ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
28 березня 2023 року м. ТернопільСправа №921/204/23
Суддя Гирила І.М.
розглянув позовну заяву за вих. № 31 від 22.03.2023 (вх. № 221 від 23.03.2023) Приватного підприємства "Качан-07", с. Щепанів, Тернопільський район, Тернопільська область, 47671 (адреса для листування: вул. Стефаника, 1, смт. Козова, Тернопільський район, Тернопільська область)
до відповідача 5BioD P.S.A., 20-616, Республіка Польща, м. Люблін, вул. Гліняна, 5/35
про стягнення заборгованості в сумі 27 503, 59 доларів США
Встановив:
23.03.2023 Приватне підприємство "Качан-07", далі - позивач, звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до 5BioD P.S.A., далі відповідач, про стягнення заборгованості в загальній сумі 27 503, 59 доларів США, з яких: 26 952 доларів США основний борг та 551 долар США 59 центів 3 % річних.
Підставою позову визначено неналежне виконання відповідачем умов Контракту № NK2 від 01.07.2022, зокрема в частині оплати вартості поставленого позивачем товару.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 23.03.2023 головуючим суддею для розгляду справи №921/204/23 визначено суддю Гирилу І.М.
Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Підстави для залишення без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
За відсутності встановлених главою 10 розділу ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Поряд із цим, з матеріалів справи № 921/204/23 вбачається, що відповідачем у справі є іноземна юридична особа, яка створена та діє за законодавством Польщі, - 5BioD P.S.A., NIP (індивідуальний номер платника податків): 8982277002, KRS (номер в державному судовому реєстрі): 0000970161, вул. Гліняна 5/35, Люблін, 20-616, Республіка Польща.
Ч. 1 ст. 3 ГПК України визначено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ст. 365 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
У разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами (ст. 367 ГПК України).
Порядок вручення судових та позасудових документів на території Республіки Польща регулюється Договором між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 24.05.1993, який ратифіковано постановою Верховної Ради України №3941-ХІІ від 04.02.1994 (далі - Договір).
Ст. 2 Договору визначено, що суди і органи прокуратури Договірних Сторін, що далі іменуються "установи юстиції" надають взаємну правову допомогу у цивільних та кримінальних справах. Інші органи Договірних Сторін, компетентні в цивільних та кримінальних справах, звертаються за наданням правової допомоги за посередництвом власних установ юстиції.
Ст. 3 Договору передбачено, що у справах, що охоплюються цим Договором, установи юстиції, зносяться між собою за посередництвом центральних органів, якщо інше не передбачено цим Договором. В розумінні цього Договору центральними органами є: з боку України - Міністерство юстиції та Генеральна Прокуратура, а з боку Республіки Польща - Міністерство юстиції. Центральні органи можуть домовитися, що установи юстиції Договірних Сторін зносяться між собою безпосередньо.
Відповідно до ст. 4 Договору Договірні Сторони надають взаємну правову допомогу щодо підготовки, пересилки та вручення документів, виконання обшуку, вилучення та видачі речових доказів, проведення експертизи, огляду, допиту сторін, свідків, експертів, підозрюваних, обвинувачених і підсудних, а також виконання інших процесуальних дій.
Ст. 1 Угоди між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції Республіки Польща на виконання пункту 3 статті 3 Договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 10.01.2011 (далі - Угода) передбачено, що у справах, які охоплюються Договором, під час передачі клопотань про надання правової допомоги на основі статті 4 Договору наступні органи зносяться між собою безпосередньо: з боку України - Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві і Севастополі (далі - "головне управління юстиції"); з боку Республіки Польща - голови окружних судів Республіки Польща.
Суд України, який розглядає справу, подає клопотання про надання правової допомоги через відповідне головне управління юстиції до голови окружного суду Республіки Польща, в окрузі якого має бути виконане клопотання (ч. 1 ст. 2 Угоди).
Відповідно до п. 2.1 р. ІІ Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України № 1092/5/54 від 27.06.2008 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.07.2008 за № 573/15264, у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном. Доручення складається судом України, який розглядає цивільну справу, і повинно містити інформацію та документи, передбачені міжнародним договором України. Доручення адресується компетентному суду запитуваної держави.
Ст. 5 Договору унормовано, що у справах, що охоплюються цим Договором, клопотання складаються державною мовою запитуючої Сторони і до них додаються переклади на державну мову запитуваної Сторони або англійську чи російську. Якщо стосовно положень цього Договору вимагається додати до документів, що пересилаються, їх переклад на мову іншої Договірної Сторони, ті переклади мають бути здійснені офіційним перекладачем, підпис якого має бути офіційно посвідчений, або присяжним перекладачем однієї з Договірних Сторін.
Відповідно до підписаної між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції Республіки Польща, з метою налагодження та прискорення надання правової допомоги у цивільних справах, Угоди про застосування двомовних бланків клопотань про надання правової допомоги цивільних справах від 10.01.2011, яка набрала чинності для України 08.02.2011, при оформленні клопотань про надання правової допомоги у цивільних справах суди України і суди Республіки Польща застосовують двомовні бланки. Форма двомовних бланків визначається згідно з додатками до цієї Угоди. Для цілей клопотання про вручення документів у цивільній справі суд використовує бланки згідно з додатками 1 і 2 до цієї Угоди.
З огляду на вказані вище положення Договору та Угод, з метою належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи №921/204/23, суд вважає за необхідне звернутись до голови відповідного окружного суду Республіки Польща з клопотанням про вручення судових документів (ухвали суду про відкриття провадження в цій справі, позовної заяви з доданими до неї документами) відповідачу - 5BioD P.S.A., 20-616, Lublin 5, ul. Gliniana арt. 35, Polska, у зв`язку із чим позивачу необхідно встановити строк для подання нотаріально засвідчених перекладів на польську мову зазначених вище документів.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Провадження в справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4 частини першої статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів (п. 8 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України).
Оскільки суд повинен належним чином повідомити відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а також враховуючи звернення з клопотанням про вручення судових документів, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі.
Керуючись ст. 165-167, 169, 176, 228, 229, 232-235, 367 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі 921/204/23.
2. Здійснювати розгляд справи № 921/204/23 за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити у справі № 921/204/23 підготовче засідання на 02.10.2023 о 14:00 год.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Кн. Острозького, 14 А, м. Тернопіль, 46000, зал судових засідань № 3 (5-поверх).
4. Запропонувати учасникам справи подати/надіслати суду:
Відповідачу:
- докази правосуб`єктності (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо) станом на момент розгляду заяви;
- відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ст. 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтується, якщо такі докази не надані до позовної заяви, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;
- заперечення на відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня її отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Позивачу:
- докази правосуб`єктності відповідача (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо) станом на момент розгляду заяви;
- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
5. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України.
6. Звернутися до голови Окружного суду Республіки Польща, в окрузі якого має бути виконане клопотання - Sad Okregowy w Lublinie / Окружний суд в Lublinie (20-076 Lublin ul. Krakowskie Przedmiescie 43) з клопотанням про вручення судових документів: ухвали Господарського суду Тернопільської області про відкриття провадження у справі №921/204/23 від 28.03.2023, позовної заяви та доданих до неї документів, відповідачу - 5BioD P.S.A. (20-616, Lublin 5, ul. Gliniana арt. 35, Polska).
7. Зобов`язати позивача протягом 20-ти днів з дня вручення даної ухвали подати/надіслати суду три екземпляри нотаріально засвідченого перекладу на польську мову:
- клопотання про вручення документів у цивільній справі;
- ухвали про відкриття провадження у справі №921/204/23 від 28.03.2023;
- позовної заяви за вих. № 31 від 22.03.2023 (вх. № 221 від 23.03.2023) Приватного підприємства "Качан-07" з доданими до неї документами.
8. У зв`язку із зверненням Господарського суду Тернопільської області до компетентного органу іноземної держави із судовим дорученням про надання правової допомоги, провадження у справі № 921/204/23 зупинити.
9. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню в частині зупинення провадження у справі у встановленому ГПК України порядку.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя І.М. Гирила
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2023 |
Оприлюднено | 30.03.2023 |
Номер документу | 109868496 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Гирила І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні