Рішення
від 02.05.2023 по справі 686/31680/19
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/31680/19

Провадження № 2/686/817/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2 травня 2023 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого судді Приступи Д.І.,

за участю секретарів Медвідь М.В.,

Люкової Л.С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькбудінвест», Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд Палас», Хмельницької міської ради, державного реєстратора Олешинської сільської ради Хмельницького району Андрієвської Марини Василівни про скасування рішення сесії Хмельницької сміської ради, визнання недійсним рішення засновника ТОВ «Хмельницькбудінвест»,

встановив:

ОСОБА_3 звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькбудінвест», Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд Палас», Хмельницької міської ради, державного реєстратора Олешинської сільської ради Хмельницького району Андрієвської Марини Василівни та з врахуванням зменшення позовних вимог просить скасувати рішення шостої сесії Хмельницької міської ради №16 від 25 вересня 2002 року в частині передання у приватну власність ОСОБА_2 земельних ділянок площею 0, 0079 га та ),0128 га, які розташовані по АДРЕСА_1 . Також просить визнати недійсними рішення засновника Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькбудінвест» від 14 липня 2011 року про відчуження на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд Палас» вказаних земельних ділянок.

В судовому засіданні повноважний представник позивача позовні вимоги підтримала та просить позов задовольнити.

Представники відповідачів ОСОБА_2 , ТОВ «Гранд Палас»,Хмельницької міськоїради,відповідачка ОСОБА_2 в поданих до суду письмових відзивах на позов та в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, вказували на їх необгрунтованість та просили в їх задоволенні відмовити.

ТОВ «Хмельницькбудінвест» вподаному досуду відзивіна позовпроти позовузаперечувало.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про необгрунтованість позову та про те, що в задоволенні позову слід відмовити.

Як встановлено судом, відповідно до п.2 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №1598 від 22 травня 1997 року надано в користування земельні ділянки громадянам, які одержали житлові будинки по спадщині, у дар, згідно договору купівлі-продажу, обміну та рішення суду, із внесенням змін в земельно-облікові документи, зокрема надано ОСОБА_2 , яка купила 50% житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель по АДРЕСА_1 , де проживає, земельну ділянку площею 0,0240 га для обслуговування житлового будинку із загальної площі 0,0520 га, що рахується за домоволодінням.

Рішенням Хмельницької міської ради № 16 від 25.09.2002р. «Про приватизацію земельних ділянок громадянам» міською радою, земельні ділянки площею 0,0079 га та 0,0128 га, які були утворені в результаті поділу вказаної вище земельної ділянки площею 0.0240 га, що розташована по АДРЕСА_1 , були передані приватну власність ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування індивідуальних жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

На підставі договору купівлі-продажу від 28.04.2007 року, земельні ділянки були відчужені ОСОБА_2 на користь ТОВ «Хмельницькбудінвест».

Рішенням засновника Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькбудінвест» від 14 липня 2011 року земельні ділянки відчужені на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд Палас».

Позивач, вказуючи що ОСОБА_2 протиправно було набуто у власність вказані земельні ділянки та протиправно відчужено їх, чим порушено його права, звернувся з відповідним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Цивільне судочинство ґрунтується, зокрема, на принципах змагальності та диспозитивності (п. 4, п. 5 ч. 3 ст. 2 ЦПК України).

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків.

Вимоги щодо належності, допустимості, достатності та достовірності доказів сформульовані у статтях 77-80 ЦПК України.

За ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 5 ст. 81 ЦПК України).

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

У процесуальному та матеріальному законодавстві передбачено обов`язок доказування, який слід розуміти як закріплену міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах. Цей склад фактів визначається нормою права, що регулює спірні правовідносини.

Відповідно, звертаючись із позовом на захист свого порушеного права у недоговірних зобов`язаннях, позивач повинен довести належними, допустимими, достатніми та достовірними доказами підстави виникнення у відповідача обов`язку та зміст цього обов`язку згідно з нормами права, що регулюють спірні правовідносини, а якщо позовні вимоги пов`язані з стягненням грошей, то він також зобов`язаний довести розмір своїх вимог.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування визнаються незаконними в судовому порядку з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з зазначених норм для скасування актів органів місцевого самоврядування необхідно довести, що рішення прийнято не в межах повноважень, не в спосіб передбачений законом та не на підставі Конституції та чинного законодавства України.

Згідно ст.12 Земельного кодексу України вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону входить в компетенцію лише міської ради.

Відповідно до ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні також встановлено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції міської ради.

Відповідно до ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні також встановлено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції міської ради.

Рішенням Хмельницької міської ради № 16 від 25.09.2002р. «Про приватизацію земельних ділянок громадянам» міською радою реалізовано повноваження визначені ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України та надано гр. ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0240га, що розташована по АДРЕСА_1 у приватну власність для будівництва і обслуговування індивідуальних жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Оскаржуване рішення прийнято в межах повноважень міської ради та у спосіб, передбачений Законом України Про місцеве самоврядування в Україні та на підставі чинного законодавства.

Разом із тим, вказане рішення Хмельницької міської ради є актом індивідуальної дії, який було реалізовано в момент видачі та реєстрації Державних актів на право приватної власності на землю.

Позивач у позовній заяві заявивши позовну вимогу про скасування в частині рішення Хмельницької міської ради не навів жодних обгрунтувань зазначеного, проте порушення своїх прав вбачає у незаконному знищенні майна та порушенні встановленого порядку набуття права власності на земельні ділянки.

Натомість, посадовими особами Хмельницької міської ради під час розгляду заяви ОСОБА_2 , підстав для відмови у задоволенні її заяви встановлено не було.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника.

Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все. спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.

Відповідно до частини третьої статті 152 ЗК України, у редакції, на дату звернення позивача за захистом порушеного права землекористування, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що правом на звернення до суду за захистом наділена особа у разі порушення, невизнання або оспорювання її прав, свобод та інтересів, а тому суд повинен установити, чи були порушені або невизнані права, свободи чи інтереси особи, яка звернулася до суду за їх захистом, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або про відмову у їх задоволенні.

Позивачем жодних заяв до Хмельницької міської ради про намір отримати у приватну власність земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 не надходило. Ствердження у позовній заяві про порушення порядку набуття у приватну власність земельних ділянок безпідставне, а з огляду на відсутність на час розгляду справи майна - об`єкту житлової нерухомості вказані права неможливі для реалізації на даний час.

Також, згідно позицій Верховного суду України, викладених в постановах від 06.10.2015р. у справі № 21-1306а15, від 30.092015 року у справі № 911/3396/14, від 11.11.2014 року у справі № 21-405а14, позов, предметом якого є скасування рішення органу владних повноважень щодо передачі у власність чи оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і ґрунтується на правовстановлюючих документах.

Відтак в цій частині в позовіі слід відмовити.

Не підлягає до задоволення і інша вимога, яка є похідною. А саме не доведено неправомірності рішення засновника товариства про відчуження земельних ділянок. В цій частині в позові також слід відмовити

Оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю, судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, підлягають віднесенню на рахунок позивача.

Керуючись ст.ст. 12, 13,ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 19, ст. 33, п. 2 ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 1 ст. 258, ст.ст. 259, 263, 264, 265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд

ухвалив:

В позові відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 15.05.2023 року.

Суддя: Д.І. Приступа

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.05.2023
Оприлюднено31.05.2023
Номер документу111174317
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —686/31680/19

Постанова від 24.10.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Постанова від 24.10.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 11.08.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 11.08.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 03.08.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 18.07.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Приступа Д. І.

Рішення від 18.07.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Приступа Д. І.

Ухвала від 11.07.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Рішення від 30.06.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Приступа Д. І.

Ухвала від 02.06.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні