Ухвала
від 21.06.2023 по справі 240/17419/23
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

21 червня 2023 року м. Житомир справа № 240/17419/23

категорія 113060000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Нагірняк М.Ф., розглядаючи позовну заяву Громадської організації "Молодіжний центр розвитку" до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Громадська організація "Молодіжний центр розвитку" звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, Житомирської обласної державної адміністрації (Житомирської обласна військова адміністрація) щодо здійснення контролю за утриманням сховищ за адресою: 10020, м. Житомир, проспект Миру, 16, обліковий номер №20153 та обліковий номер №20130;

- зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, Житомирську обласну державної адміністрації (Житомирську обласну військову адміністрацію) вжити заходів щодо зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПІЦЕНТР К" привести в повну готовність сховищ за адресою: 10020, м. Житомир, проспект Миру, 16, обліковий номер №20153 та обліковий номер №20130.

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Суддя зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України "Про громадські організації" громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

При цьому, в Рішенні Конституційного Суду України від 28.11.2013 (справа N 1-17/2013) зазначено, що громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.

Процесуальна правосуб`єктність громадської організації, як особи, що вправі звертатися до суду, визначена ч. 1 ст. 53 КАС України.

Нормами ч. 1 ст. 53 КАС України передбачено, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах.

Відтак, зі змісту п. 8 ч. 1 ст. 4 та ч. 1 ст. 53 КАС України слідує, що громадська організація наділена правом на звернення до суду в інтересах своїх членів, проте Позивачами у таких справах виступають безпосередньо самі особи, адже з метою захисту їхніх прав та інтересів громадською організацією подається позов.

В такому випадку, з метою виконання вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, громадська організація повинна в позовній заяві зазначити прізвище, ім`я та по батькові, а також іншу інформацію про осіб, які є її членами та в інтересах яких подано позов, оскільки такі особи вважаються Позивачами у справі.

Однак, вказаних вимог процесуального закону Громадська організація "Молодіжний центр розвитку" не дотрималася.

Разом з тим, в позові відсутні обґрунтування того який відповідний закон, що регулює спірні відносини, наділяє саме відповідні громадські організації, до яких відноситься Позивач, правом звернення до суду за захистом прав та інтересів інших осіб в таких спірних відносинах.

Відсутність такого обґрунтування в позові позбавляє суд відповідно до вимог ст.171 КАС України вирішити питання щодо наявності права особи, що подала позов, на його подання, тобто визначити обсяг його адміністративної процесуальної дієздатності.

Крім того, згідно із частиною 9 статті 160 КАС України, у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Позовна заява Громадської організації "Молодіжний центр розвитку", окрім відомостей щодо Позивача та Відповідача, містить відомості про Третю особу - ТОВ "ЕПІЦЕНТР К". При цьому статус останньої самостійно визначено Позивачем у позові.

Суд звертає увагу Позивача на те, що відповідно до частини 2 статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні Позивача або Підповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

В силу приписів частини 5 статті 49 КАС України, про залучення Третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Зміст наведених норм процесуального Закону свідчить про те, що саме суд уповноважений вирішувати питання про залучення до участі у справі Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання (в залежності від порядку провадження - спрощене чи загальне), з власної ініціативи або за клопотанням учасників справи.

Таким чином, самостійне залучення Позивачем до участі в справі Третіх осіб шляхом зазначення їх в позовній заяві суперечить вимогам статей 49, 160 КАС України, позаяк вступ Третіх осіб до участі у справі відбувається за ухвалою суду.

У разі необхідності Позивач одночасно з поданням до суду позову може подати заяву про залучення Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Проте така заява повинна бути викладена окремо, з урахуванням положень частини 4 статті 49 КАС України, та додана до позову відповідно до частини 5 статті 161 КАС України.

Частиною першою статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:

- уточненого позову, в якому навести обґрунтування права Позивача як громадську організацію на звернення до суду за захистом прав та інтересів інших осіб, а у випадку звернення з позовом в інтересах інших осіб - зазначити відомості таких осіб, передбачені в п.2 ч.5 ст.160 КАС України;

- оформленого відповідно до вимог ст. 49, 166-167 КАС України клопотання про залучення ТОВ "ЕПІЦЕНТР К" в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача (у разі необхідності такого залучення), із обґрунтуванням в цьому клопотанні, яким чином рішення суду по даній справі може вплинути на права, інтереси чи обов`язки ТОВ "ЕПІЦЕНТР К".

Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд

ухвалив:

Позовну заяву Громадської організації "Молодіжний центр розвитку" залишити без руху.

Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.

У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя М.Ф. Нагірняк

СудЖитомирський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.06.2023
Оприлюднено26.06.2023
Номер документу111718554
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо цивільного захисту

Судовий реєстр по справі —240/17419/23

Рішення від 25.11.2024

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Горовенко Анна Василівна

Ухвала від 25.11.2024

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Горовенко Анна Василівна

Ухвала від 15.01.2024

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Горовенко Анна Василівна

Ухвала від 08.01.2024

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Нагірняк Микола Федорович

Постанова від 05.12.2023

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Капустинський М.М.

Ухвала від 07.11.2023

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Капустинський М.М.

Ухвала від 28.09.2023

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Капустинський М.М.

Ухвала від 04.09.2023

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Нагірняк Микола Федорович

Ухвала від 02.08.2023

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Нагірняк Микола Федорович

Ухвала від 21.06.2023

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Нагірняк Микола Федорович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні