ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2022 року
м. Київ
cправа № 903/289/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кролевець О.А. - головуючий, Кондратова І.Д., Студенець В.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного підприємства "Волиньагропромбуд"
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.10.2022
(головуючий - Павлюк І.Ю., судді Савченко Г.І., Тимошенко О.М.)
та ухвалу Господарського суду Волинської області від 30.08.2022
(суддя - Вороняк А.С.)
у справі №903/289/18
за позовом Приватного підприємства "Волиньагропромбуд"
до Фізичної особи-підприємця Мальцевої Алли Володимирівни
про стягнення 691 400,69 грн,
та за зустрічним позовом Фізичної особи-підприємця Мальцевої Алли Володимирівни
до Приватного підприємства "Волиньагропромбуд"
про встановлення нікчемності правочину договору підряду від 28.12.2014,
ВСТАНОВИВ:
Історія справи
1. Приватне підприємство "Волиньагропромбуд" (далі - ПП "Волиньагропромбуд", Позивач) звернулося до Господарського суду Волинської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Мальцевої Алли Володимирівни (далі - ФОП Мальцева А.В., Відповідач) про стягнення 691 400,69 грн заборгованості.
2. ФОП Мальцева А.В. звернулась до Господарського суду Волинської області з зустрічною позовною заявою до ПП "Волиньагпромбуд" про встановлення нікчемності правочину - договору підряду від 28.12.2014.
3. Рішенням Господарського суду Волинської області від 20.06.2019, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.09.2019, у задоволенні первісного та зустрічного позовів відмовлено.
4. Постановою Верховного Суду від 03.12.2019 касаційну скаргу ПП "Волиньагропромбуд" залишено без задоволення. Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.09.2019 та рішення Господарського суду Волинської області від 20.06.2019 у справі № 903/289/18 залишено без змін.
5. 24.06.2022 ПП "Волиньагропромбуд" звернулось до суду першої інстанції з заявою про перегляд рішення Господарського суду Волинської області від 20.06.2019 за нововиявленими обставинами, в якій просило:
- рішення Господарського суду Волинської області від 20.06.2019 в частині відмови в задоволенні первісного позову скасувати, прийняти нове рішення, яким позов ПП "Волиньагропромбуд" задовольнити та стягнути з ФОП Мальцевої А.В. на користь ПП "Волиньагропромбуд" 691.400,69 грн заборгованості.
6. В обґрунтування поданої заяви ПП "Волиньагропромбуд" посилається на те, що нововиявленою обставиною, яка стала підставою для подання заяви про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами є факти встановлені висновком судово-технічної експертизи №16/09 від 17.06.2022, яку замовлено ПП "Волиньагропромбуд" 15.06.2022. Згідно висновку експертизи, вартість будівельних робіт за договором становить 983.201,36 грн, що є більшим за заявлену у позовній заяві ПП "Волиньагропромбуд" заборгованість з оплати вартості будівельних робіт. Вказана обставина може вплинути на рішення суду по суті заявлених ПП "Волиньагропромбуд" вимог. При цьому, заявник зазначає, що на момент розгляду справи по суті заявлених вимог, експерт не зміг провести експертизу, зважаючи на відсутність документів необхідних для проведення судової експертизи.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
7. Ухвалою Господарського суду Волинської області від 30.08.2022, залишеною без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.10.2022, відмовлено у задоволенні заяви ПП "Волиньагропромбуд" про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Господарського суду Волинської області від 20.06.2019.
8. Судові рішення мотивовано тим, що наведені ПП "Волиньагропромбуд" у заяві обставини не є нововиявленими, в розумінні положень ст. 320 Господарського процесуального кодексу України, оскільки в даному випадку має місце переоцінка доказів, вже оцінених судом (а саме акту приймання виконаних будівельних робіт за травень, липень 2015 на об`єкті " Реконструкція нежитлових прибудованих приміщень на проспекті Молоді, 10 під спортивно-оздоровчий комплекс ") у процесі розгляду справи, крім того, висновок експертизи №16/09 від 17.06.2022 наданий ПП "Волиньагропромбуд", яка приймала участь у розгляді справи, не існував на час розгляду справи та прийняття 20.06.2019 рішення господарським судом, а тому такий висновок є новим доказом, який не може бути нововиявленою обставиною.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
9. Не погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій, ПП "Волиньагропромбуд" звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та постанову апеляційного суду та прийняти нове рішення про задоволення заяви ПП "Волиньагропромбуд" про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Господарського суду Волинської області від 20.06.2019.
10. Скаржник в касаційній скарзі зазначає про те, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували та порушили положення статті 320 Господарського процесуального кодексу України. При цьому, скаржник зазначає, що апеляційний суд безпідставно посилався на правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2020 у справі № 19/028-10/13.
11. Крім того, на думку скаржника, апеляційним судом порушено положення ст. 325 Господарського процесуального кодексу України, оскільки апеляційний суд, за наслідками перегляду ухвали суду першої інстанції, прийняв постанову, а не ухвалу, як передбачено положеннями цієї норми.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
12. ФОП Мальцева А.В. подала відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на безпідставність доводів та вимог, викладених у касаційній скарзі, та водночас вказуючи на обґрунтованість судових рішень, просить суд касаційної інстанції ухвалу суду першої інстанції та постанову апеляційного суду залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Позиція Верховного Суду
13. Касаційний господарський суд, здійснивши розгляд касаційної скарги у письмовому провадженні, обговоривши доводи, наведені скаржником у касаційній скарзі та заперечення, викладені у відзиві на касаційну скаргу, перевіривши матеріали справи, надану господарськими судами попередніх інстанцій юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши дотримання судами норм процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
14. Згідно з частиною першою статті 320 Господарського процесуального кодексу України рішення, постанови та ухвали господарського суду, Вищого суду з питань інтелектуальної власності, якими закінчено розгляд справи, а також ухвали у справах про банкрутство (неплатоспроможність), які підлягають оскарженню у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами.
15. За змістом пункту 1 частини другої статті 320 Господарського процесуального кодексу України однією із підстав для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є наявність істотних для справи обставин, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
16. У частині четвертій цієї статті зазначено, що не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами: 1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи; 2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.
17. Згідно з частинами третьої, четвертої статті 325 Господарського процесуального кодексу України за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд може: 1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; 2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення; 3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
За результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами Верховний Суд може також скасувати судове рішення (судові рішення) повністю або частково і передати справу на новий розгляд до суду першої чи апеляційної інстанції.
У разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали, постанови за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.
18. Перегляд рішення за нововиявленими обставинами є спеціально встановленою процедурою і є можливим лише за умови наявності підстав для такого перегляду, встановлених Господарським процесуальним кодексом України та за умови дотримання порядку і строку подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, встановлених Господарським процесуальним кодексом України.
19. Нововиявлена обставина - це юридичний факт, який передбачений нормами права і тягне виникнення, зміну або припинення правовідносин; юридичний факт, що має істотне значення для правильного вирішення даної конкретної справи. Якби нововиявлена обставина була відома суду під час винесення судового акту, то вона обов`язково вплинула б на остаточні висновки суду; юридичний факт, який існував на момент звернення заявника до суду з позовом і під час розгляду справи судом; юридичний факт, який не міг бути відомий ані особі, яка заявила про це в подальшому, ані суду, що розглядав справу.
20. До нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, що мають значення для правильного вирішення спору.
21. Необхідними ознаками існування нововиявлених обставин є одночасна наявність таких трьох умов: по-перше, їх існування на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто, коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте). Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Ці обставини мають бути належним чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами.
22. Звертаючись із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами ПП "Волиньагропромбуд" посилається на те, що нововиявленою обставиною, яка стала підставою для подання заяви про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами, є факти встановлені висновком судово-технічної експертизи №16/09 від 17.06.2022, яку замовлено ПП "Волиньагропромбуд", після ухвалення судового рішення у справі по суті заявлених вимог. Згідно висновку експертизи, вартість будівельних робіт за договором становить 983.201,36 грн, що є більшим за заявлену ПП "Волиньагропромбуд" у позовній заяві заборгованість з оплати вартості будівельних робіт. На думку, заявника, вказана обставина може вплинути на рішення суду по суті заявлених ПП "Волиньагропромбуд" вимог, враховуючи, що на момент розгляду справи по суті заявлених вимог, експерт не зміг провести експертизу, зважаючи на відсутність документів необхідних для проведення судової експертизи.
23. Здійснивши аналіз усіх необхідних ознак існування нововиявлених обставин, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що наведені ПП "Волиньагропромбуд" у заяві обставини, не є нововиявленими, в розумінні положень ст. 320 Господарського процесуального кодексу України.
24. Розглядаючи заяву ПП "Волиньагропромбуд" про перегляд рішення за нововиявленими обставинами суди вказали, що рішення Господарського суду Волинської області від 20.06.2019 у справі №903/289/18, про перегляд якого подано заяву, ґрунтується на тому, що ПП "Волиньагропромбуд" не було надано суду належних доказів на підтвердження виконання будівельних робіт за договором №14/12/61 від 28.12.2014, як і самого оригіналу даного договору, що є істотними обставинами справи.
25. При цьому, суди правильно зазначили, що в основу судових рішень у справі було покладено і інші встановлені судами факти.
26. Так, розглядаючи спір суди встановили, що сторонами не надано суду оригіналу договору № 14/12/61 від 28.12.2014, надані позивачем і відповідачем копії договору є різними за змістом, номерами та датами, крім того, не надано і актів приймання-передачі виконаних підрядних робіт, які б підтверджували факт виконання оспорюваних робіт та, відповідно давали би підстави для висновку про наявність заборгованості відповідача за первісним позовом за договором підряду. Наявні у справі акти виконаних робіт визнані судом неналежними доказами, тобто такими, що не дозволяють встановити обставини, які входять в предмет доказування у даній справі (виконання робіт за договором у заявленому обсязі), при цьому, вказані акти підписано позивачем одноособово.
27. З урахуванням вищезазначених положень законодавства, суди, надавши оцінку обставинам, викладеним ПП "Волиньагропромбуд" у заяві, обґрунтовано зазначили, що висновок судово-технічної експертизи №16/09 від 17.06.2022 за своєю правовою природою є новим доказом, наданим стороною, яка приймала участь у розгляді справи, після прийняття судом рішення по суті заявлених вимог, при цьому, вказаний висновок експерта не існував на час розгляду справи та прийняття рішення Господарським судом Волинської області 20.06.2019, що виключає його правову кваліфікацію як нововиявлену обставину.
28. З огляду на викладене Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що обставини, на які послалося ПП "Волиньагропромбуд" у заяві, не є нововиявленими, в розумінні статті 320 Господарського процесуального кодексу України, а тому суди обґрунтовано відмовили заявнику у задоволенні заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.
29. З урахуванням вищезазначеного, Судом відхиляються доводи касаційної скарги щодо неправильного застосування судами положень ст. 320 Господарського процесуального кодексу України.
30. У касаційній скарзі скаржник вважає, що суди невірно зазначили у судових рішеннях, що заявник вважає нововиявленою обставиною висновок судово-технічної експертизи №16/09 від 17.06.2022, оскільки, як зазначає скаржник, в даному випадку нововиявленою обставиною є факти встановлені вказаним висновком експерта, яким встановлено нововиявлену обставину, а саме факт, що вартість будівельних робіт, згідно висновку судової експертизи, становить 983.201, 36 грн.
31. Вказані доводи відхиляються касаційним судом, оскільки такі доводи зводяться до переоцінки вже встановлених судами обставин та досліджених доказів, що стосуються предмету спору, а намагання скаржника довести суду касаційної інстанції неправомірність прийнятих у справі судових рішень щодо розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, суперечить положенням Розділу IV Глави 3 Господарського процесуального кодексу України, що регулює порядок перегляду судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами. При цьому, скаржнику слід враховувати, що є чітке розмежування поняття нововиявленої обставини (як факту) і нового доказу (як підтвердження факту): так, не можуть вважатися такими обставинами подані учасником судового процесу листи, накладні, розрахунки, акти тощо, які за своєю правовою природою є саме новими доказами. Виникнення нових обставин або зміна обставин після вирішення спору або розгляду справи про банкрутство не можуть бути підставою для зміни або скасування судового рішення згідно з нормами Господарського процесуального кодексу України. Не може також вважатися нововиявленою обставина, яка ґрунтується на переоцінці тих доказів, які вже оцінювалися господарським судом у процесі розгляду справи, або ті обставини, яких не існувало на момент вирішення спору.
32. З урахуванням вищезазначеного безпідставними є доводи скаржника про неправильне врахування апеляційним судом висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 30.06.2020 у справі № 19/028-10/13, оскільки у вказаній постанові Верховний Суд, зокрема, визначив, що підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи. Отже, нововиявленими обставинами можуть бути лише ті обставини, які існували під час розгляду справи. Тому під час перегляду рішення за нововиявленими обставинами не можуть враховуватися обставини та факти, які сталися пізніше.
33. Крім того, скаржник у касаційній скарзі вказує на неправильне застосування апеляційним судом положень ст. 325 Господарського процесуального кодексу України, оскільки апеляційний суд прийняв постанову, а не ухвалу, як передбачено цією статтею.
34. Суд касаційної інстанції вважає вказані доводи скаржника помилковими.
35. Так, апеляційне провадження, щодо перегляду ухвал суду першої інстанції, здійснюється апеляційним судом з урахуванням особливостей визначених Розділом IV Перегляд судових рішень, Глави 1 Апеляційне провадження.
36. Положеннями частини першої ст. 281 Господарського процесуального кодексу України, визначено, що суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги ухвалює судові рішення у формі постанов згідно з вимогами, встановленими статтею 34 та Главою 9 Розділу III цього Кодексу, з урахуванням особливостей, зазначених у цій Главі.
37. Апеляційний суд, з урахуванням положень ст. 281 Господарського процесуального кодексу України, переглянувши ухвалу суду першої інстанції прийняв постанову. Вказаною постановою, апеляційний суд, з урахуванням повноважень визначених у ст. 275 Господарського процесуального кодексу України, апеляційну скаргу ПП "Волиньагропромбуд" залишив без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції, про відмову у задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, залишив без змін.
38. Отже, Судом, відхиляються доводи скаржника про порушення апеляційним судом норм процесуального права, внаслідок чого судом прийнято постанову, а не ухвалу, оскільки апеляційний суд прийняв судове рішення в межах і порядку передбачених у Господарському процесуальному кодексі України.
39. Враховуючи викладене, визначені статтею 300 Господарського процесуального кодексу України межі розгляду справи судом касаційної інстанції, та з урахуванням положень статті 310 Господарського процесуального кодексу України, суд касаційної інстанції констатує, що судами попередніх інстанцій належним чином встановлено обставини справи надано їм належну правову оцінку, правильно застосовано положення процесуального законодавства, отже, ухвала суду першої інстанції та постанова апеляційного суду підлягають залишенню без змін.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
40. Відповідно до частини 3 статті 304 Господарського процесуального кодексу України касаційні скарги на ухвали судів першої чи апеляційної інстанції розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення суду першої інстанції, постанови суду апеляційної інстанції.
41. За змістом пункту 1 частини 1 статті 308 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
42. Оскільки доводи касаційної скарги про порушення і неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм процесуального права при прийнятті оскаржуваних судових актів не знайшли свого підтвердження, Верховний Суд, вважає, що підстави для скасування ухвали та постанови судів попередніх інстанцій відсутні.
Розподіл судових витрат
43. Судовий витрати, про розподіл яких просить скаржник у касаційній скарзі, покладаються на скаржника, в порядку статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 300, 301, 304, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Приватного підприємства "Волиньагропромбуд" залишити без задоволення.
2. Ухвалу Господарського суду Волинської області від 30.08.2022 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.10.2022 у справі №903/289/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О. А. Кролевець
Судді І.Д. Кондратова
В.І. Студенець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108025225 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Кравчук Антоніна Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні