ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/821/980/22 Справа № 707/2901/21Черкаський районний суд Черкаської області
УХВАЛА
04 липня 2022 року м. Черкаси
Черкаський апеляційнийсуд вособі судді Бородійчука В.Г.,вирішуючи питанняпро відкриттяапеляційного провадженняза апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 адвоката Кучер Юлії Вікторівни на рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 25 травня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОДАКОРД ОР» про стягнення заборгованості по заробітній платі, суми компенсації за невикористану відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку та моральної шкоди,-
в с т а н о в и в:
Рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 25 травня 2022 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОДАКОРД ОР» про стягнення заборгованості по заробітній платі, суми компенсації за невикористану відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку та моральної шкоди відмовлено.
Судові витрати у справі, понесені ОСОБА_2 , залишено за позивачем.
Решту судових витрат компенсовано за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На зазначене судове рішення представник ОСОБА_1 адвокат Кучер Юлія Вікторівна подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Супровідним листом № 707/2901/21/9101/2022 від 24 червня 2022 року матеріали цивільної справи № 707/2901/21 витребувано із суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.
30 червня 2022 року матеріали цивільної справи № 707/0901/21 надійшли до Черкаського апеляційного суду.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_2 адвокат Кучер Ю.В. просить відстрочити сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення.
В обґрунтування вимог клопотання адвокат посилається на те, що він ОСОБА_2 перебуває у скрутному матеріальному становищі у зв`язку з введенням воєнного стану на території України.
Положеннями ч.ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України, передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до ст.8Закону України«Про судовийзбір» та ст. 136 ЦПК України, підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати є врахування судом майнового стану сторони.
Вказаною нормою передбачено право суду, а не його обов`язок щодо звільнення від сплати судового збору, при цьому, статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Обґрунтування обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору, виходячи з вимог статей 81,83 ЦПК України, покладається на особу, яка звертається з відповідним клопотанням.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до частини 1статті 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Статтею 17Закону України"Провиконання рішеньта застосуванняпрактики Європейськогосуду зправ людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прозахист правлюдини іосновоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини в рішеннях від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України", зазначив, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога про сплату державного мита є стримуючою мірою для потенційних позивачів від пред`явлення безрозсудних і необґрунтованих позовів. Для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати державного мита заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (п. 111 рішення ЄСПЛ від 20лютого 2014 року у справі «Шишков проти Росії» («Shishkov v. Russia»)).
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі «Kniat v. Poland»; пункти 6364 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі «Jedamski and Jedamska v. Poland»).
Вирішуючи клопотання про відстрочення сплати судового збору з урахуванням наданих доказів, суд не вбачає достатніх підстав для його задоволення, в зв`язку з тим, що адвокатом не доведено підстав, які б поза розумним сумнівом вказували на неможливість сплати ОСОБА_2 судового збору.
З огляду на викладене, суд вважає, що в даному випадку підстав для відстрочення сплати судового збору ОСОБА_2 немає, в зв`язку з чим у задоволенні клопотання адвоката про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового необхідно відмовити.
Підстав, зазначених у ч.ч. 1, 3ст. 136 ЦПК України, для відстрочення та звільнення належних до оплати витрат, пов`язаних з розглядом справи, немає.
Відповідно до пп. 9 п. 1 ч. 2 ст.4Закону України«Про судовийзбір» встановлено розмір ставки судового збору, який справляється при подачі апеляційної скарги на ухвалу суду фізичною особою -0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В даному випадку сума судового збору, яку апелянт повинен був сплатити при подачі апеляційної скарги складає 2724,00 (1816,00грн. х 150%).
Таким чином, ОСОБА_2 необхідно сплатити 2724 грн. 00 коп. за подання апеляційної скарги та надати апеляційному суду оригінал квитанції про оплату судового збору.
Оплату судового збору в розмірі2724,00грн. необхідно провести на такий рахунок:
Отримувач коштів: ГУК у Черк.обл./тг м.Черкаси/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37930566
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA248999980313151206080023759
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Оригінал квитанції про сплату судового зборунадати до Черкаського апеляційного суду.
Частиною 2ст. 357ЦПКУкраїнипередбачено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог встановленихст. 356 цього Кодексу, застосовуються положенняст. 185 цього Кодексу, тобто апеляційна скарга повинна бути залишена без руху і апелянту надано строк для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме для сплати судового збору в сумі 2724,00 грн.
Керуючись ст.ст.136,185,357 ЦПК України, -
у х в а л и в:
Відмовити у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 адвоката Кучер Юлії Вікторівни про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення.
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 адвоката Кучер Юлії Вікторівни на рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 25 травня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОДАКОРД ОР» про стягнення заборгованості по заробітній платі, суми компенсації за невикористану відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку та моральної шкоди,- залишити без руху, надавши апелянту строк для усунення недоліків апеляційної скарги, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Копію ухвали направити апелянтудля виконання.
Роз`яснити апелянту, що в разі невиконання цієї ухвали в зазначений термін апеляційна скарга відповідно до вимог ч. 3ст. 185 ЦПК Українибуде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню апелянту.
Ухвалаоскарженню не підлягає.
Суддя В.Г. Бородійчук
Суд | Черкаський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2022 |
Оприлюднено | 05.07.2022 |
Номер документу | 105054124 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Цивільне
Черкаський апеляційний суд
Бородійчук В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні