Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
провадження №1-кс/279/69/23
Справа № 279/3265/22
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2023 року
Слідчий суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 , з секретарем ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Коростенської окружної прокуратури ОСОБА_3 за матеріалами кримінального провадження № 42022062350000189 від 12.07.2022 року за ознаками кримінального правопорушеня передбаченого ч.2 ст. 175 КК України, про проведення огляду житла чи іншого володіння особи-
ВСТАНОВИВ:
Коростенською окружною прокуратурою здійснюється нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022062350000189 від 12.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 175 КК України.
Установлено, що Спільне підприємство «Северянський гранітний кар`єр» код ЄДРПОУ 01728946, яке зареєстроване за адресою: Житомирська область, Коростенський район, село Поліське, внаслідок нецільового використання коштів, умисно та безпідставно не виплачує заробітну плату працівникам більш як за один місяць, внаслідок чого утворилась заборгованість по заробітній платі перед працівниками підприємства у розмірі 812 589,69 гривень.
Спільне підприємство «Северянський гранітний кар`єр» є правонаступником Спільного підприємства "Щорсівський гранітний кар`єр Укооппостачмашу", кінцевим бенефіціарієм якого є ТОВ «Леда», що зареєстровано в м. Москва, російської федерації.
Тобто СП «Северянський гранітний кар`єр» утворене, в тому числі, й за рахунок капіталу російської федерації в особі ТОВ «Леда» (127051, російська федерація, м. Москва, вул. Петрівка, буд. 24, корп. 1), та на праві приватної власності володіє нерухомим майном в с. Білошиці Коростенського району, яке повинно бути примусово звернуто до державної власності.
Проведеними слідчими (розшуковими) діями у ході проведення досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні встановлено, що У ході досудового розслідування встановлено, що Спільне підприємство «Северянський гранітний кар`єр» (СП "Щорсівський гранітний кар`єр Укооппостачмашу") з 2012 року будь - якої діяльності не здійснює, територія підриємства та приміщення перебувають у занедбаному стані, працівники та техніка відсутні, кар`єр з устаткуванням затоплений.
Крім того, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта та реєстраційних карток транспортних засобів, на праві приватної власності Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр» зареєстроване наступне майно:
адмінприміщення (нежитлова будівля) загальною площею 592,6 м2 в АДРЕСА_1 ;
нежитлова будівля (майновий комплекс) загальною площею 5697,9 м2 в с. Білошиці Коростеньского р-ну Житомирської обл., пров. Героїв Майдану, 5А;
літній клуб «Левада» (нежитлова будівля) загальною площею 135,7 м2 в АДРЕСА_1 ;
їдальня (нежитлова будівля) загальною площею 239,2 м2 с. Білошиці Коростеньского р-ну Житомирської обл., пров. Героїв Майдану, 4/1;
вантажний автомобіль ЗИЛ 431412, державний номерний знак НОМЕР_1 , номер шасі (рами) НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_3 ;
вантажний автомобіль ЗИЛ 431412, державний номерний знак НОМЕР_4 , номер шасі (рами) НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_5 .
Відповідно до матеріалів Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), на виконанні служби наразі перебуває зведене виконавче провадження до якого входить 46 виконавчих проваджень про стягнення з СП «Северянський гранітний кар`єр» на користь юридичних та фізичних осіб боргу на загальну суму 842741,66 гривень, з яких 8 виконавчих проваджень про стягнення заробітної плати на суму 286633,52 грн.
Керівником та засновником зазначеного підприємства є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , яка згідно матеріалів виконання доручення прокурора - за місцем реєстрації тривалий час відсутня, на даний час перебуває на території України, але на даний час місцезнаходження останньої встановити не представилось можливим.
Також у межах досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, постановою прокурора від 12.01.2023 було залучено спеціаліста з Державної екологічної інспекції Поліського округу для проведення обстеження території Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр» з окремих питань щодо контролю за використанням і охороною надр, земель та лісів, дотримання законодавства та встановлення наслідків впливу на природне навколишнє середовище, спричиненого внаслідок бездіяльності службових осіб Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр» щодо допущення занедбання кар`єру та території підприємства.
Наразі, з метою встановлення істини у провадженні, повного всебічного та якісного розслідування кримінального правопорушення, з`ясування всіх обставин його вчинення, встановлення наявності активів, транспортних засобів, наявності та стану нерухомого майна, яке повинно бути примусово звернуто до державної власності у тому числі з метою відшкодування заподіяної кримінальним правопорушенням шкоди, а також можливості проведення обстеження території Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр» з окремих питань щодо контролю за використанням і охороною надр, земель та лісів, дотримання законодавства та встановлення наслідків впливу на природне навколишнє середовище, спричиненого бездіяльністю службових осіб Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр», виникла необхідність у проведенні огляду території Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр» код ЄДРПОУ 01728946, яке зареєстроване за адресою: Житомирська область, Коростенський район, село Поліське.
Доступ до території Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр», виникла необхідність у проведенні огляду території Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр» код ЄДРПОУ 01728946, яке зареєстроване за адресою: Житомирська область, Коростенський район, село Поліське та відомостей, які відлягають встановленню у ході досудового розслідування, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку відповідно до частини 2 статті 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, так як місцезнаходження керівника, або будь-якої іншої уповноваженої особи, встановити не представилось можливим.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали додані до клопотання, вважає, що клопотання про надання дозволу на проведення огляду не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 39-1 КПК України керівник органу дізнання уповноважений здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом (здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків користуючись, при цьому повноваженнями дізнавача).
Згідно ч. 1 ст. 40-1 КПК України, дізнавач при здійсненні дізнання наділяється повноваженнями слідчого та несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення дізнання.
Як вбачаєтьсяіз змістуклопотання,дозвіл необхіднонадати наогляд території Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр» код ЄДРПОУ 01728946, яке зареєстроване за адресою: Житомирська область, Коростенський район, село Поліське, з метою встановлення істини у провадженні, повного всебічного та якісного розслідування кримінального правопорушення, з`ясування всіх обставин його вчинення, встановлення наявності активів, транспортних засобів, наявності та стану нерухомого майна, яке повинно бути примусово звернуто до державної власності у тому числі з метою відшкодування заподіяної кримінальним правопорушенням шкоди, а також можливості проведення обстеження території Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр» з окремих питань щодо контролю за використанням і охороною надр, земель та лісів, дотримання законодавства та встановлення наслідків впливу на природне навколишнє середовище, спричиненого бездіяльністю службових осіб Спільного підприємства «Северянський гранітний кар`єр».
Конституцією України заборонено проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду (ч. 2 ст. 30).
Відповідно до вимог ст. 13 КПК України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи, які передбачають проведення такої слідчої дії лише на підставі ухвали слідчого судді (ст. 234, 235 КПК України).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Згідно з вимогами ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року N 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» судам необхідно враховувати, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини поняття «інше володіння» у п. 1 ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод охоплює такі об`єкти (природного походження та штучно створені), які за своїми властивостями дають змогу туди проникнути і зберегти або приховати певні предмети (речі, цінності). Ними можуть бути, зокрема, земельна ділянка, сарай, гараж, інші господарські будівлі та інші будівлі побутового, виробничого та іншого призначення, камера сховища вокзалу (аеропорту), індивідуальний банківський сейф, автомобіль тощо.
За приписами ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Згідно ч. 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
Клопотання не обґрунтовано неможливості звернення до Спільного підприємства«Северянський гранітнийкар`єр» з метою надання останнім у добровільному порядку речей, документів, відомостей, які стосуються даного кримінального провадження.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
За встановлених обставин заявником не доведено, що огляд, який має бути проведений за правилами ст. 234 КПК України у даному випадку є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом, пропорційним втручанню у право власності, що відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 234 КПК України є підставою для відмови у задоволенні клопотання.
Керуючись статтями 233, 234, 235, 309 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання прокурора Коростенської окружної прокуратури ОСОБА_3 за матеріалами кримінального провадження № 42022062350000189 від 12.07.2022 року за окнаками кримінального правопорушеня передбаченого ч.2 ст. 175 КК України, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_5
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2023 |
Оприлюднено | 17.01.2023 |
Номер документу | 108396453 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про огляд житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Коваленко В. П.
Кримінальне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Недашківська Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні