УХВАЛА
06 березня 2023 року
м. Київ
cправа № 921/15/20
Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Кролевець О.А.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня»
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 10.01.2023
(головуючий - Кравчук Н.М., судді Кордюк Г.Т., Плотніцький Б.Д.)
у справі № 921/15/20
за позовом Заступника прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях
до Міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня»,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Тернопільської обласної державної адміністрації,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: 1) ОСОБА_1 , 2) ОСОБА_2 , 3) ОСОБА_3 , 4) ОСОБА_4 , 5) ОСОБА_5 , 6) ОСОБА_6 ,
про визнання за державою в особі РВ ФДМУ по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях права на юридичну особу, у тому числі право власності на частку та корпоративні права у статутному капіталі Міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня», скасування реєстраційної дії та запис в Єдиному державному реєстрі, зобов`язання державного реєстратора вчинити реєстраційну дію,
ВСТАНОВИВ:
10.02.2023 Міжгосподарський пансіонат з лікуванням «Лісова пісня» звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Західного апеляційного господарського суду від 10.01.2023 у справі №921/15/20.
Перевіривши матеріали касаційної скарги Міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня» Верховний Суд вважає за необхідне зазначити, що вказана касаційна скарга підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Статтею 290 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено форму і зміст касаційної скарги.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 290 ГПК України у касаційній скарзі повинно бути зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб).
Як вбачається із матеріалів касаційної скарги Міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня», скаржником у касаційній скарзі зазначено найменування третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління сім`ї та молоді, спорту та іміджевих проектів Тернопільської обласної державної адміністрації, місцезнаходження вказаної сторони зазначено за адресою: 46021, м. Тернопіль, вул. Грушевського, ідентифікаційний код юридичної особи вказаний - "40394092".
Разом з тим, з 05.02.2018 у Верховного Суду наявний доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
На запит Верховного Суду до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за пошуком по ідентифікаційному коду "40394092" зареєстровано Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Тернопільської обласної державної адміністрації, місцезнаходженням Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Тернопільської обласної державної адміністрації є 46021, Тернопільська обл., місто Тернопіль, вул. Грушевського, будинок 8, водночас скаржником вказано неправильне найменування третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача та її місцезнаходження (не вказано номер будівлі).
Окрім того скаржником у касаційній скарзі при зазначенні місцезнаходження позивача та місця проживання чи перебування третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, не вказано повну адресу сторін (які знаходяться у містах, а саме не вказано номери будівель/номери квартир/офісів).
Враховуючи зазначене, скаржнику необхідно усунути зазначені недоліки, а саме належним чином виконати вимоги ст. 290 ГПК України щодо форми і змісту касаційної скарги, шляхом подання уточненої касаційної скарги, в якій зазначити правильні відомості щодо всіх сторін у справі.
Окрім того, відповідно до ч. 1 ст. 288 ГПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови Західного апеляційного господарського суду від 10.01.2023 у справі №921/15/20, складено 20.01.2023, отже останнім днем строку, встановленого для касаційного оскарження цієї постанови, є 09.02.2023.
Однак Міжгосподарський пансіонат з лікуванням «Лісова пісня» звернувся з касаційною скаргою 10.02.2023, про що свідчать відомості відділу поштового зв`язку на конверті у якому надійшла касаційна скарга, тобто поза межами процесуального строку на касаційне оскарження, передбаченого ст. 288 ГПК України.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 288 ГПК України учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 290 ГПК України до касаційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, за наявності.
Водночас доказами на підставі яких можна встановити вищевказані обставини, зокрема, можуть бути поштовий конверт з трек-номером, у якому копія оскаржуваної постанови надійшла скаржникові або рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, яке повертається до відповідного суду після вручення судового рішення та долучається до матеріалів справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 288 ГПК України строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині четвертій статті 293 цього Кодексу.
Нормами ГПК України не передбачається автоматичного та безумовного поновлення строку на касаційне оскарження. Дійсно, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку, проте для цього необхідно заявити відповідне клопотання, обґрунтувати поважність причин пропуску такого строку та надати суду відповідні докази. Разом з тим, у касаційній скарзі скаржник не порушує питання про поновлення строку на касаційне оскарження та не надає докази отримання оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції.
Згідно з ч. 3 ст. 292 ГПК України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених ст. 288 ГПК України, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
Водночас ч. 3 ст. 292 ГПК України встановлено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку на касаційне оскарження визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі п. 4 ч. 1 ст. 293 ГПК України.
Окрім того, положеннями ст. 291 ГПК України передбачено, що особа, яка подає касаційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
Згідно з положеннями ст. ст. 73, 76, 77 ГПК України належним та допустимим доказом надсилання іншому учаснику справи копії касаційної скарги з додатками може вважатися розрахунковий документ встановленої форми, що підтверджує надання послуг поштового зв`язку (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) з надіслання адресату листа з описом вкладення, поданий в оригіналі або в належній чином засвідченій копії.
Згідно з доданими до касаційної скарги описами вкладення у цінний лист від 10.02.2023 копія касаційної скарги надіслана учасникам справи. Однак у касаційній скарзі скаржник зазначає, що третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, а саме - ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , а фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , проте як вбачається з опису вкладення у цінний лист від 10.02.2023, що долучений до касаційної скарги, копія касаційної скарги надіслана ОСОБА_2 за адресою: 48734, с. Стрілківці, Борщівського району Тернопільської обл., тобто за неналежною адресою.
Неповідомлення учасника судового процесу у справі про звернення з касаційною скаргою порушує процесуальні права цього учасника, принципи рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності сторін, закріплені ч. 3 ст. 2 ГПК України.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 ГПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Ненаправлення скаржником копії касаційної скарги іншим учасникам судового процесу позбавляє останніх, за відсутності тексту скарги, можливості надати свої заперечення та відзив на касаційну скаргу.
Таким чином, скаржнику слід належним чином виконати вимоги ст. 291 ГПК України, надіслати ОСОБА_2 копію касаційної скарги і доданих до неї документів за належною адресою і надати Суду належні докази такого надсилання.
Враховуючи викладене, касаційна скарга Міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня» на постанову Західного апеляційного господарського суду від 10.01.2023 у справі №921/15/20 підлягає залишенню без руху на підставі ч. ч. 2, 3 ст. 292 ГПК України із наданням скаржнику строку протягом десяти днів з дня вручення ухвали для усунення зазначених недоліків, а саме шляхом подання до Суду заяви про усунення недоліків касаційної скарги, до якої долучити: уточнену касаційну скаргу, в якій зазначити правильні відомості щодо всіх сторін у справі; клопотання про поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження в якому навести підстави для поновлення строку на касаційне оскарження, разом з належними доказами отримання оскаржуваної постанови апеляційної господарського суду; докази надсилання ОСОБА_2 копії касаційної скарги і доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Суд звертає увагу скаржника на те, що заяву про усунення недоліків слід подати до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у встановлений цією ухвалою строк, а також надати суду докази надіслання копії заяви про усунення недоліків касаційної скарги іншим учасникам справи.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 288, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1.Касаційну скаргу Міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня» на постанову Західного апеляційного господарського суду від 10.01.2023 у справі №921/15/20 залишити без руху.
2. Встановити Міжгосподарському пансіонату з лікуванням «Лісова пісня» строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.
3. Наслідки невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали встановлені статтею 292 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Кролевець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2023 |
Оприлюднено | 07.03.2023 |
Номер документу | 109363527 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Кролевець О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні