ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
УХВАЛА
"05" вересня 2022 р. Справа №914/208/17
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіОрищин Г.В.
суддівГалушко Н.А.
Желіка М.Б.
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування» б/н від 18.07.2022 про виправлення описки в постанові Західного апеляційного господарського суду від 14.07.2022 року
на ухвалу Господарського суду Львівської області від 14.06.2022 (суддя Кітаєва С.Б.) про зупинення провадження
у справі №914/208/17
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування», м. Трускавець, Львівська область
про стягнення заборгованості за кредитним договором
ВСТАНОВИВ:
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 14.07.2022 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування» від 28.06.2022 залишено без задоволення, ухвалу Господарського суду Львівської області від 14.06.2022 у справі №914/208/17 залишено без змін.
20 липня 2022 року через канцелярію Західного апеляційного господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування» надійшла заява про виправлення описки в постанові Західного апеляційного господарського суду від 14.07.2022. У вказаній заяві заявник просить виправити описку, допущену судом в описовій частині постанови в найменуванні позивача, покликаючись на те, що вірно було б зазначати «за позовом Публічного акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України»(оскільки в позовній заяві позивач має саме таке найменування), замість помилково вказаного судом «за позовом Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України».
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 05.08.2022 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування» прийнято до розгляду, ухвалено розглядати таку без повідомлення представників сторін за наявними у справі матеріалами та витребувано з місцевого господарського суду матеріали оскарження ухвали Господарського суду Львівської області від 14.06.2022 у даній справі. На виконання вимог вказаної ухвали, Господарський суд Львівської області надіслав суду апеляційної інстанції матеріали оскарження ухвали Господарського суду Львівської області від 14.06.2022 у справі № 914/208/17.
Поруч з тим, 17.08.2022 на електронну адресу Західного апеляційного господарського суду від АТ «Державний експортно-імпортний банк України» надійшла зава про зловживання відповідачем процесуальними правами. У вказаній заяві позивач зазначає, що єдиною метою подання відповідачем заяви про виправлення описки було намагання останнього вкотре спонукати колегію суддів витребувати з місцевого господарського суду матеріали справи, відповідно до п. 17.9 Прикінцевих та Перехідних положень ГПК України, що мало б наслідком обов`язок місцевого господарського суду в 11 раз зупинити провадження у справі, і отримання відповідачем чергової можливості оскаржувати таку ухвалу про зупинення провадження у справі. Заявник звертає увагу суду на те, що такі процесуальні дії відповідача вже протягом чотирьох років унеможливлюють розгляд вимог АТ «Укрексімбанк» у даній справі в розумний строк, оскільки з часу порушення провадження у справі № 914/208/17 згідно з ухвалою суду від 02.02.2017, Господарський суд Львівської області так і не приступив до розгляду даної справи по суті внаслідок необґрунтованих клопотань, заяв та скарг відповідача, в задоволенні яких судами апеляційної та касаційної інстанцій відповідачу було відмовлено (залишено без розгляду, без руху). Внаслідок таких дій відповідача, місцевий та апеляційний господарські суди не можуть забезпечити розгляду справи № 914/208/17 та захист інтересів позивача в розумні строки. За таких обставин, чергове подання ТзОВ «Міжнародна клініка відновного лікування» необґрунтованої заяви про виправлення описки у постанові Західного апеляційного господарського суду від 14.07.2022 у справі № 914/208/17, позивач просить суд визнати зловживанням процесуальними правами та застосувати до відповідача заходи процесуального примусу, що передбачені процесуальним законом за такі дії.
Згідно з ст.243 ГПК України суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки.
Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється ухвала. За ініціативою суду питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні за участю учасників справи, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень.
Враховуючи вищенаведене, судова колегія вважає за можливе питання про виправлення описки в описовій частині постанови суду вирішити без повідомлення учасників справи, оскільки судова колегія не вбачає доцільності призначення судового засідання за участю представників сторін для вирішення зазначеного питання.
Як вбачається із заяви ТОВ «Міжнародна клініка відновного лікування» про виправлення описки у постанові Західного апеляційного господарського суду від 14.07.2022, заявник просить виправити допущену описку у назві позивача, а саме:
«...за позовом Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України»
на «...за позовом Публічного акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України»
Відповідач вважає, що формулювання найменування позивача саме Публічне акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» є вірним, оскільки таке найменування позивача визначено ним в позовній заяві від 31.01.2017 у даній справі. Відтак, з метою забезпечення ефективної реалізації процесуальних прав сторін у справі, забезпечення повноти та достовірності матеріалів справи та змісту судових рішень заявник просить виправити вказані описки.
Розглянувши та проаналізувавши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування» про виправлення описки в постанові Західного апеляційного господарського суду від 14.07.2022 року у справі № 914/208/17 в сукупності з матеріалами справи, судова колегія встановила наступне:
Так, в позовній заяві позивачем при поданні позову (31.01.2017) у даній справі зазначено повне найменування юридичної особи Публічне акціонерне товариство Державний експортно-імпортний банк України, м. Київ в особі Філії Публічного акціонерного товариства Державний експортно-імпортний банк України в місті Львові, м. Львів (надалі АТ Укрексімбанк).
Однак, судом апеляційної інстанції також встановлено, що в ухвалі від 01.03.2021 Господарський суд Львівської області з`ясував, що позивач змінив своє найменування з Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України", що підтверджується відомостями у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, доступ до якого є відкритим.
Згідно з частиною 1 статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми.
Стаття 83 Цивільного кодексу України, яка має назву "Організаційно-правові форми юридичних осіб", визначає, що юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Отже, з точки зору зазначеної норми закону, усі товариства належать до однієї організаційно-правової форми юридичної особи.
Положеннями статті 152 Цивільного кодексу України передбачено, що акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями. Найменування акціонерного товариства має містити його найменування і зазначення того, що товариство є акціонерним. Акціонерні товариства за типом поділяються на публічні товариства та приватні товариства. Особливості правового статусу публічних та приватних акціонерних товариств встановлюються законом.
Відповідно до частини 4 статті 3 Закону України "Про акціонерні товариства" повне найменування акціонерного товариства українською мовою повинне містити його організаційно-правову форму (акціонерне товариство). Тип акціонерного товариства не є обов`язковою складовою найменування акціонерного товариства.
З аналізу зазначених положень слідує, що сама лише зміна найменування юридичної особи не означає її реорганізації, зокрема, перетворення, якщо при цьому не змінюється організаційно-правова форма такої особи. Зміна типу акціонерного товариства не є його реорганізацією. Водночас, зміна найменування юридичної особи тягне за собою необхідність у державній реєстрації змін до установчих документів в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
З врахуванням того, що в даному випадку, саме заміна особи у відносинах, щодо яких виник спір, не відбулася, місцевий господарський суд дійшов до висновку про наявність підстав для зміни найменування позивача з Публічного акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України», м. Київ, в особі Філії Публічного акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України в місті Львові», м. Львів на Акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України», м. Київ, в особі Філії Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України в місті Львові», м. Львів.
Відтак, зазначення Західним апеляційним господарським судом в своїх процесуальних документах, постановлених після 01.03.2021, зокрема і в постанові від 14.07.2022, у даній справі позивачем саме Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» є вірним.
З огляду на наведене, у колегії суддів відсутні підстави для задоволення заяви ТОВ «Міжнародна клініка відновного лікування» про виправлення описки у постанові Західного апеляційного господарського суду від 14.07.2022 у справі №914/208/17.
Судова колегія зазначає, що згідно з практикою ЄСПЛ при застосуванні процедурних правил варто уникати як надмірного формалізму, який буде впливати на справедливість процедури, так і зайвої гнучкості, яка призведе до нівелювання процедурних вимог, встановлених законом, та порушення принципу правової визначеності (справи «Волчлі проти Франції»], «ТОВ «Фріда» проти України»).
Водночас, щодо заяви позивача про зловживання відповідачем процесуальними правами, судова колегія вважає за доцільне зазначити наступне:
Відповідно до ч.1 ст. 43 ГПК України, учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Частиною 2 вказаної статті визначено, що залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню господарського судочинства, зокрема, подання скарги на судове рішення, яке не підлягає оскарженню, не є чинним або дія якого закінчилася (вичерпана), подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин, заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших аналогічних дій, спрямованих на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення.
Частинами 3 та 4 вказаної статті передбачено, що якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання. У випадку зловживання процесуальними правами учасником судового процесу суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом (статті 131 - 135 ГПК України).
Процесуальні права надані законом тим особам, які беруть участь у процесі для сприяння суду при розгляді справ, для сприяння їх правильному вирішенню, і кожного разу, коли сторона у справі вчиняє будь-яку процесуальну дію не з цією метою, а задля досягнення якихось сторонніх цілей (для введення суду в оману, для затягування розгляду, для створення перешкод опоненту) вона виходить за межі дійсного змісту свого права, тобто зловживає ним.
З матеріалів даної справи вбачається, що подання відповідачем різного роду апеляційних скарг та безпідставних заяв про виправлення описок у процесуальних документах явно спрямоване на затягування судового процесу. Отже, можна зробити висновок, що всі дії ТОВ "Міжнародна клініка відновного лікування" протягом тривалого часу взаємоузгоджені та спрямовані на затягування судового процесу.
Правовідносини суду з кожним учасником процесу підпорядковані досягненню головної мети ухваленню законного та обґрунтованого рішення, а також створенню особам, що беруть участь у справі, процесуальних умов для забезпечення захисту їх прав і так само прав та інтересів інших осіб.
Господарський процесуальний обов`язок сторони це належна поведінка сторони в господарському судочинстві, що вимагається та забезпечується процесуальним законом, а також кореспондує суб`єктивному процесуальному праву суду.
За таких обставин, чергове звернення ТОВ "Міжнародна клініка відновного лікування" із безпідставною заявою про виправлення описки в постанові Західного апеляційного господарського суду від 14.07.2022 у справі № 914/208/17 свідчить про зловживання відповідачем своїми процесуальними правами, що спрямоване на свідоме, невиправдане затягування судового процесу, яке можна кваліфікувати через критерій відсутності законного інтересу, тобто легітимного прагнення до отримання певних переваг, передбачених процесуальним законом.
Крім цього,суд звертає увагу сторін, що колегією суддів дії відповідача неодноразово визнавались зловживанням його процесуальними правами, про що було зазначено в постановах Західного апеляційного господарського суду від 24.09.2020, від 24.03.2021, від 10.08.2021, від 03.02.2022 та від 30.06.2022.
Згідно зі ст. ст. 131, 132 ГПК України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства. Заходи процесуального примусу застосовуються судом шляхом постановлення ухвали. Заходами процесуального примусу є: 1) попередження; 2) видалення із залу судового засідання; 3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом; 4) штраф. Застосування до особи заходів процесуального примусу не звільняє її від виконання обов`язків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 135 ГПК України, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу.
У випадку повторного чи систематичного невиконання процесуальних обов`язків, повторного чи неодноразового зловживання процесуальними правами, повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення, триваючого невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів суд, з урахуванням конкретних обставин, стягує в дохід державного бюджету з відповідного учасника судового процесу або відповідної іншої особи штраф у сумі від п`яти до п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на встановлення судом неодноразового зловживання відповідачем процесуальними правами, наявні підстави для застосування до ТзОВ «Міжнародна клініка відновного лікування» заходів процесуального примусу у вигляді накладення штрафу в розмірі 62025 грн. (25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Враховуючи наведене та керуючись, ст. 43, 131, 135, 234, 243 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд
У Х В А Л И В:
1.Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування» у задоволенні заяви б/н від 18.07.2022 (вх.ЗАГС №01-05/1751/22 від 20.07.2022) про виправлення описки у постанові Західного апеляційного господарського суду від 14.07.2022 у справі №914/208/17.
2.Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування» (82200, Львівська область, м. Трускавець, вул. Помірецька, 37, ідентифікаційний код 31003551) заходи процесуального примусу у вигляді штрафу у розмірі 62025 грн. за неодноразове зловживання процесуальними правами.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування» (82200, Львівська область, м. Трускавець, вул. Помірецька, 37, ідентифікаційний код 31003551) в дохід Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 26255795) штраф в сумі 62025 грн. (шістдесят дві тисячі двадцять п`ять гривень).
4.Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок оскарження ухвали суду апеляційної інстанції встановлено статтями 287, 288 ГПК України. Оскарження такої ухвали не перешкоджає розгляду справи.
Стягувач: Державна судова адміністрація України (01021, м. Київ, вул. Липська, 18/5; код ЄДРПОУ 26255795).
Боржник:Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародна клініка відновного лікування» (82200, Львівська область, м. Трускавець, вул. Помірецька, 37, ідентифікаційний код 31003551).
Дана ухвала в частині п. 3 резолютивної частини ухвали є виконавчим документом, відповідно до ч. 5 ст. 135 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддяГ.В. Орищин
суддяН.А. Галушко
суддяМ.Б. Желік
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2022 |
Оприлюднено | 07.09.2022 |
Номер документу | 106074410 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Плотніцький Борис Дмитрович
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Галушко Наталія Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні