Справа № 947/7678/23
Провадження № 1-кс/947/6303/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.05.2023 року м. Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , в режимі відеоконференції адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 про встановлення строку для ознайомлення підозрюваному ОСОБА_5 , а також його захиснику - адвокату ОСОБА_4 строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 12022160000000625 від 14.09.2023 року, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до Київського районного суду м. Одеса з клопотанням про встановлення строку для ознайомлення підозрюваному ОСОБА_5 , а також його захиснику - адвокату ОСОБА_4 строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 12022160000000625 від 14.09.2023 року.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити на підставі викладених в клопотанні.
Захисник ОСОБА_4 просив визначити строк ознайомлення до 04 червня 2023 року.
Підозрюваний пояснив, що він ознайомився із матеріалами досудового розслідування.
З матеріалів клопотання вбачається, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Одеській області здіснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020160000000028 від 13.01.2020 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорущень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 266 КК України, а також ОСОБА_12 у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України.
Встановлено, що наказом Голови правління ТОВ «Ельпласт-Львів» (ЄДРПОУ 23957545) ОСОБА_13 від 30.10.2019 за № 163-ОС ОСОБА_5 призначено на посаду директора з маркетингу вказаного підприємства.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, директор з маркетингу ТОВ «Ельпласт-Львів» ОСОБА_5 є службовою особою.
Досудовим розслідуванням установлено, що Рішенням Європейської комісії від 18.12.2015 затверджено Спільну операційну програму Румунія-Україна ENI 2014-2020, якою затверджені великомасштабні інфраструктурні проєкти, у т.ч. проєкт «Чиста Ріка», в рамках реалізації якого виділялись грантові грошові кошти Європейського Союзу з метою здійснення реконструкція каналізаційних мереж з влаштуванням резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області, що перебуває на балансі КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (Надалі «Об`єкт»).
Будучі директором КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», ОСОБА_7 дізнався про заплановане здійснення реконструкція каналізаційних мереж з влаштуванням резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області.
Зазначений об`єкт є життєво важливим для міста Ізмаїл Одеської області, оскільки каналізаційні стоки виливаються на акваторію ріки Дунай та територію самого міста, що призводить до біологічного забруднення річкової води і вкрай негативно впливає на санітарно-епідеміологічну ситуацію.
Розуміючи необхідність та важливість проведення робіт з реконструкції каналізаційних мереж з влаштуванням резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області та те, що зазначений об`єкт, за результатом проведення робіт, буде передано на баланс КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», у ОСОБА_7 виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах під час будівництва цього об`єкту підконтрольними підприємствами шляхом штучного завищення вартості та обсягів необхідних робіт та матеріалів, передбачених проєктно-кошторисною документацію.
За задумом організатора злочинного плану ОСОБА_7 , він умовно складався з 9 етапів, реалізація частини з яких тривала одночасно разом із іншими етапами:
І складання та затвердження проєктно-кошторисної документації по об`єкту підконтрольним підприємством із включенням до проєкту нездійсненних умов виконання робіт та закупівлі матеріалів, а також подальшого корегуванням проєкту після проведення тендеру під конкретного виконавця;
ІІ підшукання особи (власника будівельної організації), яка би погодилась на умови злочинного плану та здійснювала подальшу організацію та його втілення в частині будівництва за для заволодіння бюджетними коштами та укриття злочинних наслідків.
ІІІ долучення до злочинної змови особу, що буде здійснювати технічний нагляд за будівництвом, погодиться на умови злочинного плану та буде підписувати документацію за результатом виконання робіт із внесеними у них завідомо недостовірними відомостям щодо обсягів виконаних робіт, вартості та наявності обладнання і матеріалів.
ІV забезпечення укладання договору підряду з необхідним ОСОБА_7 підприємством на підставі складеного проєкту із визначенням ціни як твердої, тобто такої, яка не зміниться у зв`язку із здешевленням собівартості матеріалів та робіт та подальшою зміною (спрощенням) проєкту;
V пошук постачальників матеріалів та обладнання, які б погодились поставляти матеріали за документально завищеною вартістю;
VІ складання та підписання між підприємствами (постачальниками), що реалізують матеріали/обладнання та виконують роботи (субпідрядники), та генпідрядною організацією документів, які містять завідомо недостовірні відомості з метою отримання можливості підтвердження витрат за штучно завищеною ціною матеріалів, обладнання та робіт, а також створення документів, які дозволять укрити вчинення злочину, що надасть злочинним діям законного вигляду;
VІІ отримання бюджетних грошових коштів за документами, які містять завідомо недостовірні відомості, від замовника будівництва;
VІІІ легалізація грошових коштів, отриманих злочинним шляхом;
IX розподіл між співучасниками незаконного прибутку.
Так, розуміючи, що кожний з етапів злочинного плану, у т.ч. розробка проєктної документації, проведення будівельних робіт, закупівля обладнання та матеріалів, пошук контрагентів; виконання вимог діючого законодавства у сфері будівництва щодо обов`язковості авторського та технічного нагляду за будівництвом, а також подальша легалізація здобутих злочинним шляхом бюджетних грошових коштів, провести самотужки не вдасться та існує значний ризик бути викритим, ОСОБА_7 , володіючи якостями лідера, добрими організаторськими здібностями, комунікабельністю, маючи одночасно досвід роботи у органах місцевого самоврядування, комунальних підприємствах та будівельний сфері, керуючись корисливим мотивом і прагненням до наживи, вирішив утворити та очолити стійке об`єднання організовану групу з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів щодо заволодіння бюджетних грошових коштів шляхом завищення вартості та обсягів виконаних робіт та закуплених матеріалів при реалізації Проєкту.
ОСОБА_7 , як організатор і керівник створеної ним організованої злочинної групи, діючи в її інтересах, підібрав учасників із кола знайомих та довірених осіб, які володіють вольовим характером, відповідними навичками та вміннями, обладнанням та технікою для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів організованою групою, розподіливши між ними ролі, розробив план злочинних дій, довівши його разом з іншим співорганізатором, у різний період часу, до відома всіх учасників організованої групи, визначивши їх ролі та став координувати дії останніх, а в деяких випадках і самостійно приймати участь при вчиненні злочинів, з метою досягнення злочинного результату.
Як організатор і керівник створеного ним злочинного угруповання, ОСОБА_7 , забезпечував фінансування злочинної діяльності групи в частині розробки проєкту, а також частково наданням техніки та необхідного обладнання вже під час виконання робіт, налагодження взаємодії між учасниками угруповання з особами, яким не було відомо про злочинний план у повному обсязі та які не входили до складу організованої ним злочинної групи.
Так, реалізацію першого етапу злочинного плану, ОСОБА_7 вирішив здійснити через підконтрольне йому підприємство ТОВ «ПРОММОНТАЖ».
Встановлено, що 14.11.2014, викупивши 50 % частки статутного капіталу, до складу засновників підприємства ТОВ «ПРОММОНТАЖ», яке згідно статуту здійснює спеціалізовані та будівельно-монтажні роботи, прийнято ОСОБА_7 . Також, до складу засновників вказаного підприємства прийнято ОСОБА_7 дружину ОСОБА_7 , яка викупила 20 % частки статутного капіталу. У подальшому, 28.05.2015, ОСОБА_7 викупив ще 30% статутного капіталу вказаного підприємства. Таким чином, ОСОБА_7 та ОСОБА_7 стали власниками 100 % статутного капіталу ТОВ «ПРОММОНТАЖ». Надалі, 19.05.2018, ОСОБА_7 вийшов зі складу засновників вказаного товариства, відступивши належні йому 80 % статутного капіталу брату ОСОБА_7 ОСОБА_14 . Однак, досудовим розслідуванням встановлено, що керування зазначеним підприємством залишилось та здійснювалось виключно ОСОБА_7 .
З метою створення можливості для здійснення розробки проєктної документації, загальними зборами учасників ТОВ «ПРОММОНТАЖ» від 27.06.2017 затверджено статут товариства у новій редакції де метою створення товариства у т.ч. зазначено діяльність у сфері інженірингу. Раніше аналогічні роботи зазначене підприємство не здійснювало.
Достовірно розуміючи, що для здійснення проєктних робіт та складання проєктної документації необхідна наявність відповідного кваліфікаційного сертифікату, ОСОБА_7 доручив розробку вказаного проєкту своєму підлеглому, начальнику технічного відділу КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» ОСОБА_10 , який згідно кваліфікаційного сертифікату серії АР № 012741 відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг) пов`язаних зі створенням об`єктів архітектури має категорію інженера-проєктувальника 1 категорії, пояснивши йому план злочинної діяльності та його ролі в ній. На пропозицію ОСОБА_7 щодо виконання відведеної ним ролі у злочинній організованій групі, ОСОБА_10 відповів згодою.
Роль ОСОБА_10 полягала у складанні проєктної документації з вказуванням у ній завідомо нездійснених умов, таких як прокладання дорогої склопластикової труби при твердій та незмінній ціні договору, що усуває інших конкурентів на виконання робіт з реалізації Проєкту крім підконтрольної ОСОБА_7 ; суттєве завищення у проєктній документації обсягів використання матеріалів таких як бентоніт та полімерна добавка при прокладанні частини трубопроводу безтраншейним способом, що забезпечить можливість його завищення підконтрольною ОСОБА_7 генпідряною організацією у будівельній документації; здійснення авторського нагляду за будівництвом та підписання актів на закриття прихованих робіт із завищеною кількістю використаних матеріалів та обсягів проведених робіт.
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану, 01.08.2017, між ТОВ «ПРОММОНТАЖ», в особі директора ОСОБА_7 , яка діяла на вимогу ОСОБА_7 та не була заздалегідь повідомлена про вчинення кримінального правопорушення і не надавала згоду на його вчинення, та ОСОБА_10 , укладено договір підряду на виконання роботи головного інженера проєкту (ГІП), а саме: технічне керівництво проєктно-пошуковими роботами при проєктуванні об`єкта; участь у розробці розділів проєкта; контроль над технічним рівнем прийнятих проєктних, містобудівних і архітектурно-планувальних рішень, термінами розробки проєктно-кошторисної документації; гарантування відповідності розробленої проєктно-кошторисної документації державним стандартам, нормам, правилам і інструкціям; узгодження обгрунтованих відступів від діючих норм, правил, інструкцій з органами державного нагляду та іншими організаціями, які їх затвердили, надавши йому, таким чином, можливість здійснювати розробку Проєкту по об`єкту.
З метою забезпечення перемоги ТОВ «ПРОММОНТАЖ» у процедурі закупівлі роботи: «Розробка проєктно-кошторисної документації об`єкту «Реконструкція каналізаційних мереж з влаштуванням резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області (в рамках проєкту ЄС «Чиста ріка» Спільної операційної програми «Румунія-Україна» 2014-2020»)», що здійснюється Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради, з урахуванням суми закупівлі, за процедурою: «Звіт про укладений договір», ТОВ «ПРОММОНТАЖ» подано пропозицію на виконання вказаної роботи у розмірі 1 064 829 грн., що була найнижчою серед інших заявлених.
У подальшому, 01.08.2017, на засіданні тендерного комітету Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради вирішено оголосити процедуру закупівлі роботи: «Розробка проєктно-кошторисної документації об`єкту «Реконструкція каналізаційних мереж з влаштуванням резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області (в рамках проєкту ЄС «Чиста ріка» Спільної операційної програми «Румунія-Україна» 2014-2020»)», за процедурою: «Звіт про укладений договір». Згідно результатів голосування, на виконання вказаного виду роботи, обрано найбільш вигідну пропозицію від ТОВ «ПРОММОНТАЖ» на суму 1 064 829 грн.
Цього ж дня, 01.08.2017, між Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради, в особі міського голови ОСОБА_15 (далі «Замовник»), та ТОВ «ПРОММОНТАЖ», в особі директора ОСОБА_16 (далі «Виконавець»), укладено договір № 03/17/99 на виконання робіт по розробці проєктно-кошторисної документації по Об`єкту.
Так, розроблений ТОВ «ПРОММОНТАЖ», в особі ОСОБА_10 . Проєкт по об`єкту: «Реконструкція каналізаційних мереж з влаштування резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області (в рамках проєкту ЄС «Чиста ріка» Спільної операційної програми «Румунія-Україна» 2014-2020»)» ( далі «Проєкт по об`єкту») складався з 3 стадій: техніко-економічне обгрунтування (ТЕО); Проєкт та Робоча документація.
Згідно завдання на проєктування проєктно-кошторисних робіт по Об`єкту друга черга будівництва передбачає реконструкцію існуючого напірного трубопроводу Д530мм., матеріал чавун, протяжністю 4,19 км. та влаштування напірного резервного трубопроводу, протяжністю 2,69 км. із застосуванням склопластикових і поліетиленових труб. Основний робочий та резервний напірні трубопроводи від КНС-1 до перехрестя вул. Ніжньосадова/вул. Нахімова у м. Ізмаїл Одеської області запроєктовано прокласти у дві нитки.
Відповідно до п. 2 розділу «Умови каналізації» Технічних умов до Проєкту по об`єкту № 53/33к від 22.06.2017 виданих КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», зазначено про умову врахування реконструкції існуючого напірного трубопроводу Д530мм., матеріал чугун, орієнтовною довжиною 4,19 км. із застосуванням пластмасових трубопроводів від КНС-1 (вул. Чкалова, 2 у м. Ізмаїл Одеської області) до існуючого колодязя гасителя, розміщеного навпроти житлового дому по АДРЕСА_1 . Зазначено, про врахування влаштування резервного напірного трубопроводу каналізації Д500 мм. із застосуванням пластмасових трубопроводів, орієнтовною довжиною 2,69 км. від КНС 1 (вул. Чкалова, 2 у м. Ізмаїл Одеської області) до АДРЕСА_1 (район школи № 14). Пропускна здатність трубопроводів 900 м. куб/годину.
Пунктом 8 розділу «Умови каналізації» Технічних умов до Проєкту по об`єкту № 53/33к від 22.06.2017 зазначено, що технічні умови є діючими до завершення будівництва Об`єкта.
Згідно п. 12.2 «Рішення щодо застосування матеріалів для каналізаційних трубопроводів» розділу 12 тому № 1 стадії «ТЕО» Проєкту по об`єкту ГІП Проєкту ОСОБА_10 здійснено порівняння властивостей склопластикових, чавунних, сталевих з епоксидним покриттям, ПВХ та поліетиленових труб. За результатом вказаного порівняння у склопластикової труби встановлено найкращий показник серед труб з інших матеріалів. Труби ПВХ та поліетиленові визначені
ОСОБА_10 як такі, що недостатньо добре справляються з гідроударами, а чавунні труби та сталеві труби з епоксидним покриттям мають великий гідроудар, у зв`язку з чим потребують додатковий спеціальний пристрій. За результатом порівняння показників матеріалів трубопроводів ним прийнято використовувати пластмасові труби: склопластикові при прокладанні траншейним способом та поліетиленові при безтраншейному прокладанні трубопроводу, що також зазначено у томі № 1 «Пояснювальна записка» стадії «Проєкт» Проєкту по об`єкту та при описі другої черги будівництва у Розділі 1 «Характеристика умов і об`єктів будівництва у томі № 6 «Проєкт організації будівництва» стадії «Проєкт» Проєкту по об`єкту.
У кошторисній документації Тому № 3 стадії «ТЕО» Проєкту по об`єкту зазначено, що вартість склопластикової труби закладена у розмірі 2690, 68 грн. за метр. Вартість поліетиленової труби визначена у розмірі 2189, 99 грн.
Крім того, п. 13.6 «Методи виробництва основних будівельно-монтажних робіт (технологія виконання робіт) Розділу 13 тому № 1 Стадії «ТЕО» Проєкту по об`єкту зазначено, що при прокладанні склопластикової труби траншейним способом кожна лінія трубопроводу прокладається у окрему траншею. Також, п. 2 «Водовідведення» Розділу 2 тому № 1 Стадії «Робоча документація» зазначено, що основна робоча та резервна лінії зі склопластикових труб прокладаються паралельно у дві лінії з мінімальною відстанню між ними у 2.1 метр, що також зазначено у Розділі 5 Тому № 1 Стадії «Проєкт» Проєкту по об`єкту та Плані реконструкції напірної каналізації Тому № 3 Стадії «Робоча документація» Проєкту по об`єкту.
Рішення щодо використання склопластикової труби прийнято ОСОБА_7 у зв`язку з її великою вартістю, що робить неможливим прийняття участі інших учасників, окрім визначених ОСОБА_7 , під час публічної закупівлі на виконання робіт з реалізації Проєкту по об`єкту. В подальшому, після перемоги у вказаній закупівлі підконтрольного ОСОБА_7 підприємства, планувалось здійснити корегування проєктної документації та заміни дорогої склопластикової труби на більш дешеву поліетиленову.
Крім того, у кошторисній документації тому № 7 стадії «Проєкт» Проєкту по об`єкту зазначено, що обсяг бентоніту, необхідного для використання, складає 55, 44891 тон, загальною вартістю 178289,34 грн., а обсяг полімерної добавки марки QUIK TROL складає 5286, 9332 кг., загальною вартістю 1 941 631, 75 грн.
Так, з метою здійснення контролю за реалізацією Проєкту по об`єкту на стадії будівництва, створення виду законності під час корегування ним дій підконтрольної ОСОБА_7 генпідрядної організації, що буде виконувати роботи на Об`єкті, а також з метою забезпечення здійснення авторського нагляду під час будівництва, наказом по ТОВ «ПРОММОНТАЖ» від 27.12.2019 за №5, ОСОБА_10 та ОСОБА_7 призначено відповідальними особами за здійсненням авторського нагляду та контролю якості виконання проєктно-вишукувальних робіт на Об`єкті на підставі Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, 11.07.2007 № 903 (Надалі «Порядок»).
У подальшому, між Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради, в особі міського голови ОСОБА_15 , та ТОВ «ПРОММОНТАЖ», в особі директора ОСОБА_17 , 08.04.2020, укладено договір № 75 на виконання авторського нагляду на Об`єкті.
Так, пунктом 2 Порядку, авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проєкту об`єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проєкту або уповноваженими особами (далі - генеральний проєктувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проєкту.
Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Порядку, генеральний проєктувальник утворює групу авторського нагляду з числа розробників проєкту або уповноважених осіб, на яку покладається здійснення авторського нагляду. До здійснення авторського нагляду за виконанням окремих видів будівельних робіт можуть залучатися представники проєктних організацій, які не брали участі у проєктуванні.
У подальшому, з метою реалізації наступного етапу злочинного плану, ОСОБА_7 , приблизно у серпні-вересні 2017 року, більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено, довів до відома свій єдиний злочинний план, його мету та етапи виконання ОСОБА_8 засновнику та директору ПБП «КИНГС», яке займається будівельними роботами. Отримавши згоду ОСОБА_8 щодо прийняття участі у реалізації єдиного злочинного плану, схеми його реалізації, ОСОБА_7 , визначив роль ОСОБА_8 як співорганізатор злочинної групи та виконавець певних її етапів, узгодивши, що проведення будівельних робіт під час реалізації Проєкту по об`єкту, буде здійснено силами належного йому підприємства ПБП «КИНГС». Подальша розробка та планування конкретних злочинів з заволодіння бюджетними грошовими коштами при реалізації Проєкту по об`єкту буде здійснюватися спільно ОСОБА_8 та ОСОБА_7 .
Роль ОСОБА_8 фактично полягає у контролі, забезпеченні та проведенні будівельних робіт під час реалізації Проєкту по об`єкту; здійсненні спільній з ОСОБА_7 діяльності з пошуку та вербування контрагентів з метою закупівлі матеріалів за завищеними цінами та інших учасників злочинної групи; завищення обсягів та вартості виконаних будівельних робіт та їх відображення у актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В; акумулювання привласнених бюджетних грошових коштів на рахунках належних йому підприємств з їх подальшою легалізацією; часткове фінансування проведення робіт у разі нестачі або несвоєчасного виділення грошових коштів замовником будівництва; часткове використання обладнання та техніки при виконанні робіт.
Так, з метою реалізації зазначеного етапу злочинного плану, ОСОБА_8 подав ПБП «КИНГС» ЄДРПОУ 20970338 для участі у закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель https://prozorro.gov.ua/, на якому 18.12.2019 оприлюднено оголошення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради за відкритими торгами № UA-2019-11-22-002311-b про публічну закупівлю по Об`єкту.
З метою прийняття участі у закупівлі та відповідності тендерним вимогам, ОСОБА_8 у тендерній пропозиції ПБП «КИНГС» надано сертифікати відповідності з додатками щодо можливості виконання робіт з реалізації Проєкту по об`єкту, у т.ч. щодо прокладання склопластикових армованих труб (GRP) та з`єднувальних частин до них для водопостачання, каналізації та меліорації, торгівельної марки «SUBOR», виробника «SUBOR BORU SAN. VE TIC. A.S.», Туреччина.
У подальшому, на підставі проведених конкурсних торгів, 26.12.2019, незважаючи на наявність пропозицій ТОВ «ФІЛІТЕС ГРУП» ЄДРПОУ 41137112 та ТОВ «СТРОЙНАВІГАТОР» ЄДРПОУ 33436209 з меншою ціною, ПБП «КИНГС» оголошено переможцем публічної закупівлі. Тендерні пропозиції вказаних підприємств були відхилені тендерним комітетом, у зв`язку з чисельними недоліками тендерної документації, які вони не усунули.
На підставі зазначеного, 15.01.2020, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), між ПБП «КИНГС», в особі директора ОСОБА_8 , як «Генпідрядник», та Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради, в особі міського голови ОСОБА_15 , як «Замовник», укладено договір про закупівлю виконання робіт № 1 (далі «Договір № 1»).
Пунктом 1.2 Договору № 1 зазначено, що склад та обсяги робіт, які доручаються до виконання Виконавцю визначені проєктною документацією, яка передбачає використання склопластикової труби при прокладанні її траншейним способом.
Згідно з п. 2.1 Договору № 1 ціна договору є твердою та становить 80165 904,00 грн (вісімдесят мільйонів сто шістдесят п`ять тисяч дев`ятсот чотири гривень 00 копійок), що є бюджетними грошовими коштами відповідно до пункту 10 «Порядку підготовки та реалізації проєктів у рамках програм прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства та партнерства» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, 08.12.2010 № 1111.
Відповідно до п. 2.2 Договору № 1 вартість виконаних робіт за цим договором визначена на підставі кошторисного розрахунку, складеного відповідно до проєктної документації та інших діючих нормативних документів.
Пунктом 2 Договору № 1 встановлено, що джерелом фінансування є кошти Європейського Союзу в рамках Спільної Операційної Програми «Румунія-Україна 2014-2020» та місцевий бюджет, з яких 80,63 % є кошти Європейського Союзу в рамках Спільної Операційної Програми «Румунія-Україна 2014-2020» та 19,37 % є гроші місцевого бюджету.
Також п.п. 9.3 - 9.6 Договору № 1 визначено, що замовник забезпечує здійснення технічного нагляду за відповідністю якості, обсягів і вартості виконаних робіт.
З метою забезпечення здійснення технічного нагляду під час будівництва між Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради («Замовник»), в особі міського голови ОСОБА_15 , та Управлінням капітального будівництва Ізмаїльської міської ради («Виконавець»), в особі ОСОБА_18 , 27.01.2020, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), укладено договір про виконання функцій замовника з робіт по технічному нагляду за № 19 по Об`єкту (Надалі «Договір № 19»).
Відповідно до наказу в.о. начальника Управління капітального будівництва Ізмаїльської міської ради ОСОБА_18 від 04.02.2020 за №9 на провідного інженера управління капітального будівництва Ізмаїльської міської ради ОСОБА_9 покладено обов`язок, щодо здійснення функції технічного нагляду на Об`єкті.
Так, достовірно розуміючи, що подальша реалізація злочинного плану не можлива без участі особи, що здійснює технічний нагляд за будівництвом, а саме ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці, довели до її відома інформацію про єдиний план, схему та способи вчинення злочинів, визначивши їй роль виконавця, на що вона дала добровільну згоду.
Роль ОСОБА_9 полягала у безпосередній участі під час виконання робіт, як особа, уповноважена на здійснення технічного нагляду за будівництвом; підтвердженні, шляхом виконання свого підпису на актах про закриття прихованих робіт, актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та довідках про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3, завідомо не правдивих відомостей, внесених у вказані документи щодо обсягів та вартості придбаних матеріалів та виконаних робіт; не реагуванні на порушення будівельних норм та договірних умов під час проведення робіт, у т.ч. щодо використання поліетиленової труби замість склопластикової, що передбачена договором.
Таким чином, з метою заволодіння бюджетними грошовими коштами, під час реалізації Проєкту по об`єкту, створена ОСОБА_7 злочинна група, фактично контролювала весь процес його виконання: проєктні рішення та необхідні зміни виконувались ОСОБА_10 за погодженням із ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ; обов`язковий авторський нагляд під час будівництва, тобто відповідність проведених робіт проєктній документації, виконувались ОСОБА_7 та ОСОБА_10 ; обов`язковий технічний нагляд за будівництвом виконувався ОСОБА_9 , яка підтверджувала усі завищені обсяги виконаних робіт та закуплених матеріалів шляхом проставлення свого підпису та відповідній виконавчій документації; самі ж роботи виконувались ПБП «КИНГС» або субпідрядними організаціями під контролем та безпосереднім керівництвом ОСОБА_8 . Завідомо неправдиві відомості, внесені до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3 не викликали у Замовника, в особі Ізмаїльської міської ради, жодних сумнівів з причин відповідного підтвердження з боку осіб, що здійснюють авторський та технічний нагляди.
Так, організувавши повне коло злочинної групи, ОСОБА_7 разом з ОСОБА_8 , перешли до наступного етапу реалізації вказаного злочинного плану з багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами.
Як зазначено вище, обгрунотваність прокладання саме склопластикової труби обумовлена її характеристиками та вартістю, яка при наявності твердої ціни, враховуючи суму договору, не є ліквідною, що виключає можливість її закупівлі та прокладання.
Так, з метою заміни склопластикової труби на більш дешеву поліетиленову, ОСОБА_8 , на підставі попередньої домовленості з ОСОБА_7 , 30.03.2020, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), на засіданні Робочої групи, щодо реалізації інфраструктурного компоненту великомасштабного проєкту «Чиста ріка», що фінансується ЄС в рамках СОП «Румунія-Україна» 2014-2020», до складу якої входили: перший заступник Ізмаїльського міського голови ОСОБА_19 , директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , керівник КУ УМР «Ізмаїльське бюро сприяння інвестиціям» ОСОБА_20 , начальник КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та технічний експерт проєкту ОСОБА_7 , головний інженер цього підприємства ОСОБА_21 , в.о начальника УКБ Ізмаїльської міської ради ОСОБА_18 та провідний інженер УКБ Ізмаїльської міської ради ОСОБА_9 , заявив що проєктно-кошторисна частина документації по Об`єкту розроблена у 2017 році, а тому вартість обладнання та основних будівельних матеріалів значно зросли. На підставі вказаного ОСОБА_8 начебто звернувся до Замовника, в особі Ізмаїльської міської ради, з проханням про здійснення корегування проєкту з відповідними змінами у проєктно-кошторисній частині.
Слід зазначити, що при поданні у грудні 2019 року тендерної документації з метою прийняття участі у закупівлі робіт щодо реалізації Проєкту по об`єкту, тобто за 3 місяці до дати засідання вказаної робочої групи, ОСОБА_8 влаштовувала проєктно-кошторисна частина документації по Об`єкту розроблена у 2017 році, а також зазначені в ній вартість обладнання та основних будівельних матеріалів.
ОСОБА_7 , в свою чергу, як директор КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та технічний експерт проєкту, погодився з доводами ОСОБА_8 та повідомив, що строки корегування проєкту складуть приблизно 3 тижні, а для цього необхідно скласти договір з проєктною організацією.
Слід зазначити, що ОСОБА_7 приймав участь у засіданні робочої групи як директор КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та технічний експерт проєкту (за відсутності повноважень та функцій такої посади), не маючи будь-якого документального відношення до проєктування. Доповідаючи, що строки корегування проєкту складуть приблизно 3 тижні, ОСОБА_7 підтвердив наявність контролю за діяльністю та впливу на ТОВ «ПРОММОНТАЖ», у т. ч. щодо здійснення корегування Проєктної документації та строків такого виконання.
На підставі зазначеного, з урахуванням позиції генпідряника, в особі ОСОБА_8 , позиції ОСОБА_7 як головного інженера проєкту, а також відсутності будь-яких зауважень з боку технічного нагляду за будівництвом в особі ОСОБА_9 , комісією вирішено досконально розглянути пропозиції ОСОБА_8 щодо коригування проєкту та у разі його узгодження укласти договір з проєктною організацією щодо корегування Проєкту по об`єкту.
На підставі протоколу засідання Робочої групи від 30.03.2020, Управління капітального будівництва Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради, 16.04.2020, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), уклало із ТОВ «ПРОММОНТАЖ» договір № 74 на корегуванням Робочого проєкту «Реконструкція каналізаційних мереж з влаштуванням резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області (в рамках проєкту ЄС «Чиста ріка» Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020), вартість робіт по якому склала 90 000 грн.
Однак, звернення до Замовника, в особі Ізмаїльської міської ради, зазначене ОСОБА_8 на засіданні робочої групи від 30.03.2020, ним подано лише 16.06.2020. Відповідно до вказаного листа за № 39 необхідність корегування Проєкту по об`єкту з`явилась з урахуванням необхідності будівництва поліетиленового футляру діаметром 630 мм. методом горизонтального буріння з наступним протаскуванням на ділянці від перехрестя вул. Нахімова/Нижньосадова до вул. Нахімова, 256е у м. Ізмаїл Одеської області; проведення пуско-налагоджувальних робіт по установці технологічного обладнання на КНС-1 та КНС-2; здійснення очищення та промивки приймального резервуару на КНС-1 для проведення реконструкції. Жодних відомостей, щодо необхідності заміни труби зі склопластикової на поліетиленову вказано не було.
На підставі вищезазначеного звернення директора ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 від 16.06.2020 за № 30, Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради від 17.06.2020 за № 663 прийнято рішення про надання дозволу на корегування проєктно-кошторисної документації об`єкта «Реконструкція каналізаційних мереж з влаштування резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області (в рамках проєкту ЄС Чиста ріка» спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020»).
На виконання вказаного договору ТОВ «Проммонтаж» здійснено коригування проєктної та проєктно-кошторисної частини Проєкту в якій безпідставно та без будь-якого обґрунтування замінено склопластикові труби на поліетиленові без суттєвого коригування її вартості.
Слід зазначити, що з метою економії часу на проведення коригування Проєкту по об`єкту та ухилення від супутніх витрат, ОСОБА_10 за погодженням з ОСОБА_7 у відомостях про учасників проєкту, за відсутності відповідної кваліфікації та сертифікатів, зазначив себе як спеціаліста з цивільного захисту, інженера проєктувальника систем пожежогасіння та інженера кошторисника, поставивши свій підпис на підтвердження розробки ним відповідних розділів проєкту.
У подальшому, з метою проведення експертизи Проєкту об`єкта, 30.06.2020, між ТОВ «ПРОММОНТАЖ», в особі директора ОСОБА_14 («Замовник»), та ДП «Спеціалізована державна експертна організація Центральна служба Української державної будівельної експертизи», в особі директора філії ДП «Спеціалізована державна експертна організація Центральна служба Української державної будівельної експертизи» в Одеській області ОСОБА_22 («Виконавець»), укладено договір. Відповідно до умов договору Замовник доручає Виконавцю проведення експертизи проєкту будівництва щодо дотримання міцності, надійності та довговічності (в залежності від особливості проєкту: санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження та енергоефективномсті, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, кошторисної частини). Назва проєкту будівництва: Реконструкція каналізаційних мереж з влаштування резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області (в рамках проєкту ЄС Чиста ріка» спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020») (коригування). Вартість виконання робіт за договором складала 105 849, 94 грн., що є збитковим для ТОВ «ПРОММОНТАЖ», з урахуванням вартості укладеного договору № 74 від 16.04.2020 між ТОВ «ПРОММОНТАЖ» та УКБ Ізмаїльської міської ради на здійснення корегування Проєкту по об`єкту, вартістю 90 000 грн.
Зазначене підтверджує слідування членів організованої групи єдиному злочинному плану із врахуванням, що будь-які супутні витрати будуть, у подальшому, покриті за рахунок привласнених бюджетних грошових коштів.
Зазначені дії створили можливість щодо використання більш дешевої поліетиленової труби та переходу на наступний етап єдиного злочинного плану.
З урахуванням того, що подальша реалізація єдиного злочинного плану з метою багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами та їх легалізація буде здійснюватися шляхом закупівлі за завищеною вартістю та обсягами матеріалів та робіт, що створює необхідність контролю за їх проведенням, обліку використаних матеріалів та проведених робіт, проведенні бухгалтерських операцій та обліку направлених та отриманих грошових коштів, узгодження між собою дій та вірності всієї підписаної договірної, виконавчої та платіжної документації задля укриття злочинної діяльності, ОСОБА_8 , у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці, доведено до відома головного бухгалтера зазначеного підприємства ОСОБА_11 інформацію про єдиний план злочинної діяльності, схему та способи вчинення злочинів, визначивши її роль як виконавця, на що вона дала добровільну згоду.
Роль ОСОБА_11 , як бухгалтера ПБП «КИНГС», полягає у веденні, бухгалтерського обліку ПБП «КИНГС», отриманні, обліку та переведенні грошових коштів, отриманих від замовника за результатом проведення будівельних робіт та закупки матеріалів під час реалізації Проєкту по об`єкту, а також веденні окремого обліку реальних витрат та доходів із внесеними завідомо неправдивими відомостями щодо розміру витрат, обсягів закуплених матеріалів та проведених робіт; узгодженні відомостей, внесених до договірної документації під час закупівлі труби за завищеними цінами із директором з маркетингу ТОВ «Ельпласт-Львів» ОСОБА_5 (особа яка не була повідомлена про існування організованої групи, однак яка надала свою згоду на вчинення злочинів за попередньої змовою групою осіб); узгодження дій із бухгалтером ТОВ «-РЕСПЕКТ-» ОСОБА_12 (особа яка не була повідомлена про існування організованої групи, однак яка надала свою згоду на вчинення злочинів за попередньої змовою групою осіб) з метою заволодіння бюджетними грошовими коштами та їх подальшою легалізацією.
Крім того, з урахуванням заміни склопластикової труби на більш дешеву поліетиленову трубу, як частини єдиного злочинного плану із багаторазового заволодіння бюджетних грошових коштів, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення вартості закуплених матеріалів з подальшою їх легалізацією, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у не встановленому досудовим розслідуванням часі та місці, прийшли до згоди щодо необхідності встановлення на території України юридичної особи реалізатора поліетиленових труб, посадові особи якої би погодились здійснити продаж поліетиленової труби за завищеною вартістю з подальшим перерахунком різниці між документальною та фактичною вартістю поліетиленової труби на розрахунковий рахунок підконтрольного ОСОБА_8 підприємства ТОВ «-РЕСПЕКТ-».
Так, відповідно до протоколу-рішення №1 загальних зборів учасників ТОВ «-РЕСПЕКТ-» від 04.07.2017, ОСОБА_8 є його співзасновником та вніс до статутного капіталу 255000 гривень разом зі своєю дружиною ОСОБА_23 та синами ОСОБА_24 і ОСОБА_25 . На підставі даного протоколу видано наказ №1-к від 07.07.2017 про призначення на посаду директора ТОВ «-РЕСПЕКТ-» ОСОБА_23 .
З метою реалізації частини єдиного злочинного плану із багаторазового заволодіння бюджетних грошових коштів, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення вартості закуплених матеріалів з подальшою їх легалізацією, ОСОБА_8 , виконуючи роль співорганізатора єдиного злочинного плану, у не встановленому досудовим розслідуванням часі та місці, не повідомляючи про існування організованої групи та єдиного злочинного плану, довів до відома бухгалтера вказаного підприємства ОСОБА_12 та інших не встановлених досудовим розслідуванням осіб щодо необхідності здійснення формальної закупівлі покрівельних матеріалів ТОВ «Ельпласт-Львів» у ТОВ «-РЕСПЕКТ-», тобто складання та підписання завідомо не правдивого офіційного документу - договору поставки зазначених матеріалів, складання та підписання товаро-супровідної документації вказаних матеріалів із внесеними завідомо неправдивими відомостями, ведення бухгалтерського обліку щодо начебто реалізації зазначених покрівельних матеріалів, тобто прийняття участі у вчиненні злочину. Отримавши згоду ОСОБА_12 та інших не встановлених досудовим розслідуванням осіб у вчиненні злочину, ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , не долучаючи вказаних осіб до злочинної групи, вступили із ОСОБА_12 та іншими не встановленими досудовим розслідуванням особами до злочинної змови з метою вчинення злочину.
Крім того, у не встановленому досудовим розслідуванням часі та місці, продовжуючи здійснення організаційних дій та реалізацію частини єдиного злочинного плану із багаторазового заволодіння бюджетних грошових коштів, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення вартості закуплених матеріалів, з подальшою їх легалізацією, ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 , що йому відоме підприємство ТОВ «Ельпласт-Львів», яке здійснює виробництво та реалізацію поліетиленових труб, з керівництвом якого він особисто знайомий.
Так, у червні 2020 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану та, створюючи підґрунтя для вчинення одного із злочинів щодо заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення вартості закуплених матеріалів, ОСОБА_7 разом з ОСОБА_8 , перебуваючи у будівлі ТОВ «Ельпласт-Львів» (код ЄДРПОУ 23957545) за адресою: Львівська область, м. Городок, вул. Заводська, 4, звернулись до генерального директора вказаного підприємства ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) із пропозицією, щодо закупівлі у ТОВ «Ельпласт-Львів» поліетиленових труб за документально завищеною вартістю, не повідомляючи їх про існування організованої групи та єдиного злочинного плану. Отримав згоду ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 щодо реалізації поліетиленової труби за документально завищеною вартістю, ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , не долучаючи вказаних осіб до злочинної групи, вступили із ними до злочинної змови з метою вчинення злочину. Узгоджено, що за результатами закупівлі поліетиленової труби за завищеною вартістю залишкова частина грошових коштів, тобто різниця між документальною та реальною ціною закуплених поліетиленових труб, буде перерахована на розрахунковий рахунок підконтрольного ОСОБА_8 підприємства ТОВ «-РЕСПЕКТ-» у якості плати за формальну закупівлю ТОВ «Ельпласт-Львів» у ТОВ «-РЕСПЕКТ-» покрівельних матеріалів.
Роль ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023), як директора ТОВ «Ельпласт-Львів» та особи, яка не була повідомлена про існування організованої групи, однак яка надала свою згоду на вчинення злочинів за попередньої змовою групою осіб, полягала у підписанні договорів купівлі-продажу поліетиленової труби із внесеними завідомо недостовірними відомостями щодо вартості товару; підписанні завідомо не правдивого офіційного документу - договору поставки покрівельних матеріалів; прийняття рішень та контроль за виконанням умов злочинної змови із ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 та іншими не встановленими досудовим розслідуванням особами, в частині взятих на себе забов`язань; надання вказівок ОСОБА_5 щодо виконання дій, направлених на досягнення спільного злочинного умислу; надання вказівок про необхідність перерахування грошових коштів на рахунок ТОВ «-РЕСПЕКТ-» за начебто закуплені покрівельні матеріали головному бухгалтеру ТОВ «Ельпласт-Львів» ОСОБА_27 , яка не була заздалегідь повідомлена про вчинення кримінального правопорушення та не надавала згоду на його вчинення.
Роль ОСОБА_5 , як директора з маркетингу ТОВ «Ельпласт-Львів» та особи, яка не була повідомлена про існування організованої групи, однак яка надала свою згоду на вчинення злочинів за попередньої змовою групою осіб, полягала у складанні договорів купівлі-продажу поліетиленової труби; узгодженні із ОСОБА_11 та спільному з нею внесенні у вказані договори завідомо не правдивих відомостей щодо вартості труб; забезпечення виконанням умов злочинної змови із ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та іншими не встановленими досудовим розслідуванням особами в частині взятих на себе забов`язань; виконанні вказівок ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) щодо виконання дій, направлених на досягнення спільного злочинного умислу.
Роль ОСОБА_12 , як бухгалтера ТОВ «-РЕСПЕКТ» та особи, яка не була повідомлена про існування організованої групи, однак надала свою згоду на вчинення злочинів за попередньої змовою групою осіб, полягала в узгодженні із ОСОБА_11 умов складання товаросупровідної документації на покрівельні матеріали та внесенні у них завідомо не правдивих відомостей; веденні бухгалтерського обліку у т.ч. із врахуванням фіктивного укладання договору поставки покрівельних матеріалів та начебто реалізацією ТОВ «Ельпласт-Львів» покрівельних матеріалів; виконанні умов злочинної змови із ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та іншими не встановленими досудовим розслідуванням особами в частині взятих на себе забов`язань з метою досягнення спільного злочинного умислу.
Згідно розробленого організаторами групи ОСОБА_7 та ОСОБА_8 злочинного плану, учасники організованої групи з метою заволодіння бюджетними грошовими коштами діяли за трьома схемами:
Схема № 1 заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення обсягів використаних матеріалів (бентоніт та полімерна добавка).
За цією схемою організованою групою забезпечено укладання між ПБП «КИНГС», в особі директора ОСОБА_8 , та ТОВ «Безтраншейні технології та комунікації» ЄДРПОУ 37759969, в особі директора ОСОБА_28 , договору підряду (субпідряду) №07/04-20 з подальшим виконанням робіт з безтраншейного прокладання трубопроводу на ділянці місцевості з використанням ними бентоніту та полімерної добавки, складанням та підписанням актів на закриття прихованих робіт, а також актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В. В свою чергу, за результатами проведених ТОВ «Безтраншейні технології та комунікації робіт, членами організованої групи завищено обсяги використаного бентоніту та полімерної добавки та внесено відповідні недостовірні відомості до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В.
Всього організована група заволоділа грошовими коштами шляхом завищення обсягів використаного бентоніту та полімерної добавки у сумі 1 044 090, 34 грн.
Схема № 2 заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення вартості матеріалів (поліетиленової труби).
За цією схемою організованою групою забезпечено укладання між ПБП «КИНГС, в особі директора ОСОБА_8 , та ТОВ «Ельпласт-Львів», в особі ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023), п`яти договорів закупівлі поліетиленових труб із внесеними завідомо не правдивими відомостями, щодо узгодженої договірної ціни, яка не відповідала реальній вартості труби. За результатами постачання труби ПБП «КИНГС» та перерахунку грошових коштів на рахунок ТОВ «Ельпласт-Львів» за договірною ціною, різниця між договірною та фактичною ціною поліетиленової труби, перераховувалась на рахунок ТОВ «-РЕСПЕКТ-» з подальшою їх легалізацією шляхом закупівлі на привласнені спільними злочинними діями організованою групою грошові кошти металевого прокату.
Всього організована група заволоділа грошовими коштами державного бюджету шляхом завищення вартості труби у сумі 1 961 903, 63 грн.
Схема № 3 заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення вартості робіт (прокладання двох ліній трубопроводу в 1 траншею.
За цією схемою організованою групою забезпечено виконанням робіт з прокладання напірної та резервної ліній частини трубопроводу замість двох в одну траншею. Так, за результатами виконання робіт, членами організованої групи узгоджено та внесено до актів на закриття прихованих робіт, а також актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та довідок про вартість виконаних робіт форми КБ-3 відомості про прокладання основної та резервної ліній трубопроводу у 2 траншеї, завищивши, таким чином обсяги виконаних робіт та витрачених матеріалів.
Всього організована група заволоділа грошовими коштами шляхом завищення вартості використаного бентоніту та полімерної добавки у сумі 1 044 090, 34 грн.
Стійкість організованої групи забезпечувалась за рахунок її стабільного складу. Фінансування діяльності організованої групи здійснювалось за рахунок коштів, здобутих злочинним шляхом, перерахованих та переведених в готівку учасниками групи та особами, що діяли за попередньою змовою з ними та частково за рахунок ПБП «КИНГС», у разі затримки в перерахунку грошових коштів від Замовника, в особі Ізмаїльської міської ради, до Генпідрядної організації, в особі ПБП «КИНГС».
Забезпечуючи тривалість вчинення злочинної діяльності групи, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 застосовували заходи конспірації, надаючи своїм діям законного вигляду, у тому числі шляхом створення повного кола суб`єктів виконання робіт та контролю за їх виконанням, обмеженням засобів спілкування між собою та особами, що не входять до кола злочинної групи, складання та підписання договорів, товаро-супровідної, виконавчої документації, подання податкових звітностей.
Зазначені заходи разом з іншими методами конспірації злочинної діяльності групи і підтримки бездоганного авторитету її керівників, створювали у співучасників впевненість у можливості ухилитися від відповідальності за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів у разі їх виявлення правоохоронними органами.
Організована і керована ОСОБА_7 , та ОСОБА_8 група характеризується стійкістю, ретельним плануванням злочинів, високим ступенем організації, стабільністю складу, чітким розподілом функцій кожного з співучасників, наявністю лідерів-організаторів, які користуються авторитетом серед учасників, дисципліною, та розподілом грошових коштів отриманих злочинним шляхом.
Обставини скоєння злочину ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб:
Схема № 2 заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення вартості матеріалів (поліетиленової труби) з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів.
Об`єкт вказаного кримінального правопорушення грошові кошти державного бюджету України.
Спосіб вчинення зазначеного кримінального правопорушення штучне завищення вартості придбаних матеріалів, а саме: поліетиленової труби, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів.
Суб`єкти зазначеного кримінального правопорушення ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023), ОСОБА_5 , ОСОБА_12 та інші не встановлені досудовим розслідуванням особи за попередньою змовою групою осіб.
Реалізуючи єдиний злочинний план у складі організованої групи із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення закуплених матеріалів поліетиленових труб, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів, у червні 2020 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), у не встановленому місці, між ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , які діяли у складі організованої групи, з однієї сторони, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 , які не діяли у складі організованої групи, однак надали свою згоду щодо вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб, з іншої сторони, погоджено, що договірна (документальна) вартість поліетиленових труб за договором, що вирахувана ОСОБА_11 , буде складати 2188,49 грн. плюс 20 % ПДВ за 1 метр, тобто 2626,19 грн. з ПДВ, а фактична вартість труб складатиме 1668 грн. з ПДВ за 1 метр по першому договору та, в подальшому, за 1 973, 09 грн. за 1 метр.
Так, на виконання вказівок ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023), направлених на реалізацію спільного злочинного умислу, щодо заволодіння бюджетними грошовими коштами, на підставі заздалегідь узгоджених дій, директором з маркетингу ОСОБА_5 , протягом червня 2020 року - січня 2021 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), підготовлено проєкти вищезазначених договорів купівлі-продажу товаро-матеріальних цінностей. Оперуючи наявними бюджетними грошовими коштами, виділеними на закупівлю поліетиленових труб та, переслідуючи спільний злочинний умисел на їх заволодіння, ОСОБА_11 , яка діяла у складі організованої групи та виконувала роль виконавця, протягом червня 2020 року - січня 2021 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено) вирахувано закупівельну вартість труб по верхній ціні, яку надано ОСОБА_5 з подальшим зазначенням її у проєкті договорів. Надалі, з метою надання вказаним діям вигляду законних, завищену вартість купівлі товаро-матеріальних цінностей ними внесено до відповідних видаткових накладних. Таким чином, спільними та узгодженими діями вищезазначених осіб внесено завідомо неправдиві відомості у офіційні документи щодо вартості придбаних товарів.
У подальшому, 24.06.2020, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), між ПБП «КИНГС», в особі директора ОСОБА_8 , як «Покупець», та ТОВ «Ельпласт-Львів», в особі генерального директора ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023), як «Продавець», укладено договір купівлі-продажу №240620/001. У п. 1 розділу 1 договору зазначено, що продавець зобов`язується передати у власність Покупцю товар, а Покупець зобов`язується прийняти вказаний товар і оплатити його на умовах, зазначених в даному Договорі, а саме: труба водяна ПЕ 100 450х26,7 SDR 17, із внесенням завідомо неправдивими відомостей до п. 2.1, щодо ціни Договору, яка складає 2 188, 49 гривень + ПДВ за 1 (один) метр, всього 2626,19 гривень з ПДВ. Укладеним договором визначено, що загальна кількість товару складатиме 1012,50 метрів.
На виконання вищезазначеного договору, у червні-липні 2020 року, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), зловживаючи своїм службовим становищем, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , діючи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якої виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 , за попередньою змовою групою осіб, достовірно знаючи, що вартість придбаних поліетиленових труб значно завищена, з метою заволодіння бюджетними коштами, умисно, спільними та узгодженими діями вніс до видаткових накладних, складених невстановленою досудовим розслідуванням особою, завідомо неправдиві відомості, щодо вартості закуплених водяних труб ПЕ 100 450х26,7 SDR 17, а саме:
- за видатковою накладною № 010720/001 від 01.07.2020 - на загальну суму 886 338,46 грн;
- за видатковою накладною №220720/019 від 22.07.2020 - на загальну суму 709 070,76 грн;
- за видатковою накладною №230720/040 від 23.07.2020 - на загальну суму 673 617,23 грн., підписав та скерував їх до Ізмаїльської міської ради на підтвердження вартості закупівлі поліетиленових труб.
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану організованою групою із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом закупівлі поліетиленової труби у ТОВ « Ельпласт-Львів» за завищеною вартістю з подальшим перерахуванням грошових коштів на рахунок ТОВ «-РЕСПЕКТ-», на підставі раніше узгоджених умов та спланованих дій, 09.09.2020, між ПБП «КИНГС», в особі директора ОСОБА_8 , як «Покупець», та ТОВ «Ельпласт-Львів», в особі генерального директора ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023), як «Продавець», укладено договір купівлі-продажу №090920/001. У п. 1 розділу 1 договору зазначено, що продавець зобов`язується передати у власність Покупцю товар, а Покупець зобов`язується прийняти вказаний товар і оплатити його на умовах, зазначених в даному Договорі, а саме: труба водяна ПЕ 100 450х26,7 SDR 17, із внесенням завідомо недостовірних відомостей до п. 2.1, щодо ціни договору, яка складає 2 188, 49 гривень + ПДВ за 1 (один) метр. Укладеним договором визначено, що загальна кількість товару складатиме 1014,00 метрів.
На виконання вищезазначеного договору, у вересні 2020 року, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), зловживаючи своїм службовим становищем, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , діючи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб, достовірно знаючи, що вартість придбаних поліетиленових труб значно завищена, спільними та узгодженими діями вніс до видаткових накладних, складених невстановленою досудовим розслідуванням особою, завідомо неправдиві відомості, щодо вартості закуплених водяних труб ПЕ 100 450х26,7 SDR 17, а саме:
- за видатковою накладною №110920/003 від 11.09.2020 - на загальну суму 886338,46 грн;
- за видатковою накладною №140920/035 від 14.09.2020- на загальну суму 886 338,46 грн;
- за видатковою накладною №150920/021 від 15.09.2020 - на загальну суму 890 277,71 грн., підписав та скерував їх до Ізмаїльської міської ради на підтвердження вартості закупівлі поліетиленових труб.
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану організованою групою із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом закупівлі поліетиленової труби у ТОВ « Ельпласт-Львів» за завищеною вартістю з подальшим перерахуванням грошових коштів на рахунок ТОВ «-РЕСПЕКТ-», на підставі раніше узгоджених умов та спланованих дій, 16.10.2020, між ПБП «КИНГС», в особі директора ОСОБА_8 , як «Покупець», та ТОВ «Ельпласт-Львів», в особі генерального директора ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023), як «Продавець», укладено договір купівлі-продажу №161020/001. У п. 1 розділу 1 договору зазначено, що продавець зобов`язується передати у власність Покупцю товар, а Покупець зобов`язується прийняти вказаний товар і оплатити його на умовах, зазначених в даному Договорі, а саме: труба водяна ПЕ 100 450х26,7 SDR 17, із внесенням завідомо недостовірних відомостей до п. 2.1, щодо ціни договору, яка становить 2 188, 49 гривень + ПДВ за 1 (один) метр. Укладеним договором визначено, що загальна кількість товару складатиме 1012,5 метрів.
На виконання вищезазначеного договору, у жовтні 2020 року, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), зловживаючи своїм службовим становищем, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , діючи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб, достовірно знаючи, що вартість придбаних поліетиленових труб значно завищена, спільними та узгодженими діями вніс до видаткових накладних, складених невстановленою досудовим розслідуванням особою, завідомо неправдиві відомості, щодо вартості закуплених водяних труб ПЕ 100 450х26,7 SDR 17, а саме:
- за видатковою накладною № 211020/019 від 21.10.2020 - на загальну суму 886338,46 грн;
- за видатковою накладною №261020/002 від 26.10.2020 - на загальну суму 886 338,46 грн;
- за видатковою накладною №261020/031 від 26.10.2020 - на загальну суму 886 338,46 грн., підписав та скерував їх до Ізмаїльської міської ради на підтвердження вартості закупівлі поліетиленових труб.
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану організованою групою із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом закупівлі поліетиленової труби у ТОВ « Ельпласт-Львів» за завищеною вартістю з подальшим перерахуванням грошових коштів на рахунок ТОВ «-РЕСПЕКТ-», на підставі раніше узгоджених умов та спланованих дій, 02.11.2020, між ПБП «КИНГС», в особі директора ОСОБА_8 , як «Покупець», та ТОВ «Ельпласт-Львів», в особі генерального директора ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023), як «Продавець», укладено договір купівлі-продажу №021120/001. У п. 1 розділу 1 договору зазначено, що продавець зобов`язується передати у власність Покупцю товар, а Покупець зобов`язується прийняти вказаний товар і оплатити його на умовах, зазначених в даному Договорі, а саме: труба водяна ПЕ 100 450х26,7 SDR 17, із внесенням завідомо недостовірних відомостей до п. 2.1, щодо ціни договору, яка становить 2 188, 49 гривень + ПДВ за 1 (один) метр. Укладеним договором визначено, що загальна кількість товару складатиме 1012,5 метрів.
На виконання вищезазначеного договору, у листопаді 2020 року, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), зловживаючи своїм службовим становищем, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , діючи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб, достовірно знаючи, що вартість придбаних поліетиленових труб значно завищена, спільними та узгодженими діями вніс до видаткових накладних, складених невстановленою досудовим розслідуванням особою, завідомо неправдиві відомості, щодо вартості закуплених водяних труб ПЕ 100 450х26,7 SDR 17, а саме:
- за видатковою накладною № 061120/007 від 06.11.2020 - на загальну суму 886338,46 грн;
- за видатковою накладною №131120/004 від 13.11.2020 - на загальну суму 886 338,46 грн;
- за видатковою накладною №131120/006 від 13.11.2020 - на загальну суму 886 338,46 грн.
- за видатковою накладною №171120/018 від 01.12.2020 - на загальну суму 496 349,53 грн., підписав та скерував їх до Ізмаїльської міської ради на підтвердження вартості закупівлі поліетиленових труб.
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану організованою групою із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом закупівлі поліетиленової труби у ТОВ « Ельпласт-Львів» за завищеною вартістю, з подальшим перерахуванням грошових коштів на рахунок ТОВ «-РЕСПЕКТ-», на підставі раніше узгоджених умов та спланованих дій, 22.01.2021, між ПБП «КИНГС», в особі директора ОСОБА_8 , як «Покупець», та ТОВ «Ельпласт-Львів», в особі генерального директора ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023), як «Продавець», укладено договір купівлі-продажу №001/220121. У п. 1 розділу 1 договору зазначено, що продавець зобов`язується передати у власність Покупцю товар, а Покупець зобов`язується прийняти вказаний товар і оплатити його на умовах, зазначених в даному Договорі, а саме: труба водяна ПЕ 100 450х26,7 SDR 17, із внесенням завідомо недостовірних відомостей до п. 2.1, щодо ціни договору, яка становить 2 188, 49 гривень + ПДВ за 1 (один) метр. Укладеним договором визначено, що загальна кількість товару складатиме 175,5 метрів.
На виконання вищезазначеного договору, у січні-лютому 2021 року, у м. Ізмаїл Одеської області (більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), зловживаючи своїм службовим становищем, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , діючи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб, достовірно знаючи, що вартість придбаних поліетиленових труб значно завищена, спільними та узгодженими діями вніс до видаткової накладної № 030221/026 від 04.02.2021, складеної невстановленою досудовим розслідуванням особою, завідомо неправдиві відомості, щодо вартості закуплених водяних труб ПЕ 100 450х26,7 SDR 17 на загальну суму 460 896,46 грн., підписав та скерував її до Ізмаїльської міської ради на підтвердження вартості закупівлі поліетиленових труб, тим самим здійснив видачу завідомо неправдивих документів.
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану у складі організованої групи із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення закуплених матеріалів поліетиленових труб, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів, 12.08.2020 (більш точний час розслідуванням не встановлено), між ТОВ «-РЕСПЕКТ» та ТОВ «Ельпласт-Львів», у м. Ізмаїл Одеської області (більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено), укладено, створений невстановленою досудовим розслідуванням особою, завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: договір поставки №34.
На виконання вказаного договору та вказівок ОСОБА_8 , ОСОБА_12 , яка діяла за попередньою змовою групою осіб не перебуваючи у складі організованої групи, створено завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: видаткову накладну №Р-000087 від 19.08.2020, щодо закупівлі будівельних матеріалів ТОВ «Ельпласт-Львів» у ТОВ «-РЕСПЕКТ-» на загальну суму 342 124, 68 грн., які фактично не придбались, та який нею підписано разом із невстановленими досудовим розслідуванням особою, а також здійснено її видачу.
У подальшому, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, діючи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб, на підставі видаткових накладних № 010720/001 від 01.07.2020; №220720/019 від 22.07.2020 та №230720/040 від 23.07.2020, які стали підставою для внесення вартості труб до довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3 від 03.08.2020., отримав 04.08.2020 на розрахунковий рахунок ПБП «КИНГС», відкритий у ПАТ «МТБ Банк» за № НОМЕР_1 , перераховані бюджетні грошові кошти у розмірі 7853 556 гривень.
Таким чином, по зазначеному договору купівлі-продажу №240620/001 ТОВ «Ельпласт-Львів» загалом поставлено до ПБП «КИНГС» 864 метрів поліетиленової труби, загальною вартістю 2 269 026, 45 грн, які на підставі платіжних доручень перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «Ельпласт-Львів».
Доводячи до кінця вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення закуплених матеріалів поліетиленових труб, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів, 12.08.2020, на підставі видаткової накладної №Р-000087 від 19.08.2020, з рахунку ТОВ «Ельпласт-Львів», відкритому в АБ «Укргазбанк», перераховано на рахунок ТОВ «-РЕСПЕКТ-» в ПАТ «МТБ Банк» грошові кошти у сумі 342 124, 68 грн. з призначенням платежу «За ТМЦ зг.рах. 91 від 12.08.20 в т.ч. ПДВ 57020,78 грн.».
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану у складі організованої групи із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення закуплених матеріалів поліетиленових труб, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів, на підставі раніше узгоджених злочинних дій, користуючись укладеним раніше завідомо неправдивим документом, а саме: договором поставки №34 від 12.08.2020, ОСОБА_12 створено завідомо неправдиві офіційні документи - видаткові накладні №Р000118 від 03.11.2020р. та № Р000119 від 03.11.2020, щодо закупівлі будівельних матеріалів ТОВ «Ельпласт-Львів» у ТОВ «-РЕСПЕКТ-» на загальну суму 360 063, 24 грн., які фактично не придбались та які нею підписано разом із невстановленими досудовим розслідуванням особами, а також здійснено їх видачу.
У подальшому, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, діючи спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб, на підставі видаткових накладних №110920/003 від 11.09.2020; №140920/035 від 14.09.2020 та №150920/021 від 15.09.2020, які стали підставою для внесення вартості труб до довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3 від 25.09.2020, отримав 29.09.2020 на розрахунковий рахунок ПБП «КИНГС», відкритий у ПАТ «МТБ Банк» за № НОМЕР_1 , перераховані бюджетні грошові кошти у розмірі 1259 515 гривень.
По зазначеному договору купівлі-продажу №090920/001 ТОВ «Ельпласт-Львів» загалом поставлено до ПБП «КИНГС» 1014 метрів поліетиленової труби, загальною вартістю 2 662 954, 63 грн., які відповідно до платіжних доручень перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «Ельпласт-Львів».
Доводячи до кінця вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення закуплених матеріалів поліетиленових труб, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів, 12.08.2020, на підставі видаткових накладних №110920/003 від 11.09.2020; №140920/035 від 14.09.2020 та №150920/021 від 15.09.2020, з рахунку ТОВ «Ельпласт-Львів», відкритому в АБ «Укргазбанк», перераховано на рахунок ТОВ «-РЕСПЕКТ-» в ПАТ «МТБ Банк» грошові кошти у сумі 360 063, 24 грн. з призначенням платежу «За ТМЦ зг.рах. 118 від 19.10.20 в т.ч. ПДВ 60010,54 грн.».
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану у складі організованої групи із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення закуплених матеріалів поліетиленових труб, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів, на підставі раніше узгоджених злочинних дій, користуючись раніше укладеним завідомо неправдивим документом - договором поставки №34 від 12.08.2020,
ОСОБА_12 створено завідомо неправдивий офіційний документ - видаткову накладну № Р000121 від 16.11.2020 щодо закупівлі ТОВ «Ельпласт-Львів» будівельних матеріалів у ТОВ «-РЕСПЕКТ-» на загальну суму 360399,72 грн., які фактично не закуповувались та який нею підписано разом із невстановленими досудовим розслідуванням особою, а також здійснено її видачу.
У подальшому, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, діючи спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якої виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб, на підставі видаткових накладних № 211020/019 від 21.10.2020; №261020/002 від 26.10.2020; №261020/031 від 26.10.2020, які стали підставою для внесення вартості труб до довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3 від 02.10.2020; 15.10.2020 та 03.11.2020, отримав 07.10.2020, 16.10.2020 та 03.11.2020 на розрахунковий рахунок ПБП «КИНГС», відкритий у ПАТ «МТБ Банк» за № НОМЕР_1 , перераховані бюджетні грошові кошти у розмірі 1264308 грн., 2480048 грн. та 1662493 грн., відповідно.
По зазначеному договору купівлі-продажу №090920/001 ТОВ «Ельпласт-Львів» загалом поставлено до ПБП «КИНГС» 1014 метрів поліетиленової труби, загальною вартістю 2 659 015, 36 грн, які відповідно до платіжних доручень перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «Ельпласт-Львів».
Доводячи до кінця вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення закуплених матеріалів поліетиленових труб, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів, 16.11.2020 з рахунку ТОВ «Ельпласт-Львів», відкритому в АБ «Укргазбанк», перераховано на рахунок ТОВ «-РЕСПЕКТ-» в ПАТ «МТБ Банк» грошові кошти у сумі 360 399,72 грн. з призначенням платежу «За матеріал зг. рах № НОМЕР_2 від 05.11.2020 в т.ч. ПДВ 60066,62 грн.».
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану у складі організованої групи із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення закуплених матеріалів поліетиленових труб, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, діючи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб, на підставі видаткових накладних №171120/018 від 01.12.2020; №131120/006 від 13.11.2020; №131120/004 від 13.11.2020 та № 061120/007 від 06.11.2020, які стали підставою для внесення вартості труб до довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3 від 16.11.2020 та 26.11.2020, отримав 19.11.2020 та 30.11.2020 на розрахунковий рахунок ПБП «КИНГС», відкритий у ПАТ «МТБ Банк» за № НОМЕР_1 перераховані бюджетні грошові кошти у розмірі 2725 490 грн. та 2112 017 грн., відповідно.
Так, по зазначеному договору купівлі-продажу №021120/001 ТОВ «Ельпласт-Львів» загалом поставлено 1201,5 метрів поліетиленової труби, загальною вартістю 3155 364, 91 грн., однак платіжними дорученнями від 09.11.2020 на суму 800000 грн; від 20.11.20 на суму 1 202 118, 7 грн; від 01.12.2020 на суму 372 914, 01 грн. перераховано на розрахунковий рахунок
ТОВ «Ельпласт-Львів» суму по фактичній договірній ціні 2 375 032, 71 грн., з яких за трубу - 2 370 667, 63 грн. У наслідок оплати не у повному обсязі у ТОВ «Ельпласт-Львів» виникла дебіторська заборгованість до ПБП «КИНГС» на суму завищення, а саме у розмірі 784 697, 28 грн.
Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного плану у складі організованої групи із багаторазового заволодіння бюджетними грошовими коштами, а в даному випадку вчинення злочину із заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом завищення закуплених матеріалів поліетиленових труб, з подальшою легалізацією незаконно отриманих грошових коштів, директор ПБП «КИНГС» ОСОБА_8 , зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, діючи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_11 у складі організованої групи, а також ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження № 12023160000000526 від 24.03.2023) та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб, на підставі видаткової накладної № 030221/026 від 04.02.2021, яка стала підставою для внесення вартості труб до довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3 від 24.05.2021, отримав 31.05.2021 на розрахунковий рахунок ПБП «КИНГС», відкритий у ПАТ «МТБ Банк» за № НОМЕР_1 , перераховані бюджетні грошові кошти у розмірі 6117 638 грн.
Так, по зазначеному договору купівлі-продажу №001/220121ТОВ «Ельпласт-Львів» загалом поставлено 175,5 метрів поліетиленової труби, загальною вартістю по договору 460 896 грн., однак платіжним дорученням від 12.02.2021 перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «Ельпласт-Львів» суму по фактичній договірній ціні 387 876, 60 грн, з яких за трубу - 346 277, 29 грн. У наслідок оплати не у повному обсязі у ТОВ «Ельпласт-Львів» виникла дебіторська заборгованість до ПБП «КИНГС» на суму завищення, а саме у розмірі 114 618, 71 грн.
Таким чином, у частині завищення вартості закупленої поліетиленової труби, директор з маркетингу ТОВ «Ельпласт-Львів» ОСОБА_5 , зловживаючи службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_8 , ОСОБА_11 ОСОБА_7 ОСОБА_26 (матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження
№ 12023160000000526 від 24.03.2023), ОСОБА_12 та іншими не встановленими досудовим розслідуванням особами, заволоділи бюджетними грошовими коштами у розмірі 1 961 903, 63 грн., що на момент вчинення злочину перевищує більше ніж у 600 разів неоподатковуваний мінімум доходів громадян, розпорядившись ними на свій розсуд.
Так, під час здійснення досудового розслідування 27.03.2023 ОСОБА_5 повідомлено зі змінами про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України.
Визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, слідчим, на підставі доручення прокурора, 26.04.2023 повідомлено підозрюваному ОСОБА_5 та його захиснику про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Так, 27.04.2023, для ознайомлення із вказаними матеріалами захисник ОСОБА_4 із підозрюваним ОСОБА_5 прибули вперше, почали фактично із наданими матеріалами досудового розслідування знайомитись, від отримання копії кримінального провадження в електронному вигляді на магнітному носієві відмовилися, нічим не обгрунтовуючи свої дії.
В період з 27.04.2023 по 28.04.2023, підозрюваний із захисником ознайомилися із 7 томами матеріалів досудового розслідування (загальна кількість письмових матеріалів 29 томів), про що зробили відмітку у протоколі.
Надалі, в період з 04.05.2023 по 05.05.2023, підозрюваний без захисника ознайомився із 6 томами матеріалів досудового розслідування (загальна кількість письмових матеріалів 29 томів), про що зроблено відмітку у протоколі.
Надалі, в період з 10.05.2023 по 11.05.2023, підозрюваний без захисника ознайомився із 7 томами матеріалів досудового розслідування (загальна кількість письмових матеріалів 29 томів), про що зроблено відмітку у протоколі.
18.05.2023, підозрюваний без захисника ознайомився із 3 томами матеріалів досудового розслідування (загальна кількість письмових матеріалів 29 томів), про що зроблено відмітку у протоколі.
Зазначена поведінка адвоката ОСОБА_4 дає підстави вважати органу досудового розслідування, що це є певною стратегією підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника з метою уникнення кримінальної відповідальності та затягування ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, чим порушуються розумні строки досудового розслідування.
Зокрема, підозрюваному ОСОБА_5 та його захиснику, забезпечено належні умови та достатній час для реалізації права на доступ до матеріалів, можливість скопіювати чи відобразити іншим чином будь-які речові докази і матеріали розслідування.
Станом на 26.04.2023 підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник адвокат ОСОБА_4 не ознайомились з матеріалами кримінального провадження.
З матеріалів долучених до судового провадження вбачається, що підозрюваному ОСОБА_5 та адвоката ОСОБА_4 достеменно відомо про завершення досудового розслідування та надання можливості для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Вищевказана процесуальна поведінка підозрюваного ОСОБА_5 та його захиснику ОСОБА_4 свідчить про наявність певних ознак зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких наданий доступ.
Згідно ч. 10 ст. 290 КПК України, у разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.
При цьому, слідчий суддя зазначає, що в матеріалах кримінального провадження відсутні будь-які відомості, які б вказували на наявність поважних причин зволікання з ознайомленням з матеріалами кримінального провадження № 12022160000000625 від 14.09.2023 року. Доводи захисника щодо процесуальних порушень з боку слідчого під час здійснення процесуальних та слідчих дій будуть предметом перевірки з боку суду під час розгляду обвинувального акту.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до переконання, що прокурором в судовому засіданні доведено існування факту обізнаності сторони захисту про відкриття матеріалів кримінального провадження в порядку ст. 290 КПК України.
В той же час, слідчий суддя враховує складність кримінального провадження та його обсяг, віддаленість сторони захисту від органу досудового розслідування, приходить до переконання про надання часу для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження до 02 червня 2023 року, у зв`язку з чим клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 290, ст. 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання прокурора Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 про встановлення строку для ознайомлення підозрюваному ОСОБА_5 , а також його захиснику - адвокату ОСОБА_4 строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 12022160000000625 від 14.09.2023 року задовольнити частково.
Встановити підозрюваному підозрюваному ОСОБА_5 ,а такожйого захиснику-адвокату ОСОБА_4 строк дляознайомлення зматеріалами кримінальногопровадження №12022160000000625від 14.09.2023 року, до 02.06.2023 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2023 |
Оприлюднено | 29.05.2023 |
Номер документу | 111088927 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження |
Кримінальне
Київський районний суд м. Одеси
Тішко Д. А.