15.03.2022
Справа №2-13/11
Провадження по справі №6/150/8/22
УХВАЛА
15 березня 2022 року с. Мазурівка
Чернівецький районний суд Вінницької області у складі:
головуючої судді Цимбалюк Л.П.,
при секретарі: Вітковській О.С.,
розглянувши заявутовариства зобмеженою відповідальністю«Фінансова Компанія«ТРАСТ ФІНАНС»,стягувач акціонерне товариство «Універсал банк» (АТ «Універсал банк»), боржники ОСОБА_1 , приватне підприємство «БНВ Електро», заінтересована особа Могилів Подільський відділ державної виконавчої служби у Могилів Подільському районі Вінницької області Центрально Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія«ТРАСТ ФІНАНС» (далі - ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС») звернулося до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження - стягувача акціонерного товариства «Універсал банк» (далі АТ «Універсал банк») на його правонаступника ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС» за виконавчим листом, виданим на підставі рішення Чернівецького районного суду Вінницької області у справі №2-13/11 за позовом відкритого акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ПП «БНВ Електро», ТОВ «Енергоінтеграція Україна», ТОВ «Крок К» про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Заява обґрунтовується тим, що рішенням Чернівецького районного суду Вінницької області у справі № 2-13/2011 задоволено позовні вимоги ПАТ «Універсал банк» до ОСОБА_1 та ПП «БНВ Електро» про солідарне стягнення з них заборгованості за кредитним договором №15/04/1129-к-07 від 08.10.2007 року. 30 квітня 2021 року між АТ «Універсал банк» та ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС» укладено договір факторингу №04/21/2-ФК, згідно з яким відбулося відступлення заявнику права вимоги до осіб, які є боржниками АТ «Універсал банк», в тому числі і до ОСОБА_1 та ПП «БНВ Електро».
Заявник в заяві зазначив про здійснення розгляду поданої заяви без участі представника.
Інші сторониу судовезасідання нез`явились,однак,їх неявкане перешкоджаєрозгляду питанняпро замінусторони виконавчогопровадження,тому суд вважає за можливе слухати справу у відсутності осіб, за наявними матеріалами справи.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що матеріалами справи підтверджено надсилання товариством з обмеженою відповідальністю «ФК «ТРАСТ ФІНАНС» учасникам справи заяви про заміну сторони виконавчого провадження з доданими документами (а.с. 19, 20, 21, 22). Із зазначеного слідує, що учасникам справи забезпечено можливість для ознайомлення зі змістом заяви про заміну сторони виконавчого провадження, доводами заявника та подачі визнань чи то заперечень проти цього з наданням відповідних аргументованих заперечень. Однак, жодних заяв чи клопотань від учасників справи не надходило.
Відповідно до частини 3 статті 442 ЦПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, вивчивши доводи заяви, дослідивши і оцінивши додані до неї копії документів, дійшов таких висновків.
Як свідчать дані автоматизованої системи документообігу суду КП «Д-2» згідно рішення Чернівецького районного суду Вінницької області від 09.04.2012 року у справі №2-13/11 (провадження по справі №2/228/4/2012) позов ВАТ «Універсал Банк» задоволено.
Стягнуто солідарноіз ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 та приватного підприємства «БНВ-Електро»(інд.: 21027, м. Вінниця, вул. Гонти, буд 24, код ЄДРПОУ 31680003) на користь відкритого акціонерного товариства «Універсал Банк»:
- непогашений кредит 239109,84 грн.;
- несплачені відсотки 16072,92 грн.;
- пеня 907,53 грн..,
всього на загальну суму за кредитним договором №15/04/1129-к-07 від 08.10.2007 року 256090 (двісті пятдесят шість тисяч девяносто) гривень 29 копійок.
Стягнуто солідарно із ОСОБА_1 та ПП «БНВ-Електро» на користь ВАТ «Універсал Банк» судові витрати, понесені позивачем при зверненні до суду: 1700 (одну тисячу сімсот) гривень державного мита та 30 (тридцять) гривень витрат на інформаційно технічне забезпечення розгляду справи.
Відповідно до частин 1, 2 ст.442 ЦПК у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Як вбачається з пунктів 2.1, 2.3 копії договору факторингу №04/21/2-ФК, укладеного 30 квітня 2021 року між АТ «Універсал банк» та ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС», АТ «Універсал банк» відступило ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС» право вимоги за кредитними договорами до позичальників, зазначених в Реєстрі прав вимоги, який сформовано згідно Додатку № 1, а ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС» набуло право вимоги до зазначених осіб за кредитними договорами.
Відступлення права вимоги і всіх інших прав, належних АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» за кредитними договорами, договорами поруки та їх перехід від Клієнта (тобто, АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК») до Фактора (тобто, до ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС») відбувається в момент підписання сторонами акту прийому-передачі реєстру прав вимог згідно додатку №1 до договору факторингу, після чого фактор стає кредитором по відношенню до позичальників стосовно боргу та набуває всі права вимоги визначені договором факторингу та всі права вимоги за договорами поруки. Сторони підписують акт прийому-передачі реєстру прав вимог в день здійснення оплати суми фінансування. Підписаний сторонами та скріплений їх печатками акт прийому-передачі реєстру прав вимог підтверджує факт переходу від клієнта до фактора прав вимоги боргу та є невід`ємною частиною договору факторингу (пункт 2.3. договору факторингу №04/21/2-ФК від 30.04.2021).
Відповідно до копії витягу Реєстру прав вимоги (Додаток №1 до договору факторингу №04/21/2-ФК від 30 квітня 2021 року) АТ «Універсал банк» відступив право вимоги ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС» до ОСОБА_1 та ПП «БНВ Електро» за кредитним договором №15/04/1129к-07 від 08.10.2007 року. Саме за цим кредитним договором згідно із рішенням Чернівецького районного суду Вінницької області від 09 квітня 2012 року у справі № 2-13/11 було присуджено солідарне стягнення із ОСОБА_1 та ПП «БНВ Електро» на користь ПАТ «Універсал банк» заборгованості в розмірі 256090 грн. 29 коп.
Із матеріалів справи вбачається, що 26.10.2012 Чернівецьким районним судом було видано виконавчі листи у справі № 2-13/11 про стягнення солідарно із ОСОБА_1 та ПП «БНВ-Електро» на користь ВАТ «Універсал банк» заборгованості за кредитним договором, а також судових витрат.
Із вище наведених обставин вбачається наявність правонаступництва у матеріальних відносинах, судом встановлено факт, що ТОВ «Фінансова компанія «ТРАСТ ФІНАНС» є правонаступником АТ «Універсал банк» за договором факторингу щодо вимог до ОСОБА_1 та ПП «БНВ-Електро» у цивільній справі № 2-13/11.
Із інформації про виконавче провадження №60405971, ідентифікатор для доступу до інформації про виконавче провадження 512ВЕД33Б47Б, вбачається, що на підставі виконавчого документу, виданого Чернівецьким районним судом Вінницької області 26.10.2012 по справі №2/13/11, було відкрито виконавче провадження щодо стягнення із ОСОБА_1 на користь АТ «Універсал Банк» заборгованості за кредитним договором та судовими витратами.
Вище зазначене виконавче провадження на час звернення до суду з цією заявою про заміну сторони виконавчого провадження перебуває на виконанні у Могилів Подільському відділі державної виконавчої служби у Могилів Подільському районі Вінницької області Центрально Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
Враховуючи наведене, заява про заміну сторони виконавчого провадження подана в межах виконавчого провадження, що знаходиться на виконанні органу державної виконавчої служби по примусовому виконанні виконавчого листа, виданого Чернівецьким районним судом Вінницької області 26.10.2012 по справі № 2-13/11.
Враховуючи наведене, заява про заміну сторони виконавчого провадження в частині стягнення із ОСОБА_1 кредитної заборгованості та судових витрат подана в межах виконавчого провадження, що знаходиться на виконанні органу державної виконавчої служби по примусовому виконанні виконавчих листів, виданих Чернівецьким районним судом 26.10.2012.
Пунктом 2.13Інструкції зорганізації примусовоговиконання рішень (в редакції від 01.08.2017 року) передбачено, що в разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження (у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. На підставі постановленої судом ухвали державний виконавець своєю постановою, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, замінює назву сторони виконавчого провадження. Ухвала суду та постанова державного виконавця долучаються до виконавчого документа при його направленні за належністю або поверненні його стягувачу чи до суду.
Пунктом 2.14Інструкції зорганізації примусовоговиконання рішень (вредакції від01.08.2017року) передбачено, що правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Після заміни вибулої сторони виконавчого провадження її правонаступником державний виконавець продовжує виконання виконавчого провадження в порядку, встановленому Законом.
Підставою правонаступництва у виконавчому провадженні є правонаступництво в матеріальних (майнових) правовідносинах, тобто перехід суб`єктивних майнових прав чи обов`язків від одного суб`єкта майнових правовідносин до іншого на підставі договору.
Згідно ст.512 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
За змістом ст.512 ЦК України, ст.442ЦПК України та ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.
Виходячи із цих норм, зокрема, п.п.1, 2 ч.1 ст.512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва, на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.
Така заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги.
Відповідно до ст.514 ЦК України, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно умов договору факторингу від №04/21/2-ФК від 30.04.2021 року до заявника перейшли права вимоги до боржників в повному обсязі.
Таким чином, право вимогикредитора задоговором факторингута завсіма іншимидокументами щодовиконання зобов`язаньпозичальника передкредитором,у томучислі процесуальнеправонаступництво зарішеннями судута виконавчомупровадженню, перейшли до ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС».
Вище наведені обставини свідчать про наявність достатніх та належних правових підстав для заміни сторони виконавчого провадження - стягувача з АТ «Універсал Банк» на його правонаступника ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС» в межах виконавчого провадження щодо стягнення із ОСОБА_1 кредитної заборгованості та судових витрат.
Відповідно до статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
Згідно ч.1 ст.37 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
Підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст.11 ЦК України).
Порядок вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження визначається статтею 442 ЦПК України.
Відповідно до положень ч.1 ст.442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
За змістом ч.ч.1, 2, 5 ст.15Закону України«Про виконавчепровадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична особа або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Судова практикапідтверджує,що переданнякредитором своїхправ іншійособі задоговором відступленняправа вимогиє правонаступництвомі такийправонаступник кредиторамає правозвертатись досуду іззаявою прозаміну сторонивиконавчого провадженняз наданнямйому статусусторони виконавчогопровадження. Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2013 року №6-122-цс13.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 761/14076/14-ц, від 25 квітна 2018 року у справі № 2-Н-148/09, від 21 березня 2018 року у справі № 6-1355/10, від 03 травня 2018 року у справі № 409/559/15-ц.
Згідно з частиною четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником має відбуватися не лише у відкритому виконавчому провадженні, тому що процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь-якій стадії виконавчого провадження стягувана або боржника іншою особою у зв`язку з вибуттям попередника після ухвалення щодо нього судового рішення і заміни його правонаступником. Тобто підставою заміни кредитора внаслідок правонаступництва, в тому числі й у виконавчому провадженні, є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки, або пряма вказівка акту цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.
Якщо виконавче провадження відсутнє, заміна сторони виконавчого провадження можлива та необхідна, так як не замінивши сторону, вона не зможе повторно звернутися до державної виконавчої служби, що передбачено Законом (правові висновки Колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ: ухвала від 22 січня 2014 у справі №6-46843св13; ухвала від 17 вересня 2014 у справі №6-16839св14; ухвала від 25 березня 2015 у справі №6-2196св15; ухвала від 13 травня 2015 у справі №6-7699св15; ухвала від 08 липня 2015 року по справі № 6-14289св15; ухвала від 04 листопада 2015 у справі №6-13709св15; ухвала від 4 листопада 2015 у справі №6-18867св15; ухвала від 30 вересня 2015 у справі №6-17432св15 та інші).
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення, є обов`язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини 1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Сферою регулювання ст. 6 Конвенції є також виконання судового рішення. Зокрема Європейський суд з прав людини зазначає, що п. 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо будь-яких його цивільних прав та обов`язків, таким чином, ця стаття проголошує право на доступ до суду, тобто право подати до суду позов з цивільно-правових питань. Однак, це право було б ілюзорним, якби правова система договірної держави допускала щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу не виконувалось на шкоду одній із сторін.
Судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України і за її межами. Отже, виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, право на виконання рішення, яке виніс суд, є невідємною частиною «права на суд», на ефективний захист сторони у справі, а отже, і відновлення справедливості, передбачає зобов`язання адміністративних органів виконувати рішення (п.41 рішення ЄСПЛ «Горнсбі проти Греції від 19 березня 1997 року).
Виходячи зі змісту статей 512, 514 ЦК, ст. 442 ЦПК, ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо і до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Отже, оскільки судом встановлено, що за договором факторингу АТ «Універсал банк» відступило ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС» право вимоги до ОСОБА_1 , то є підстави для заміни стягувача у виконавчому провадженні АТ «Універсал банк» на правонаступника ТОВ «ФК «ТРАСТ ФІНАНС», тобто на нового кредитора замість первісного кредитора в зобов`язанні.
Доказів закінчення виконавчого провадження з підстав фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом до суду не подано.
Керуючись ст.ст. 512, 514 ЦК України, ст.ст. 55, 258, 260, 261, 353, 354, 442 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву товариства зобмеженою відповідальністю«Фінансова Компанія«ТРАСТ ФІНАНС»,стягувач акціонерне товариство «Універсал банк» (АТ «Універсал банк»), боржники ОСОБА_1 , приватне підприємство «БНВ Електро», заінтересована особа Могилів Подільський відділ державної виконавчої служби у Могилів Подільському районі Вінницької області Центрально Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження, - задоволити.
Здійснити заміну стягувача за виконавчим листом, виданим 26.10.2012 на підставі рішення Чернівецького районного суду Вінницької' області у справі №2-13/11 про солідарне стянення із ОСОБА_1 та ПП "БНВ - Електро" на користь АТ «Універсал Банк» заборгованості за кредитним договором №15/04/1129-к-07 від 08 жовтня 2007 року з акціонерного товариства «Універсал Банк» на його правонаступника - товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «ТРАСТ ФІНАНС», а саме: у виконавчому листі по справі №2-13/11 щодо боржника ОСОБА_1 сторону виконавчого провадження (стягувача) публічне акціонерне товариство «Універсал Банк» на його правонаступника - товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАСТ ФІНАНС» (01001, м. Київ, вул. Софіївська, будинок 10, приміщення 4, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40514657).
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
СУДДЯ: Л.П. ЦИМБАЛЮК
Суд | Чернівецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103667747 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні