Постанова
від 26.10.2022 по справі 125/7/22
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 125/7/22

Провадження № 22-з/801/163/22

Категорія: 42

Головуючий у суді 1-ї інстанції

Доповідач:Панасюк О. С.

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2022 рокуСправа № 125/7/22м. Вінниця

Вінницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Панасюка О. С. (суддя доповідач),

суддів Берегового О. Ю., Шемети Т. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 адвоката Сопруна В. В. про постановлення додаткової постанови у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АІА ФІНАНС ГРУП» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

встановив:

23вересня 2022року представник ОСОБА_1 адвокатСопрун В.В. звернувся до суду з цією заявою, за якою просив стягнути з Товариства зобмеженою відповідальністю«АІА ФІНАНСГРУП» (далі ТОВ«АІА ФІНАНСГРУП»)6000 грн 00 к. витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

Обґрунтовуючи заяву адвокат Сопрун В. В. зазначав, що ОСОБА_1 поніс витрати на професійну правничу допомогу, що підтверджується договором про надання професійної правничої допомоги, детальним описом робіт (наданих послуг), актом передачі-прийняття наданих послуг (виконаних робіт) та квитанцією про оплату.

Дослідивши заяву та матеріали цивільної справи апеляційний суд вважає, що вона підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 270 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Частиною 1 статті 133 ЦПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з пунктом 1 частини третьої вказаної статті до витрат пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

За змістом частин першої четвертої статті 137 ЦК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу, у разі відмови в позові покладаються на позивача.

Згідно з частиною третьою статті 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1)чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;

2)чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3)поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;

4)дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (частини перша, друга статті 15 ЦПК України).

Як видно з матеріалів справи, із заявою про ухвалення додаткового рішення адвокат Сопрун В. В. надав суду договір про надання правничої допомоги № 654/18 від 25 липня 2022 року, детальний опис робіт (наданих послуг) від 20 вересня 2022 року, акт приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт) від 20 вересня 2022 року.

З наданих документів встановлено, що розмір гонорару адвоката Сопруна В. В. за надання правової допомоги становив 6000 грн 00 к.

За змістом статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).

У пункті 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц вказано, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, застосовує аналогічний підхід та вказує, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, якщо вони були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі «East/West Alliance Limited» проти України» від 23 січня 2014 року (East/West Alliance Limited v. Ukraine, заява № 19336/04, § 268)).

У рішенні (щодо справедливої сатисфакції) від 19 жовтня 2000 року у справі «Іатрідіс проти Греції» (Iatridis v. Greece, заява № 31107/96) ЄСПЛ вирішував питання обов`язковості для цього суду угоди, укладеної заявником зі своїм адвокатом стосовно плати за надані послуги, що співставна з «гонораром успіху». ЄСПЛ указав, що йдеться про договір, відповідно до якого клієнт погоджується сплатити адвокату як гонорар відповідний відсоток суми, якщо така буде присуджена клієнту судом. Такі угоди, якщо вони є юридично дійсними, можуть підтверджувати, що у заявника дійсно виник обов`язок заплатити відповідну суму гонорару своєму адвокатові. Однак, угоди такого роду, зважаючи на зобов`язання, що виникли лише між адвокатом і клієнтом, не можуть зобов`язувати суд, який має оцінювати судові та інші витрати не лише через те, що вони дійсно понесені, але й ураховуючи також те, чи були вони розумними (§ 55).

Оскільки напідтвердження понесенихвитрат напрофесійну правничудопомогу представником ОСОБА_1 адвокатомСопруном В.В.надані відповідніписьмові докази,надавши оцінкуспівмірності сумивитрат зіскладністю справи,відповідності цієїсуми критеріямреальності,розумності розмірувитрат,апеляційний суддійшов висновкупро наявністьпідстав длястягнення зТОВ «АІАФІНАНС ГРУП»6000 грн 00 к. судових витрат, пов`язаних із наданням професійної правничої допомоги.

Такі висновки апеляційного суду узгоджуються з висновками Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові від 03 жовтня 2019 року у справі № 922/445/19 та висновками Великої Палати Верховного Суду у постанові від 12 травня 2020 року у справі № 904/4507/18.

Керуючись статтями 133, 137, 141, 270ЦПК України апеляційнийсуд,

п о с т а н о в и в:

Заяву представника ОСОБА_1 адвоката Сопруна В. В. задовольнити.

Постановити у справі додаткову постанову.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АІА ФІНАНС ГРУП», на користь ОСОБА_1 , 6000 (шість тисяч) грн 00 к. витрат на професійну правничу (правову) допомогу адвоката.

Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «АІА ФІНАНС ГРУП», вул. Михайлівська, 15/1б, м. Київ, ЄДРПОУ 41184403.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Головуючий О. С. Панасюк

Судді: О. Ю. Береговий

Т. М. Шемета

СудВінницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення26.10.2022
Оприлюднено27.10.2022
Номер документу106943633
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту

Судовий реєстр по справі —125/7/22

Постанова від 26.10.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Постанова від 18.09.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Ухвала від 21.07.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Рішення від 26.05.2022

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Салдан Ю. О.

Рішення від 26.05.2022

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Салдан Ю. О.

Ухвала від 22.02.2022

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Салдан Ю. О.

Ухвала від 21.02.2022

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Салдан Ю. О.

Ухвала від 26.01.2022

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Салдан Ю. О.

Ухвала від 11.01.2022

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Салдан Ю. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні