Справа № 466/3465/21 Головуючий у 1 інстанції: Едер П.Т.
Провадження № 22-ц/811/2756/22 Доповідач в 2-й інстанції: Шандра М. М.
У Х В А Л А
про відмову у відкритті апеляційного провадження
08 грудня 2022 року Львівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючого судді: Шандри М.М.
Суддів: Крайник Н.П., Левика Я.А.
перевіривши матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» на рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк», Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» про визнання договорів про відступлення права вимоги недійсними,
встановив:
Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року позов задоволено.
Рішення суду в апеляційному порядку оскаржило Товариство з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал», подавши апеляційну скаргу 24 жовтня 2022 року, тобто з з пропуском передбаченого ст. 354 ЦПК України строку на апеляційне оскарження рішення суду.
Ухвалою судді Львівського апеляційного суду від 07 листопада 2022 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» на рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року було залишенобез рухута наданоапелянту строкпротягом десяти днів з дня вручення ухвали подати заяву з наведенням інших поважних підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження, оскільки вказані апелянтом підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення визнані судом неповажними.
На виконання ухвали Львівського апеляційного суду від 07 листопада 2022 року про залишення апеляційної скарги без руху апелянтом подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року.
У своїйзаяві апелянтпросить поновитистрок наапеляційне оскарженнярішення, посилаючись на те, що копію повного тексту оскаржуваного рішення ним не отримано, про його існування йому стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень. Зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» в умовах воєнного стану призупинило свою діяльність. Крім цього апелянт просить врахувати Рекомендації Ради суддів України про роботу судів в умовах воєнного стану від 02 березня 2022 року.
Перевіривши вказане клопотання та матеріали апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження та відкриття провадження у справі відсутні, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України, учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішеннясуду -якщо апеляційнаскарга поданапротягом тридцятиднів здня врученняйому повногорішення суду;на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Норми ЦПК України не містять вичерпного переліку підстав, які вважаються поважними для вирішення питання про поновлення пропущеного процесуального строку. Такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Разом з тим, право суду на поновлення строку не є необмеженим.
У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод проголошено право на справедливий судовий розгляд.
Одним з елементів справедливого судового розгляду є принцип правової визначеності прав і обов`язків сторін спору та неможливість безпідставного поновлення пропущеного процесуального строку для оскарження рішення суду, що набрало законної сили, лише з метою його скасування на шкоду інтересам іншого учасника процесу.
Із практики Європейського Суду з прав людини випливає, що судовий розглядвизнається справедливим за умови забезпечення рівного процесуального становища сторін, що беруть участь у спорі. Вимагається, щоб кожній із сторін була надана розумна можливість представляти свою справу у такий спосіб, що не ставить її в суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.
Поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення без доведеності поважності причин не забезпечувало б рівновагу між інтересами сторін та правову визначеність у цивільних правовідносинах, яка є складовою верховенства права, проголошеного статтею 8 Конституції України.
Необґрунтоване поновлення процесуальних строків на оскарження «остаточного судового рішення» є порушенням принципу res judicata (правової визначеності), про що неодноразово наголошувалося у прецедентній практиці Європейського суду з прав людини.
Так,у параграфі41рішення Європейськогосуду зправ людиниу справі«Пономарьов протиУкраїни» від03квітня 2008року зазначено,що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Аналогічні висновки викладені Європейським судом з прав людини у справах «Науменко проти України» від 09 листопада 2004 року, «Полтораченко проти України» від 18 січня 2005 року та «Тімотієвич проти України» від 08 листопада 2005 року.
Як вбачається із змісту оскаржуваного рішення суду, уповноважені представники Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» Бутко А.В. та Подановський Т.Р. були присутні у судовому засіданні 18 лютого 2022 року, у якому було проголошено вступну та резолютивну частини оскаржуваного рішення.
За інформацією, яка міститься на офіційному сайті Єдиного державного реєстру судових рішень, повний текст рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року складено 28 лютого 2022 року та оприлюднено в Реєстрі 02 березня 2022 року.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» не надано належних та допустимих доказів порушення районним судом вимог щодо надсилання копії судового рішення, які б свідчили про те, що рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року не було надіслано на його адресу районним судом.
Апеляційний суд позбавлений можливості перевірити вказані посилання апелянта у зв`язку з відсутністю матеріалів справи.
Доводи апелянта, про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» в умовах воєнного стану призупинило свою роботу не заслуговують на увагу, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» є юридичною особою та повинно запроваджувати внутрішні процедури та організовувати роботу власних працівників, в тому числі і осіб відповідальних за юридичний супровід діяльності Товариства, таким чином, щоб забезпечити виконання апелянтом його процесуальних обов`язків та дотримання визначених ЦПК України строків на вчинення відповідної процесуальної дії. Крім цього, будь-яких наказів/розпоряджень щодо припинення/зупинення роботи Товариства, скаржником суду апеляційної інстанції не надано.
Відповідно до ч. 1 ст.44ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Враховуючи, що уповноважені представники Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» були присутні у судовому засіданні 18 лютого 2022 року, у якому було проголошено вступну та резолютивну частини оскаржуваного рішення, та належним чином були повідомлені про дату складання повного тексту судового рішення, однак апеляційна скарга подана лише через вісім місяців і апелянтом не надано доказів вжиття ним у розумні строки заходів щодо отримання інформації про стан розгляду справи, тому вказані ним обставини в обгрунтування поважності пропуску строку звернення до суду не є об`єктивно непереборними, тобто такими, що не залежали від його волевиявлення та/або були пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду з даною апеляційною скаргою.
Посилання апелянта на опублікування Радою суддів України рекомендацій від 02 березня 2022 року щодо роботи судів в умовах воєнного стану суд оцінює критично, оскільки сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не може бути безумовною підставою для поновлення строку на касаційне оскарження, адже такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану і унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.
З урахуванням наведеного зазначені апелянтом підстави для поновлення строку є неповажними, тому суд не вбачає підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року та відкриття апеляційного провадження у справі.
Пунктом 4 частини 1 статті 358ЦПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Враховуючи наведене у відкритті апеляційного провадження у справі за апеляційною скаргою скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» на рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року слід відмовити.
Керуючись п.4 ч.1 ст. 358 ЦПК України
ухвалив:
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» про поновленнястроку наапеляційне оскарження рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року відмовити.
Відмовити у відкритті апеляційного провадження у справі за апеляційною скаргою скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» на рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 18 лютого 2022 року.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий
Судді
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2022 |
Оприлюднено | 19.12.2022 |
Номер документу | 107864545 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Шандра М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні