Справа № 2-59/12
Провадження № 6/375/19/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2022 року смт Рокитне
Рокитнянський районний суд Київської області в складі:
головуючої судді Чорненької О.І.,
при секретарі судового засідання Киричок В.В.
розглянувши у залі судових засідань у смт Рокитне, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП" про заміну сторони у виконавчому провадженні, видачу дубліката виконавчого документа та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "НАДРА" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник, в особі директора Ольги Корж, звернувся до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дублікатавиконавчого документата поновленняпропущеного строкудля пред`явленнявиконавчого документадо виконання,у зв`язку з тим, що рішенням Рокитнянського районного суду Київської області від 07.02.2012 було задоволено позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "НАДРА" про стягнення заборгованості за кредитним договором № 241П/60/2007-840 від 10.10.2007 з ОСОБА_1
04.08.2020 між ПАТ "Комерційний банк "НАДРА", код ЄРДПОУ 20025456, та ТОВ "ФК"ДНІПРОФІНАНСГРУП", код ЄРДПОУ 40696815, було укладено договір відступленням права грошової вимоги за кредитними договорами № GL48N718070_A_3.
20.08.2020 між ТОВ "ФК"ДНІПРОФІНАНСГРУП", код ЄРДПОУ 40696815, та ТОВ "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП", код ЄРДПОУ 41487593, укладено договір про відступлення прав вимоги № GL48N718070_A102, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника з зобов`язаннями передбаченими кредитним договором № 241П/60/2007-840 від 10.10.2007, перейшло до ТОВ "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП".
Ухвалою Рокитнянського районного суду Київської області від 10.05.2022 відкрито провадження та призначено справу до розгляду на 11 годину 18 липня 2022 року.
Зазначена ухвала разом із копією заяви та доданих до неї матеріалів направлена боржнику у цивільній справі.
Представник заявника, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився. Однак, у поданій заяві зазначено, що у разі неявки заявника у судові засідання просить розгляд справи проводити без його участі.
Боржник, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не прибув.
Відповідно до вимог абзацу 2 частини 3 статті 442 ЦПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
За таких обставин, у зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, що беруть участь у справі, відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши заяву та додані в її обгрунтування документи та інші матеріали справи, суд вважає, що заява задоволенню не підлягає враховуючи наступне.
З матеріалів цивільної справи встановлено, що рішенням Рокитнянського районного суду Київської області від 07.02.2012 було задоволено позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "НАДРА" про стягнення заборгованості за кредитним договором № 241П/60/2007-840 від 10.10.2007 з ОСОБА_1 .
На виконання рішення суду по справі № 2-59/12 від 07.02.2012 Рокитнянський районний суд Київської області видав банку виконавчі листи.
04.08.2020 між ПАТ "Комерційний банк "НАДРА", код ЄРДПОУ 20025456, та ТОВ "ФК"ДНІПРОФІНАНСГРУП", код ЄРДПОУ 40696815, було укладено договір відступленням права грошової вимоги за кредитними договорами № GL48N718070_A_3.
20.08.2020 між ТОВ "ФК"ДНІПРОФІНАНСГРУП", код ЄРДПОУ 40696815, та ТОВ "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП", код ЄРДПОУ 41487593, укладено договір про відступлення прав вимоги № GL48N718070_A102, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника з зобов`язаннями передбаченими кредитним договором № 241П/60/2007-840 від 10.10.2007, перейшло до ТОВ "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП", код ЄРДПОУ41487593.
Автоматизованій системі виконавчих проваджень відсутня інформація щодо відкриття виконавчого провадження відносно боржника.
Відповідно до офіційної інформації з Автоматизованої системи виконавчих проваджень, станом на час подання цієї заяви оригінал виконавчого листа щодо боржника на примусовому виконанні не перебує.
Згідно Акту ПАТ КБ «НАДРА» про втрату оригіналів виконавчих документів до договору відступлення прав вимог, оригінали виконавчих листів втрачені, що підтверджується відповідним записом у зазначеному акті.
Оригінали виконавчих листів у заявника та первісного стягувана відсутні, заборгованість за кредитним договором не погашена.
З моменту прийняття рішення державним органом про ліквідацію банку, його діяльність була припинена, закрито територіальні відділення банку та звільнено відповідальних за супровід судових справ працівників, що обумовило втрату оригіналів виконавчих листів.
Наразі місцезнаходження виконавчих листів щодо боржника невідомо та можливість їх встановлення відсутня.
Щодо видачі дублікату виконавчого документа заявник зазначає, що 04.06.2015 за рішенням НБУ було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "КБ"НАДРА", якою фактично припинено основну діяльность банку, зміна всього керівництва, закриття територіальних відділень банку та звільнення відповідальних за супровід судових справ працівників, виконання функцій Фонду з відчуження великої кількості активів, що також не залежала від первісного стягувана - банку, вплинуло на факт втрати оригіналів виконавчих листів.
Також, зазначає, що перебування ПАТ "КБ"НАДРА" у процедурі ліквідації в період втрати виконавчого листа та пропущення строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання, є поважною причиною та підставою для поновлення цього строку.
Відповідно до частини 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно достатті 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, внаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і перехід до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
Згідно з правилами частини 1 статті 431 ЦПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною 1 статті 433 ЦПК України передбачено, що у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Відповідно до вимог статті 12 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Строки пред`явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: пред`явлення виконавчого документа до виконання; надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв`язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред`явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв`язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З огляду на викладене, матеріали справи не містять належних та достатніх доказів поважності пропуску заявником строку на подання виконавчого документа до виконання.
Відповідно до частини 1статті 18 ЦПК України, згідно з якою судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбаченостаттею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Виконання судового рішення, відповідно до змістурішення Конституційного Суду України від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013у справі № 1-7/2013, є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.
Згідно з статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
За приписами пункту 1 статті 6 Конвенції "кожен має право на справедливий ... розгляд його справи ... судом, ..., який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру".
Відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Було б незрозуміло, якби стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо тлумачити статтю 6 як таку, що стосується виключно доступу до судового органу та судового провадження, то це могло б призводити до ситуацій, що суперечать принципу верховенства права, який договірні держави зобов`язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду" (див. рішення від 19.03.1997 зі справи "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Greece); рішення від 20.07.2004 зі справи "Шмалько проти України").
У пунктах 44 - 47 постанови Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року в справі № 2-836/11 (провадження № 14-308цс19) сформульовано такий висновок: "стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина шоста статті 12 Закону № 1404-VIII). У разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено (частина перша статті 433 ЦПК України; близький за змістом припис відображений у частині першій статті 329 ГПК України).
Так,заявник звернувсяіз заявоюпро поновленнястроку для пред`явлення виконавчого документа до виконання, зазначивши однією з причин його пропуску те, що виконавчий лист, виданий на підставі рішення Рокитнянського районного суду Київської області від 07.02.2012, яким було задоволено позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "НАДРА" про стягнення заборгованості за кредитним договором № 241П/60/2007-840 від 10.10.2007 з ОСОБА_1 , до ТОВ "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП" як правонаступника ПАТ "Комерційнийбанк "НАДРА",не надходив, повторно на примусове виконання не пред`являвся та його місцезнаходження не відоме.
Разом з тим заявником не було надано доказів дати звернення виконавчого листа до виконання, дати завершення виконання чи повернення виконавчого листа без виконання, тобто доказів переривання строків пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Натомість заявником надано суду інформацію, що зазначений виконавчий лист в автоматизованій системі виконавчого провадження зареєстрованим не значиться.
Також заявником не надано суду доказів поважності причин пропуску строку пред`явлення виконавчого листадо виконання.
Факт не надходження виконавчого листа до правонаступника та відсутність інформації про його місцезнаходження поважною причиною пропуску строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання бути не може, оскільки відповідно до частини 5 статті 15 чинної редакціїЗакону України «Про виконавче провадження»у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Отже, заявник ТОВ "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП" замінивши у виконавчому провадженні первісного стягувача ПАТ "Комерційний банк "НАДРА", прийняв на себе свідомий ризик настання наслідків вчинення чи не вчинення дій у виконавчому провадженні первісним стягувачем до його заміни правонаступником.
Можливість знати про порушення своїх прав випливає із загальних засад захисту цивільних прав та інтересів (ст. ст.15,16,20 ЦК України), за якими особа, маючи право на захист, здійснює його на власний розсуд у передбачений законом спосіб, що створює в неї цю можливість знати про посягання на права.
Сам по собі факт того, що рішення суду залишається невиконаним, не може бути підставою для поновлення пропущеного строку, оскільки визначаючи строк, протягом якого виконавчий документ може бути пред`явлений до виконання, законодавець визначив, що рішення суду повинно виконуватися. Однак, законодавець визнав за необхідне обмежити строк, протягом якого виконавчий документ може бути пред`явлений до виконання, таким чином забезпечив рівність сторін виконавчого провадження.
Крім того, відповідно до підпункту 17.4 пункту 1 розділу ХІІІ «Перехідних положень» ЦПК України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів, у разі втрати виконавчого документа, суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання
На підставі вище викладеного суд дійшов висновку, що під час судового розгляду не доведено наявність поважних причин пропущення строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання.
Таким чином судовим розглядом не встановлена наявність поважних причин пропущення строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання, а тому суд відмовляє у його поновленні.
Відмова у поновленні строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання має наслідком і відмову у видачі його дублікату та заміни сторони виконавчого провадження, оскільки такого не існує.
Таким чином заява ТОВ "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП" про заміну сторони у виконавчому провадженні, видачу дубліката виконавчого документа та поновлення пропущеного строку на його пред`явлення до виконання, задоволенню не підлягає.
З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 12, 15 Закону України "Про виконавче провадження", ст. 512 ЦК України, 260, 261, 442 ЦПК України, п. 17.4 Розділу ХIII «Перехідних положень» ЦПК України , суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП" про заміну сторони у виконавчому провадженні, видачу дубліката виконавчого документа та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "НАДРА" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором - відмовити.
Ухвала набирає законної сили після підписання її суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її оголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текстухвали виготовлено 18 липня 2022 року.
Повне найменування сторін:
заявник: Товариство з обмеженою відповідальністю "ФІНАНС ПРОПЕРТІ ГРУПП", код ЄРДПОУ 41487593, місце знаходження: 61003, м. Харків, площа Павлівська, 5;
стягувач: Публічнеакціонерне товариство"Комерційнийбанк "НАДРА", код ЄДРПОУ 20025456, місце знаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 15;
боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Головуюча суддя Олена ЧОРНЕНЬКА
Суд | Рокитнянський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2022 |
Оприлюднено | 11.08.2022 |
Номер документу | 105650607 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Рокитнянський районний суд Київської області
Чорненька О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні