Постанова
від 16.08.2010 по справі 05/18-10
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" серпня 2010 р. Справ а № 05/18-10

Колегія суддів Харків ського апеляційного господа рського суду у складі: г оловуючий суддя Карбань І.С., с удді Бабакової Л.М., судді Крав ець Т.В.,

при секретарі - Мірак ові Г.А.,

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1 за довіреністю від 15.12.2009р.,

відповідача - Жорав овича Д.О. за довіреністю ві д 11.02.2010р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщ енні Харківського апеляцій ного господарського суду апе ляційну скаргу ТОВ фірми “Ши йте самі”, м. Харків (вх. № 2180Х /2-4) на рішення господарськ ого суду Харківської області від 29.06.2010р. по справі № 05/18-10,

за позовом ОСОБА_3 , м. Харків,

до ТОВ фірми “Шийте сам і”, м. Харків,

про стягнення 265 581,00 грн., -

встановила:

За збільшеною позовною заявою позивач просив стягн ути з відповідача на свою кор исть 265361,00 грн. в рахунок оплати вартості частини майна, проп орційної її частці у статутн ому капіталі ТОВ „Шийте самі ", у зв'язку з виходом із товари ства, та 220,00 грн. в рахунок оплат и частини прибутку, одержано го відповідачем до моменту в иходу із товариства.

Рішенням господарського с уду Харківської області від 29.06.2010р. (суддя Ольшанченко В.І.) в позові відмовлено частково. Стягнуто з відповідача на ко ристь позивача 256 661,00 грн., держа вне мито в сумі 2 566,61 грн., витрат и на інформаційно-технічне з абезпечення судового процес у в сумі 228,07 грн. Та витрати на п роведення судової експертиз и в сумі 2491,03 грн.

Відповідач з рішенням суду першої інстанції не погодив ся, звернувся до Харківськог о апеляційного господарсько го суду з апеляційною скарго ю, в якій просив рішення госпо дарського суду Харківської о бласті від 29.06.2010 р. по справі № 05/18- 10, скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у зад оволенні позову, посилаючись на порушення норм чинного за конодавства.

Апелянт вказував, що важлив ою умовою реалізації права в иходу учасника з товариства є визначення моменту (дати) ви ходу. Важливість визначення моменту (дати) виходу учасник а з товариства обумовлена ти м, що він є початковою точкою в ідліку, необхідною для виник нення і визначення цілої низ ки умов, пов'язаних з реалізац ією учасником свого права на вихід: строк виплати вартост і частки учасника у майні тов ариства та її розмір; розмір ч астки у прибутку товариства, яка належить учаснику, та стр ок її виплати. Проте, чинне зак онодавство не надає чіткого визначення того, що саме слід вважати моментом (днем) виход у учасника з товариства.

Відповідно до п. 28 Постанови Пленуму Верховного суду Укр аїни від 24.10.2008 р. № 13 "Про практику розгляду судами корпоративн их спорів", на яку посилається суд в оскаржуваному рішенні , учасник ТОВ вправі у будь-як ий час вийти з товариства нез алежно від згоди інших учасн иків. Вихід зі складу учасник ів товариства не пов'язуєтьс я ні з рішенням зборів учасни ків, ні з внесенням змін до уст ановчих документів товарист ва, у зв'язку з чим моментом ви ходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вих ід відповідній посадовій осо бі товариства або вручення з аяви цим особам органами зв'я зку.

Відповідно до п. "в" ст. 10 Закон у України "Про господарські т овариства", учасники товарис тва мають право вийти в устан овленому порядку з товариств а. Згідно з ч. 1 ст. 148 ЦК України у часник товариства з обмежено ю відповідальністю має право вийти з товариства, повідоми вши товариство про свій вихі д не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

Відповідно до ч. З ст. 29 Закон у України "Про державну реєст рацію юридичних осіб та фізи чних осіб - підприємців" у раз і внесення змін до установчи х документів, які пов'язані із зміною складу засновників (у часників) юридичної особи, кр ім документів, які передбаче ні ч. 1 цієї статті, додатково п одається або копія рішення п ро вихід юридичної особи із с кладу засновників (учасників ), завірена в установленому по рядку, або нотаріально засві дчена копія заяви фізичної о соби про вихід зі складу засн овників (учасників), або нотар іально засвідчена копія доку мента про перехід чи передан ня частки учасника у статутн ому капіталі товариства, або нотаріально посвідчений дог овір про такий перехід чи пер едання, або рішення уповнова женого органу юридичної особ и про примусове виключення з асновника (учасника) зі склад у засновників (учасників) юри дичної особи, якщо це передба чено законом або установчими документами юридичної особи .

Апелянт зазначав, що Постан ова Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 р. № 13 "Про практ ику розгляду судами корпорат ивних спорів", на яку посилаєт ься суд першої інстанції, ґру нтується на Узагальненнях су дової практики Верховного су ду України "Практика розгляд у судами корпоративних спорі в" в якій наголошується, що дне м виходу учасника з товарист ва є день подачі ним заяви про вихід з товариства у встанов леному порядку.

Таким чином, вихід учасника з товариства здійснюється н а підставі заяви. Якщо учасни ком є фізична особа, заява має бути нотаріально посвідчена . Однак, заява про вихід учасни ка ТОВ фірми "Шийте самі" ОСО БА_3 від 24.12.2008 р. не була посвідч ена нотаріально, що суперечи ть нормам чинного законодавс тва, на що суд першої інстанці ї не звернув увагу.

Крім зазначеного, апелянт п осилався на ст. 202 ЦК України, зг ідно з якою правочином це ді я особи, спрямована на набутт я, зміну або припинення цивіл ьних прав та обов'язків. Відпо відно до ст. 210 ЦК України прав очин підлягає державній реєс трації лише у випадках, встан овлених законом. Такий право чин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Оскільки, відповідно до ст. 6 Закону України "Про господар ські товариства" товариство набуває права юридичної особ и з дня його державної реєстр ації, а ст. 7 Закону України "Про господарські товариства" ви значено, що зміни, які сталися в установчих документах тов ариства і які вносяться до де ржавного реєстру, підлягають державній реєстрації за тим и ж правилами, що встановлені для державної реєстрації то вариства, тому зміни до стату тних документів набувають чи нності з дати їх реєстрації. Т аким чином, днем виходу учасн ика з товариства є день держа вної реєстрації відповідних змін до установчих документ ів товариства.

Згідно зі ст. 4 Закону Україн и "Про господарські товарист ва" товариство з обмеженою ві дповідальністю створюється і діє на підставі статуту. Від повідно до Статуту ТОВ фірми "Шийте самі" товариство діє на підставі Статуту та Засновн ицького договору, якими врег ульовано господарські, фінан сові та інші взаємовідносини учасників.

На думку апелянта моментом виходу учасника з товариств а є дата державної реєстраці ї змін до засновницьких доку ментів, виходячи з наступног о. Якщо учасник ТОВ - фізична особа, подає нотаріально зав ірену заяву про вихід з товар иства, та проводяться загаль ні збори учасників товариств а, але не відбудеться державн ої реєстрації змін та доповн ень до установчих документів товариства, можна припустит и, що учасники ТОВ можуть змін яти свої попередні наміри; як що порівняти момент виходу у часника товариства за аналог ією з державною реєстрацією самого товариства, то воно на буває правового статусу юрид ичної особи тільки з моменту реєстрації; процедура виход у учасника з товариства з обм еженою відповідальністю за вжди пов'язана з процедурою зменшення статутного фонду товариства. У зв'язку з цим не обхідно враховувати такі про цедурні моменти: по-перше, від повідно до ст. 16 Закону Україн и "Про господарські товарист ва", зменшення статутного ф онду за наявності запереч ень кредиторів товариства н е допускається; по-друге, згід но зі ст. 56 цього ж Закону, рішен ня товариства з обмеженою ві дповідальністю про зменшенн я його статутного фонду наби рає чинності не раніш як чере з три місяці після державної реєстрації і публікації про це у встановленому порядку.

Апелянт зазначав, що зважаю чи на прогалини у чинному зак онодавстві, питання моменту (дати) виходу учасника з товар иства було врегульовано Стат утом ТОВ фірми "Шийте самі" та Засновницьким договором. Від повідно до п. 3.7. Статуту ТОВ фір ми "Шийте самі" зменшення ста тутного фонду можливо у випа дку загибелі майна, накладен ня на нього стягнення, а також у випадку смерті учасника, як що його спадкоємці не вступа ють до товариства на умовах З асновницького договору, а та кож у випадку виходу одного і з засновників, якщо його част ка не перейшла до іншого засн овника або товариства в ціло му. Відповідно до пп. "б", "и", "м" п. 4 .2. Статуту товариства до виклю чної компетенції загальних з борів учасників відноситься розгляд питань і прийняття р ішень з внесення змін до Стат уту товариства; прийняття рі шень про зміну розміру стату тного фонду; виключення учас ника з товариства тощо. На мом ент подачі ОСОБА_3 заяви п ро вихід зі складу учасників товариства Ухвалою Дзержинс ького районного суду міста Х аркова від 8 червня 2007 р. було за боронено загальним зборам ТО В фірми "Шийте самі" змінювати склад учасників товариства та змінювати розмір часток у часників у статутному фонді товариства. Про наявність та кої заборони ТОВ фірми "Шийте самі" повідомлядо позивача л истом № 15 від 08.04.2009 р.

Згідно з п. 3.7.2. Статуту ТОВ фір ми "Шийте самі" рішення товари ства про зменшення статутног о фонду набуває чинності не р аніш як через 3 місяці після де ржавної реєстрації і публіка ції про це у встановленому по рядку. Зазначене положення С татуту кореспондується зі ст . 56 Закону України "Про господа рські товариства".

Таким чином, апелянт вважав , що ОСОБА_3 не набула права на оплату вартості майна, пер едбачене ст. 54 Закону України "Про господарські товариства " та ч. 2 ст. 148 ЦК України, оскільк и позивач є учасником ТОВ фір ми "Шийте самі" до завершення п роцедури виходу учасника тов ариства, передбаченої чинним законодавства, Статутом та З асновницьким договором ТОВ ф ірми "Шийте самі".

Також, апелянт вказував, що відповідно до ст. 54 Закону Укр аїни "Про господарські товар иства" при виході учасника з т овариства з обмеженою відпов ідальністю йому виплачуєтьс я вартість частини майна тов ариства, пропорційна його ча стці у статутному (складеном у) капіталі та частину прибут ку, одержаного товариством у відповідному році до виходу учасника, ч. 2 ст. 148 ЦК України пе редбачено, що учасник, який ви ходить із товариства з обмеж еною відповідальністю, має п раво одержати вартість части ни майна, пропорційну його ча стці у статутному капіталі т овариства. Порядок і спосіб в изначення вартості частини м айна, що пропорційна частці у часника у статутному фонді, а також порядок і строки її вип лати встановлюються статуто м і законом. Тобто порядок роз рахунків при виході з товари ства має бути врегульований статутом товариства і спеціа льним законом.

Відповідно до п. 3.8.1 Статуту Т ОВ фірми "Шийте самі" порядок і розмір оплати вартості майн а при виході учасника з товар иства визначається засновни цьким договором Згідно зі ст . 15 Засновницького договору - о плата вартості майна при вих оді учасника з товариства зд ійснюється в порядку, передб аченому чинним законодавств ом.

Згідно з п. 30 Постанови Верхо вного суду України "Про практ ику розгляду судами корпорат ивних спорів" № 13 від 24.10.2008 р. у вип адку неврегульованості в уст ановчих документах вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна ві дповідати вартості чистих ак тивів товариства, що визнача ється в порядку, встановлено му законодавством, пропорцій но його частці в статутному к апіталі товариства на підста ві балансу, складеного на дат у виходу (виключення). Розраху нок належної учаснику частин и прибутку здійснюється на д ату виходу (виключення) з това риства.

Згідно з п. 3.7 Рекомендацій Ви щого господарського суду Укр аїни "Про практику застосува ння законодавства у розгляді справ, що виникають з корпора тивних відносин" № 04-5/14 від 28.12.2007 р . відповідно до ч. 1 ст. 190 ЦК Украї ни майном, крім речей, вважают ься майнові права та обов'язк и. У ч. 1 ст. 66 та у ст. 139 ГК України в изначено, що майно підприємс тва становлять речі та інші ц інності (включаючи нематеріа льні активи), які мають вартіс не визначення, виробляються чи використовуються у діяльн ості суб'єктів господарюванн я та відображаються в їх бала нсі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна підприємства. О тже, вартість частки майна то вариства, належної до сплати учаснику, що виходить (виключ ається) з товариства, повинна визначатися з розрахунку ва ртості усього майна, що належ ить товариству, в тому числі о сновних засобів, нематеріаль них активів, оборотних актив ів, майна невиробничого приз начення тощо з урахуванням м айнових зобов'язань товари ства.

З посиланням на викладені н орм чинного законодавства, а пелянт вважав, що встановлен ня вартості частки позивача у майні товариства було немо жливим без визначення вартос ті майна товариства і потреб увало спеціальних знань, адж е при розрахунках важливе зн ачення має правильне обчисле ння вартості частки учасника у майні товариства. При цьому необхідно було врахувати ва ртість усіх активів товарист ва - як оборотних, так і необор отних.

Апелянт вважав, що висновок будівельно-технічного дослі дження № 2439 Харківського наук ово-дослідного інституту, на який посилається суд, є ненал ежним доказом відповідно до ст. 34 ГПК України, оскільки, згі дно з п. 1.4. наказу Міністерства юстиції України "Про затверд ження Інструкції про признач ення та проведення судових е кспертиз та Науково-методичн их рекомендацій з питань під готовки та призначення судов их експертиз та експертних д осліджень" № 53/5 від 08.10.1998 р. провед ення експертиз, експертних д осліджень з оцінки майна зді йснюється на умовах і в поряд ку, передбачених Законом Укр аїни "Про судову експертизу", з урахуванням особливостей, в изначених Законом України "П ро оцінки майна, майнових пра в та професійну оціночну дія льність в Україні" щодо метод ичного регулювання оцінки ма йна. Ст. 7 Закону України "Про оц інку майна, майнових прав та п рофесійну оціночну діяльніс ть в Україні" встановлено обо в'язкові випадки проведення оцінки майна, серед яких, визн ачення вартості внесків учас ників та засновників господа рського товариства, якщо до з азначеного товариства вноси ться майно господарських тов ариств з державною часткою (ч асткою комунального майна), а також у разі виходу (виключен ня/ учасника або засновника і з складу такого товариства. П . 1.2.9 зазначеної Інструкції сер ед основних видів експертиз зазначено також оціночну, як а призначається з метою з'ясу вання оцінки цілісних майнов их комплексів: паїв; цінних па перів; оцінки будівельних об 'єктів та споруд; оцінки машин , обладнання, транспортних за собів, літальних апаратів, су дноплавних засобів. Відповід но до п. 1.2.12 вказаної Інструкці ї - експертиза, для вирішення п итань якої необхідні знання з різних галузей знань або рі зних напрямів у межах однієї галузі знань, є комплексною. З гідно з п. 12 Постанови Верховн ого суду України "Про судову е кспертизу в кримінальних і ц ивільних справах" № 8 від 30.05.1997 р. комплексна експертиза призн ачається у випадках, коли нео бхідно провести дослідження за участю декількох експерт ів, які є фахівцями у різних га лузях знань. Апелянт вважав, щ о за вказаною справою необхі дно було призначити комплекс ну (економічну та оціночну) ек спертизу.

Апелянт також вважав, що, вр аховуючи положення ст. 71 Закон у України "Про господарські т овариства", розрахунки із уча сником, який вийшов зі складу товариства, слід проводити н е за ринковою ціною, а за балан совою вартістю майна товарис тва. Однак, в основу Висновку с удової економічної експерти зи № 3728 від 13.05.2010 р. було покладено саме Висновок будівельно-те хнічного дослідження № 2439 від 31.12.2008 р. Харківського науково-д ослідного інституту, яким вс тановлено ринкову вартість н ежитлових приміщень 1-го пове рху № 3-Ю в літ. А-5 загальною пло щею 90,9 кв. м. по пров. Театрально му, 5 в м. Харкові. Для обчисленн я вартості частини майна, нал ежної до сплати учаснику вар тості майна товариства, необ хідно провести незалежну екс пертну оцінку. Однак, зазначе на експертиза повинна була п роведена лише після виходу у часника з товариства, на що зв ертає увагу Вищий господарсь кий суд України в п.3.5. Рекоменд ацій Вищого господарського с уду України "Про практику зас тосування законодавства у ро згляді справ, що виникають з к орпоративних відносин" № 04-5/14, в ід 28.12.2007 р.

Апелянт вказував, що оскіль ки ОСОБА_3 є учасником ТОВ фірми "Шийте самі" до завершен ня процедури виходу учасника товариства, передбаченої чи нним законодавства, Статутом та Засновницьким договором ТОВ фірми "Шийте самі", то її ви моги щодо оплати вартості ма йна при виході учасника з тов ариства з обмеженою відповід альністю є безпідставними, у зв'язку з чим вважав, що ріше ння господарського суду Харк івської області від 29.06.2010 р. по с праві 05/18-10 прийнято з порушенн ям норм матеріального та про цесуального права.

Позивач, у відзиві на апеля ційну скаргу та поясненнях д о нього просив рішення суду п ершої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу від повідача - без задоволення. Вв ажаючи, що доводи відповідач а, викладені в апеляційній ск арзі, є необґрунтованими та н е підлягаючими задоволенню, а рішення суду першої інстан ції законним та таким, що прий нято у чіткій відповідності з нормами чинного законодавс тва, в якому повно відображен і обставини, що мають значенн я для даної справи.

Спростовуючи заперечення апелянта позивач щодо визн ачення моменту виходу учасн ика із товариства з обмеже ною відповідальністю вказув ав наступне.

Згідно ст.116 ЦК України, ст.10 За кону України «Про господарсь кі товариства», учасники тов ариства мають право вийти в у становленому порядку з товар иства.

Виходячи із роз'яснень, що б ули надані в п.28 Постанови пле нуму ВСУ від 24.10.2008 р. № 13 «Про прак тику розгляду судами корпора тивних спорів», при вирішенн і спорів, пов'язаних із виходо м учасника з товариства, госп одарські суди повинні керува тися тим, що відповідно до ЦК У країни та Закону «Про господ арські товариства»учасник в праві у будь-який час вийти з т овариства незалежно від згод и інших учасників та самого т овариства. Вихід зі складу уч асників товариства не пов'яз ується ні з рішенням зборів у часників, ні з внесенням змін до установчих документів то вариства. У зв'язку з цим момен том виходу учасника з товари ства є дата подачі ним заяви п ро вихід відповідній посадов ій особі товариства або вруч ення заяви цим особам органа ми зв'язку. Положення установ чих документів, які обмежуют ь чи забороняють право на вих ід учасника з товариства, є не законними.

Згідно із п.3.5. Рекомендацій В ГСУ від 28.12.2007 р. N 04-5/14 «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникают ь з корпоративних відносин», подання заяви про вихід з тов ариства є дією, спрямованою н а припинення корпоративних п рав та обов'язків учасника то вариства. Право учасника тов ариства на вихід з товариств а не залежить від згоди товар иства чи інших його учасникі в.

У зв'язку з чим позивач вва жав, що факт виходу учасника з товариства не ставиться дію чим законодавством у залежні сть ні від прийняття рішення зборами учасників про вихід , ні від внесення змін до устан овчих документів, ні тим біль ше від державної реєстрації таких змін.

Враховуючи наведене, позив ач вважав безпідставними дов одів апелянта стосовно визна чення моментом виходу дату д ержавної реєстрації відпові дних змін до установчих доку ментів товариства

Позивач зазначав, що заява п ро вихід з товариства була на правлена позивачем 24.12.2008 р. та о тримана відповідачем 31.12.2008 р., м оментом виходу позивача зі с кладу учасників товариства є момент вручення органами по штового зв'язку заяви про вих ід посадовим особам товарист ва, тобто 31.12.2008 р.

Щодо заперечень апелянт пр о форму заяви про вихід учасн ика з товариства, позивач заз начав, що ЦК України, ГК Україн и, Закон України «Про господа рські товариства»не встанов люють вимог до форми заяви пр о вихід з товариства.

Щодо визначення вартост і частини майна товариства, що належить до виплати учас нику у зв'язку із виходом з тов ариства, позивач зазначав на ступне. Відповідно до ч.2 ст.148 Ц К України, учасник, який виход ить із товариства з обмежено ю відповідальністю, має прав о одержати вартість частини майна, пропорційну його част ці у статутному капіталі тов ариства. Згідно до ч.2 ст. 54 Зако ну України «Про господарські товариства», учаснику, який в ибув, виплачується належна й ому частка прибутку, одержан ого товариством в даному роц і до моменту його виходу. Дато ю, на яку проводиться розраху нок вартості частини майна т а частини прибутку що підляг ають виплаті, є момент поданн я учасником заяви про вихід з товариства (п.З0 Постанови пле нуму ВСУ № 13 від 24.10.2008 р., п.3.5. Рекоме ндацій ВГСУ від 28.12.2007 р. N 04-5/14). Таки м чином, вартість частини май на товариства, що підлягає ви платі, повинна відповідати в артості чистих активів товар иства, що визначається в поря дку, встановленому законодав ством, пропорційно йоги част ці в статутному капіталі тов ариства на підставі балансу, складеного на дату виходу (ви ключення).

Позивач вказував, що аналог ічної позиції дотримується і Вищий господарський суд Укр аїни, який в п.3.7 своїх Рекоменд ацій від 28.12.2007 р. N 04-5/14 роз'яснив, що відповідно до частини першо ї статті 190 ЦК України майном, к рім речей, вважаються майнов і права та обов'язки. У ч. 1 ст. 66 т а у ст. 139 ГК України визначено, що майно підприємства станов лять речі та інші цінності (вк лючаючи нематеріальні акти ви), які мають вартісне визна чення, виробляються чи викор истовуються у діяльності суб 'єктів господарювання та від ображаються в їх балансі або враховуються в інших передб ачених законом формах обліку майна підприємства. Отже, вар тість частки майна товариств а, належної до сплати учасник у, що виходить (виключається) з товариства, повинна визнача тися з розрахунку вартості у сього майна, що належить това риству, в тому числі основних засобів, нематеріальних акт ивів, оборотних активів, майн а невиробничого призначення тощо з урахуванням майнових зобов'язань товариства.

Позивач також, вказував, що під час розгляду справи за кл опотанням позивача була приз начена економічна експертиз а для визначення вартості ча стини майна, що підлягає випл аті на його користь. Виходячи із змісту Висновку № 372 судово ї економічної експертизи від 13.05.2010 р., вартість частини майна , що підлягає виплаті на корис ть позивача визначалась вихо дячи із розміру чистих актив ів підприємства, пропорційно його частці в статутному кап італі товариства.

Позивач також зауважував, щ о доводи апелянта про необхі дність нотаріального посвід чення заяви учасника про вих ід з товариства не ґрунтують ся на положеннях чинного зак онодавства та існуючій судов ій практиці з нижченаведених підстав. Подання нотаріальн ої копії заяви про вихід з тов ариства передбачена ч. З ст. 29 З акону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»т а є необхідним виключно для ц ілей проведення державної ре єстрації змін до установчих документів. Жодні інші норма тивні акти не встановлюють т аких вимог. Виходячи з вищена веденої судової практики, уч асник вважається таким, що ви йшов з товариства, а значить і таким, що набув права на випла ту вартості частини майна то вариства, з моменту подання в ідповідної заяви, незалежно від подальшого внесення змін до установчих документів.

З огляду на викладене, позив ач наполягав на тому, що форма заяви про вихід учасника мож е впливати лише на внесення з мін до установчих документів товариства, та жодним чином н е впливає на визначення моме нту виходу учасника з товари ства, а значить і моменту на як ий необхідно визначати варті сть частини майна товариства , що підлягає сплаті на корист ь учасника. Оскільки відпові дно до п.3.5. Рекомендацій ВГСУ в ід 28.12.2007 р. N 04-5/14 «Про практику заст осування законодавства у роз гляді справ, що виникають з ко рпоративних відносин», заява про вихід є формою реалізаці ї передбаченого законом прав а учасника на припинення кор поративних відносин шляхом в иходу з товариства, позивач в важав, що вказана заяви може в икладатись у простій письмов ій формі.

Позивач зауважував, що вихо дячи із положень законодавст ва апелянту для внесення від повідних змін до установчих, документів, необхідно було п ровести збори учасників на я ких прийняти рішення про вне сення змін до установчих док ументів товариства, але відп овідні збори проведені не бу ли. Крім того, будь-яких вимог від відповідача на адресу по зивача стосовно надання нота ріальної копії заяви про вих ід з товариства не надходило , а тому у відповідача відсутн і підстави стверджувати про неможливість внесення відпо відних зміг до установчих до кументів. Так, у випадку ухиле ння учасника від надання нот аріально засвідченої копії з аяви про свій вихід для цілей проведення державної реєстр ації змін до установчих доку ментів, товариство не позбав лено права зобов'язати учасн ика вчинити відповідні дії в судовому порядку.

В судовому засіданні 09.08.2010р. б уло оголошено перерву до 11.08.2010р . об 11: 45 год.

Розглянувши матеріали спр ави, заслухавши пояснення пр едставників сторін, дослідив ши доводи апеляційної скарги , перевіривши правильність застосування норм процесуа льного права, колегія суддів Харківського апеляційного г осподарського суду не погодж ується в з висновками господ арського суду Харківської об ласті по даній справі, виходя чи з наступного.

Згідно Установчого догово ру (нова редакція) Товариства з обмеженою відповідальніст ю фірми „Шийте самі" від 08.11.2000 р. т а п. 1.2 Статуту товариства, заре єстрованого Виконавчим комі тетом Київської районної рад и м. Харкова 17.11.2000 р., учасниками т овариства є ОСОБА_4 та ОС ОБА_3.

Відповідно до п. 3.3 Статуту ст атутний капітал товариства с тановить 39350,35 грн.

Згідно ст. 8 Установчого дог овору товариства розмір част ок учасників товариства в ст атутному капіталі розподіле ний наступним чином: частка ОСОБА_4 складає 31960,28 грн., що ст ановить 80% статутного капітал у, а частка ОСОБА_3 - 7990,07 грн., щ о становить 20% статутного капі талу товариства. Станом на 01.01.2 009 р. учасниками товариства вн есені свої частки до статутн ого капіталу товариства в по вному обсязі.

Згідно ст. 11 Закону України « Про господарські товариства », п. 1.8, статуту товариства з об меженою відповідальністю фі рми „Шийте самі", ст. 2.3., ст.ст. 17-18 У становчого договору товарис тва, товариство та його учасн ики в своїй діяльності повин ні керуватися нормами чинног о законодавства, дотримувати ся вимог Установчого договор у та Статуту товариства, вико нувати свої обов'язки перед товариством, не чинити переп они своїми діями в досягненн я цілей товариства.

Згідно ч. 2 ст.7 Закону України «Про господарські товариств а», ст. 89 ЦК України та ст. 83 ГК Ук раїни, товариство підлягає д ержавній реєстрації в порядк у, встановленому законом.

Згідно ст.7 Закону України п ро господарські товариства» , п.5 ст.89 ЦК України, п. 4 ГК Україн и, зміни, які сталися в установ чих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державні й реєстрації за тими ж правил ами, що встановлені для держа вної реєстрації товариства. Товариства зобов'язано у п' ятиденний строк повідомити орган, що провів реєстрацію, п ро зміни, які сталися в устано вчих документах, для внесенн я необхідних змін до державн ого реєстру.

Згідно з п. 3 ст. 29 Закону Украї ни «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних о сіб підприємців» у разі вне сення змін до установчих д окументів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які перед бачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід ю ридичної особи із складу зас новників (учасників), завірен а в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи п ро вихід зі складу заснов ників (учасників), або но таріально засвідчена копія документа про перехід чи п ередання частки учасника у статутному капіталі товар иства, або нотаріально посв ідчений договір про такий п ерехід чи передання, або ріше ння уповноваженого органу ю ридичної особи про примусов е виключення засновника (уча сника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законо м або установчими документам и юридичної особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 75 Закону України «Про нотаріат»вірні сть копії документа, видано го громадянином, нотаріальн о засвідчується у тих випадк ах, коли справжність підпису громадянина на оригіналі ць ого документа засвідчена нот аріусом або посадовою особо ю органу місцевого самовр ядування чи підприємством , установою, організацією за місцем роботи, навчання, прож ивання чи лікування громадя нина.

Статтею 147 ЦК України визнач ені підстави переходу частки (її частини) учасника у статут ному капіталі товариства з о бмеженою відповідальністю до іншої особи, а саме: учасник товариства з обмеженою відп овідальністю має право прод ати чи іншим чином відступ ити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Відчуження учас ником товариства з обмежен ою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо ін ше не встановлено статутом т овариства. Учасники товарист ва користуються переважним правом купівлі частки (її ча стини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщ о статутом товариства чи д омовленістю між учасниками не встановлений інший по рядок здійснення цього пра ва. Купівля здійснюється за ц іною та на інших умовах, на я ких частка (її частина) проп онувалася для продажу треті м особам. Якщо учасники товар иства не скористаються сво їм переважним правом протя гом місяця з дня повідомлен ня про намір учасника продат и частку (її частину) або прот ягом іншого строку, встанов леного статутом товариства чи домовленістю між його часниками, частка (її частин а) учасника може бути відчуже на третій особі. Частка учасн ика товариства з обмеженою відповідальністю може бути відчужена до повної її сплат и лише у тій частині, в якій її уже сплачено. У разі придбан ня частки (її частини) учасн ика самим товариством з об меженою відповідальністю в оно зобов'язане реалізувати її іншим учасникам або треті м особам протягом строку та в порядку, встановлених стат утом і законом, або зменшити свій статутний капітал відпо відно до ст. 144 цього Кодексу., щ о також передбачено ст. 9 Устан овчого договору ТОВ фірми „Ш ийте самі".

Право учасника товариства вийти зі складу товариства п ередбачено п. 1 ст. 88 ГК України, ст. 15 Установчого договору ТО В фірми „Шийте самі"

Статтею 148 ЦК України визнач ено підстави виходу учасника із товариства з обмеженою в ідповідальністю, а саме: учас ник товариства з обмеженою в ідповідальністю має право ви йти з товариства, повідомивш и товариство про свій вихі д не пізніше ніж за три міся ці до виходу, якщо інший ст рок не встановлений статуто м; учасник, який виходить із товариства з обмеженою ві дповідальністю, має право о держати вартість частини м айна, пропорційну його частц і у статутному капіталі това риства. За домовленістю між у часником та товариством випл ата вартості частини майна товариства може бути заміне на переданням майна в натурі . Якщо вклад до статутного ф онду був здійснений шляхом передання права користуванн я майном, відповідне майно по вертається учасникові без ви плати винагороди. Порядок і с посіб визначення вартості частини майна, що пропорцій на частці учасника у статутн ому фонді, а також порядок і с троки її виплати встановлюют ься статутом і законом.

Сукупний аналіз вищенавед ених норм свідчить, що в разі в иходу учасника товариства - ф ізичної особи (громадянина), з товариства з обмеженою відп овідальність, він зобов'яза ний повідомити товариство п ро свій вихід не пізніше ні ж за три місяці до виходу, с воє волевиявлення про вихід зі складу учасників товарист ва повинен викласти письмово та подати товариству обов' язково нотаріально завірену заяву про вихід з товариства , та письмово розпорядитися с воєю часткою у статутному ка піталі товариства (продати ч и іншим чином відступити с вою частку (її частину) у стат утному капіталі одному або к ільком учасникам цього товар иства).

Враховуючи, що наслідками в иходу учасника з товариства є обов'язкові зміни установ чих документів в частині скл аду учасників, розміру частк и учасників у статутному кап італі, розмір статутного кап італу, які підлягають обов' язкові державній реєстрації . Без наявності вказаних доку ментів товариство з обмежено ю відповідальністю позбавле но можливості виконати вимог и ч. 2 ст.7 Закону України «Про го сподарські товариства», ст. 89 ЦК України та ст. 83 ГК України, та у п'ятиденний строк пові домити орган, що провів реєст рацію, про зміни, які сталися в установчих документах, для в несення необхідних змін до д ержавного реєстру.

В разі дотримання учаснико м товариства - фізичною особо ю (громадянином) вищезазначе них вимог, моментом виходу уч асника - фізичної особи (грома дянина) з товариства є дата по дачі ним нотаріально завірен ої заяви про вихід. Поро що заз начено в п. 28 Постанови Пленум у Верховного суду України ві д 24.10.2008 р. № 13 "Про практику розгля ду судами корпоративних спор ів".

Частиною 2 п. 28 Постанови Плен уму Верховного суду України від 24.10.2008 р. № 13 "Про практику розг ляду судами корпоративних сп орів" зазначено, що у разі якщо товариство не вчиняє дії у зв 'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішує питання про внесе ння змін до установчих докум ентів товариства про їх держ авну реєстрацію), учасник тов ариства вправі звернутися до господарського суду з позов ом про зобов'язання товарис тва до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі змі ною у складі учасників товар иства на підставі ст. 7 Закону України «Про господарські то вариства».

Відповідно до п. 3.5.Рекоменда ції Вищого господарського су ду України "Про практику заст осування законодавства у роз гляді справ, що виникають з ко рпоративних відносин" № 04-5/14 ві д 28.12.2007 р., подання заяви про вихі д з товариства є дією, спрямов аною на припинення корпорати вних прав та обов'язків учасн ика товариства. Право учасни ка товариства на вихід з това риства не залежить від згоди товариства чи інших його уча сників. Враховуючи викладене , учасник вважається таким, що вийшов з товариства з обмеже ною відповідальністю з момен ту прийняття загальними збор ами рішення про виключення у часника з товариства на підс таві його заяви про вихід, а у випадку відсутності такого р ішення - з дати закінчення стр оку, встановленого законом а бо статутом товариства для п овідомлення про вихід з това риства.

Відповідно до п. 3.7. Рекоменда цій Вищого господарського су ду України "Про практику заст осування законодавства у роз гляді справ, що виникають з ко рпоративних відносин" № 04-5/14 ві д 28.12.2007 р. у вирішенні питання пр о порядок і строки проведенн я розрахунків з учасником, що виходить з товариства, госпо дарським судам слід мати на у вазі, що норми ст. 54 Закону Укра їни "Про господарські товари ства" є спеціальними щодо нор м ст. 148 ЦК України. Відповідно д о ч. 2 ст. 148 ЦК України порядок і с троки розрахунків з учаснико м, що вийшов з товариства, вста новлюються статутом і законо м. При цьому норми статуту щод о порядку та строків розраху нків з учасником, який вийшов з товариства, повинні відпов ідати ст. 54 Закону України "Про господарські товариства". Пе редбачений статутом порядок розрахунків з учасником, що в ийшов з товариства, може заст осовуватись у частині, що не с уперечить закону.

З матеріалів справи вбачає ться, що учасником ТОВ фірми „ Шийте самі" - фізичною особою ( громадянином), ОСОБА_3 не б уло дотримано вимоги вищенав едених норм чинного законода вства стосовно повідомлення товариства за 3 місяця про її вихід зі складу учасників то вариства, подання нотаріальн о завіреної заяви поро вихід зі складу товариства та розп орядження своєї часткою в ст атутному капіталі товариств а.

Оскільки, в заяві ОСОБА_3 про вихід зі складу учасникі в товариства від 24.12.2008 р. було вк азано, що відповідно до Стату ту ТОВ фірми „Шийте самі" ОС ОБА_3 належить 20% статутного капіталу. Згідно ст. 10 Закону У країни «Про господарські тов ариства», учасник товариства має право вийти в установлен ому порядку з товариства. Вра ховуючи вищевикладене ОСО БА_3 вважала за необхідне по відомити про те, що вона виход ить зі складу учасників ТОВ ф ірми „Шийте самі". Посилаючис ь на до ч. 2 ст. 148 ЦК України та ч. 2 ст. 54 Закону України «Про госп одарські товариства»ОСОБ А_3 вважала, що ТОВ фірми „Ший те самі" повинно сплатити їй вартість частини майна, проп орційну її частці у статутно му капіталі товариства, а так ож частину прибутку, одержан ого товариством в 2008 р. до момен ту її виходу.

ОСОБА_3 в заяві вказувала, що оскільки вона виходить зі складу учасників товариства виникає потреба внести відп овідні зміни до Статуту това риства щодо складу учасників ., що є виключною компетенцією загальних зборів учасників товариства, тому необхідно у найкоротший термін скликати та провести загальні збори т овариства, на яких вирішити п итання про її вихід зі складу учасників товариства та вне сення відповідних змін до Ст атуту товариства. Виходячи з положень п «г»ч.1 ст. 10 Закону У країни «Про господарські тов ариства», а також ст. 116 ЦК Укра їни і ч. 1 ст. 88 ГК України, та керу ючись ст. ст. 145,148 ЦК України, ст. с т. 10, 54 Закону України «Про госп одарські товариства» ОСОБ А_3 у вищезазначеній заяви п росила ТОВ фірми „Шийте самі ": 1. Провести у найкоротший тер мін загальні збори учасників ТОВ фірми „Шийте самі" на вирі шити питання про її вихід зі с кладу учасників; 2. Визначити в артість частини майна ТОВ фі рми „Шийте самі", яка підлягає сплаті на її користь, у зв'яз ку з її виходом зі складу учас ників товариства; 3. Визначити розмір частини прибутку ТОВ фірми „Шийте самі" у 2008 р., яка п ідлягає сплаті на її користь , у зв'язку з її виходом зі ск ладу учасників товариства; 4. Н адати ОСОБА_3 копії наступ них документів, засвідчених печаткою ТОВ фірми „Шийте са мі": всі річні баланси за періо д з 2005 р по 2008 р., всі звіти про фін ансові результати за період з 2005 р по 2008 р.; протоколи загальн их зборів учасників за періо д з 2005 р по 2008 р., Статут ТОВ фірми „Шийте самі" в останній редак ції; 5. Про рішення ,прийняті у з в'язку із розглядом цієї за яви повідомити її у письмові й формі у найкоротший термін . Дана заява та підпис фізично ї особи ОСОБА_3 на цій заяв і нотаріально не було посвід чено.

Будь-яких інших документів щодо виходу ОСОБА_3 із скл аду учасників товариства, ро зпорядження своєю часткою у статутному капіталі товарис тва ОСОБА_3 не подавалися.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів Харківського апеляційного господарськог о суду вважає, що позовні вимо ги ОСОБА_5 про стягнення з відповідача на свою користь 265361,00 грн. в рахунок оплати варт ості частини майна, пропорці йної її частці у статутному к апіталі ТОВ „Шийте самі", у зв' язку з виходом із товариства , та 220,00 грн. в рахунок оплати час тини прибутку, одержаного ві дповідачем до моменту виходу із товариства є передчасним и і задоволенню не підлягают ь. Оскільки, ОСОБА_3 не було додержано вимог вище перелі чених норм чинного законода вства, а саме: ст. 7, 11 Закону Укр аїни «Про господарські товар иства», ст. 147, ст. 148 ЦК України, п. 3 ст. 29 Закону України «Про держ авну реєстрацію юридичних ос іб та фізичних осіб підприєм ців», ст.. 75 Закону України «Про нотаріат», п. 1.8, статуту товари ства з обмеженою відповідаль ністю фірми „Шийте самі", ст. 2.3. , ст.ст. 17-18 Установчого договор у товариства тощо.

На підставі викладеного ко легія суддів Харківського ап еляційного господарського с уду вважає, що рішення господ арського суду рішення господ арського суду Харківської об ласті від 29.06.2010р. по справі № 05/18-10 п рийняте при неповному з'ясу ванні обставин, що мають знач ення для справи, у зв'язку з ч им рішення суду першої інста нції підлягає скасуванню, а а пеляційна скарга задоволенн ю.

Керуючись ст.ст. 75, 99, 101, п. 2 ст. 103, п.1 ч.1 ст. 104, ст. 105 ГПК України, ко легія суддів Харківського ап еляційного господарського с уду більшістю голосів, -

постановила:

Апеляційну скаргу зад овольнити.

Рішення господарського с уду господарського суду Харк івської області від 29.06.2010р. по с праві № 05/18-10 скасувати та прийн яти нове.

В позові відмовити.

Постанова набирає законно ї сили з дня її проголошення і може бути оскаржена протяго м двадцяти днів до касаційно ї інстанції Вищого господарс ького суду України.

Головуючий суддя Карбань І.С.

Суддя Бабакова Л.М.

Суддя Кравець Т.В.

Повний текст постанов и підписано 13.08.2010р.

СудХарківський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення16.08.2010
Оприлюднено18.08.2010
Номер документу10778199
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —05/18-10

Рішення від 09.07.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 17.03.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 15.06.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 20.04.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 17.02.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 08.02.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 20.07.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Бабакова Л.М.*

Ухвала від 13.10.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Гончарук П.А.

Постанова від 16.08.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Бабакова Л.М.

Рішення від 29.06.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні