Вирок
від 17.06.2022 по справі 307/3621/14-к
ТЯЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 307/3621/14-к

Провадження № 1-кп/307/14/20

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2022 року м. Тячів

Тячівський районний суд Закарпатської області у складі: головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретарів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_5 , його захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , обвинуваченого ОСОБА_8 , його захисника ОСОБА_9 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Тячів матеріали кримінального провадження про обвинувачення:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, колишнього депутата Тячівської міської ради Закарпатської області, колишнього начальника управління Дерземагенства у Тячівському району Закарпатської області, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367, ч. 2 ст. 27-ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України.

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Жмеринка, Вінницької області, мешканця АДРЕСА_2 , громадянина України, українця, секретаря та депутата Нижньоапшанської сільської ради Закарпатської області, згідно рішення 11 сесії Нижньоапшанської сільської ради та у відповідності до ст.. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування» призначеного виконувачем обов`язки голови Нижньоапшанської сільської ради, Тячівського району, Закарпатської області, працюючого на посаді секретаря Нижньоапшанської сільської ради у Тячівському районі Закарпатської області, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27-ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України,

В С Т А Н О В И В:

Органом досудового розслідування встановлено, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Згідно ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу України передбачено право та порядок отримання громадянами у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації.

Статтею 38 Земельного кодексу України зазначено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.

Статтею 39 Земельного кодексу України передбачено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно- господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту з основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови.

Відповідно до пункту 12 «Перехідних положень» Земельного кодексу України (в редакції чинній на час прийняття розпорядження) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади, в той же час частиною 3 статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті, а тому повноваженнями щодо надання земель за межами населеного пункту під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд вказаною нормою закону районні державні адміністрації не наділені.

Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України обласним державним адміністраціям надано право передавати земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або користування в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків безоплатної передачі у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Таким чином, ОСОБА_5 , органом досудового розслідування, обвинувачується в тім, що будучи відповідно до наказу Голови Державного комітету України із земельних ресурсів №912-кт від 13.12.2010, призначеним на посаду начальника Міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячів та Тячівському районі Закарпатської області, державним службовцем 11 рангу, 6 категорії посад, згідно ст.ст.25, 26 Закону України «Про державну службу», який відповідно до Розподілу обов`язків між начальником, заступником начальника та заступником начальника - начальником відділу державного земельного кадастру, затвердженого наказом начальника міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячеві та Тячівському районі №1/1 від 03.01.2012 здійснює керівництво та координує діяльність міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячів і Тячівському районі, несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань і здійснення функцій, що визначені положенням про управління Держкомзему у м.Тячів та Тячівському районі Закарпатської області, що затверджене наказом Державного комітету із земельних ресурсів України за №585 від 04.08.2010, згідно якого основним завданням управління є контроль за використанням і охороною земель, будучи особою, яка організовує контроль за виконанням актів і доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, тобто дотриманням вимог законодавства і підзаконних нормативних актів у сфері земельних відносин, в порушення вищевказаних вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 38, 39, 116, 118, п. 12 «Перехідних положень» Земельного кодексу України, ч.І ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», на протязі січня-липня 2012 року, неналежно виконуючи свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них, маючи реальну можливість виконати такі обов`язки належним чином, забезпечити законність, виконання завдань відділу земельних ресурсів, не перевіривши законність та наявність підстав виділення земельної ділянки фізичній особі, завірив шляхом проставляння власного підпису та печатки Міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячів і Тячівському районі Закарпатської області і видав, оформлений на підставі незаконного Розпорядження голови ІНФОРМАЦІЯ_3 № 13 від 10.01.2012 державний акт про право власності на земельну ділянку серії ЯК №332238 від 23.07.2012, згідно якого ОСОБА_10 є власником земельної ділянки, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_3 , площею 0,1711 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, з кадастровим номером земельної ділянки 2124484000:02:001:0011, що зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 212440001005799 від 23.07.2012 та вказаний акт виданий в порушення, зазначеного вище, земельного законодавства, що підтверджено актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2014, яка проведена інспекторами Державної інспекції сільського господарства в Закарпатській області.

Відповідно до висновку експерта №09/14 від 30.07.2014 ринкова вартість земельної ділянки ОСОБА_10 станом на 23 липня 2012 року становить 96 979 грн. 48 коп. та на вказану суму заподіяно шкоду охоронюваним законом інтересам держави.

Окрім того, ОСОБА_5 органом досудового розслідування обвинувачується в тім, що перебуваючи на посаді Міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячів та Тячівському районі, в лютому-вересні 2012 року, в порушення ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст. 38, 39, 1 16, 118 п. 12 «Перехідних положень» Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, маючи реальну можливість виконати такі належним чином, забезпечити законність, виконання завдань відділу земельних ресурсів, не перевіривши законність та наявність підстав для виділення земельної ділянки фізичній особі, завірив шляхом проставляння власного підпису та печатки Міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячів і Тячівському районі Закарпатської області і видав, оформлений на підставі незаконного Розпорядження голови Тячівської РДА № 58 від 03.02.2012 державний акт серії ЯК №332232 від 07.09.2012, згідно якого ОСОБА_11 є власником земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_3 , площею 0,1380 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, кадастровий номер земельної ділянки 2124484800:03:001:0149, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 212440001004552 від 07.09.2012 та вказаний акт виданий в порушення, зазначеного вище земельного законодавства, що підтверджено актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2014, яка проведена інспекторами Державної інспекції сільського господарства в Закарпатській області.

Відповідно до висновку експерта №09/14 від 30.07.2014 ринкова вартість земельної ділянки ОСОБА_11 станом на 07 вересня 2012 року становить 82 289 грн. 40 коп. та на вказану суму заподіяно шкоду охоронюваним законом інтересам держави.

Також, ОСОБА_5 органом досудового розслідування обвинувачується в тім, що перебуваючи на посаді начальника Міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячів та Тячівському районі, в лютому-вересні 2012, в порушення вищевказаних ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст..ст. 38, 39, 116, 118, п. 12 «Перехідних положень» Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначеного земельного законодавства, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, маючи реальну можливість виконати такі належним чином, забезпечити законність, виконання завдань відділу земельних ресурсів, не перевіривши законність та наявність підстав для виділення землі фізичній особі, завірив шляхом проставляння власного підпису та печатки Міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячів і Тячівському районі Закарпатської області і видав, оформлений на підставі незаконного Розпорядження голови Тячівської РДА № 58 від 03.02.2012 державний акт серії ЯК №338093 від 07.09.2012, згідно якого ОСОБА_12 , мешканка АДРЕСА_4 , є власником земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_5 , площею 0.1385 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, кадастровий номер земельної ділянки 2124484800:02:002:0045, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №212440001004552 від 07.09.2012 та вказаний акт виданий в порушення, зазначеного вище земельного законодавства, що підтверджено актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2014, яка проведена інспекторами Державної інспекції сільського господарства в Закарпатській області.

Відповідно до висновку експерта №09/14 від 30.07.2014 ринкова вартість земельної ділянки ОСОБА_12 станом на 07 вересня 2012 року становить 82 587 грн. 55 коп. та на вказану суму заподіяно шкоду охорошованим законом інтересам держави.

Враховуючи наведене, внаслідок службової недбалості та неналежного виконання своїх службових обов`язків начальником Міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячів та Тячівському районі ОСОБА_5 із земель запасу Тячівської РДА незаконно виділено земельні ділянки загальною площею 0,4476 га вартістю 261 856 грн. 43 коп., чим заподіяно тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам держави на вищевказану суму, яка у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Також, органом досудового розслідування встановлено, що у відповідності до Положення про управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області, затвердженого Наказом Державного агентства земельних ресурсів України №443 від 21.09.2012, начальник управління здійснює керівництво управлінням та несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, а саме в числі інших забезпечує регулювання земельних відносин, створення та ведення державного земельного кадастру, здійснює розмежування земель державної та комунальної власності.

Згідно постанови Кабінету міністрів України від 17.11.2004 №1553 «Про затвердження Положення про Державний фонд документації із землеустрою» фонд формується на основі збирання, обробки, обліку матеріалів, отриманих у результаті проведення землеустрою незалежно від місця розташування земельних ділянок та форми власності на них, вся документація із землеустрою зберігається у відповідних відділах Держземагенства, матеріали державного фонду надаються у користування за письмовим запитом та частково на платній основі.

Крім цього, саме в Управлінні Держземагенства зберігаються картографічні матеріали Державного фонду, які надаються у користування на здатній основі у вигляді експлікації земель, а саме цей документ відображає експлікації земель до тих чи інших видів використання.

Згідно ст. ст. 92, 122, 123, 128 Земельного Кодексу України сільські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб вільні від забудови та ті, на яких розташовано майно, що належить набувачу, при цьому земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються виключно підприємствам, установам та організаціям, що належать до державної та комунальної власності на праві постійного користування, у всіх інших випадках повинен відбутися попередній продаж комунального майна, розташованого на земельній ділянці.

Відповідно дост.ст. 193, 196, 198 Земельного Кодексу України Акт встановлення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки є невід`ємною частиною кадастрової зйомки, що включена до обов`язкових елементів Державного земельного кадастру та є єдиною Державною системою земельно-кадастрових робіт спрямованих на виникнення права власності на земельну ділянку.

Керуючись вказаними нормативно правовими актами у своїй діяльності, несучи персональну відповідальність за погоджені ним документи, достовірно знаючи в силу своїх службових обов`язків про порядок передачі земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти комунальної власності у власність громадян,

Таким чином, органом досудового розслідування ОСОБА_5 обвинувачується в тім, що , перебуваючи на посаді начальника управління Держземагенства у Тячівському районі, діючи умисно, в групі з в.о. голови Нижньоапшанської сільської ради ОСОБА_8 , зловживаючи службовим становищем, з метою забезпечення незаконного переходу права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 0,3871 га., що знаходиться в АДРЕСА_2 , використав службове становище всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, шляхом підписання ряду документів та висновків, внаслідок чого право власності на земельну ділянку перейшло до ОСОБА_13 .

Незважаючи на те, що 20.04.2012, ОСОБА_5 , як начальник міськрайонного управління Держкомзему в Тячівському районі підписав та скріпив відтиском печатки управління, а в.о. голови Нижньоапшанської сільської ради ОСОБА_8 підписав та скріпив відтиском печатки сільської ради Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №109526 Нижпьоапшанській сільській раді для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти з кадастровим номером 2124482401:04:004:0111, де на плані меж земельної ділянки сусіднім землекористувачем вказана Нижньоапшанська ЗОШ 1- 3 ступенів, директор якої 18.04.2011 погоджував межі сусідніх землекористувачів у проекті землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у постійне користування, а також те, що на земельній ділянці знаходиться насосна станція, яка згідно Технічного паспорту, виготовленого ТВП «Техбудсервіс» станом на 2014 рік є невід`ємною частиною майнового комплексу Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів, зазначені посадові особи, діючи в групі підписали ряд документів для забезпечення доведення свого злочинного умислу до кінця.

Так, ОСОБА_8 , діючи на виконання спільного злочинного умислу, виконуючи обов`язки голови Нижньоапшанської сільської ради, підписав та скріпив печаткою сільської ради підроблені офіційні документи: експлікацію земельних угідь та ситуаційний план земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 , на якій графічно в системах координат зображено місце розташування земельної ділянки ОСОБА_13 та сусідніх землекористувачів, у які внесено завідомо неправдиві відомості про віднесення земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення площею 0,3871 га., а також підписав в графах Нижньоапшанський дитсадок та Нижньоапшанстька школа та поставив відтиск печатки сільської ради Акт погодження меж земельної ділянки із суміжними землевласниками та землекористувачами від 21.11.2013, до якого внесені завідомо неправдиві відомості про можливість передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_13 , достовірно знаючи, що представник Нижньоапшанської ЗОШ не погодить зазначену схему, оскільки на земельній ділянці знаходиться будівля насосної станції.

Зазначений Акт погодження меж земельної ділянки, відповідно до ст.ст. 193, 196, 198 Земельного Кодексу України є невід`ємною частиною кадастрової зйомки, що включена до обов`язкових елементів Державного земельного кадастру, що є єдиною державною системою земельно-кадастрових робіт спрямованих на виникнення права власності на земельну ділянку, таким чином забезпечив можливість ОСОБА_5 виконати свою частину спільних злочинних дій для завершення оформлення документів та набуття в подальшому права власності на земельну ділянку ОСОБА_13 .

Після чого ОСОБА_5 , виконуючи свою частину спільних злочинних дій підписав та скріпив відтиском печатки Управління наступні підроблені офіційні документи:

довідку про правовий статус земельної ділянки №777 від 12.05.2014, в яку було внесено завідомо неправдиві відомості про цільове призначення земельної ділянки площею 0,3871 га., розташованої за адресою АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства;

довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами та угіддями №1774 від 16.05.2016, в яку було внесено завідомо неправдиві відомості про цільове призначення земельної ділянки площею 0,3871 га., розташованої за адресою АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства та свідомо не зазначено факт наявності будівлі комунальної власності на зазначеній земельній ділянці;

висновок Управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_13 , яким погодив відведення земельної ділянки 0,3871 га. у власність, для ведення особистого селянського господарства, незважаючи, на те, що на ділянці наявна будівля комунальної власності, а також, що Акт погодження меж земельної ділянки із суміжними землекористувачами не підписано та не погоджено представником Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів;

ситуаційний план земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 , на якій графічно в системах координат зображено місце розташування земельної ділянки ОСОБА_13 та сусідніх землекористувачів, у які внесено завідомо неправдиві відомості про віднесення земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення площею 0,3871 га.;

експлікацію земельних угідь, на якій графічно в системах координат зображено місце розташування земельної ділянки ОСОБА_13 , та сусідніх землекористувачів, у яку внесено завідомо неправдиві відомості про віднесення земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення площею 0,3871 га.

Всі зазначені документи поміщено до Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_13 з кадастровим номером 2124482400:04:004:0150, загальною площею 0,3871 га., до якого вже було долучено документи, що містили завідомо неправдиві відомості про статус земельної ділянки та відсутність на ній будівель комунальної власності, скріплені підписом в.о. голови Нижпьоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів ОСОБА_8 та печаткою зазначеної ради.

За результатами спільних злочинних дій службових осіб ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , спрямованих на передачу у власність ОСОБА_13 земельної ділянки із земель освіти, 22.05.2014 відомості про земельну ділянку, площею 0,3871 для ведення особистого селянського господарства внесено до Державного земельного кадастру та 23.05.2014 24 сесією 6 скликання Нижньоапшанської сільської ради затверджено проекту землеустрою.

Таким чином, всупереч ст. ст. 92, 122, 123, 128 Земельного Кодексу України, внаслідок умисних дій службових осіб начальника Держземагенства у Тячівському районі ОСОБА_5 та в.о. голови Нижньоапшанської сільської ради ОСОБА_8 земельна ділянка загальною площею 0,3871 га., експертно-грошовою вартістю 178 000 гривень, на якій знаходиться насосна станція Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів, що відноситься до земель освіти, незаконно передана у власність громадянці ОСОБА_14 , чим спричинено тяжку шкоду охоронюваним законом інтересам держави на загальну суму 178 000 гривень, що у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Крім цього, ОСОБА_5 органом досудового розслідування обвинувачується в тім, що, несучи персональну відповідальність за підписані ним документи, достовірно знаючи в силу своїх службових обов`язків про порядок передачі земельних ділянок у власність громадян, умисно зловживаючи становищем з метою забезпечення незаконного переходу права власності на земельну ділянку земель освіти за адресою АДРЕСА_2 . загальною площею 0,3871 га., у приватну власність громадянки ОСОБА_13 , використав службове становище всупереч інтересам служби, що спричинило істотну шкоду охоронюваним законом інтересам держави.

Так, ОСОБА_5 12.05.2014 та 16.05.2014 у невстановлений досудовим розслідуванням час, протягом робочого дня, в службовому кабінеті всупереч ст. ст. 92, 122, 123, 128 Земельного кодексу України, скріпив своїми підписами та відтиском печатки управління Держземагенства у Тячівському районі офіційні документи, а саме:

довідку про правовий статус земельної ділянки №777 від 12.05.2014, в яку було внесено завідомо неправдиві відомості про цільове призначення земельної ділянки площею 0,3871 га., розташованої за адресою АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства;

довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл: власниками земель, землекористувачами та угіддями № 1774 від 16.05.2016, в яку було внесено завідомо неправдиві відомості про цільове призначення земельної ділянки площею 0,3871 га., розташованої за адресою АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства та свідомо не зазначено факт наявності будівлі комунальної власності на зазначеній земельній ділянці;

висновок Управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_13 , яким погодив відведення земельної ділянки 0,3871 га. у власність, для ведення особистого селянського господарства, незважаючи на те, що на ділянці наявна будівля комунальної власності, а також, що Акт погодження меж земельної ділянки із суміжними землекористувачами не підписано та не погоджено представником Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів;

ситуаційний план земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 , на якій графічно в системах координат зображено місце розташування земельної ділянки ОСОБА_13 та сусідніх землекористувачів, у які внесено завідомо неправдиві відомості про віднесення земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення площею 0,3871 га.;

експлікацію земельних угідь, на якій графічно в системах координат зображено місце розташування земельної ділянки ОСОБА_13 , та сусідніх землекористувачів, у яку внесено завідомо неправдиві відомості про віднесення земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення площею 0.3871 га.

Таким чином, всупереч ст. ст. 92, 122, 123, 128 Земельного Кодексу України, внаслідок умисних дій службової особи начальника Держземагенства у Тячівському районі ОСОБА_5 , який вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості, земельна ділянка загальною площею 0,3871 га., експертно-грошовою вартістю 178 000 гривень, на якій знаходиться насосна станція Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ст., що відноситься до земель освіти, незаконно передана у власність громадянці ОСОБА_13 , чим спричинено тяжку шкоду охоронюваним законом інтересам держави на загальну суму 178 000 гривень, що у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Також, органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_8 , секретар та депутат Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району Закарпатської області 14.03.2012 згідно рішення 11 сесії Нижньоапшанської сільської ради та у відповідності до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» призначений виконувачем обов`язки голови Нижньоапшанської сільської ради, Тячівському районі Закарпатської області, державний службовець 9 рангу, на даний час працює на посаді секретаря Нижньоапшанської сільської ради у Тячівському районі Закарпатської області.

У відповідності до до ч.ч. 4, 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_8 , як голова сільської ради, зобов`язаний забезпечувати, у межах наданих законом органам виконавчої влади повноважень на відповідній території, додержання Конституції та законів України, організовувати в межах, визначених законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету, скликати сесії ради, вносити пропозиції та формувати порядок денний сесій ради і головувати на пленарних засіданнях ради, а також нести персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Згідно ст. ст. 92, 122, 123, 128 Земельного Кодексу України сільські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб вільні від забудови та ті, на яких розташовано майно, що належить набувачу, при цьому земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються виключно підприємствам, установам та організаціям, що належать до державної та комунальної власності на праві постійного користування, у всіх інших випадках повинен відбутися попередній продаж комунального майна, розташованого на земельній ділянці.

Відповідно до ст.ст. 193, 196, 198 Земельного Кодексу України Акт встановлення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки є невід`ємною частиною кадастрової зйомки, що включена до обов`язкових елементів Державного земельного кадастру та є єдиною Державною системою земельно-кадастрових робіт спрямованих на виникнення права власності на земельну ділянку.

Таким чином, ОСОБА_8 органом досудового розслідування обвинувачується в тім, що керуючись вказаними нормативно правовими актами у своїй діяльності, несучи персональну відповідальність за погоджені ним документи, достовірно знаючи в силу своїх службових обов`язків про порядок передачі земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти комунальної власності у власність громадян, перебуваючи на посаді голови Нижньоапшанської сільської ради, діючи умисно, в групі з начальником управління Держземагенства у Тячівському районі ОСОБА_5 , зловживаючи службовим становищем, з метою забезпечення незаконного переходу права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 0,3871 га., що знаходиться в АДРЕСА_2 , використав службове становище всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, шляхом підписання ряду документів та висновків, внаслідок чого право власності на земельну ділянку перейшло до ОСОБА_13 .

Не зважаючи на те, що 20.04.2012, ОСОБА_8 , як в.о. голови Нижньоапшанської сільської ради підписав та скріпив відтиском печатки сільської ради, а начальник міськрайонного управління Держкомзему в Тячівському районі ОСОБА_5 підписав та скріпив відтиском печатки управління Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №109526 Нижньоапшанській сільській раді для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти з кадастровим номером 2124482401:04:004:0111, де на плані меж земельної ділянки сусіднім землекористувачем вказана Нижньоапшанська ЗОШ 1- 3 ступенів, директор якої 18.04.2011 погоджував межі сусідніх землекористувачів у проекті землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у постійне користування, а також те, що на земельній ділянці знаходиться насосна станція, яка згідно Технічного паспорту, виготовленого ТВП «Техбудсервіс» станом на 2014 рік є невід`ємною частиною майнового комплексу Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів, зазначені посадові особи, діючи в групі підписали ряд документів для забезпечення доведення свого злочинного умислу до кінця.

Так, ОСОБА_8 , діючи на виконання спільного злочинного умислу, виконуючи обов`язки голови Нижньоапшанської сільської ради, підписав та скріпив печаткою сільської ради підроблені офіційні документи: експлікацію земельних угідь та ситуаційний план земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 , на якій графічно в системах координат зображено місце розташування земельної ділянки ОСОБА_13 та сусідніх землекористувачів, у які внесено завідомо неправдиві відомості про віднесення земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення площею 0,3871 га., а також підписав в графах Нижпьоапшанський дитсадок та Нижньоапшанська школа та поставив відтиск печатки сільської ради Акт погодження меж земельної ділянки із суміжними землевласниками та землекористувачами від 21.11.2013, до якого внесені завідомо неправдиві відомості про можливість передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_13 , достовірно знаючи, що представник Нижньоапшанської ЗОШ не погодить зазначену схему, ( скільки на земельній ділянці знаходиться будівля насосної станції.

Зазначений Акт погодження меж земельної ділянки, відповідно до ст.ст. 193, 196, 198 Земельного Кодексу України є невід`ємною частиною кадастрової зйомки, що включена, о обов`язкових елементів Державного земельного кадастру, що є єдиною державною системою земельно-кадастрових робіт спрямованих на виникнення права власності на земельну ділянку, таким чином забезпечив можливість ОСОБА_5 , виконуючи свою частину спільних злочинних дій для завершення оформлення документів та набуття в подальшому права власності на земельну ділянку ОСОБА_13 .

Після чого ОСОБА_5 , виконуючи свою частину спільних злочинних дій підписав скріпив відтиском печатки Управління наступні підроблені офіційні документи:

- довідку про правовий статус земельної ділянки №777 від 12.05.2014, в яку було внесено завідомо неправдиві відомості про цільове призначення земельної ділянки площею 0,3871 га., розташованої за адресою АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства;

- довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами та угіддями №1774 від 16.05.2016, в яку було внесено завідомо неправдиві відомості про цільове призначення земельної ділянки площею 0,3871 га., розташованої за адресою АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства та свідомо не зазначено факт наявності будівлі комунальної власності на зазначеній земельній ділянці;

- висновок Управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області щодо підведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_13 , яким погодив відведення земельної ділянки 0,3871 га. у власність, для ведення особистого селянського господарства, незважаючи на те, що на ділянці наявна будівля комунальної власності, а також, що Акт погодження меж земельної ділянки із суміжними землекористувачами не підписано і не погоджено представником Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів;

- ситуаційний план земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 , на якій графічно в системах координат зображено місце розташування земельної ділянки ОСОБА_13 та сусідніх землекористувачів, у які внесено завідомо неправдиві відомості про віднесення земельної ділянки до земель сільськогодарського призначення площею 0,3871 га.;

- експлікацію земельних угідь, на якій графічно в системах координат зображено місце розташування земельної ділянки ОСОБА_13 , та сусідніх землекористувачів, у яку внесено завідомо неправдиві відомості про віднесення земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення площею 0,3871 га.

Всі зазначені документи поміщено до Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_13 з кадастровим номером 2124482400:04:004:0150, загальною площею 0,3871 га., до якого вже було долучено документ, що містить завідомо неправдиві відомості про статус земельної ділянки та відсутність на ній будівель комунальної власності, скріплені підписом в.о. голови Нижньоапшанської сільської ради ОСОБА_8 та печаткою зазначеної ради.

За результатами спільних злочинних дій службових осіб ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , спрямованих на передачу у власність ОСОБА_13 земельної ділянки із земель освіти, 22.05.2014 відомості про земельну ділянку, площею 0,3871 для ведення особистого селянського господарства внесено до Державного земельного кадастру та 23.05.2014 24 сесією 6 скликання Нижньоапшанської сільської ради затверджено проекту землеустрою.

Таким чином,всупереч ст.ст.92,122,123,128Земельного КодексуУкраїни,внаслідок умисних дійслужбових осібв.о.голови Нижньоапшанськоїсільської ради ОСОБА_8 та начальникаДержземагенства уТячівському районі ОСОБА_5 земельна ділянказагальною площею0,3871га.,експертно-грошовоювартістю 178000гривень,на якійзнаходиться насоснастанція НижньоапшанськоїЗОШ 1-3ступенів,що відноситьсядо земельосвіти,незаконно переданау власністьгромадянці ОСОБА_13 , чим спричинено тяжку шкоду охоронюваним законом інтересам держави на загальну суму 178 000 гривень, що у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Крім цього, ОСОБА_8 органом досудового розслідування обвинувачується в тім, що несучи персональну відповідальність за підписані ним документи, достовірно знаючи в силу своїх службових обов`язків про порядок передачі Кабельних ділянок у власність громадян, умисно, зловживаючи службовим становищем з метою забезпечення незаконного переходу права власності на земельну ділянку земель освіти за адресою АДРЕСА_2 загальною площею 0,3871 га., у приватну власність, громадянки ОСОБА_13 , використав службове становище всупереч інтересам держави, що спричинило істотну шкоду охоронюваним законом інтересам держави.

Так, ОСОБА_8 в період з 21.11.2013 по 12.05.2014 у невстановлений досудовим розслідуванням час, в службовому кабінеті всупереч ст. ст. 92, 122. 123, 128 Земельного кодексу України, скріпив своїми підписами та відтиском печатки Нижньоапшанської сільської ради офіційні документи, а саме:

експлікацію земельних угідь та ситуаційний план земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 , на якій графічно в системах координат зображена місце розташування земельної ділянки ОСОБА_13 та сусідніх землекористувачів, у які внесено завідомо неправдиві відомості про віднесення земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення площею 0,3871 га., а також підписав в графах Нижньоапшанський дитсадок та Нижньоапшанська школа та поставив відтиск печатки сільської ради Акт погодження меж земельної ділянки із суміжними землевласниками та землекористувачами від 21.11.2013, до якого внесені завідомо неправдиві відомості про можливість передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_13 , достовірно знаючи, що представник Нижньоапшанської ЗОШ не погодить зазначену схему, оскільки на земельній ділянці знаходиться будівля насосної станції.

Таким чином, всупереч ст. ст. 92, 122, 123, 128 Земельного Кодексу України, внаслідок умисних дій службової особи в.о. голови Нижньоапшанської сільської ради ОСОБА_8 , який вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості земельна ділянка загальною площею 0,3871 га., експертно-грошовою вартістю 178000 гривень, на якій знаходиться насосна станція Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів, що відноситься до земель освіти, незаконно передана у власність громадянці ОСОБА_13 , чим спричинено тяжку шкоду охоронюваним законом інтересам держави на загальну суму 178 000 гривень, що у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Ці дії обвинуваченого ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковано: за ч.2 ст.367 КК України, як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них , що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, за ч. 2 ст. 27-ч. 2 ст. 364 КК України, тобто зловживання службовимстановищем,тобто умисне,з метоюодержання будь-якої неправомірної вигоди дляіншої фізичноїособи використанняслужбовою особоюслужбового становищавсупереч інтересамслужби,що спричинилотяжкі наслідки, вчинене групоюосіб таза ч. 2 ст. 366 КК України: службове підроблення, тобто внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що спричинило тяжкі наслідки.

Дії обвинуваченого ОСОБА_8 органом досудового розслідування кваліфіковано: ч. 2 ст. 27-ч. 2 ст. 364 КК України, зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь- якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене групою осіб та за ч.2ст.366 ККУкраїни службове підроблення, тобто внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що спричинило тяжкі наслідки.

Обвинувачений ОСОБА_5 в судовому засіданні вину свою не визнав та пояснив, що земельні ділянки ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 виділялись за межами несених пунктів для будівництва та обслуговування житлових будинків на підставі розпорядження голови Тячівської РДА. Зазначає, що в даному випадку не він, як начальник Управління Держземагенства в Тячівському районі, а саме голова Тячівської РДА розпорядився земельними ділянками за межами населених пунктів для вказаних громадян. Також звертає увагу суду на те, що технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на вказані земельні ділянки посвідчував не він, а заступник начальника управління-начальник відділу ДЗК міськрайонного управління Держкомзему у м.Тячів і Тячівському районі ОСОБА_15 . Особисто ним, у даному випадку, було підписано держані акти на право власності на вказані земельні ділянки. Стверджує, що підстав не підписання вказаних державних актів на земельні ділянки у нього не було, оскільки розпорядження голови Тячівської РДА про надання дозволу на виготовлення технічної документації та розпорядження голови Тячівської РДА про затвердження технічної документації із землеустрою були чинні і ніким не скасовані, а також заступником начальника управління-начальником відділу ДЗК міськрайонного управління Держкомзему у м.Тячів і Тячівському районі ОСОБА_15 було погоджено технічну документацію із землеустрою. Підписуючи держані акти на право власності на вказані земельні ділянки в його обов`язки входило не перевірки правильності виділення земельної ділянки, така проводиться при погодження технічної документації із землеустрою, а перевірка правильності заповнення граф у самому бланку державного акту на право власності на земельні ділянки. Також стверджує, що між ним та головою Тячівської РДА ОСОБА_16 не було домовленостей щодо виділення вказаним громадянам земельних ділянок за межами несених пунктів для будівництва та обслуговування житлових будинків.

Крім цього, ОСОБА_5 стверджує, що між ним та в.о. голови Нижньоапшанської сільської ради ОСОБА_8 не було домовленостей щодо виділення земельної ділянки ОСОБА_13 . Він, як начальник Держземагенства у Тячівському районі, перевіряв проект землеустрою щодо виділення земельної ділянки ОСОБА_13 , однак в ньому підприємством-розробником не було зазначено, що на цій земельній ділянці знаходиться будівля насосної станція. Перевірку робив не виїжджаючи на місце знаходження земельної ділянки, оскільки такий виїзд в його обов`язки не входить, це не передбачено жодним законом. Тому йому не було відомо, що на вказаній земельній ділянці знаходиться будівля насосної станція. Стверджує, що за правильність витоплення проекту землеустрою відповідає підприємство-розробник, а не він як начальник Держземагенства у Тячівському районі.

Тому вину свою в інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях не визнає та просимить суд його виправдати.

Обвинувачений ОСОБА_8 всудовому засіданнівину своюне визнавта пояснив,що натой період,коли передаваласьу власністьземельна ділянка ОСОБА_13 ,він виконувавобов`язки головиНижньоашанської сільськоїради,при цьомузаймав посадусекретаря цієїради.На тойчас у ОСОБА_13 було вжерішення сесіїНижньоапшанської сільськоїради виділенняїй вказаноїділянки.Вказана земельнаділянка відносиласьдо земельзапасу Нижньоапшанськоїсільської ради,як землісільськогосподарського призначення, ане як землі освіти.Нижньоапшанська ЗОШ1-3ступенів немала нанеї жоднихправовстановлюючих документів.Суміжними землекористувачамита землевласникамивказаної земельноїділянки булиНижньоашанська ЗОШ1-3ступенів та ОСОБА_17 . Стверджує,що йомубуло відомо,що будівлянасосної станціїзнаходилась самена земельнійділянці ОСОБА_17 ,останній їїзбудував,а використовувалаїї Нижньоашанська ЗОШ1-3ступенів.Також в проектіземлеустрою щодовідведення земельноїділянки ОСОБА_18 не булозазначено,що націй земельнійділянці знаходитьсянасосна станція.Тому вінпогодив проект.Вважає,що мавправо,як в.о.голови Нижньоапшанськоїради,погоджувати Акт погодження меж земельної ділянки із суміжними землевласниками та землекористувачами. Також вважає, що за не правильність виготовлення проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки несе відповідальність підприємство-розробник, а не він, як в.о. голови Нижньоашанської сільської ради. Тому вину свою інкримінованих кримінальних правопорушеннях не визнає та просить його виправдати.

Представник потерпілого ОСОБА_19 в судовому засіданні пояснив, що він працює на посаді голови Нижньоапшанської сільської ради. Щодо виділення земельної ділянки ОСОБА_18 йому відомо, що ця земельна ділянка є сільськогосподарського призначення. На той період ні у користуванні, ні у власності Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів не була. На даний час 2,6 га належить Нижньоапшанській ЗОШ. Щодо будівлі насосної станції, то може сказати, що знаходиться на тому самому місці.

Свідок ОСОБА_20 в судовому засіданні пояснив, що з 2013 року працює землевпорядником Нижньоапшанської сільської рад і він приймав заяву від ОСОБА_18 про затвердження документації, яка розглядалась на сесії. Йому також відомо, що проект відведення земельної ділянки виготовив ПП ОСОБА_21 ( ОСОБА_22 ). Земельна ділянка, що виділялась ОСОБА_18 знаходилась на балансі сільської ради і була для сільськогосподарського призначення. Особисто він нічого щодо цієї земельної ділянки не робив, також не виїжджав на місце її знаходження.

Свідок ОСОБА_23 в судовому засіданні пояснив, що він з 01.08.1995 до 21.01.2013 року працював землевпорядником Нижньоапшансьої сільської ради. Щодо земельної ОСОБА_18 йому нічого не відомо. Він не пам`ятає щоб виготовляв або погоджував якість документи на землю біля школи, де знаходиться будівля насосної станції.

Свідок ОСОБА_24 в судовому засіданні пояснив, що він з 2012 року працює на посаді директора Нижньоапшанської ЗОШ 1-3 ступенів.. Тоді, зі слів колективу школи і батьків, йому було відомо, що земельна ділянка біля школи належить школі, однак правовстановлюючі документи були відсутні. Дирекція школи зверталась до сільської ради, щоб виготовити документацію на вказану земельну ділянку, однак лише в 2017 року був виданий акт на користування цією земельною ділянкою Нижньоапшанській ЗОШ 1-3 ступенів.. Будівля насосної станції знаходилась на спірній земельній ділянці, однак правовстановлюючих документів також не мала. На даний час на вказаній земельній ділянці розташовані три будівлі насосних станцій, одна із яких побудована ОСОБА_25 . Старою насосною станцією ніхто, крім школи, не користувався і вона рахувалась на земельній ділянці школи.

Свідок ОСОБА_26 в судовому засіданні пояснив, що на той час працював у ПП Бокоч та розробляв проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_18 . На земельну ділянку, що виділяась ОСОБА_18 не виїжджав, так це не входило в його компетенцію, цим займався геодезист ОСОБА_27 . На геодезичній документації, яку передав йому геодезист щодо цієї земельної ділянки, будівель не було.

Свідок ОСОБА_28 в судовому засіданні пояснила, що на даний час вона працює в.о. начальника відділу земельних ресурсів Солотвинської селищної ради. На час вчинення даного кримінального правопорушення, вона працювала головним спеціалістом земельного відділу кадастру Тячівської РДА. В її повноваження входило здійснювати реєстрацію державних актів. Громадяни особисто зверталися з державними актами і вона вносила їх в журнал. Підстав для відмови у реєстрації державних актів у неї не було. Якщо земельні ділянки були розташовані поза межами населених пунктів, то погоджували проекти голова РДА або начальник державного кадастру. Вказаних у обвинуваченні людей вона не пам`ятає. За період її роботи начальником держкомзему був ОСОБА_5 . Вона і начальник держкомзему підписували державні акти. Бланки державних актів друкував центр ДЗК. Після затвердження проекту вносилися дані у бланк державного акту. Не можливо не підписати державний акт коли вже земельна ділянка внесена у реєстр. До затвердження технічної документації начальник міг її не погодити. Якщо земельна ділянка розташована поза межами населеного пункту то голова РДА видавав розпорядження про передачу земельної ділянки у власність.

Свідок ОСОБА_29 в судовому засіданні пояснив, що на той період працював сільським головою с. Нересниця і йому відомо, що ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 користувались земельними ділянками за межами несеного пункту, ще до прийняття Земельного Кодексу України, і ці земельні ділянки рахувалися за ними, про що були зроблені записи у погосподарських книгах. Так як сільська рада не мала права виділяти земельні ділянки за межами населеного пункту, то бажаючих отримати такі земельні ділянки, вони відправляли до голови РДА.

Свідок ОСОБА_30 в судовому засіданні пояснив, що на даний час він працює інспектором земельного відділу Нересницької сільської ради. В період вказаний у обвинуваченні працював землевпорядником Нересницької сільської ради і може ствердити, що за межами населеного пункту сільська рада не виділяла земельні ділянки. Громадяни, які мали бажання отримати земельну ділянку за межами населеного пункту, звертали до ІНФОРМАЦІЯ_3 та отримували розпорядження голови РДА. Стверджує, що ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 ще до отримання розпорядження голови РДА користувались земельними ділянками за межами населеного пункту та збудували на них жилі будинки.

Відповідно до наказу №18 від 13.03. 2006 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , на виконання наказу Закарпатського обласного головного управління земельних ресурсів №22-к від 06.03.2006 року, оголошено наказ Держкомзему України №76-к від 28.02.20006 року про призначення ОСОБА_5 з 01 березня 2006 року на посаду начальника Тячівського районного відділу земельних ресурсів з присвоєннями йому 12 рангу державного службовця. ( Т-2 а.с. 124)

Відповідно до розподілу погодженого начальником Головного управління Держемагенства у Закарпатській області 25.09.2015 року та затвердженого наказом Управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області, розподілено функціональні обов`язки між начальником, заступником начальника та заступником начальника-начальником відділу державного земельного кадастру Управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області. ( Т-2 ас. 125-127)

Відповідно до наказу Державного комітету України із земельних ресурсів № 912-кт від 13.12.2010 призначено ОСОБА_5 з 14 грудня 2010 року на посаду начальника Міськрайонного управління Держкомзему у м. Тячів та Тячівському районі Закарпатської області. (Т 2 а.м. 137).

Згідно наказу №1209 від 29.12.2012 року Державного агентства земельних ресурсів України, ОСОБА_5 призначено на посаду начальника Управління Держземагенства у Тячівському раоні Закарпатської області в порядку переведення з посади начальника Міськрайонного управління Держкомзему у м. Тячів і Тячівському районі Закарпатської області. ( Т-6 а.с172)

Відповідно до положення про Управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 21.09.2012 № 443, із змінами до нього, визначено підпорядкованість та повноваження управління держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області та функціональні обов`язки начальника цього управління. (Т 2 а.м. 139-142, 146, Т-6 а.с166-171).

Згідно положення про міськрайонне управління Держкомзему у місті Тячів і Тячівському районі Закарпатської області затвердженого Наказом Держкомзему № 585 від 04.08.2010, визначено підпорядкованість та повноваження міськрайонного управління Держкомзему у місті Тячів і Тячівському районі Закарпатської області та функціональні обов`язки начальника цього міскрайонного управління ( Т-2 а.м. 143-145).

Наказом № 1/1 від 03.01.2012 начальника міськрайонного управління Держкомзему у м. Тячів і Тячівському районі, розподілені обов`язків між начальником, заступником начальника, заступником начальника начальником відділу державного земельного кадастру міськрайонного управління. (Т 1 а.м. 148-156).

Посадовою інструкцією, затвердженою наказом міськрайонного управління Держкомзему у м. Тячів і Тячівському районі Закарпатської області №87 від 03.12.2010 року, визначено функціональні обов`язки начальника цього міскрайонного управління. ( Т-6 а.с124-126)

Згідно положення про управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області затвердженого Наказом Державного агентства земельних ресурсів 21.09.2012 №443,із змінами, визначено підпорядкованість та повноваження управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області та функціональні обов`язки начальника цього управління ( Т-6 а.м. 166-171).

Рішення Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району № 3 від 05.11.2010 обрано секретарем Нижньоапшанської сільської ради ОСОБА_8 (Т 6 а.м. 183-184, Т-5 а.с.242).

Відповідно посадової інструкції затвердженої Нижньоапшанськимсільським головоювизначено функціональними обов`язками секретаря Нижньоапшанської сільської ради і виконкому (Т. 6 а.м. 112).

Рішенням Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району № 1 від 14.03.2012 призначено виконуючим обов`язками Нижньоапшанського сільського голови секретаря Нижньоапшанської сільської ради ОСОБА_8 (Т 6 а.м. 180).

Згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 1194 від 20 травня 2013 року ОСОБА_15 призначено на посаду заступника начальника Управління начальника відділу державного земельного кадастру Управління Держемагенства у Тячівському районі Закарпатської області

Письмовим поясненням ОСОБА_15 від 21.05.2014 року, стверджується, що остання в період погодження технічної документації ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 вересень-листопад 2011 року виконувала обов`язки та була призначена заступником голови комісії з проведення реорганізації територіальних органів Держкомзему із земельних ресурсів Закарпатської області та відповідно нею було підписано вказані технічні матеріали. (Т 1 а.м. 9).

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.014 року, встановлено, що розпорядженням Тячівської РДА «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації» від 28.07.2011 за № 521 п. 7 надано дозвіл ОСОБА_10 мешканцю АДРЕСА_6 , на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за межами населеного пункту Нересниця в ур. Підплеша-Луги, площею 0,1711 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, на підставі якого видано державний акт на право власності земельної ділянки серії ЯК № 332238, кадастровий номер земельної ділянки 2124484000:02:001:0011 та зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 212440001005799 від 23.07.2012, прийняті в порушення вимог пункту 1 частини 1 статті 17, статей 21,38,39, частини 3 статті 122 ЗК України, що суперечать принципам діяльності передбачених частиною 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. (Т 1 а.м. 10-12).

Витягом виданим виконавчим комітетом Нересницької сільської ради від 10.03.2010 та схемою розміщення земельної ділянки Нересницької ради ур. Луги-Підплеша, стверджується, що ОСОБА_10 , мешканець АДРЕСА_6 , згідно запису земельно-кадастрової книги сторінка № 376 користується земельною ділянкою з 1994 року площею 0,29 га, яка знаходиться ур. «Луги-Підплеша», (Т 1 а.м. 55-56).

Відповідно до заяви від 07.07.2011 року ОСОБА_31 звертався до голови Тячівської РДА ОСОБА_16 , про надання дозволу на приватизацію земельної ділянки пл.. 0,1711 га для будівництва та облсуговування житлового будинку , яка знаходиться за межами наскелного пункту с. Нересниця , ур. «Луг-Підплеша.»

Розпорядженням голови Тячівської РДА Закарпатської області № 521 від 28.07.2011 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації» надано дозвіл ОСОБА_10 , мешканцю АДРЕСА_6 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за межами населеного пункту Нересниця, в ур. «Луги-Підплеша», площею 0,1711 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку. (Т1 а.м. 59-60 ; копія а.м. 75-76, 162).

Відповідно технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_10 с. Нересниця, в ур. «Луги-Підплеша» для будівництва та обслуговування жилого будинку, технічне завдання №1679 від 29.08.2011 року погоджене заступником начальника управління відділу ДЗК міськрайонного управління Держкомзему у м. Тячів і Тячівському районі Закарпатської області заступником голови комісії з проведення організації територіальних органів державного комітету України із земельних ресурсів у Закапатскій облсті ОСОБА_15 (Т 1 а.м. 62-72 , 153-193, 162.).

Довідкою № 168 від 14.09.2011р. Головного управління Держкомзему у Закарпатській області про правовий статус земельної ділянки площею 0,1711 га, яка розташована урочище «Луги Підплеша», Нересницька сільська рада, Тячівський район, Закарпатська область та передана в приватну власність ОСОБА_10 , стверджено, що це земельна ділянка категорії землі житлової та громадської забудови. (Т 1 а.м. 17).

Відповідно до заяви від 15.12.2011 року ОСОБА_10 звертався до голови Тячівської РДА про затвердження технічної документації із землеустрою. (Т 1 а.м. 61).

Розпорядженням голови Тячівської РДА Закарпатської області № 13 від 10.01.2012 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою», затверджено ОСОБА_10 , мешканцю АДРЕСА_6 технічну документацію із землеустрою та передано у власність земельну ділянку, яка розташована за межами населеного пункту Нересниця, в ур. «Луги-Підплеша», площею 0,1711 га для будівництва та обслуговування житлового будинку. (Т 1 а.м. 18-19, 75-76, 154).

Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯК № 332238 від 18 липня 2012 року стверджено, що ОСОБА_10 , на підставі розпорядження Тячівської РДА № 13 від 10.01.2012 є власником земельної ділянки площею 0,1711 га, яка розташована урочище «Луги Підплеша», Нересницька сільська рада, Тячівський район, Закарпатська область, за межами населеного пункту, цільове призначення якої для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд. Зазначений держаний акт на земельну ділянку підписаний головою Тячівської РДА ОСОБА_16 та від імені державного органу земельних ресурсів ОСОБА_5 (Т 1 а.м. 14, 226).

Висновком про ринкову вартість земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що надана у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) від 29.04.2014 року визначено ринкову вартість земельної ділянки площею 0,1380 га, яка розташована урочище «Луги Підплеша», Нересницька сільська рада, Тячівський район, Закарпатська область, за межами населеного пункту та належить ОСОБА_10 59132,16 грн. у розрахунку на 1 м.кв. 34,56 грн. (Т 1 а.м. 13).

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.014 року, встановлено, що розпорядженням Тячівської РДА «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації» від 17.09.2010 за № 654 п. 5, надано дозвіл ОСОБА_12 мешканці АДРЕСА_4 , на виготовлення технічної документації із землеустрою, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за межами населеного пункту Нересниця в ур. Солоний, площею 0,1385 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, на підставі якого видано державний акт на право власності земельної ділянки серії ЯК № 338093, кадастровий номер земельної ділянки 2124484800:02:002:0045 та зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 212440001004552 від 07.09.2012, прийняті в порушення вимог пункту 1 частини 1 статті 17, статей 21,38,39 частини 3 статті 122 ЗК України, що суперечать принципам діяльності передбачених частиною 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. (Т 1 а.м. 20-22).

Відповідно до довідки виданої виконкомом Нересницької сільської ради від 25.02.2010, стверджено, що ОСОБА_12 з 1992 року користується земельною ділянкою розміром 0,14 га в АДРЕСА_5 , згідно земельно-кадастрової книги № 1 стор. 65. (Т 1 а.м. 107, 133,).

Розпорядженням Тячівської РДА «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації» від 17.09.2010 за № 654 п. 5 надано дозвіл ОСОБА_12 мешканці АДРЕСА_4 , на виготовлення технічної документації із землеустрою, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за межами населеного пункту Нересниця в ур. Солоний, площею 0,1385 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку. (Т 1 а.м. 115-116, 132).

Довідкою про правовий статус земельної ділянки площею 0,1385 га, яка розташована АДРЕСА_5 , та належить ОСОБА_12 № 489 від 12.11.2011, стверджено, що це земельна ділянка категорії землі житлової та громадської забудови.. (Т 1 а.м. 29).

Відповідно технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_12 с. Нересниця, в ур. «Солоний» для будівництва та обслуговування жилого будинку, технічне завдання №2138 від 11.11.2011 року погоджене заступником начальника управління відділу ДЗК міськрайонного управління Держкомзему у м. Тячів і Тячівському районі Закарпатської області заступником голови комісії з проведення організації територіальних органів державного комітету України із земельних ресурсів у Закарпатській області ОСОБА_15 . (Т 1 а.м. 122-154).

Розпорядженням голови Тячівської РДА Закарпатської області № 58 від 03.02.2012 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою», затверджено ОСОБА_12 , мешканці АДРЕСА_4 технічну документацію із землеустрою та передано у власність земельну ділянку, яка розташована за межами населеного пункту Нересниця, в ур. «Солоний», площею 0,1385 га для будівництва та обслуговування житлового будинку. (Т 1 а.м. 27-28).

Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯК № 338093 від 7 серпня 2012 року стверджено, що ОСОБА_12 на підставі розпорядження Тячівської РДА № 58 від 03.02.2012 є власником земельної ділянки площею 0,1385 га, яка розташована урочище «Солоний», Нересницька сільська рада, Тячівський район, Закарпатська область, за межами населеного пункту, цільове призначення якої для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд. Зазначений держаний акт на земельну ділянку підписаний головою Тячівської РДА ОСОБА_16 та від імені державного органу земельних ресурсів ОСОБА_5 (Т 1 а.м. 24 оригінал а.м. 227).

Висновком про ринкову вартість земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що надана у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) від 29.04.2014 року визначено ринкову вартість земельної ділянки площею 0,1385 га, яка розташована АДРЕСА_5 , за межами населеного пункту та належить ОСОБА_12 52 242,20 грн. у розрахунку на 1 м.кв. 37,72 грн. (Т 1 а.м. 23).

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.014 року, встановлено, що розпорядженням Тячівської РДА «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації» від 17.09.2010 за № 654 п. 3 надано дозвіл ОСОБА_11 мешканцю АДРЕСА_4 , на виготовлення технічної документації із землеустрою, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за межами населеного пункту Нересниця в ур. Тернівське, площею 0,1380 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, на підставі якого видано державний акт на право власності земельної ділянки серії ЯК № 332232, кадастровий номер земельної ділянки 2124484800:03:001:0149 та зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 212440001004552 від 07.09.2012, прийняті в порушення вимог пункту 1 частини 1 статті 17, статей 21,38,39 частини 3 статті 122 ЗК України, що суперечать принципам діяльності передбачених частиною 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. (Т 1 а.м. 30-32). Відповідно до заяви від 14.04.2011 року ОСОБА_11 звертався до голови Тячівської РДА про надання дозволу на приватизацію земельної ділянки, яка знаходиться за межами АДРЕСА_5 площею 0,1546 га . (Т 1 а.м. 77, 104).

Відповідно до довідки виданої виконкомом Нересницької сільської ради від 25.02.2010, стверджено, що ОСОБА_11 з 1999 року користується земельною ділянкою розміром 0,22 га в с. Нересниця в ур. «Тернівське» згідно земельно-кадастрової книги № 1 стор. 65. (Т 1 а.м. 80).

Відповідно до заяви від 12.12.2011 року ОСОБА_11 звертався до голови Тячівської РДА про затвердження технічної документації. (Т 1 а.м. 92).

Розпорядженням голови Тячівської РДА Закарпатської області № 654 від 17.09.2010 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації» надано дозвіл ОСОБА_11 , мешканцю АДРЕСА_4 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за межами населеного пункту АДРЕСА_5 , площею 0,1546 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку. (Т. 1 а.м. 90-91, ).

Відповідно до технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_11 АДРЕСА_5 для будівництва та обслуговування жилого будинку технічне завдання №2137 від 11.11.2011 року погоджене заступником начальника управління відділу ДЗК міськрайонного управління Держкомзему у м. Тячів і Тячівському районі Закарпатської області заступником голови комісії з проведення організації територіальних органів державного комітету України із земельних ресурсів у Закарпатській області ОСОБА_15 . (Т 1 а.м. 93-95 оригінал а.м. 194-224).

Розпорядженням голови Тячівської РДА Закарпатської області № 58 від 03.02.2012 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою» та затверджено ОСОБА_11 , мешканцю АДРЕСА_4 технічну документацію із землеустрою та передано у власність земельну ділянку, яка розташована за межами населеного пункту Нересниця, в ур. «Тернівське», площею 0,1380 га для будівництва та обслуговування житлового будинку . (Т 1 а.м. 102-103, 195).

Довідкою про правовий статус земельної ділянки площею 0,1380 га, яка розташована АДРЕСА_2 , яка належить ОСОБА_11 № 495 від 12.11.2011, стверджено, що це земельна ділянка категорії землі житлової та громадської забудови. (Т 1 а.м. 33).

Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯК № 332232 від 17 вересня 2012 року стверджено, що ОСОБА_11 на підставі розпорядження Тячівської РДА № 58 від 03.02.2012 є власником земельної ділянки площею 0,1380 га, яка розташована урочище «Тернівське», Нересницька сільська рада, Тячівський район, Закарпатська область, за межами населеного пункту, цільове призначення якої для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд. Зазначений держаний акт на земельну ділянку підписаний головою Тячівської РДА ОСОБА_16 та від імені державного органу земельних ресурсів - ОСОБА_5 (Т 1 а.м. 35, оригінал а.м. 225).

Висновком про ринкову вартість земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що надана у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) від 29.04.2014 року визначено ринкову вартість земельної ділянки площею 0,1380 га, яка розташована урочище «Тернівське», Нересницька сільська рада, Тячівський район, Закарпатська область, за межами населеного пункту та належить ОСОБА_11 52081,20 грн. у розрахунку на 1 м.кв. 37,74 грн. (Т 1 а.м. 34).

Висновком експерта № 09/14 від 30.07.2014 стверджено, що ринкова вартість досліджуваних ділянок на момент видачі державних актів є наступною:

-ринкова вартість земельної ділянки гр. ОСОБА_10 площею 0,1711 га, що розташована на території Нереснипької сільської ради, за межами населеного пункту в урочищі «Луги-Підплеша» Тячівського району Закарпатської області, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий номер 2124484800:02:001:0011, Державний акт серії ЯК № 332238 від 23.07.2012) станом на 23 липня 2012 року дорівнює 96 979,48 грн.

-ринкова вартість земельної ділянки гр. ОСОБА_32 площею 0,1480 га, що розташована на території Нересницької сільської ради, за межами населеного пункту в урочищі «Тернівське» Тячівського району Закарпатської області, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий номер 2124484800:03:001:0149, Державний акт серії ЯК № 332232 від 07.09.2012) станом на 07 вересня 2012 року дорівнює 82 289,40 гри. (вісімдесят дві тисячі двісті вісімдесят дев`ять гри. 40 кон.);

-ринкова вартість земельної ділянки гр. ОСОБА_12 площею 0,1385 га, що розташована на території Нересницької сільської ради, за межами населеного пункту в урочищі «Солоний» Тячівського району Закарпатської області, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий номер 2124484800:02:002:0045, Державний акт серії ЯК №338093 від 07.09.2012) станом на 07 вересня 2012 року дорівнює 82 587,55 грн.

Сукупна вартість земельних ділянок гр. ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 становить 261 856,45 гри. (двісті шістдесят одна тисяча вісімсот п`ятдесят шість) грн. (Т 2 а.м. 5-41).

Відповідно до протоколів огляду місця подій від 10.06.2014 та 11.06.2014, та фото таблиць до них, оглянуто земельні ділянки гр. ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 (Т 1 а.м. 233-250).

Відповідно до заяви ОСОБА_13 зверталася до сесії Нижньоапшанської сільської ради про затвердження проекту із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність, площею 0,3871 га, для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_2 , кадастровий номер 2124482400:04:004:0150. (Т 6 а.м. 113).

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2100547102014 від 22.05.2014, кадастровий номер 2124482400:04:004:0150, 22.05.2014 року сформовано земельну ділянку розташовану АДРЕСА_2 , площею 0,3871 га, для ведення особистого селянського господарства. (Т 6 а.м. 114-119).

Відповідно дослідженого оригіналу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_13 , відведено земельну ділянку розташовану по АДРЕСА_2 площею 0,39 га для ведення особистого селянського господарства, де ОСОБА_8 , як в.о. голови Нижньоапшанської сільської ради, підписав експлікацію земельних угідь та ситуаційний план вказаної земельної ділянки, а також Акт погодження меж та скріпив останній печаткою сільсокї ради..

Витягом з Рішенням Нижньоапшанської сільської ради 24 сесії 6 скликання № 7 від 23.05.2014 «Про затвердження проектів із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність» затверджено проект із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки 2124482400:04:004:0150 площею 0,3871 га, яка розташована в АДРЕСА_2 , у власність гр.. ОСОБА_13 , для ведення особистого селянського господарства. (Т 6 а.м. 120).

Висновком судово-оціночно-земельної експертизи № 9936 від 26.12.2017, встановлено вартість земельної ділянки наданої ОСОБА_13 станом на 22.05.2014 (момент державної реєстрації земельної ділянки за ОСОБА_13 ) могла становити 86788,00 грн. (Т 4 а.м. 223-230).

Листом начальника Управління Держгеокадастру у Тячівському районі Закарпатської області №10-708-99, 3-1434/2-16 від 23.03.2016 року, адресованим ст..слідчому ОВС СУ ГУ НП в Закарпатській області, стверджено, що 28.08.2014 року приватним нотаріусом ОСОБА_33 було здійснено перехід права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 2124482400:04:004:0150 з гр.. ОСОБА_13 на гр.. ОСОБА_17 .

Відповідно до дослідженого оригіналу технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельної ділянки ОСОБА_17 кадастровий номер 2124482400:04:004:0150 встановлено, що таку поділено на три земельні ділянки та присвоєно наступні кадастрові номери 2124482400;04;004;0060, 2124482400:04:004:0058, 2124482400:04:004:0059.

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно виданого 19.01.2017, вбачається, що ОСОБА_17 є власником: 1/1 частини земельної ділянки площею 0,05 га, яка розташована в АДРЕСА_7 частини земельної ділянки площею 0,19 га, яка розташована в АДРЕСА_7 частини земельної ділянки площею 0,1471 га, яка розташована в АДРЕСА_2 . (Т 6 а.м. 88-93).

Відповідно до протоколу огляду від 18.10.2016 року та ситуаційного плану до нього, об`єктом огляду є територія АДРЕСА_2 , огляд проведено з метою встановлення місця знаходження земельної ділянки ОСОБА_17 , земельної ділянки ІНФОРМАЦІЯ_5 та будівлі насосної станції, для проведення огляду залучено інспектора геодезиста ОСОБА_27 (Т 6 а.м. 60-63).

Висновком експерта № 10/16 від 02.12.2016, встановлено, що вказана експерту насосна станція знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 2124482400:04:004:0150, що належить на праві власності ОСОБА_17 та розташована в АДРЕСА_2 .

Фактичні межі земельної ділянки ОСОБА_17 (кадастровий номер 2124482400:04:004:0150), що розташована за адресою АДРЕСА_2 не відповідають її межам, визначеним проектом землеустрою.

Ймовірне значення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3871 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 2124482400:04:004:0150), що розташована за адресою АДРЕСА_2 станом на 01 січня 2014 року визначена в розмірі 178 000, 00 (сто сімдесят вісім тисяч грн. 0 коп.).(Т 6 а.м. 64-87).

Згідно дослідженого оригіналу проекту щодо відведення земельної ділнки у комуналну власність, Нижньоапшанською сільською радою відведено земельну ділянку кадастровий номер 2124482400:040350, для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти , а саме для обслуговування майнового комплексу Нижньоапшанської сілької ради ЗОШ 1-111 струпнів.

Відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 109526 від 20.04.2012, стверджено, що Нижньоапшанська сільська рада Тячівського району Закарпатської області на підставі рішення 6 сесії 6 скликання № 1 Нижньоапшанської сільської ради від 21.07.2011 є постійним користувачем земельної ділянки площею 0,2863 га, яка розташована по АДРЕСА_2 , цільове призначення якої для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти. (Т-6 а.с 38)

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2101256822016 від 26.02.2016, кадастровий номер 2124482400:04:004:0350, 26.02.2016 року Управлінням Держгеокадастру у Тячівському районі, Закарпатської області зареєстровано земельну ділянку розташовану АДРЕСА_8 , площею 2,5986 га для будівництва та обслуговування закладів освіти, для обслуговування майнового комплексу Нижньоапшанської ЗОШ І-ІІІ ст. (Т 6 а.м. 106-110).

Відповідно до дослідженого технічного паспорту ІНФОРМАЦІЯ_6 виготовлено технічний паспорт на майновий комплекс, що знаходиться по АДРЕСА_8 (Т-6 а.с 11-34).

Згідно ухвали Тячівського районного суду від 04.03.2015 року ОСОБА_16 на підставі ст.. 45 КК України звільнено від кримінальної відповідальності за ст.. 367 ч.2 КК України, у зв`язку з дійовим каяттям.

Відповідно до ст.129 Конституції України, ст.7 КПК України основними засадами судочинства в Україні є верховенство права, законність, рівність усіх учасників судового розгляду перед законом і судом; повага до людської гідності. Законодавець визначає, що вирок суду вирішує питання достовірності обвинувачення, висунутого щодо конкретної особи, по суті. Вирішення цього питання пов`язане із з`ясуванням великого кола питань, які є невід`ємною складовою частиною складу кримінального правопорушення. Лише в результаті судового розгляду і лише за вироком суду особа може бути визнана винною у вчиненні злочину.

Норма статті 370 КПК України визначає, що судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим, ухваленим компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження.

Відповідно до ст.85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Оцінивши в сукупності вище наведені досліджені судом докази, суд вважає, що в діях обвинувачених як ОСОБА_5 , так і ОСОБА_8 відсутній склад інкримінованих їм злочинів.

Перш за все пред`явлене обвинувачення як ОСОБА_5 , так і ОСОБА_8 є не обґрунтованим, так як не містить конкретної норми Закону, що в порушення в міняється останнім.

Крім цього, у суду відсутні підстави вважати, що в діях ОСОБА_5 , які виразилися у підписанні бланків державних актів на право власності на земельні ділянки наявний склад злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1,2 ст.116 ЗК України в редакції, що була чинною на час вчинення інкримінованих ОСОБА_5 згідно з обвинувальним актом дій, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений положеннями ст.118 ЗК України, у якій чітко зазначено, що такі питання вирішує відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Поряд з цим, до повноважень начальника Міськрайонного управління Держкомзему у м. Тячів і Тячівському районі, посаду якого обіймав ОСОБА_5 на час вказаний у обвинувальному акті, не належить вирішення питання передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені нормами ст.122 ЗК України, і серед органів, які наділені такими повноваженнями, міськарйонні управління Держкомзему, як також і їх керівні посадові особи, не зазначені.

Крім цього, відповідно до Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах 04.05.99 №43, норми якої були чинними на час підписання державних актів на право власності на земельні ділянки гр. ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , складання державного акта на право власності на земельну ділянку або право постійного користування земельною ділянкою при передачі або наданні земельних ділянок громадянам, підприємствам, установам, організаціям та об`єднанням громадян всіх видів проводиться після перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим в установленому порядку проектом відведення цієї ділянки. (п.1.12. Інструкції).

Роботи зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою виконуються в такій послідовності: підготовчі роботи; встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та меж обмежень на використання земельної ділянки; складання кадастрового плану земельної ділянки; заповнення бланка державного акта. (п.2.1. Інструкції).

Заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою покладається на Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» та його структурні підрозділи. Усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення недопускаються. Заповнення вказаних документів здійснюється з використанням комп`ютерної техніки. (п.2.9. Інструкції).

Державний акт на право власності на земельну ділянку складається у двох примірниках, підписується посадовими особами в такій послідовності: начальник державного органу земельних ресурсів, голова (керівник) органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади та особа, що здійснила реєстрацію акта. (п.2.14. Інстукції).

Отже, факт підписання ОСОБА_5 самих бланків державних актів на право власності на земельні ділянки не створює складу злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.

Поряд з цим, вище наведеним дослідженими доказами не доведено факту наявності змови між ОСОБА_5 та в.о. голови Нижньоапшанської сільської ради ОСОБА_8 , щодо забезпечення незаконного переходу права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 0,3871 га, що знаходиться в АДРЕСА_2 , до гр. ОСОБА_13 .

Відповідно до ст.26 КК України співучастю у кримінальному правопорушенні є умисна спільна участь декількох суб`єктів кримінального правопорушення у вчиненні умисного кримінального правопорушення.

Щодо співучасті ОСОБА_5 та ОСОБА_8 суду стороною обвинувачення не надано жодного доказу.

Також, невинуватість ОСОБА_5 та ОСОБА_34 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених за ч.2 ст.367, ч. 2 ст. 27-ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України підтверджена наступним.

Згідно ч. 1, 5, 6, 8 ст..186 -1 ЗК України в редакції, що була чинною на час вчинення інкримінованих ОСОБА_5 та ОСОБА_8 проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.(ч.5 ст 186 -1 в редакції Закону№ 365-VII від 02.07.2013}

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Органам, зазначеним у частинах першій - третійцієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50Закону України «Про землеустрій»; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Статтею 50Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України .

А також ст.50 Закону України «Про землеустрій» передбачено перелік документів, що включаються до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про землеустрій» розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.

У разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації із землеустрою несуть відповідальність, передбачену договором і законом.

Виходячи з вище наведених норм Закону у ОСОБА_5 , як начальника міськрайоного управління Держкомзему в Тячівському районі, не було підстав не підписувати та скріплювати печаткою документи, що містилися в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_13 , зокрема: довідку про правовий статус земельної ділянки, довідку з державної статечної звітності, висновок Управління Держземагентства у Тячівському районі, висновок Уравління Держземагенства у Тячівському районі, ситуаційний план земельної ділянки, експлікацію земельних угідь., так як на той час розробник цієї документації, в даному випадку ПП. Бокоч, не зазначив у цій документації, що на вказаній земельній ділянці розміщена будівля насосної станції.

Також, суду не надано жодного доказу про те, що ОСОБА_5 підписуючи та скріплюючи вище вказані документи, а також ОСОБА_8 , як в. о. голови Нижньоапшанської сільської ради, підписуючи та скріплюючи експлікацію земельний угідь, ситуаційний план та акт погодження меж, знали, що на земельній ділянці, на яку претендує ОСОБА_13 , знаходиться будівля насосної станції.

Також, стороною обвинувачення не наведено норм закону, які б передбачали виїзд ОСОБА_5 та ОСОБА_35 на місце знаходження земельної ділянки, перед погодження документів проекту землеустрою.

Крім цього, стороною обвинувачення не надано доказів, що спірна земельна ділянка, на яку претендувала ОСОБА_13 , знаходиться за межами населеного пункту, і ОСОБА_36 , як в.о голова села не мав права погоджувати Акт погодження меж, в тому числі і без виїзду на місце знаходження земельної ділянки.

У даному випадку, відповідно до ст.. 28 Закону України «Про землеустрій», розробник проекту щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_13 - ПП Бокоч несе відповідальність за достовірність вказаної документації, а саме не зазначення на земельній ділянці наявної будівлі насосної станції.

Таким чином, суд вважає, що як ОСОБА_5 за ч.2ст.367, ч.2ст.27-ч.2ст.364,ч.2ст.366 ККУкраїни.,так і ОСОБА_8 за ч.2ст.27-ч.2ст.364,ч.2ст.366 ККУкраїни слід виправдати, оскільки таке обвинувачення дослідженими в судовому засіданні доказами не підтверджене.

Виходячи з вище наведеного, суд вважає, що ОСОБА_5 не винуватий у пред`явленому йому обвинуваченні за ч.2 ст.367, ч. 2 ст. 27-ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України, а ОСОБА_8 не винуватий у пред`явленому йому обвинуваченні за ч. 2 ст. 27-ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України і їх слід визнати невинним на підставі п.3 ч.1 ст.373 КПК України у зв`язку із недоведеністю, що в їх діянні є склад кримінального правопорушення, і виправдати.

Долю речових доказів вирішити відповідно до ст..100 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 370, 371, 373-376 КПК України, суд

У Х В А Л И В :

ОСОБА_5 у пред`явленому йому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч.2 ст.367, ч. 2 ст. 27-ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України, визнати невинним на підставі п.3 ч.1 ст.373 КПК України у зв`язку із недоведеністю, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення, і виправдати.

ОСОБА_8 у пред`явленому йому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 27-ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України, визнати невинним на підставі п.3 ч.1 ст.373 КПК України у зв`язку із недоведеністю, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення, і виправдати.

Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23 вересня 2014 року на 1/2 частину земельної ділянки площею 0,1185 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та яка належить ОСОБА_5 , на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 486764.

Речові докази державні акти та технічні матеріали з їх виготовлення громадян ОСОБА_11 (ЯК № 332232 від 07.09.2012), ОСОБА_12 (ЯК № 338093 від 07.09.2012) та ОСОБА_10 (ЯК № 332238 від 23.07.2012), які зберігаються при матеріалах кримінального провадження, залишити при матеріалах кримінального провадження.

Речові докази земельніділянки,розташовані заадресою АДРЕСА_2 ,загальною площею0,3871га.,які належать ОСОБА_17 ,мешканцю АДРЕСА_9 ,ідентифікаційний код НОМЕР_1 ,з кадастровиминомерами 2124482400:04:004:0058,2124482400:04:004:0059,2124482400:04:004:0060,повернути власникам

На вирок може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку вручити негайно після його проголошення засудженому та прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Головуючий : ОСОБА_1

СудТячівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення17.06.2022
Оприлюднено25.01.2023
Номер документу104808788
СудочинствоКримінальне