ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2022 року м. Черкаси справа № 925/436/22
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Кандаурова М.В., за участі представників сторін:
від позивача: Бовшик М.Ю. - адвокат за ордером;
від відповідача: Сторчоус О.В. - адвокат за ордером;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом приватного підприємства "Авалон Груп" (м. Канів, Черкаська область) до державного підприємства "Золотоніське лісове господарство" (с.Вільхи, Золотоніський район, Черкаська область) про визнання додаткової угоди укладеною
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про визнання укладеною між державним підприємством "Золотоніське лісове господарство" (як постійним лісокористувачем) і приватним підприємством "Авалон Груп" (як тимчасовим лісокористувачем) додаткової угоди № 1 про внесення змін до договору довгострокового тимчасового користування лісами від 16.04.2013 в редакції позивача.
Позов обґрунтовано тими обставинами, що відбулося виділення з Приватного підприємства "Авалон Груп" (ідентифікаційний код 35927373) нової юридичної особи Приватне підприємство "Авалон-Групп" (ідентифікаційний код 44219721) з частковим правонаступництвом за позивачем.
Ухвалою від 21.06.22 суд залучив до участі у справі Приватне підприємство "Авалон-Групп" (код 44219721), якого також представляє представник позивача. Третя особа підтримує позицію позивача у спорі.
В ході розгляду справи позивач свої вимоги підтримав та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, про що надано відзив на позов.
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Заслухавши доводи та заперечення учасників справи і дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в позові слід відмовити повністю, виходячи з наступного:
З матеріалів справи вбачається, що між сторонами спору Державним підприємством «Золотоніське лісове господарство» та Приватним підприємством «Авалон Груп» (код ЄДРПОУ 35927373) було укладено договір довгострокового тимчасового користування лісами від 16.04.2013 року (далі - Договір а.с. 13) стосовно лісової ділянки загальною площею 0,99 га для використання її в культурно-оздоровчих та рекреаційних цілях.
Вказаний договір посвідчений нотаріально та зареєстрований у Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства, про що в книзі реєстрації договорів довгострокового тимчасового користування лісами вчинено запис від 17.04.2013 року №47.
Договір укладено на строк до 17.04.2062 року включно.
З пояснень сторін судом з`ясовано, що Договір сторонами виконується. Позивач вказує, що пунктом 21 Договору визначено право позивача вносити пропозиції щодо перегляду умов цього Договору або його розірвання у випадках, передбачених цим Договором та законом, здійснювати інші права надані законом.
Згідно пункту 24 Договору зміни до умов цього Договору або його припинення допускаються за взаємної згоди Сторін. Запропоновані зміни розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою Стороною.
Відповідно до пункту 26 Договору зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою Сторін.
При недосягненні згоди щодо змін умов договору спір вирішується у суді.
Пунктом 27 Договору встановлено, що умови Договору можуть бути переглянуті в інших випадках, визначених законодавством.
Відповідно до пункту 32 Договору спори та розбіжності, що виникають між Сторонами за цим Договором або у зв`язку з ним, вирішуються шляхом переговорів. Якщо спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку.
Позивач заявив позов про внесення змін до Договору між сторонами з метою заміни себе, як сторони Договору і тимчасового лісокористувача на третю особу в справі - приватне підприємство «Авалон-Групп», вказуючи на такі обставини:
Згідно протоколу загальних зборів учасників приватного підприємства «Авалон Груп» №2 від 24.05.2021 року (а.с. 17) завершено процедуру реорганізації позивача, приватного підприємства «Авалон Груп», шляхом виділу з нього нової юридичної особи у формі Приватного підприємства «Авалон-Групп» з правонаступництвом за позивачем. Між позивачем та третьою особою затверджено розподільчий баланс (а.с. 19), згідно якого частина майнових прав на нематеріальні активи та поточної кредиторської заборгованості за довгостроковими зобов`язаннями після реорганізації перейшли до приватного підприємства Авалон-Групп.
В розподільчому балансі вказано, що до новоствореного ПП "Авалон -Групп" переходять нематеріальні активи в сумі 38655,61 грн. та поточна кредиторська заборгованість в цій же сумі, яка формально відповідає розміру річної суми плати по договору довгострокового тимчасового користування лісами від 16.04.2013 року - п. 13 Договору (а.с. 13).
Позивач таку реорганізацію пояснює наміром двох засновників приватного підприємства «Авалон Груп» розділити сфери своїх інтересів у користуванні лісовими ділянками, в результаті чого позивач та третя особа будуть здійснювати свою господарську діяльність окремо кожен стосовно різних земельних ділянок, які в даний час за укладеними договорами використовує позивач.
Відповідно до статті 109 ЦК України виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов`язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб. Отже крім основної юридичної особи, яка продовжує свою діяльність, виникають ще самостійні одна чи декілька юридичних осіб. При цьому наслідком виділу є перехід частини майна, прав та обов`язків юридичної особи, що реорганізується, до її правонаступника (ів).
Статутом новоствореного ПП «Авалон-Групп» (а.с. 56) передбачено, що це підприємство створено засновником і власником ОСОБА_1 зі статутним капіталом 100 грн.
З боку позивача суду надано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на ПП "Авалон-Груп" (а.с. 52) з якого вбачається, що у відомостях про цю юридичну особу зареєстровано дані про його правонаступників-юридичних осіб - Приватне підприємство "Авалон-Групп" код 44219721.
Такі ж відомості про правонаступництво за ПП "Авалон-Груп" (код 35927373) зареєстровано і в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо новоствореного ПП "Авалон-Групп" (а.с. 49).
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» визначено, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
З урахуванням офіційно зареєстрованих відомостей про правонаступництво третьої особи за позивачем, позивач вважає наявними правові підстави для внесення змін до Договору, а саме - заміни Сторони-2 (ПП «Авалон Груп» код ЄДРПОУ 35927373) на його правонаступника (ПП «Авалон-Групп» код ЄДРПОУ 44219721).
У відповідності до ч. 1-4 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
12.01.2022 року Позивачем на адресу Відповідача направлено пропозицію про укладення додаткової угоди до договору (а.с. 21-29) з проектом спірної додаткової угоди № 1 та документами, які обґрунтовують потребу внесення змін.
11.02.2022 року Позивачем отримано лист №109/03 від 07.02.2022 року, щодо розгляду відповідачем його пропозиції про укладення Додаткової угоди (а.с. 30) в якому вказано, що для вирішення питання про укладення додаткової угоди лісовому господарству потрібні ще додаткові документи і пояснення, про які позивачу було вказано в листі.
Фактично відповідач, ДП "Золотоніське лісове господарство", не дало згоди на укладення сторонами спірної додаткової угоди про внесення змін до складу сторін Договору, що і спонукало позивача звернутися до суду.
З проекту запропонованої до укладення додаткової угоди № 1 про внесення змін до Договору (а.с. 6,29) вбачається, що позивач вважає за доцільне внести такі зміни:
у зв`язку із реорганізацією Сторони-2, Приватного підприємства «Авалон Груп», шляхом виділу з нього майнових прав у формі статутного капіталу для створення нової юридичної особи у формі приватного підприємства «Авалон-Групп» з правонаступництвом, сторони уклали цей Договір про наступне:
1.Внести зміни до Договору довгострокового тимчасового користування лісами від 16.04.2013 року, що зареєстрований у Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства, про що в книзі реєстрації договорів довгострокового тимчасового користування лісами вчинено запис від 17.04.2013 року № 47, замінивши Сторону-2 на правонаступника Приватне підприємство «Авалон-Групп» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 44219721), місцезнаходження: 19003, Черкаська область, м.Канів, вул.Зарубська, буд.1/1, в особі директора Хмарука Володимира Ілліча.
За проектом цю додаткову угоду підписують лише позивач та відповідач у справі.
З даного приводу суд звертає увагу на таке:
Згідно статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 6, частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).
За правилами ст. 45 ГПК України позивачами у господарському процесі є особи, яку подали позов, або в інтересах яких було подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Отже зобов`язання, оформлене договором, виникає саме між сторонами цього договору.
Натомість позивач пропонує до укладення спірну додаткову угоду, за змістом якої замість позивача стороною Договору повинна стати третя особа, однак ця третя особа у підписанні та укладенні цієї Додаткової угоди участі не бере взагалі. Отже третя особа ПП "Авалон-Групп" не бере на себе й ніяких зобов`язань за спірною додатковою угодою.
Однак позов фактично заявлено в інтересах третьої особи у справі, яка і повинна була виступити позивачем у даному спорі і стороною спірної додаткової угоди № 1.
Крім того, представник відповідача зауважив, що договір від 16.04.2013 довгострокового тимчасового користування лісами (а.с. 13) було укладено не за особистим волевиявленням ДП "Золотоніське лісове господарство", а на підставі розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 19.03.2013 № 73, про яке вказано у п. 1 Договору.
Позивач не вирішував із Черкаською ОДА питання про внесення змін до договору в частині заміни користувача на третю особу у справі ПП "Авалон Групп".
Також суд зі сторонами обговорив питання застосування норми ст. 520 ЦК України до спірних відносин і судом було встановлено таке:
Статтею 520 ЦК України передбачено загальний принцип, що боржник у зобов`язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.
Звичайно, предметом даного спору є не безпосередньо укладення угоди про переведення боргу, однак і в даному спірному питанні між сторонами позивач є боржником за Договором, бо сплачує на користь відповідача кошти за користування земельною ділянкою.
В засіданні представник відповідача вказав на те, що його не влаштовує заміна позивача, як сторони Договору, на його правонаступника ПП "Авалон Групп" із новим керівником, із статутним капіталом у 100 грн., який стає користувачем лісовою ділянкою і боржником по Договору.
Суд вважає, що якби позивач змінив свою організаційно-правову форму, або відбулася така реорганізація позивача, при якій він зберігає себе як суб`єкта правовідносин і все одно залишається після реорганізації єдиним суб`єктом-правонаступником своєї сторони у Договорі, то відповідач був би не вправі заперечувати проти внесення змін до суб`єктного складу сторін Договору за наслідками саме такого правонаступництва.
В даній же ситуації, позивач домагається заміни себе, як сторони Договору, на окремо створену іншу самостійну юридичну особу, хоча яка і була виділена саме із позивача та наділена певним майном і борговими зобов`язаннями.
В даному випадку суд вважає, що заміна лісокористувача в Договорі на нову юридичну особу, повинна відбуватися лише за згодою іншої сторони Договору, якою є ДП "Золотоніське лісове господарство" та за обов`язкової участі третьої особи у додатковій угоді.
Тому без згоди відповідача на таку заміну у суду немає законних підстав примусово вносити зміну у склад сторін договору, хоча навіть ПП "Авалон Групп" офіційно зареєстрований у ДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як правонаступник позивача.
В даному випадку для відповідача змінюється істотна умова Договору - стороною-боржником за Договором стає нова самостійна юридична особа, з якою відповідач має право не мати ніяких господарських стосунків, якщо він цього не бажає.
Отже, враховуючи такі обставини справи і те, що позов подано неналежним позивачем, заміна якого чинним ГПК України не передбачена, у позові слід відмовити повністю.
При відмові в позові судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
У позові відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 14 липня 2022
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2022 |
Оприлюднено | 19.07.2022 |
Номер документу | 105278289 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні