Справа № 443/276/23 Головуючий у 1 інстанції: Сливка С.І.
Провадження № 22-ц/811/1000/23 Доповідач: Ніткевич А. В.
У Х В А Л А
про залишення без руху
17 квітня 2023 року суддя судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду Ніткевич А.В., перевіривши матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Жидачівського районного суду Львівської області від 16 березня 2023 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Стрийської районної військової адміністрації, Жидачівської міської ради, Фермерського господарства "Мадараш Володимира Миколайовича", Фермерського господарства "Богіва Миколи Михайловича" про визнання недійсними розпоряджень, визнання права довічного успадкованого володіння земельною ділянкою, -
встановив:
Ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 16 березня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 повернуто позивачу.
Не погоджуючись з даною ухвалою, таку в апеляційному порядку оскаржив ОСОБА_1 , подавши 03 квітня 2023 року апеляційну скаргу.
Перевіривши матеріали справи, приходжу висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без руху враховуючи таке.
Згідно норм процесуального закону, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції має відбуватись з дотриманням певних умов.
Поряд з цим, перевіряючи відповідність поданої апеляційної скарги вимогам процесуального закону, судом встановлено, що апелянтом пропущено строк на апеляційне оскарження.
Відповідно до ч. 1 ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Згідно із п.2 ч. 2 ст. 354 ЦПК України учасник справи, якому повне рішення або ухвала не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п"ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Так, оскаржувана ухвала судом постановлена одноособово 16 березня 2023 року, відповідно останнім днем подачі апеляційної скарги є 31 березня 2023 року. Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи, копію ухвали про повернення позовної заяви ОСОБА_1 отримав 28.03.2023 року, апеляційна скарга ним подана 03.04.2023 року, доповнення - 05.04.2023 року, тобто в межах п"ятнадцятиденного строку з дня отримання, що є достатньою підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження, проте апелянт такого клопотання не порушує.
При цьому, враховуючи принцип диспозитивності цивільного судочинства, право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, може реалізувати у суді, як наслідок вирішення відповідного клопотання.
Іншими словами, апеляційний суд не має права за своєю ініціативою вирішувати процесуальні питання без подачі відповідного клопотання учасником справи, яке б враховувало та підтверджувало відповідні обставини справи.
Апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 354 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому статтею 358 цього Кодексу.
Окрім того, апеляційна скарга не відповідає вимогам п.5 ч.2 ст. 356 ЦПК України. Зокрема зі змісту апеляційної скарги не зрозуміло в чому полягає незаконність і (або) необгрнтованість оскаржуваної ухвали.
Також, згідно із п. 3 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В апеляційній скарзі апелянт ОСОБА_1 просить звільнити його від сплати судового збору, покликаючись на його статус малозабезпеченого. При цьому в підтвердження свого статусу долучив відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 16.02.2023, з яких вбачається про відсутність доходів ОСОБА_1 з 3 кварталу 2022 по 4 квартал 2022 року. З довідки управління соціального захисту населення Стрийської районної військової адміністрації №115 від 09.02.2023 встановлено, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку в управлінні і не одержує жодних видів допомог станом на 09.02.2023. В той же час, з довідки про доходи №5433, виданої Миколаївським об"єднаним управлінням ПФУ в Львівській області встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, розмір якої за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 складає 24 732, 00 грн.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду.
При вирішенні питання про відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов`язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити судовий збір та стадію, на якій перебуває розгляд справи на певний момент. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати судового збору.
Відповідно до п.п. 9 п.1 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду апеляційної скарги на ухвалу суду для фізичної особи встановлюється в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у 2023 році станом на 01 січня 2023 року встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ, і такий розмір становить 2684 грн.
Отже, за подання апеляційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 536,80 грн (0,2 від 2684 грн)
У зв"язку з наведеним, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі поданих документів, оскільки розмір його пенсії дозволяє сплатити судовий збір у розмірі, що не буде перевищувати 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Банківськими реквізитами для сплати судового збору є:
Отримувач: ГУК у Личаківському районі м. Львова 22030101.
Код отримувача (код ЄДРПОУ): 38008294
МФО: 899998
Рахунок отримувача: UA808999980313131206080013954
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський апеляційний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа).
При заповненні платіжного документа у графі «Код платника» платником судового збору юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником фізичною особою ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв`язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
Враховуючи допущені при подачі апеляційної скарги недоліки, таку необхідно залишити без руху та надати апелянту строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження та оригінал квитанції у зазначений строк представити Львівському апеляційному суду.
Керуючись ст. ст. 185, 356 ЦПК України, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Жидачівського районного суду Львівської області від 16 березня 2023 року залишити без руху.
Надати апелянту строк 10днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків.
Роз`яснити, що у випадку неподання клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням причин такого поновлення, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
У разі невиконання інших вимог зазначених в ухвалі апеляційна скарга буде вважатись неподаною та повернута апелянту.
Суддя А.В. Ніткевич
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2023 |
Оприлюднено | 21.04.2023 |
Номер документу | 110327830 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Ніткевич А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні