Справа № 450/984/21
Номер провадження № 2/708/22/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2023 року м. Чигирин
Чигиринський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Акулова Є.М.,
за участю секретаря с/з Омельченко Ю.М
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чигирин Черкаської області цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Приватний нотаріус Чигиринського районного нотаріального округу Костенко Н.В. про стягнення боргу за договором позики,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, який діє через представника, звернувся до суду з позовом до спадкоємця боржника ОСОБА_2 про стягнення боргу за розпискою. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він 01.11.2016 року надав у борг батькові відповідача грошові кошти в сумі 560000 грн., на строк до 01.11.2020 року. Проте 17.07.2020 року, до спливу строку дії договору, позичальник помер. В розписці останній гарантував повернення позики належним йому нерухомим майном в с. Боровиця, земельними ділянками та будинком. Нотаріусу за місцем відкриття спадщини було ним направлено вимогу щодо повернення боргу для спадкоємців померлого. Спадщину після смерті батька прийняв відповідач, проте виконати зобов`язання за спадкодавця відмовився. Тому він вимушений був звернутися до суду та просить про стягнення суми боргу.
В судове засідання представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити. Також надав для приєднання до матеріалів справи оригінал боргової розписки. В порядку ст. 246 ЦПК України повідомив суд заявою щодо пізнішого надання документів на підтвердження розміру судових витрат у вигляді правничої допомоги, сума якої в позовній заяві була попередньо заявлена 15 тис. грн.
Відповідач, який також діє через представника, будучи належним чином повідомленим про місце, день та час судового розгляду в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, просив розглядати справу за відсутності сторони відповідача та відмовити в задоволенні позову. В раніше наданому на адресу суду відзиві на позовну заяву та запереченнях наполягав на безпідставності вимог через самодостатність позичальника, відсутності свідків позики, відсутність таких коштів у кредитора, підробки розписки. Просив відмовити в задоволенні позову.
Третя особа,- приватний нотаріус Чигиринського районного нотаріального округу Костенко Н.В. надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Скерував на адресу суду витребувані судом за ухвалою документи щодо наявності спадкової справи, спадкоємця померлого ОСОБА_3 , отриманої вимоги кредитора, виданих єдиному спадкоємцю, - ОСОБА_2 , свідоцтв про право власності на спадкове майно.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
До основних засад (принципів) цивільного судочинства в тому числі віднесено принцип змагальності (ст. ст. 2, 12 ЦПК України).
Згідно змісту ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
2. Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11цього Кодексу.
3. Зобов`язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до змісту ч1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частинами 2-3 ст 545 ЦК України визначено, що якщо боржник видав кредиторові борговий документ, кредитор, приймаючи виконання зобов`язання, повинен повернути його боржникові. У разі неможливості повернення боргового документа кредитор повинен вказати про це у розписці, яку він видає.
3. Наявність боргового документа у боржника підтверджує виконання ним свого обов`язку.
Відповідно до ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
На підставі ч. 1 ст. 1047 ЦК України договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.
На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей (ч. 2 ст. 1047 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно вимог ст. 1281 ЦК України спадкоємці зобов`язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб.
2. Кредиторові спадкодавця належить пред`явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.
Відповідно до приписів ст. 1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
2. Вимоги кредитора спадкоємці зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.
У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.
30.11.2022 року із Пустомитівського районного суду Львівської області до Чигиринського районного суду Черкаської області за підсудністю надійшла зазначена справа, яка перебувала на розгляді з 19.03.2021 року. (ас 288-289т1, 1-2т2). Підсудність вибрано з мотивів знаходження спадкового нерухомого майна на території обслуговування Чигиринського районного суду. Оскільки спори про підсудність в такому випадку не допускаються, суд розглядає справу по суті.
Судом встановлено, що між сторонами в справі виникли правовідносини з приводу боргових зобов`язань кредитора та спадкоємця боржника, який прийняв спадщину.
Досліджений судом оригінал розписки від 01.11.2016 року (ас 46т2), зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_3 отримав у борг від ОСОБА_1 560 тис.грн готівкою, терміном на чотири роки та зобов`язується повернути борг до 01 листпада 2020 року. Вчасне повернення боргу гарантує своїм майном в с. Боровиця, - будинком та земельними ділянками.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно свідоцтва про смерть (ас 11т1).
Відповідач є сином боржника, єдиний прийняв спадщину після смерті останнього, звернувшись до нотаріуса із заявою та отримав три відповідні свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно у вигляді двох земельних ділянок, площею 1,5585 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7125480500:001:0005, та площею 0,2028 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7125480500:01:002:1441, а також грошових вкладів на суму 13651,27 грн ( ас 18-19т2), що збігається із даними реєстру щодо належного нерухомого майна (ас 15-24т1).
Згідно довідки нотаріуса (ас17т2) 12.01.2021 року за вх.. № 16/02-14 надійшла кредиторська вимога від ОСОБА_1 на суму 560 тис. грн. (ас13т1), з якою ознайомлений представник спадкоємця ОСОБА_4 .
Отже, в межах встановленого Законом строку, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги, кредитором спадкодавця пред`явлено свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину.
Така вимога була останнім проігнорована, борг дотепер не сплачено.
Вирішуючи справу по суті, суд бере до уваги праву позицію Верховного Суду, яка зводиться до того, що тлумачення статей 1046 та 1047ЦК Українисвідчить, що по своїй суті розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який видає боржник (позичальник) кредитору (позикодавцю) за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також засвідчуючи отримання від кредитора певної грошової суми або речей.
Аналіз частини другоїстатті 1047 ЦК Українидозволяє зробити висновок, що розписка не є формою договору, а може лише підтверджувати укладення договору позики. По своїй суті розписка позичальника є тільки замінником письмової форми договору позики, оскільки вона підписується тільки позичальником.
Також, ВС підкреслив, що у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року в справі № 464/3790/16-ц (провадження № 14-465цс18) вказано, що «за своїми правовими ознаками договір позики є реальним, одностороннім (оскільки, укладаючи договір, лише одна сторона позичальник зобов`язується до здійснення дії (до повернення позики), а інша сторона позикодавець стає кредитором, набуваючи тільки право вимоги), оплатним або безоплатним правочином, на підтвердження якого може бути надана розписка позичальника, яка є доказом не лише укладення договору, але й посвідчує факт передання грошової суми позичальнику. За своєю суттю розписка про отримання у борг грошових коштів є документом, який видається боржником кредитору за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також засвідчуючи отримання боржником від кредитора певної грошової суми або речей. Досліджуючи договори позики чи боргові розписки, суди повинні виявляти справжню правову природу укладеного договору, незалежно від найменування документа і, зважаючи на встановлені результати, робити відповідні правові висновки.
З огляду на наведену правову позицію та встановлені судом обставини справи, не заслуговують на увагу заперечення представника відповідача у відзиві (ас133-143, 217-219т1) щодо відсутності свідків позики, доказів передачі обумовленої розпискою суми грошей позичальникові, самодостатності позичальника та відсутності в останнього потреби в грошових коштах взагалі та в зазначеному у розписці розмірі, підробки боргового документа кредитором, який через інвалідність не міг мати та позичити таку суму грошей.
Крім того, суд звертає увагу, що до обов`язку позивача як кредитора спадкодавця належить доказування обставин щодо розміру заборгованості боржника на день відкриття спадщини, наявність спадкоємців боржника, дотримання кредитором строку, визначеного статтею 1282 ЦК України, звернення з вимогою до спадкоємців боржника, а до обов`язку спадкоємця позичальника, у разі заперечення проти заявлених вимог, належить обов`язок доведення розміру та вартості успадкованого ним майна. Таким чином, обсяг спадкового майна та його вартість повинен доводити спадкоємець, який заперечує проти вимог кредитора спадкодавця, оскільки відповідальність спадкоємця за зобов`язаннями спадкодавця обмежена вартістю успадкованого майна, на що звернув увагу Касаційний цивільний суд у постанові від 05 жовтня 2022 року у справі № 521/10631/20.
Суд зважує, що позивачем надано належні, допустимі та достатні докази щодо підстав позову, оригінал боргової розписки, наявність спадкоємця, що прийняв спадщину належним чином, отримавши відповідні свідоцтва, доказів повідомлення спадкоємця про наявність боргових зобов`язань .
Натомість відповідачем не надано суду жодних заперечень щодо розміру та вартості успадкованого ним майна. Навпаки відповідач та його представник ухилилися від проведення підготовчого судового засідання, будь яких інших клопотань до суду не надходило, а представником відповідача направлено на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності сторони відповідача (ас44т2).
З урахуваннямвикладеного,позов підлягаєповному задоволенню.
Оскільки позов задоволено повністю, а позивач, як особа з інвалідністю другої групи з дитинства (ас237-243т1), звільнений за законом від сплати судового збору при подачі позову до суду (сплачений судовий збір повернуто за ухвалою суду), судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» в сумі 5600 грн.
При ухваленні судового рішення по суті позовних вимог суд відкладає розгляд вимоги позивача щодо відшкодування судових витрат, зокрема на правничу допомогу, орієнтовно в сумі 15 тис. грн, про які було заявлено позивачем при подачі позову (ас 6-7т1) з урахування заяви представника позивача, в порядку ст 246 ЦПК України, щодо відсутності можливості з об`єктивних причин подати до суду докази, що підтверджують розмір понесених судових витрат до закінчення судових дебатів (ас 45т2).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 16, 526, 545, 625, 1046-1050 ЦК України, ст. ст. 2, 12, 76-84, 95, 133, 141, 258,259,263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ :
Задовольнити повністю позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Приватний нотаріус Чигиринського районного нотаріального округу Костенко Н.В. про стягнення боргу за договором позики.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , іденкод НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , іденкод НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_2 тис. грн. (п`ятьсо шістдесят тисяч грн. 00 коп).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Повний текст судового рішення буде складено протягом десяти днів до 03.03.2023року.
Суддя Є.М.Акулов
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2023 |
Оприлюднено | 27.02.2023 |
Номер документу | 109180865 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні