Рішення
від 20.06.2023 по справі 367/9148/18
ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №367/9148/18

Провадження № 2/367/639/2023

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2023 рокуІрпінський міський суд Київської областів складі:

головуючого судді Мерзлого Л.В.,

при секретарі судових засідань Валюх В.І.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпінь цивільну справу за позовом Ірпінського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-

в с т а н о в и в :

До Ірпінського міського суду Київської області надійшов зазначений вище позов, який мотивовано тим, що 20.01.2016 взято на облік та надано статус безробітного ОСОБА_1 . В день взяття на облік спеціалістом Ірпінського міського центру зайнятості (далі Ірпінський МЦЗ) на ОСОБА_1 створена персональна картка особи, яка звернулась до центру зайнятості. 27.01.2016 ОСОБА_1 призначена допомога по безробіттю. На підставі отриманої з ДФС України інформації відносно ОСОБА_1 . Ірпінським МЦЗ проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 13.02.2009 №60/62 та складено Акт від 01.08.2018 № 73. Зазначеним актом встановлено факт зайнятості ОСОБА_1 в ПАТ «Харківський машинобудівний завод «Світло шахтаря» з 01.10.2014. Враховуючи вищезазначене, під час перебування на обліку в Ірпінському МЦЗ, ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах. Зазначають про те, що оскільки, позивачу не було відомо про зазначений факт, з вини ОСОБА_1 з 27.01.2016 по 26.04.2016 безпідставно виплачено допомогу по безробіттю у сумі 16680,52 грн. 24.09.2018 Ірпінським МЦЗ видано наказ №55/01-32 щодо повернення коштів ОСОБА_1 . Претензія Ірпінського МЦЗ від 24.09.2018 вих.№590/02/01-13 до ОСОБА_1 про повернення незаконно отриманих коштів у сумі 16680,52 грн. залишилась без розгляду.

Просять суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Ірпінського міського центру зайнятості як безпідставно виплачену матеріальну допомогу по безробіттю у сумі 16680,52 грн. Стягнути з відповідача судовий збір.

Ухвалою суду від 02.03.2021 року справу прийнято до провадження судді Мерзлого Л.В. та призначено справу до судового розгляду.

У відповідності до частини 8 статті 279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.

Положеннями статті 174 ЦПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

В судове засідання позивач свого представника не направив, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. До суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги підтримують у повному обсязі та просять їх задовольнити.

В судовому засіданні відповідач проти задоволення позову заперечував.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч.3 статті 3 ЦПК України, провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч.1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

В ч.1 статті 5 ЦПК України, зазначено про те, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.

У відповідності з ч. 1ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. (ч. 1ст. 76 ЦПК України).

Частиною 2 ст.78ЦПК України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судом встановлено, що 20.01.2016 взято на облік та надано статус безробітного ОСОБА_1 , що стверджується заявою про надання (поновлення) статусу безробітного, заявою про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю.

За результатами розгляду заяв, Ірпінським МЦЗ заведена персональна картка №106216012000001 від 20.01.2016.

27.01.2016 ОСОБА_1 призначена допомога по безробіттю, що стверджується витягом з наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_1 .

Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 01.08.2018 № 73, встановлено факт зайнятості ОСОБА_1 в ПАТ «Харківський машинобудівний завод «Світло шахтаря» з 01.10.2014.

Так, згідно довідки, за період з 27.01.2016 по 26.04.2016 сума боргу ОСОБА_1 перед Ірпінським МЦЗ складає 16680,52 грн.

24.09.2018 Ірпінським МЦЗ видано наказ №55/01-32 щодо повернення коштів ОСОБА_1 .

Претензія Ірпінського МЦЗ від 24.09.2018 вих.№590/02/01-13 до ОСОБА_1 про повернення незаконно отриманих коштів у сумі 16680,52 грн. залишилась без розгляду.

Статус безробітного, згідно із ст. 43 Закону від 05.07.2012№5067-VI «Про зайнятість населення» (далі - Закон), надається зазначеним у частині першій статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органів Державної служби зайнятості України, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми Закону, Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013№ 198, затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу (далі-Порядок).

Відповідно до пункту 7 Порядку встановлення факту зайнятості (а не наявності доходу) особи є підставою для відмови у наданні статусу безробітного.

П.п. 1 п. 37 Порядку передбачено, що центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітних, зокрема, з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).

Згідно із п.п. 2, 3 ст. 36 Закону «Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов?язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов?язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону, до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи які забезпечують себе роботою самостійно.

Пунктом 1 ч. 1ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положеньст.1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної адресної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Згідно ч. 1ст. 1166 Цивільного кодексу Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної особи або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Отже, відповідач ОСОБА_1 не повідомив позивача про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, а тому суд приходить до висновку про безпідставне отримання ним допомоги по безробіттю, а отже є всі підстави для задоволення заявлених позовних вимог.

Стягненню з відповідача на корить позивача також підлягає судовий збір в сумі 1762,00 грн. на підставі п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1212, 1215, 1166 ЦК України, ст. 4,10, 76, 247, 259, 264, 265, 268, 273, 281-282, 283-289, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позовні вимоги Ірпінського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Ірпінського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 13725182) як безпідставно виплачену матеріальну допомогу по безробіттю у сумі 16680,52 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Ірпінського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 13725182) судовий збір в розмірі 1762,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошеннядо Київського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Л.В.Мерзлий

СудІрпінський міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.06.2023
Оприлюднено23.06.2023
Номер документу111699921
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —367/9148/18

Рішення від 20.06.2023

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Мерзлий Л. В.

Ухвала від 02.03.2021

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Мерзлий Л. В.

Ухвала від 05.05.2020

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Оладько С. І.

Постанова від 12.11.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Семенюк Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 28.10.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Семенюк Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 23.10.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Семенюк Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 08.10.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Семенюк Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 30.08.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Сліпченко Олександр Іванович

Ухвала від 11.07.2019

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Оладько С. І.

Ухвала від 06.02.2019

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Оладько С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні