ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2022 року м. ЧернівціСправа № 926/3005/22
Суддя Господарського суду Чернівецької області Дутка В.В., при секретарі судового засідання Боднарчуку В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Чернівцігаз збут, м. Чернівці
до приватного підприємства Квінс Тревел, м. Чернівці
про стягнення заборгованості в сумі 41530,90 грн
Представники сторін:
від позивача Попов В.Д., довіреність від 09.12.2021
від відповідача Усманов М.А., ордер від 30.08.2022
ВСТАНОВИВ:
11.08.2022 товариство з обмеженою відповідальністю Чернівцігаз збут звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до приватного підприємства Квінс Тревел про стягнення заборгованості в сумі 41530,90 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору №114111ASQOAP016 від 01.01.2016 (в редакції додаткової угоди від 01.05.2019 року) на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими в частині оплати за спожитий природний газ, внаслідок чого заборгував позивачу 41530,90 грн, з яких 41191,04 грн основної заборгованості, 295,53 грн пені та 44,33 грн 3% річних за період січень-травень 2022 року.
Ухвалою від 15.08.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи призначено на 07.09.2022.
31.08.2022 через систему Електронний суд від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
01.09.2022 до суду від представника відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів надіслання відзиву з додатками позивачу.
01.09.2022 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою від 06.09.2022 відзив на позовну заяву залишено без розгляду.
07.09.2022 до суду від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
Ухвалою від 07.09.2022 відкладено розгляд справи на 20.09.2022.
14.09.2022 до суду від представника позивача надійшли письмові пояснення з приводу заперечення на відповідь на відзив.
Представник позивача в судовому засіданні 20.09.2022 позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі. Також, представник позивача повідомив суд про намір подати заяву про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу витрат, пов`язаних з розглядом справи, які позивач сплатив або має сплатити у зв`язку з розглядом справи.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
01.01.2016 між товариством з обмеженою відповідальністю Чернівцігаз Збут (надалі Постачальник) та приватним підприємством Квінс Тревел (надалі - Споживач) укладено договір №114111ASQOAP016 на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими.
01.05.2019 року сторони підписали Додаткову угоду №1 до Договору №114111ASQOAP016 від 01.01.2016 року, в якому виклали договір в новій редакції.
Згідно пункту 1.1. додаткової угоди до договору, постачальник зобов`язується передати у власність споживачу природний газ (надалі - газ), а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу постачальнику у розмірах, строки та порядку, що визначені цим договором.
За умовами пункту 2.1., постачальник забезпечує споживача підтвердженим обсягом природного газу на визначений договором період. Оперативний контроль за відпуском газу замовнику здійснює Оператор ГРМ відповідно до умов договору розподілу газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ. Постачальник також має право контролювати обсяг споживання природного газу споживачем, використовуючи базу даних оператора ГРМ/ГТС або інформацію споживача, а також шляхом самостійного контролю обсягів споживання природного газу на об`єкті споживача.
Відповідно пункту 2.3, обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (один календарний місяць - з 07.00 години першого дня місяця до 07.00 години першого дня наступного місяця включно, пункт 4.1 Договору), що підлягає оплаті споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між Оператором ГРМ та споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ.
Відповідно до п.3.2, ціна 1 тис.куб.метрів газу без врахування ПДВ становить 7458,33 грн, крім того вартість послуги доступу до потужності становить 157,19 грн. Ціна 1 тис. куб. метрів природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 7615,52 грн. ПДВ становить 1523,11 грн. Всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 9138,63 грн. В разі порушення споживачем строків оплати, визначених в п.4.2. цього Договору, більше ніж на 3 календарні дні, постачальник в односторонньому порядку має право збільшити ціну 1 тис. куб. метрів газу на 100,00 грн, крім того до ціни додається вартість послуги доступу до потужності.
Ціна, зазначена в пункті 3.2. Договору, може змінюватися протягом дії договору. Інформацію про зміну ціни споживач самостійно отримує на веб-сайті постачальника або в точці контакту постачальника. Інформацію про зміну вартості послуги доступу до потужності споживач самостійно отримує на веб-сайті Оператора ГТС та /або на веб-сайті постачальника. Сторони домовилися, що ціна газу та дата, з якої ця ціна буде застосовуватися у взаємовідносинах між сторонами, визначається постачальником, а споживач забезпечує своєчасний та самостійний моніторинг інформації про зміну ціни. Підписуючи цей Договір, споживач підтверджує, що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається. Постачальник додатково може надіслати Споживачу (поштою, електронною поштою, факсом) відповідне повідомлення про зміну ціни та дати, з якої ця ціна буде застосовуватися у взаємовідносинах між сторонами, причому кожне останнє повідомлення постачальника скасовує відповідні ціни на газ, вказані в попередніх повідомленнях постачальника з моменту, вказаному в останньому повідомленні постачальника (п. 3.3 додаткової угоди).
У разі непогодження з новою ціною, споживач в строк не пізніше ніж за 5 календарних днів до початку наступного місяця поставки газу зобов`язаний письмово повідомити про це постачальника, повністю розрахуватися з постачальником за фактично спожитий газ на момент припинення споживання газу по цьому договору (п.3.4. додаткової угоди).
За змістом п.4.2. додаткової угоди, оплата газу здійснюється споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України (гривні) шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника в наступному порядку:
4.2.1 Споживач до 25 числа місяця, шо передує місяцю постачання газу, сплачує повну вартість запланованого обсягу газу на наступний місяць. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про зміну ціни газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати, Споживач розраховує суму платежу за ціною, що діє на дату здійснення оплати.
Відповідно до п.6.2.1. додаткової угоди до договору, у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом IV Договору, споживач сплачує постачальнику пеню розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу, а за прострочення понад 30 календарних днів додатково штраф в розмірі 10% від суми простроченого платежу. Крім того, споживач зобов`язаний сплатити на користь постачальника суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.
Згідно п.9.1. додаткової угоди, цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої споживач включений до реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі оператора ГТС, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення.
Дана додаткова угода набуває чинності з моменту її укладення, розповсюджує свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01.05.2019, та є невід`ємною частиною Договору (п.2 додаткової угоди).
У запереченнях на відповідь на відзив, представник відповідач вважає, що у даному спорі слід керуватися принципом Contra proferentem (від лат. слова договору повинні тлумачитися проти того, хто їх написав) та враховуючи те, що договір №114111ASQOAP016 від 01.01.2016 (в редакції Додаткової угоди від 01.05.2019) розроблений позивачем, зміст договору повинен тлумачитися проти позивача, як особи, потенційно зацікавленої в отримані результатів від правочину. Відтак, у вказаному договорі між сторонами не було домовлено строки, порядок та форму самостійного моніторингу споживачем інформації про зміну ціни на газ, а тому посилання позивача на п.3.3. додаткової угоди від 01.05.2019, як на беззаперечне узгодження збільшення ціни на газ є невірним, необґрунтованим та повинно трактуватися на користь споживача, що в свою чергу, не дозволяє прийти до висновку про обґрунтованість позовних вимог. Крім того, позивач не надсилав, а відповідач не отримував від позивача повідомлень про зміну ціни на природній газ, а також акти приймання передачі природного газу.
У письмових поясненнях представник позивача, посилаючись на п.3.4 додаткової угоди від 01.05.2015, зазначає, що у разі непогодження з новою ціною, споживач в строк не пізніше ніж за 5 календарних днів до початку наступного місяця поставки газу зобов`язаний письмово повідомити про це постачальника, повністю розрахуватися з постачальником за фактично спожитий газ на момент припинення споживання газу по цьому договору, укласти з постачальником угоду про припинення дії цього договору з першого дня наступного місяця поставки газу та припинити власне споживання газу в останній день місяця поставки газу постачальником. Таким чином, погоджений сторонами порядок зміни ціни, викладений в п.3.3. договору та механізм дій споживача, у випадку непогодження споживача зі зміною ціни, викладений в п.3.4. договору, є чітким, зрозумілим та не потребують додаткового тлумачення. Крім того, представник позивача наголошує, що умовами договору визначено, що споживач самостійно отримує інформацію про зміну ціни на веб-сайті постачальника або в точці контакту постачальника.
При цьому, ціна газу в період дії договору, в тому числі в 2021-2022 роках, змінювалась та узгоджувалась у спосіб, визначений Договором, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями № 587-Сл-9531-1221 від 16.12.2021 та № 587-Сл-744-0122 від 21.01.2022. Проте доказів надіслання даних повідомлень на адресу відповідача, матеріали справи не містять.
В матеріалах справи наявні акти приймання-передачі природного газу до договору, якими підтверджується факт передання позивачем у власність відповідачу природнього газу, а саме: акт №ЧЦЗ82000599 від 31.01.2022 на суму 30956,70 грн; акт №ЧЦЗ82002230 від 28.02.2022 на суму 164,70 грн; акт №ЧЦЗ82003823 від 31.03.2022 на суму 0,49 грн; акт №ЧЦЗ82004938 від 30.04.2022 року на суму 10788,20 грн; акт №ЧЦЗ82006307 від 31.05.2022 року на суму 274,54 грн. Однак, доказів надіслання даних актів приймання-передачі на адресу відповідача, матеріали справи не містять.
З вищевикладеного вбачається, що позивач покладені на нього обов`язки виконав в повному обсязі, поставивши відповідачу природній газ в період січень - травень 2022 року, однак відповідач свої зобов`язання в частині оплати за послуги постачання природного газу не виконав, а заборгованість за договором становить 41194,04 грн.
Згідно пункту 2.6.4 Договору, у випадку відмови споживача від підписання акту приймання-передачі газу або його неповернення споживачем постачальнику в порядку, передбаченому п.п.2.6.2-2.6.3 цього Договору, такий акт вважається підписаним споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється постачальником на підставі даних Оператора ГРМ, а акт приймання передачі газу підписується постачальником в односторонньому порядку та є підставою для проведення споживачем розрахунків по цьому договору.
Згідно пункту 5.2.1. постачальник має право отримувати від споживача оплату за спожитий газ відповідно до умов цього Договору, а споживач згідно пункту 5.5.2 Договору зобов`язується оплачувати Постачальнику вартість газу на умовах та в розмірі, визначених договором.
Пунктом 6.1 Договору унормовано, що за невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з договором і чинним законодавством України.
Нездійснення відповідачем оплати послуг постачання природного газу у строки, встановлені пунктом 4.2. Договору, стало підставою для звернення з позовом до суду.
Статтею 12 Закону України «Про ринок природного газу» унормовано, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Згідно статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Статтею 174 Господарського кодексу України унормовано, що однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
Частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України унормовано, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 526 ЦК України унормовано, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно частини 1 статті 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Нездійснення відповідачем оплати рахунків у строки, встановлені пунктом 4.2. Договору, стало підставою для звернення з позовом до суду.
Факт надання позивачем послуг з постачання природного газу підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі природного газу на суму 41191,04 грн за період з січня по травень 2022 року.
Заперечення відповідача проти позовних вимог з підстав не узгодження сторонами нової ціни природного газу, судом відхиляються оскільки спростовуються умовами п.3.3 договору, згідно якого споживач самостійно отримує інформацію про зміну ціни на веб-сайті постачальника або в точці контакту постачальника. До матеріалів справи не додано доказів звернення відповідача до позивача щодо отримання інформації про зміну ціни, як і відсутні докази повідомлення позивача у порядку п. 3.4. договору про непогодження з новою ціною.
Оскільки доказів на підтвердження сплати відповідачем заборгованості за надані послуги з постачання природного газу за період з січня по травень 2022 року на суму 41191,04 грн матеріали справи не містять, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позивач посилаючись на порушення строків оплати послуг з постачання природного газу, просить стягнути з відповідача пеню в сумі 295,53 грн, 3% річних в сумі 44,33 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 6 статті 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відповідно до п.6.2.1. додаткової угоди до договору, у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом IV Договору, споживач сплачує постачальнику пеню розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу, а за прострочення понад 30 календарних днів додатково штраф в розмірі 10% від суми простроченого платежу. Крім того, споживач зобов`язаний сплатити на користь постачальника суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.
Перевіривши правильність нарахування пені, суд зазначає, що розрахунок позивача є арифметично вірним. Відтак, вимога про стягнення з відповідача пені в сумі 295,53 грн за період з 06.02.2022 по 23.02.2022 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Здійснивши перевірку нарахування правильності 3% річних на суму 44,33 грн за період з 06.02.2022 по 23.02.2022, суд зазначає, що розрахунок позивача є арифметично вірним.
Згідно ч.3-4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст.78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи доведеність позивачем факту порушення його прав та неспростовність їх відповідачем, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення з відповідача на користь позивача: заборгованості за надані послуги з постачання природного газу за січень травень 2022 року в сумі 41191,04 грн основної заборгованості, 295,53 грн пені та 44,33 грн 3% річних.
Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись статтями 129, 238-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з приватного підприємства Квінс Тревел (58000, м. Чернівці, вул. І.Франка, буд.11, код ЄДР 37368960) на користь товариства з обмеженою відповідальністю Чернівцігаз Збут (58018, м. Чернівці, вул. Сидора Воробкевича, 1А, код ЄДР 39584988) заборгованість за спожитий газ в сумі 41191,04 грн, на банківський рахунок № НОМЕР_1 в АТ Банк Альянс, МФО 300647, пеню в сумі 295,53 грн, 3% річних в сумі 44,33 грн, 2481,00 грн судового збору на банківський рахунок № НОМЕР_2 в АБ Кліринговий дім, МФО 300647.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено і підписано 22.09.2022.
Суддя В.В.Дутка
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2022 |
Оприлюднено | 26.09.2022 |
Номер документу | 106380190 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні