Рішення
від 06.08.2010 по справі 2-452-10
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа  № 2- 452/2010р.                                                                                                                                                      

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ  

  06 серпня  2010р.                                                                                   смт. Чернігівка  

  Чернігівський  районний  суд  Запорізької  області  

у складі: головуючого - судді Поди  Н.М.  

при секретарі                -  Синяк  Л.П.  

розглянувши  у відкритому  судовому  засіданні   цивільну  справу  за  позовом ОСОБА_1  до  Управління  Пенсійного  фонду  України  в  Чернігівському    районі  Запорізької  області  про зобов’язання  нарахування та  виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги  як  дитині  війни  за 2007 - 2009рр.      

 

В С Т А Н О В И В:  

    Позивачка,   ОСОБА_1 звернулась  до суду з цивільним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівському    районі  Запорізької  області   про зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за 2007-2009 роки в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що її віднесено до категорії дітей війни  згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  Знаходиться  на  обліку    в  Управлінні  ПФУ  Чернігівського    району  Запорізької  області   та  одержує  пенсію  за  віком.  З  01.01.06 р. має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Натомість, відповідач всупереч вимогам вищевказаного Закону та Конституції України такої доплати не здійснював в повному обсязі, чим порушив  права  позивачки. Просить   зобов’язати   відповідача  зробити нарахування і виплатити щомісячну доплату до  пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за 2007-2009 роки.    

    Позивачка  в судове  засідання не  з’явилась, надала  до  суду  заяву  про  розгляд  справи  без  її  участі  та  просила  позов  задовольнити  в  повному  обсязі.      

Представник відповідача   в  судове  засідання не  з’явився, просив  розглянути  позов  без  його  участі,   позов  не  визнав,  просив  в  задоволенні   позову  відмовити,  пояснивши,  що позивач має статус дитини війни, але в 2006 році Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було передбачено поетапне запровадження виплат дітям війни в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Оскільки такий порядок КМУ в 2006 році не встановлювався і кошти з бюджету на ці виплати не виділялися, відповідач не міг проводити   такі виплати.  

В  2007р.  відповідно  до  ст.111 Закону  України „Про  Державний  бюджет    України  на  2007р.»  було встановлено  підвищення  до  пенсії    або  щомісячного  грошового  утримання    чи  державної соціальної допомоги,  яка  виплачується  замість  пенсії,  відповідно  до  ч.6   Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,   інвалідам  у  розмірі  50%   від  розміру  надбавки,  встановленої  для  учасників  війни.  ОСОБА_1    не  є  інвалідом,  тому    соціальна  допомога  їй  не  нараховувалася  та  не  виплачувалася.  У  позивачки  виникло  право  на  соціальну  допомогу  як  дитині  війни з  09.07.2007р.  після  прийняття  рішення  КСУ   №6-рп/2007,  яким  було  визнано  неконституційним   припинення  дії ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  Однак  положення  ст.7   вищевказаного  Закону    визначено проведення фінансування  соціальних  виплат   за  рахунок  коштів  Державного  бюджету  України.  За  таких  обставин Пенсійний  фонд  не  мав  права  проводити   виплати  за  рахунок  своїх  коштів.    

В 2008 році   ст.41 Закону України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни в Закон України «Про соціальний захист дітей війни» і передбачено інший розмір доплати до пенсії. На підставі цих змін відповідач проводив в 2008 році виплати в межах фінансування із держбюджету в порядку, передбаченому Постановами КМУ. Позивачка  отримала  в  2008р.   надбавку  до  пенсії  як  дитина  війни   в  повному  обсязі,  тому свої дії вважає законними.  

В  2009р.    прожитковий  мінімум    встановлений  в  розмірах,  що  діяв    в  грудні  2008р.  Позивачка  отримала  в  2009р.   надбавку  до  пенсії  як  дитина  війни   в  повному  обсязі. Вимоги  позивачки    щодо  виплати  недоплаченої  допомоги    як  дитині   війни  є    не  обґрунтованими.  

В 2010 р. бюджет до квітня місяця включно не був прийнятий, тому виплата надбавки як дитині війни було проведено у розмірах, що діяли на кінець 2009 р., тому свої дії вважає законними.  

Суд, дослідивши  матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.    

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни",  до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.    

    Позивачка, ОСОБА_1  відповідно до положень Закону України "Про соціальний захист дітей війни",   набула  статусу дитини війни та не є інвалідом,  знаходиться на обліку в УПФУ в Чернігівському   районі  Запорізької  області, що підтверджується  пенсійним посвідченням.(а.с.7).    

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.    

Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.  

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.    

Згідно з п. 12 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим законом, на 2007 рік зупинено,  дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".    

Рішенням  Конституційного  Суду України  № 6-рп/2007р. від  9 липня 2007 року визнано  неконституційними положення  п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-Y від 19 грудня 2006 року   та   визначено,  що   положення Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" не можуть скасовувати   чи змінювати обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дії чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших  законів України.    

Суд  вважає,  що  з урахуванням Рішення Конституційного Суду України  № 6-рп/2007 від  9 липня 2007 року  Управління ПФУ повинно  було  з 09 липня  до 31 грудня 2007 року нараховувати і виплачувати позивачу кошти, передбачені ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".      

Протягом 2007-2009 років позивачка щомісячно отримувала певні кошти відповідно до  ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", які в значній мірі є меншими від розміру визначеного  цим Законом (а.с.9-12).  

    Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року  внесено зміни до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  де  вказано що, дітям війни (крім тих, на яких поширюється  дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи держаної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» таке підвищення провадиться за їх  вибором згідно з одним із законів.    

Зазначені зміни набрали чинності з 01 січня 2008 року.    

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року  №10-рп/2008  ці зміни визнані неконституційними.    

Таким чином, з 01 січня по 22 травня 2008р.  застосуванню до спірних правовідносин підлягали приписи Закону   України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року.  

За таких обставин, дії Управління ПФУ  Чернігівського  району  Запорізької  області стосовно не нарахування позивачці  відповідних виплат у період з 01 січня до 22 травня 2008 року відповідали вимогам  діючого законодавства.    

Однак, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року  №10-рп/2008 №2  Управління  ПФУ  Чернігівського  району  Запорізької  області не провело  нарахування  та  виплати коштів  позивачу  передбачених  ст.6  Закону України "Про соціальний захист дітей війни",     з 22 травня до 31 грудня 2008 року.  

Суд встановив, що цього відповідач не вчинив і продовжував керуватися приписами Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року,  які  втратили  чинність.    

Отже, Управління ПФУ  Чернігівського  району  Запорізької  області у цей строк допустило бездіяльність та, як наслідок, порушення відповідного права.    

Статтею  71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»   КМУ  надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.    

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом  України "Про соціальний захист дітей війни"  залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.    

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону  України "Про соціальний захист дітей війни".    

Судом встановлено, що Управління ПФУ  Чернігівського  району  Запорізької  області протягом 2009 року цього не здійснювало, а виплати проводились на підставі п.8 Постанови Уряду України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №530 від 28 травня 2008 року.    

Відтак, у зв’язку з неправильним тлумаченням вимог законів відповідач допустив протиправність дій та, як наслідок, порушення права позивача.    

При вчиненні цих дій Управлінню необхідно керуватись положеннями  ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з таких підстав.    

Цією частиною статті Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.    

Частиною 3 ст.28   вищевказаного Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частиною першої даної статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.    

Однак, у даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як коефіцієнт для вирахування розміру щомісячної доплати, передбаченої  ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".    

Відтак, це ніяким чином не суперечить приписам ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».    

  На підставі викладеного, керуючись ст.ст.213-215 ЦПК України, суд    

  В И Р І Ш И В :  

  Позовну заяву ОСОБА_1  до  Пенсійного  фонду  України  в  Чернігівському   районі  Запорізької  області  про зобов’язання  нарахування та  виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги  як  дитині  війни  за 2007-2009 роки  -   задовольнити частково.    

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в   Чернігівському районі  Запорізької  області нарахувати та виплатити  ОСОБА_1  кошти, виплата яких передбачена ст.6 Закону України  "Про соціальний захист дітей війни"  за період з  09.07.2007р. по 31.12.2007 року, з 22  травня  2008року  по   31 грудня 2009 року  з відрахуванням фактично отриманих коштів за цей же період.    

Відмовити  ОСОБА_1   у задоволенні позову в іншій частині  вимог.    

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду   Запорізької області протягом 10 днів з дня його проголошення.    

    Суддя                               Пода  Н.М.  

СудЧернігівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення06.08.2010
Оприлюднено17.08.2010
Номер документу10728628
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-452-10

Рішення від 17.09.2010

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Ходоровський Б. В.

Рішення від 17.09.2010

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Ходоровський Б. В.

Ухвала від 06.09.2010

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Парій Олексій Вікторович

Рішення від 06.08.2010

Цивільне

Чернігівський районний суд Запорізької області

Пода Наталія Миколаївна

Ухвала від 23.06.2010

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Хмельов Анаталоій Федорович

Рішення від 27.05.2010

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар Оксана Савеліївна

Ухвала від 11.05.2010

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Гашинська Олена Анатоліївна

Ухвала від 12.05.2010

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Плечищева Оксана Валентинівна

Рішення від 07.05.2010

Цивільне

Першотравневий районний суд Донецької області

Трегубенко Сергій Васильович

Рішення від 09.03.2010

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Малінов Олександр Сергійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні