Справа №351/1894/22
Номер провадження №2/351/200/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2023 року м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді - Калиновського М.М.,
за участі секретаря - Равлюк М.І.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіСнятині цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Перша державна нотаріальна контора Коломийського району Івано-Франківської області, ОСОБА_4 про визнання права власності, -
В С Т А Н О В И В:
Адвокат Калинчук Ю.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 звернулася у суд із позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Перша державна нотаріальна контора Коломийського району Івано-Франківської області, ОСОБА_4 про визнання права власності на майно.
В обґрунтування уточнених позовних вимог вказала, що після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 залишилось спадкове майно в с. Вовчківці Коломийського району, а саме: домогосподарство АДРЕСА_1 , літня кухня "Б" з верандою "Б1", сарай "В" з підвалом "В1", сарай "Г", сарай "Д", гараж "З", сарай 2К", вбиральня "Е", криниця №1, огорожа №2-3, вимощення І) та земельні ділянки: площею 1,24га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (Державний акт про право власності на землю серії РІ №198205 від 18.02.2003р.), 0,25га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; 0,37 га для ведення особистого селянського господарства, Державний акт на які втрачено.
Після смерті ОСОБА_5 спадщину прийняли його сини позивач по справі ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_3 та дружина померлого ОСОБА_2 , яка теж являється відповідачем по справі.
Втім, 1/2 частина господарських споруд (криниці, огорожі, вимощення) в належному померлому домогосподарстві визнано спільною сумісною власністю подружжя ОСОБА_5 та його першої дружини, ОСОБА_4 .
Оскільки державним нотаріусом було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 на частку житлового будинку АДРЕСА_1 через відсутність правовстановлюючих документів, позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.
представник позивача просив визнати за ОСОБА_1 право власності на:
- 1/3 частину домогосподарства по АДРЕСА_2 , та яке складається з позначених у технічному паспорті від 23.09.2016р.: житлового будинку літера "А", літньої кухні літера "Б", веранди літера "Б1", сарая літера "В", підвалу літера "В1", сарая літера "Г", сарая літера "Д", гаража літера "З", сарая літера "К", вбиральні літера "Е";
- 1/6 частину господарських споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: криниці, огорожі, вимощення;
- 1/3 частину земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 ;
- 1/3 частину земельної ділянки площею 0,37 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_2 ;
- 1/3 частину земельної ділянки площею 1,24 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишньої Вовчківської сільської ради.
Стягнути судовий збір з відповідачів на користь позивача.
Представник позивача, адвокат Калинчук Ю.В. позов підтримала з підстав викладених у позовній заяві. В подальшому представник позивача подала до суду заяву, в якій просила справу розглядати за її відсутності та просила позов задоволити.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечили.
Представник відповідача ОСОБА_2 , адвокат Олексійчук Я.Г. подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позову не заперечив.
Третя особа ОСОБА_4 подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, проти позову не заперечила.
Представник третьої особи Першої державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та перевіривши зібрані докази в їх сукупності, вважає, що позов підставний та підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно Державного акту на право приватної власності на землю Серія Р1 №198205, ОСОБА_5 на підставі рішення сесії Вовчківської сільської ради від 23.10.2002р. передано у приватну власність земельну ділянку площею 1,24 га на території Вовчківської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
З свідоцтва про народження Серія НОМЕР_1 , виданого на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , слідує, що батьками останнього записано ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .
З свідоцтва про народження Серія НОМЕР_2 , виданого на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , слідує, що батьками останнього записано ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб 16.01.2012 року. Прізвище після реєстрації шлюбу: ОСОБА_7 .
З свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_4 , виданого на ОСОБА_5 слідує, що останній помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно довідки про право власності, що видається в зв`язку з оформленням спадщини від 18.10.2016 року, в господарстві №! АДРЕСА_3 , крім померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 на день його смерті були зареєстровані: син ОСОБА_1 , 1979 р.н. Господарський двір станом на 1991 рік відносився до суспільної групи, як робітничий двір. Станом на 1991 рік в господарстві були зареєстровані: ОСОБА_5 , 1955 р.н., який помер; дружина ОСОБА_4 , 1961 р.н.; син ОСОБА_1 , 1979 р.н.; син ОСОБА_3 , 1985 р.н.
Рішенням Снятинського районного суду від 25.05.2022 року за ОСОБА_4 визнано право власності на 1/2 частини господарських споруд, а саме: криниця, огорожа, вимощення, що знаходяться по АДРЕСА_2 .
З довідки від 14.06.2022 р. №538/02-14, виданої державним нотаріусом Першої Снятинської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області, слідує, що після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , що проживав в АДРЕСА_2 , заведена спадкова справа за №282/2016 на підставі заяви про прийняття спадщини за законом №510 від 10.08.2016р. ОСОБА_2 , 1980 р.н., заяви про прийняття спадщини за законом №582 від 06.09.2016р. ОСОБА_1 , 1979 р.н. та ОСОБА_3 , 1985 р.н. Заяв від інших спадкоємців не надходило.
Постановою державного нотаріуса Першої Снятинської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області від 14.06.2022 р. №539/02-31, відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителю АДРЕСА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 на частку житлового будинку АДРЕСА_2 .
Постановою державного нотаріуса Першої Снятинської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області від 27.02.2023 р. №159/02-31, відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителю АДРЕСА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/3 частку земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,24га, що розташовані на території Вовчківської сільської ради, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,25га, що розташована по АДРЕСА_1 і для ведення особистого селянського господарства площею 0,37га, що розташована по АДРЕСА_1 .
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта - відомості відсутні щодо ОСОБА_5 .
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна: житловий будинок, що по АДРЕСА_2 , відсутні.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна: земельна ділянка, що по АДРЕСА_2 , відсутні.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Із ч.1 ст. 1268 ЦК України вбачається, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а з ч.3 ст.1268 ЦК України слідує, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно із ч.ч.2, 3, 5 ст.158 ЗК України, виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності та користуванні громадян і юридичних осіб.
Згідно пунктів 10, 11 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» про те, що відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до п.г. ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання права.
За наведених обставин суд вважає, що відсутність правовстановлюючого документу не є підставою відмови у захисті права позивача, а тому на підставі вищенаведеного, суд вважає, що позивач, набув право власності на:
- 1/3 частину домогосподарства по АДРЕСА_2 , та яке складається з позначених у технічному паспорті від 23.09.2016р.: житлового будинку літера "А", літньої кухні літера "Б", веранди літера "Б1", сарая літера "В", підвалу літера "В1", сарая літера "Г", сарая літера "Д", гаража літера "З", сарая літера "К", вбиральні літера "Е";
- 1/6 частину господарських споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: криниці, огорожі, вимощення;
- 1/3 частину земельної ділянки площею 1,24 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишньої Вовчківської сільської ради.
Слід зазначити, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Щодо визнання права власності на 1/3 частину земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 та 1/3 частину земельної ділянки площею 0,37 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_2 , в цій частині його вимоги є безпідставними та не обґрунтованими, а відповідно в задоволенні позовних вимог слід відмовити, оскільки спадкодавець ОСОБА_5 не набув за життя права власності на вищезазначені земельні ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у цій справі, суд враховує, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково, то і судові витрати слід покласти на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тобто порівну.
Позивач сплатив 992,40 гривень судового збору за подання позовної заяви до суду , у зв`язку з чим відповідачам слід повернути позивачу по 330,80 грн. судового збору.
На підставі наведеного, та ст. ст. 15, 16, 328, 392, 1218, 1233, 1261, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст. 259,263-265 ЦПК України,суд
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на:
-1/3 частину домогосподарства по АДРЕСА_2 , та яке складається з позначених у технічному паспорті від 23.09.2016р.: житлового будинку літера "А", літньої кухні літера "Б", веранди літера "Б1", сарая літера "В", підвалу літера "В1", сарая літера "Г", сарая літера "Д", гаража літера "З", сарая літера "К", вбиральні літера "Е";
-1/6 частину господарських споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: криниці, огорожі, вимощення;
-1/3 частину земельної ділянки площею 1,24 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишньої Вовчківської сільської ради у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 330 (триста тридцять) грн. 80 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 330 (триста тридцять) грн. 80 коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо досуду апеляційноїінстанції здня йогопроголошення. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручено удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: Михайло КАЛИНОВСЬКИЙ
Суд | Снятинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2023 |
Оприлюднено | 16.05.2023 |
Номер документу | 110832924 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Снятинський районний суд Івано-Франківської області
КАЛИНОВСЬКИЙ М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні