Ухвала
від 18.04.2023 по справі 916/1194/22
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


У Х В А Л А

про призначення справи до розгляду

18 квітня 2023 рокум. ОдесаСправа № 916/1194/22Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Таран С.В.,

Суддів: Поліщук Л.В., Богатиря К.В.,

розглянувши апеляційну скаргу Приватної фірми "Контакт-92"

на рішення Господарського суду Одеської області від 30.01.2023, прийняте суддею Бездолею Д.О., м. Одеса, повний текст складено 09.02.2023,

у справі №916/1194/22

за позовом: Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси"

до відповідача: Приватної фірми "Контакт-92"

про стягнення 568782,08 грн

ВСТАНОВИВ:

У червні 2022 р. Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" звернулось з позовом до Приватної фірми "Контакт-92", в якому просило стягнути з відповідача на користь позивача неустойку в сумі 568782,08 грн.

За вказаною позовною заявою місцевим господарським судом 20.06.2022 відкрито провадження у справі №916/1194/22.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 30.01.2023 у справі №916/1194/22 (суддя Бездоля Д.О.) позов задоволено повністю; стягнуто з Приватної фірми "Контакт-92" на користь Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" неустойку в сумі 568782,08 грн та судовий збір в сумі 8531,73 грн.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Приватна фірма "Контакт-92" звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Одеської області від 30.01.2023 у справі №916/1194/22 скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 27.03.2023 за вказаною апеляційною скаргою відкрито апеляційне провадження, встановлено позивачу строк для подання відзиву на апеляційну скаргу, роз`яснено сторонам про їх право в строк до 11.04.2023 подати до суду будь-які заяви чи клопотання з процесуальних питань.

В межах визначеного апеляційним господарським судом строку Комунальним підприємством "Теплопостачання міста Одеси" подано відзив на апеляційну скаргу №02-01-01-109 від 04.04.2023 (вх.№588/23/Д1 від 05.04.2023), в якому останнє просить у задоволені апеляційної скарги Приватної фірми "Контакт-92" відмовити, а рішення Господарського суду Одеської області від 30.01.2023 у справі №916/1194/22 - залишити в силі.

Крім того, 07.04.2023 від Приватної фірми "Контакт-92" надійшли письмові доповнення до апеляційної скарги б/н від 07.04.2023 (вх.№588/23/Д2 від 07.04.2023).

В силу частини першої статті 266 Господарського процесуального кодексу України особа, яка подала апеляційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на апеляційне оскарження.

Відповідно до частини першої статті 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення суду першої інстанції, його ухвалено 30.01.2023, а повний текст останнього складено та підписано 09.02.2023.

Отже, кінцевим строком як для апеляційного оскарження рішення Господарського суду Одеської області від 30.01.2023 у справі №916/1194/22, так і на подання доповнень до апеляційної скарги, є01.03.2023.

Колегія суддів враховує, що доповнення б/н від 07.04.2023 (вх.№588/23/Д2 від 07.04.2023) скаржником подано 07.04.2023, тобто з пропуском встановленого процесуальним законом двадцятиденного строку на апеляційне оскарження.

При цьому, апеляційний господарський суд зауважує на тому, що питання про поновлення пропущеного процесуального строку на подання вищенаведених доповнень до апеляційної скарги апелянт не порушує. Не містить такого клопотання і прохальна частина відповідних доповнень до апеляційної скарги. Жодних поважних причин, які перешкоджали б скаржнику навести відповідні доводи в апеляційній скарзі, а також обставин, що перешкоджали вчасно подати доповнення до апеляційної скарги, скаржником не наведено.

Реалізація процесуальних прав та обов`язків учасників справі перебуває у тісному зв`язку з перебігом процесуальних строків.

Процесуальний строк виступає одним з ключових елементів господарсько-процесуальної форми, що направлений на забезпечення оперативного, динамічного й просторового перебігу провадження господарського процесу у визначених процесуальним законодавством часових рамках.

Зокрема, під процесуальними строками, з огляду на системний аналіз Господарського процесуального кодексу України, розуміють встановлений законом та/або судом проміжок часу, протягом якого повинна або може бути вчинена певна процесуальна дія або розпочата та/чи завершена та чи інша стадія судочинства.

Процесуальні строки, виступаючи засобом регламентації процесуальних дій учасників справи, також виконують функцію юридичного факту, тобто спричиняють виникнення, зміну або припинення процесуальних прав та обов`язків. У механізмі правової регламентації судочинства процесуальні строки мають правоутворююче та преклюзивне значення для суб`єктивних процесуальних прав та обов`язків, оскільки з початком і закінченням перебігу процесуального строку пов`язане настання чітко встановлених юридичних наслідків.

При цьому необхідно враховувати, що чинний Господарський процесуальний кодекс України має на меті забезпечити своєчасний розгляд справ і правову визначеність, унеможливити зловживання процесуальними правами та підвищити ефективність судочинства в цілому, для чого встановлено точний порядок та конкретні строки вчинення процесуальних дій, визначено стадії судового процесу, запроваджено розумні обмеження, у тому числі щодо подання доповнень до апеляційної скарги. Саме тому всі процесуальні дії суду та учасників процесу повинні вчинятися своєчасно.

За умовами статті 118 Господарського процесуального кодексу України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

З огляду на те, що письмові доповнення до апеляційної скарги б/н від 07.04.2023 (вх.№588/23/Д2 від 07.04.2023) скаржником подано поза межами встановленого процесуальним законом строку на апеляційне оскарження, а також те, що Приватна фірма "Контакт-92" не порушувала питання про поновлення вказаного процесуального строку з обґрунтуванням причин неможливості подання таких доповнень у визначений процесуальним законом строк, колегія суддів дійшла висновку про залишення вищенаведених доповнень до апеляційної скарги без розгляду.

Будь-яких інших заяв або клопотань від сторін до суду апеляційної інстанції не надходило.

Відповідно до статті 268 Господарського процесуального кодексу України після проведення підготовчих дій суддя-доповідач доповідає про них колегії суддів, яка вирішує питання про проведення додаткових підготовчих дій в разі необхідності та призначення справи до розгляду. Про дату, час та місце розгляду справи повідомляються учасники справи, якщо справа відповідно до цього Кодексу розглядається з їх повідомленням.

Підготовчі дії за апеляційною скаргою Приватної фірми "Контакт-92" проведені, у зв`язку з чим колегія суддів вважає за необхідне призначити дану справу до розгляду в судове засідання.

При визначенні дати судового засідання у даній справі судом апеляційної інстанції враховувалось наступне.

Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави (стаття 2 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з приписами статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

При цьому Європейський суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Савенкова проти України" від 02.05.2013, "Папазова та інші проти України" від 15.03.2012).

Європейський суд щодо тлумачення положення "розумний строк" в рішенні у справі "Броуган та інші проти Сполученого Королівства" роз`яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

Враховуючи викладене, з метою повного та всебічного розгляду апеляційної скарги з забезпеченням принципу змагальності та надання учасникам справи необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи, а також правильного застосування законодавства Південно-західний апеляційний господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду апеляційної скарги Приватної фірми "Контакт-92" на рішення Господарського суду Одеської області від 30.01.2023 у справі №916/1194/22 поза межами строку, встановленого частиною першою статті 273 Господарського процесуального кодексу України, у розумний строк, тобто такий, що є об`єктивно необхідним для забезпечення можливості реалізації учасниками процесу відповідних процесуальних прав з урахуванням запровадженого в Україні воєнного стану.

Додатково суд апеляційної інстанції вважає за можливе запропонувати учасникам справи скористатись своїм правом та надати до Південно-західного апеляційного господарського суду заяви про розгляд справи без їх участі або заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Керуючись статтями 120, 232-235, 270, 281 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

Розглянути апеляційну скаргу Приватної фірми "Контакт-92" на рішення Господарського суду Одеської області від 30.01.2023 у справі №916/1194/22 поза межами строку, встановленого частиною першою статті 273 Господарського процесуального кодексу України, у розумний строк, достатній для забезпечення можливості реалізації учасниками процесу відповідних процесуальних прав з урахуванням запровадженого в Україні воєнного стану.

Призначити справу №916/1194/22 до розгляду на 07.06.2023 о 10:30.

Засідання відбудеться у приміщенні Південно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 65119, м. Одеса, пр. Шевченка, 29, 3-й поверх, зал судових засідань №7, тел. (0482) 301-432, електронна адреса: inbox@swag.court.gov.ua.

Явка повноважних представників учасників справи у судовому засіданні 07.06.2023 обов`язковою не визнається. У разі їх прибуття в засідання суду вони повинні мати документи, що підтверджують їх повноваження.

Запропонувати учасникам справи надати до Південно-західного апеляційного господарського суду заяви про розгляд справи без їх участі або заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Доповнення Приватної фірми "Контакт-92" до апеляційної скарги б/н від 07.04.2023 (вх.№588/23/Д2 від 07.04.2023) залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддяС.В. Таран

СуддяЛ.В. Поліщук

СуддяК.В. Богатир

СудПівденно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення18.04.2023
Оприлюднено20.04.2023
Номер документу110276672
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про комунальну власність щодо оренди

Судовий реєстр по справі —916/1194/22

Ухвала від 04.09.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Ухвала від 14.08.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Ухвала від 12.07.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Постанова від 07.06.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Таран С.В.

Ухвала від 18.04.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Таран С.В.

Ухвала від 27.03.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Таран С.В.

Ухвала від 15.03.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Таран С.В.

Рішення від 30.01.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 23.01.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 06.12.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні