Справа № 466/7237/22
Провадження № 2/466/567/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07 " березня 2023 р. Шевченківський районний суд м.Львова у складі:
головуючої - судді Луців-Шумської Н.Л.
учасники справи
секретар Попенко І.І.
представник позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), до Відокремленого підрозділу Відділення №1 Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» (м. Львів, вул. Б. Хмельницького, 10/2), Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» (м. Київ, вул. Велика Васильківська, 72) про захист прав споживачів та стягнення коштів,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Відокремленого підрозділу Відділення №1 Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна», Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» про захист прав споживачів та стягнення коштів.
Позовні вимоги мотивує тим, що 17.05.2021 року між ним та Кредитною спілкою «Експрес Кредит Юніон» було укладено Договір №1/05-21/В1 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок (вклад з періодичною виплатою процентів та поповненням). В умовах договору передбачено, що строк Вкладу становить 14 місяців, у зв`яку з цим договір діє до 17 липня 2022 року. Дата повернення вкладу є наступний день, після закінчення строку дії договору. На виконання умов договору від 17.05.2021 року позивачем здійснено вклад на свій розрахунковий рахунок в сумі 200 000 грн. Згідно п.1.3 Договору процентна ставка встановлена у розмірі 15,25 % річних, з виплатою процентів щомісячно «18» числа. Так, за період з травня 2021 року по лютий 2022 року кредитною спілкою нараховано та виплачено відсотки позивачу. З лютого 2022 року КС «Експрес Кредит Юніон» в односторонньому порядку припинила виконання умов Договору №1/05-21/В1 від 17.05.2021 року. Крім цього кредитна спілка не повернула позивачу вклад в розмірі 200 000грн. після закінчення строку вкладу - 18 липня 2022 року. Враховуючи викладене, просить стягнути з Кредитної спілки «Експрес кредит Юніон» заборгованість за договором про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок №1/05-21/В1 від 17.05.2021 року в сумі 217 791,66 грн., з яких: 200 000 грн. депозитного вкладу та 17 791,66 грн. процентів, а також відшкодувати судові витрати.
Ухвалою від 03.10.2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем відзиві на позов не подано.
13.02.2023р. відповідач подав клопотання про закриття провадження у справі. Ухвалою суд від 07.03.2023р. у задоволенні цього клопотання відмовлено.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Судом встановлено, що між позивачем ОСОБА_2 та відповідачем КС «Експрес Кредит Юніон» 17 травня 2021 року укладено договір №1/05-21/В1 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, за умовами якого позивач зробив внесення на депозитний рахунок до спілки грошових коштів на загальну суму 200 000 грн. зі строком вкладу у 14 місяців, датою повернення вкладу наступним днем після дня закінчення дії договору, плановою датою повернення вкладу 18 липня 2022 року. Строк дії договору сторони визначили до 17 липня 2022 року.
Згідно копії квитанції до прибуткового ордеру №46 від 17.05.2021 року спілкою прийнято від ОСОБА_2 кошти в сумі 200 000 грн.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про кредитні спілки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності. Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо. Кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об`єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом, та облігації міжнародних фінансових організацій, що розміщуються на території України. Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомої статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.
За змістом ч.7 ст. 10 Закону України «Про кредитні спілки» у разі припинення членства фізичної особи у кредитній спілці вступний внесок їй не повертається. Повернення обов`язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.
Згідно з ч.1 ст.1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Вклад (депозит)це кошти в готівковій або в безготівковій формі, у валюті України або іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору (стаття 2 Закону України від 7 грудня 2000 року № 2121-ІІІ «Про банки і банківську діяльність»).
Згідно із частиною 1 статті 1060 ЦК України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).
Договором може бути передбачено внесення грошової суми на інших умовах її повернення.
Відповідно до ч.5 ст.1061 ЦК України проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.
Згідно домовленостей сторін (п.п.3.2.2. договору про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок) Спілка зобов`язується нараховувати та виплачувати проценти за вкладом.
За п.п.3.2.8 договору спілка зобов`язана повернути вклад та нараховані проценти за вкладом по закінченню строку вкладу, а у випадку, якщо договором передбачено дострокове повернення вкладу, повернути вклад протягом 30 днів з дня отримання письмової вимоги.
Відповідно до п.п.2.3 договору нарахування процентів за договором відбувається за фактичну кількість днів користування Спілкою вкладом члена КС. Нарахування процентів починається з дня, наступного за днем надходження вкладу у Спілку та закінчується в день, що передує дню повернення вкладу по закінченню строку договору чи з інших підстав. В день повернення вкладу проценти не нараховуються.
Позивач ОСОБА_2 надіслав претензію від 01.09.2022р. до Відокремленого підрозділу Відділення №1 Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна», Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» з вимогою про повернення суми вкладу з усіма нарахованими процентами згідно Договору №1/05-21/В1 від 17 травня 2021 року.
Аналіз правових норм та умов договору дає підстави для висновку про те, що відповідно до ст..598 ЦК України зобов`язання спілки в розмірі та на умовах, визначених договором вкладу, припинилися у строк, визначений умовами договору, з 18 липня 2022 року настав строк виконання зобов`язань, в тому числі щодо повернення суми вкладу.
Укладений між сторонами договір вкладу не містить визначеного розміру процентної ставки за користування грошовим вкладом у разі неповного виконання зобов`язань за договором після закінчення терміну його дії. Умови п.п.2.3 договору щодо нарахування процентів за договором за фактичну кількість днів користування не може тлумачитись окремо від іншої частини даного же пункту, за змістом якої нарахування процентів починається з дня, наступного за днем надходження вкладу у Спілку та закінчується в день, що передує дню повернення вкладу по закінченню строку договору чи з інших підстав, та змісту п.1.2.2. договору, згідно якого датою повернення вкладу є наступний день після дня закінчення дії договору.
Відповідно до ч.1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Беручи до уваги те, що відповідач ухиляється від взятих на себе зобов`язань щодо повернення суми вкладу, що призводить до порушення майнових прав позивача, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за Договором №1/05-21/В1 від 17 травня 2021 року про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок (вклад з періодичною виплатою процентів та поповненням), а саме 200 000,00грн. депозитного вкладу та 13 991грн. 75 коп. відсотків.
У зв`язку із задоволенням позову з відповідача в користь позивача слід стягнути судові витрати.
Крім того, позивач просить стягнути витрати на правову допомогу в розмірі 8000грн.
Суд, оглянувши Договір про надання правової допомоги від 06.09.2022 року та додаток 1 до нього - Акт приймання наданих послуг від 10.02.2023р. вважає необґрунтованою суму в розмірі 8000грн. за послуги супроводу та контролю судової справи та вважає за необхідне стягнути з відповідача в користь позивача витрати на правову допомогу в розмірі 4000грн.
Керуючись ст.ст.259,260,261 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» (м. Київ, вул. Велика Васильківська, 72, ЄДРПОУ 42983358) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) за Договором №1/05-21-В1 від 17 травня 2021 року 200 000,00грн. депозитного вкладу та 13991грн. 75коп. відсотків.
Стягнути Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» (м. Київ, вул. Велика Васильківська, 72, ЄДРПОУ 42983358) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) 4000,00грн. у відшкодування судових витрат за надання правничої допомоги.
Стягнути з Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» (м. Київ, вул. Велика Васильківська, 72, ЄДРПОУ 42983358) в дохід держави 2684,00грн. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 13 березня 2023р.
Суддя Н. Л. Луців-Шумська
Суд | Шевченківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2023 |
Оприлюднено | 20.04.2023 |
Номер документу | 110268122 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Шевченківський районний суд м.Львова
Луців-Шумська Н. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні