметними нормативн ими правовими актами однаков ої сили, які за змістом супере чать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у ча сі акт містить пряме застере ження щодо повного або частк ового скасування попередньо го. Зазвичай звичайним є й те, що з прийняттям нового акта, я кщо інше не передбачено сами м цим актом, автоматично скас овується однопредметний акт , який діяв у часі раніше.
Враховуючи ці положення пр и вирішені спорів необхідно застосовувати положення зак ону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріорите ту тієї норми, яка прийнята пі зніше, тобто до липня 2007 року і з 01 січня до 22 травня 2008 року слі д керуватись нормами Законів України про державний бюдже т на відповідний рік.
Позовні вимоги в частині зо бов' язання відповідача в по дальшому нараховувати та вип лачувати соціальну допомогу відповідно до рішення Конст итуційного Суду України № 10-рп /2008 від 22 травня 2008 року не підляг ають задоволенню з огляду на те, що рішення суду не може пр ийматись як застереження від будь-яких порушень, та не може бути умовним, а розглядати сп раву та приймати рішення на м айбутнє, приймаючи за наявні неіснуючі порушення, супере чить чинному законодавству.
При визначені розміру щомі сячної державної соціальної допомоги на період дії рішен ь Конституційного Суду Украї ни слід керуватися саме Зако ном України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 лист опада 2004 року та при нарахуван ні суми соціальної допомоги виходити з розмірів мінімаль ної пенсії за віком, визначен ої відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування». Згідно зазначеної норми мінімальний розмір пе нсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового міні муму для осіб, які втратили пр ацездатність, визначеного за коном.
Таким чином, суд вважає, що У правління Пенсійного Фонду У країни в м. Мелітополі Запорі зької області повинно провес ти підвищення пенсії у розмі рі відповідно до вимог ст. 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни», починаю чи з 09 липня 2007 року по 31 гру дня 2007 року та з 22 травня 2008 року п о 01 квітня 2010 року .
Оскільки позивачу відмовл ено в нарахуванні та виплаті передбаченого ст. 6 Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни» щомісячного під вищення пенсії у розмірі 30% мі німальної пенсії за віком, що також не спростовується і ві дповідачем, зазначені дії ві дповідача є протиправними та суперечать чинному законода вству, а тому права позивача п ідлягають відповідному захи сту.
На підставі вищевикладено го, керуючись ст.ст. 10,60,212 ЦПК Укр аїни, ст. 256,257 ЦПК України, Законо м України «Про соціальний за хист дітей війни», Законом Ук раїни «Про загальнообов' яз кове державне пенсійне страх ування», суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі Запор ізької області про поновленн я строку на звернення до суду та стягнення недоплаченої щ омісячної державної соціаль ної допомоги «Дітям війни» - з адовольнити частково.
В поновленні ОСОБА_1 строку на звернення до суд у з позовом за захистом поруш ених, прав, свобод та інтересі в відмовити.
Визнати протиправною безд іяльність Управління Пенсій ного фонду України в м. Меліто полі Запорізької області щод о не нарахування та не виплат и пенсії ОСОБА_1 , пі двищеної на 30 відсотків мінім альної пенсії за віком згідн о до ст.6 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни » № 2195- ІV від 18.11.2004 року за період з 09 липня 2007 року п о 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 ро ку по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 20 09 року по 31 грудня 2009 року та з 01 с ічня 2010 року по 01 квітня 2010 року .
Зобов' язати Управління П енсійного фонду України в м. М елітополі Запорізької облас ті здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 п ідвищення до пенсії в розмір і 30 відсотків мінімальної пен сії за віком відповідно до ст . 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни» № 2195- ІV від 18.11.2004 року та части ни 1 статті 28 Закону України «П ро загальнообов' язкове дер жавне пенсійне страхування» за період з 09 липня 2007 рок у по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 20 08 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січ ня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2010 року по 01 квітн я 2010 року з відрах уванням отриманих ОСОБ А_1 сум, які були виплачені йому у цей період.
В іншій частині позову відм овити.
Рішення може бути оскаржен е до апеляційного суду Запор ізької області через Мелітоп ольський міськрайонний суд ш ляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення ріш ення заяви про апеляційне ос карження і подання після цьо го протягом 20 днів апеляційно ї скарги, або в десятиденний с трок без попереднього поданн я заяви про апеляційне оскар ження.
СУДДЯ: Н.В.Кучеренко
Суд | Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2010 |
Оприлюднено | 02.02.2011 |
Номер документу | 10217000 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мар`їнський районний суд Донецької області
Ліпчанський Сергій Миколайович
Цивільне
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
Полєва Надія Миколаївна
Цивільне
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Малінов Олександр Сергійович
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Кучеренко Наталя Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні