Ухвала
від 02.05.2023 по справі 274/7425/22
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 274/7425/22 Провадження № 1-кс/0274/495/23

УХВАЛА

іменем України

02.05.2023 м. Бердичів

Слідчий суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання, подане старшим слідчим СВ Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_5 , погоджене прокурором Бердичівської окружної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №42022062340000087 від 08.12.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191, ч.2 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, про встановлення строку на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження,

ВСТАНОВИВ:

І. Суть клопотання

28.04.2023 старший слідчий звернувся до суду з клопотанням, у якому, з урахуванням уточнень, просить встановити строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022062340000087 від 08.12.2022 підозрюваному ОСОБА_6 до 04.05.2023 включно.

В обґрунтування клопотання вказує, що у провадженні Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області перебувають матеріали кримінального провадження №42022062340000087 від 08.12.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191, ч.2 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.

17.02.2023 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.4 ст.191, ч.1 ст.366 КК України

10.03.2023 ОСОБА_6 повідомлено про змінену раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.191, ч.4 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.

У зв`язку з тим, що зібрані під час розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, 19.04.2023 було завершено досудове розслідування, про що 19.04.2023 у порядку ч.1 ст.290 КПК України повідомлено підозрюваного ОСОБА_6 та його захисників ОСОБА_7 і ОСОБА_4 , а також повідомлено про необхідність прибути 21.04.2023 до СВ Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження в чотирьох томах.

Однак, підозрюваний ОСОБА_6 на зазначену дату не прибув, причин неприбуття не повідомив. Захисник ОСОБА_4 направив повідомлення за вих.№60 від 20.04.2023 за яким ОСОБА_6 не зможе прибути за викликом для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження за станом здоров`я, а саме через підозру на захворювання "Ковід-19".

В обґрунтування клопотання слідий вказав, що підозрюваний ОСОБА_6 зволікає з ознайомленням з матеріалами досудового розслідування, а тому необхідно встановити йому строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.

ІІ. Процедура та позиція учасників справи

У судовому засіданні прокурор підтримав вимоги клопотання, уточнивши його, а саме просиі установити строк для ознайомлення підозрюваному ОСОБА_6 з матеріалами досудового розслідування терміном до 18 год 00 хв 04.05.2023, вважаючи його достатнім для ознайомлення з 4 томами матеріалами кримінального провадження. В частині установлення такого строку для захисників підозрюваного- адвоката ОСОБА_4 та ОСОБА_7 просив не розглядати, адже останні ознайомились у повному обсязі з матеріалами кримінального провадження. Додатково до обгрунтування клопотання прокурор вказав, що підозрюваний ОСОБА_6 навмисно затягує строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування. Прокурором у судовому засіанні долучено лист КНП "Вінницька міська клінічна лікарня № 1" від 01.05.2023 № 01-6/552, з якого вбачається, що підозрюваному встановлено діагноз, який не унеможливлює проведення ознайомлення з матеріалами кримінальної справи.

Захисник підозрюваного ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання. В обґрунтування заперечень вказав, що підозрюваний перебувавє на лікуванні, а тому не має можливості ознайомитись з матеріалами кримінального провадження. В підтвердження наведеного долучено копії електронних лікарняних листів, відкритих КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3 м. Вінниці". Водночас, у разі, якщо суд прийде до висновку про неообхідність встановлення такого строку, просив врахувати, що підозрюваний завершить лікування 05.05.2023, а тому за доцільне було б встановити для нього більш тривалий термін ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Під час розгляду клопотання здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.

ІІІ. Кримінально-процесуальне законодавство

Як визначено ч.ч. 2, 3, 4 ст. 290 КПК України, прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді. Надання доступу до матеріалів включає в себе можливість робити копії або відображення матеріалів.

Право на ознайомлення з усіма матеріалами досудового розслідування гарантує реалізацію конституційного права підозрюваного на отримання інформації, зокрема, щодо суті пред`явленого обвинувачення та стану розгляду справи, а також забезпечує підозрюваному чи його захиснику можливість підготувати захист від пред`явленого обвинувачення.

Відтак, право на ознайомлення із матеріалами досудового розслідування та право на отримання інформації про закінчення розслідування у кримінальному провадженні є складовими конституційного права на захист.

Водночас, ознайомлення підозрюваного чи його захисника з матеріалами досудового розслідування є елементом кримінального судочинства і його порядок відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 92 Конституції України визначається законами України.

Отже, право на таке ознайомлення не є абсолютним, про що також зазначив Конституційний Суд України у рішенні по справі № 1-4/2012 про ознайомлення обвинуваченого і захисника з матеріалами кримінальної справи. Ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи в межах розумних строків відповідає завданням кримінального судочинства, визначеним у ст. 2 КПК України, що з одного боку забезпечує реалізацію прав і свобод людини і громадянина, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, потерпілого) та суспільства в цілому.

Згідно ч. 10 ст. 290 КПК України, у разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.

Конституційний Суд України у зазначеному рішенні вважав, що положення КПК України щодо визначення сторонам строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження узгоджуються з практикою Європейського Суду з прав людини та з підпунктом „b" пункту 3 статті 6 Конвенції, відповідно до якого кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право мати час і можливості для підготовки свого захисту.

Так, Європейський Суд неодноразово зазначав, що право на захист не є абсолютним, а за змістом статті 6 Конвенції прийнятними є лише вкрай необхідні заходи, які обмежують право на захист (рішення від 23.04.1997 у справі «Ван Мехелен та інші проти Нідерландів, від 25.09.2008 у справі «Полуфакін і Чернишов проти Росії»). Як зауважив Європейський Суд, підпункт „b" пункту 3 статті 6 Конвенції гарантує обвинуваченому мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту», а це означає, що така підготовка охоплює все, що є «необхідним» для підготовки розгляду справи судом. Крім того, можливості, доступні кожному, хто обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, мають включати ознайомлення - для цілей підготовки свого захисту - з результатами розслідувань, які проводилися протягом усього провадження у справі. Однак питання адекватності часу і можливостей, наданих обвинуваченому, слід вирішувати в контексті обставин кожної конкретної справи (рішення від 21.10.2010 у справі «Корнєв і Карпенко проти України»).

Відповідно до п. 21 ст. 7 КПК України, зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться розумність строків.

Згідно ч. 1 та ч. 3 ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.

ІV. Обставини, встановлені слідчим суддею, їх оцінка та висновки

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, вислухавши думку прокурора, захисника підозрюваного, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що в Бердичівському РВП ГУНП в Житомирській області перебувають матеріали кримінального провадження №42022062340000087 від 08.12.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191, ч.2 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.

17.02.2023 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.4 ст.191, ч.1 ст.366 КК України

10.03.2023 ОСОБА_6 повідомлено про змінену раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.191, ч.4 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.

19.04.2023 було завершено досудове розслідування та у порядку ст.290 КПК України матеріали досудового розслідування відкрито сторонам для ознайомлення.

19.04.2023 було складено повідомлення про завершення досудового розслідування, адресоване підозрюваному ОСОБА_6 та його захисникам ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , у порядку ст.290 КПК України надано сторонам матеріали кримінального провадження для ознайомлення.

Також встановлено, що додатково 19.04.2023 засобами електронного зв`язку підозрюваний ОСОБА_6 отримував повідомлення від слідчого про відкриття матеріалів досудового розслідування для ознайомлення, проте, з матеріалами так і не знайомився.

У судовому засіданні, захисником підозрюваного - адвокатом ОСОБА_4 надано суду: консультативний висновок від 21.04.2023, електронні витяги відкритих лікарняних підозрюваного ОСОБА_6 , зокрема останній продовжено до 05.05.2023 (включно). Будь-яких доказів, що підозрюваний госпіталізований та не має можливості прибути до органу досудового розслідування для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження після їх відкриття, суду не надано.

Підозрюваний на момент розгляду цього клопотання будь-яких дій щодо ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не вчинив.

Беручи до уваги обсяг матеріалів досудового розслідування, який налічує чотири тома, а також те, що підозрюваний не позбавлені можливості зробити фотокопії усіх матеріалів, та з метою дотримання норм ст. 28 КПК України щодо розумності строків процесуальної дії, слідчий суддя приходить до висновку, що строк до 10.05.2023 (включно) буде об`єктивно достатнім для належного ознайомлення підозрюваного ОСОБА_6 з матеріалами досудового розслідування, тому клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 290, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Встановити у кримінальному провадженні №42022062340000087 від 08.12.2022 - підозрюваному ОСОБА_6 строк на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, до яких йому надано доступ, до 10.05.2023 (включно).

Роз`яснити підозрюваному, що після завершеного вказаного строку, підозрюваний вважається таким, що реалізував своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали оголошено 05.05.2023.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудБердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення02.05.2023
Оприлюднено11.05.2023
Номер документу110720405
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення процесуальних строків

Судовий реєстр по справі —274/7425/22

Ухвала від 11.05.2023

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Большакова Т. Б.

Ухвала від 01.05.2023

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Большакова Т. Б.

Ухвала від 02.05.2023

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Большакова Т. Б.

Ухвала від 01.05.2023

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Большакова Т. Б.

Ухвала від 01.05.2023

Кримінальне

Житомирський апеляційний суд

Ляшук В. В.

Ухвала від 24.04.2023

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Большакова Т. Б.

Ухвала від 02.05.2023

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Большакова Т. Б.

Ухвала від 02.05.2023

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

Ухвала від 01.05.2023

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Большакова Т. Б.

Ухвала від 01.05.2023

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Большакова Т. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні