Рішення
від 29.03.2022 по справі 308/16691/21
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/16691/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2022 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Дергачової Н.В., при секретарі судового засідання Стегней К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ужгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про встановлення факту народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник - ОСОБА_1 в інтересах якої діє адвокат Бігунець Роман Романович, за участю заінтересованої особи - Ужгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, згідно якої просить: встановити факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Хмельницький, Хмельницької області, Україна, громадянство - України. Відомості про матір - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання матері: АДРЕСА_1 , громадянка України; відомості про батька вказати на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України - ОСОБА_3 , громадянин України.

В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - заявниця), є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вона народила цю дитину у Хмельницькому міському перинатальному центрі за адресою: 29016, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Хотовицького 6. На час народження дитини ОСОБА_1 не мала документа, що посвідчує її особу, тому відомості про матір були записані з її слів. При цьому прізвище матері було помилково записано - ОСОБА_1 . Це підтверджується медичним свідоцтвом про народження № 2106 (дублікат), виданим 12.10.2016 року.

Так, відповідно до медичної довідки № 7 (форма 103-l/о) від 19.09.2018 року (копія додається) - ОСОБА_1 народила дитину, дівчинку, ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_2 .

Оскільки прізвище матері, відповідно до медичного свідоцтва про народження записано помилково - « ОСОБА_1 », а також у зв`язку з тим, що дитина - ОСОБА_2 на сьогодні є повнолітньою - заявниця - ОСОБА_1 звернутися за реєстрацією народження до відділу ДРАЦС не може.

Крім того, у зв`язку з відсутністю реєстрації народження, що підтверджується повним витягом про відсутність актового запису цивільного стану № 00033815375 від 23.11.2021 року - ОСОБА_2 не має паспорта громадянина України, а тому не може звернутися з заявою про поновлення свого актового запису.

Відповідно до довідки, виданої виконкомом Баранинської сільської ради № 413 від 06.08.2021 року - ОСОБА_2 проживає разом з матір`ю - ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_2 .

Станом на момент народження дитини - заявниця у шлюбі не перебувала. Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України - заявниця просить вказати повне прізвище, ім`я, по-батькові дитини наступним чином: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а відомості про батька вказати відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України - ОСОБА_3 .

Заявник та його представник у судове засідання 30.03.2022 року на 15 год. 40 хв. не з`явилися, проте від представника заявника - адвоката Бігунець Р.Р. до суду надійшла заява про можливість розгляду заяву без їх участі.

Представник заінтересованої особи - Ужгородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) у судове засідання також не прибув, проте подав до суду заяву від 21.12.2021 року № 962/23.12-13 за якою вимоги заявника підтримав та просив розглянути справу без їх участі.

Враховуючи вищенаведене, суд у відповідності до ст. ст. 211, 223 ЦПК України вважає за можливе вирішити справу у відсутність учасників справи, на підставі наявних у суду матеріалів. Крім того судом у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося. У відповідності до ч. 6 ст. 259 ЦПК України складання рішення суду було відкладено на строк не більш як десять днів, тому у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення, якою є 01.04.2022 року.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 2 - 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров`я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.

Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.

У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я.

Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.

За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка народилася на території України від осіб без громадянства, які на законних підставах проживають на території України, є громадянином України.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

На підтвердження факту народження ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1 суду надане медичне свідоцтво про народження № 2106 від 12.10.2016 року, видане Управлінням охорони здоров`я Хмельницького міськвиконкому, відповідно до якого ОСОБА_1 , яка проживає в с. Руські Комарівці Ужгородського району Закарпатської області в ХМПЦ ІНФОРМАЦІЯ_1 о 5 од. 50 хв. народила дівчинку вагою 2 350 грамів.

Як стверджує заявник у заяві, на час народження дитини ОСОБА_1 не мала документа, що посвідчує її особу, тому відомості про матір були записані з її слів. При цьому прізвище матері було помилково записано - ОСОБА_1 . Станом на момент народження дитини - заявниця у шлюбі не перебувала.

Згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , актового запису не виявлено.

Як зазначено у ч. 1, 5, 6, 7 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 78, 79, 80 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Проаналізувавши надані заявником докази, суд вважає їх недостатніми задля встановлення факту народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки прізвище заявника « ОСОБА_1 » та особи, зазначеної у медичному свідоцтві про народження від 12.10.2016 року № 2106 - « ОСОБА_1 » не збігаються, а законне підтвердження цього факту відсутнє (зміна прізвища заявником, одруження, розірвання шлюбу).

Заявник також не ініціював проведення судової молекулярно-генетичної експертизи задля достовірного встановлення факту наявності кровного споріднення між громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відтак суд позбавлений можливості достовірно встановити факт народження останньої саме ОСОБА_1 та наявність між ними кровного споріднення, відтак слід відмовити у задоволенні заяви заявника.

Слід також зазначити, що судом не приймаються до уваги надані заявником: медична довідка № 7 від 19.09.2018 року та довідка від 06.08.2021 року № 413, оскільки вони жодним чином не підтверджують факт народження ОСОБА_1 , а лише підтверджують їх спільне проживання із заявником, що не є ідентичними поняттями між собою, тобто є неналежними та недопустимими доказами у розумінні вищезазначених норм ЦПК України.

Витрати із сплати судового збору у відповідності до ст. 141 ЦПК України слід покласти на заявника.

За наведених обставин, керуючись ст.ст 263, 265, 293 - 294, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити повністю у задоволенні заяви заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ужгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про встановлення факту народження дитини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Повний текст рішення складений 01.04.2022 року.

Суддя Н.В. Дергачова

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення29.03.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103822652
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них:

Судовий реєстр по справі —308/16691/21

Постанова від 05.03.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Ухвала від 25.01.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Ухвала від 30.10.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Ухвала від 25.10.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Ухвала від 18.10.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Ухвала від 16.01.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 01.08.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 28.06.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Рішення від 29.03.2022

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 10.12.2021

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні