ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" червня 2023 р. м. Київ Справа № 911/985/23
Господарський суд Київської області у складі судді Гребенюк Т.Д.,
за участю секретаря судового засідання Богданової В.В.,
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Анфас» (08112, Київська область, Києва-Святошинський район, село Капітанівка, вул. Дачна, буд. 1В, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 35121911) про стягнення витрат на професійну правничу допомогу
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Апекс-Строй» (49101, м.Дніпро, проспект О.Поля, буд. 28А, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 35268789)
про повернення безпідставно набутого майна
за участі: позивача - не з`явився; відповідача: Барков Р.В.
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Апекс-Строй» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Анфас» про повернення безпідставно набутого майна.
У відзиві на позовну заяву (вх.№9741/23 від 18.05.2023) представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Анфас» просив стягнути з відповідача суму судових витрат, що здійснені та будуть здійснені відповідачем в тому числі, витрати на професійну правничу допомогу. Також, представником зазначено, що сума, які відповідач поніс та планує понести у зв`язку із розглядом справи складає ( в сукупності) 28300,00 грн.
Рішенням Суду від 05.06.2023 в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Апекс-Строй» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Анфас» про стягнення безпідставно одержаних коштів у розмірі 82707,00грн. відмовлено.
Від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№11196/23 від 08.06.2023) про долучення доказів на підтвердження витрат відповідача на професійну правничу допомогу у сумі 18300,00 грн.
Ухвалою Суду від 13.06.2023 розгляд заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Анфас» про стягнення витрат на професійну правничу допомогу призначено на 22.06.2023р. о 12:30 год. У зв`язку з неявкою представників сторін у судове засідання та відсутністю інформації про їх обізнаність про призначене судове засідання щодо вирішення питання про судові витрати, судове засідання було відкладено на 29.06.2023, про що зазначено в ухвалі Господарського суду Київської області від 22.06.2023.
У судовому засіданні відповідач просив заяву про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином. Заперечень чи пояснень стосовно заяви представника відповідача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу не надав.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Анфас» про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, Суд зазначає наступне.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 ГПК України).
За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Отже, діяльність адвоката є оплачуваною працею і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правової допомоги.
Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу (частина перша, пункт 1 частини третьої статті 123 ГПК України).
Суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати (пункт 3 частини першої статті 244 ГПК України).
Відповідно до частин першої та другої статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина третя статті 126 цього Кодексу).
Суд враховує, що за змістом частини четвертої статті 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина п`ята статті 126 ГПК України).
Загальне правило розподілу судових витрат визначено у частині четвертій статті 129 ГПК України. Зокрема, у пункті 3 частини четвертої статті 129 ГПК України передбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі часткового задоволення позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Разом із тим, у частині п`ятій статті 129 ГПК України визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
Зокрема, відповідно до частини п`ятої статті 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (частина восьма статті 129 ГПК України).
Зі змісту заяви представника відповідача вбачається, що останній просить стягнути із позивача витрати на професійну правничу допомогу у сумі 18300,00 грн.
На підтвердження понесення витрат на правничу допомогу заявник долучив:
-копію договору про надання правничої допомоги (про надання адвокатських послуг) №040523-01 від 04.05.2023 з адвокатом Касьяненком Артемом Миколайовичем, відповідно до п.1.1. якого сторони узгодили, що: клієнт доручає, а адвокат приймає на себе зобов`язання на умовах оплатності надавати юридичну допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, в межах судової справи №911/985/23; адвокат має право отримувати оплату за послуги, передбачені вказаним договором, на умовах цього договору (пункт 2.1.1.); розрахунки за послуги здійснюються в національній валюті України шляхом готівкового розрахунку з Адвокатом (пункт 4.1.);
- копію ордеру серія АІ №1390047 від 04.05.2023 на надання правничої допомоги ТОВ «Анфас» адвокатом Касьяненко Артемом Миколайовичем;
- копію платіжних інструкцій про оплату правничої допомоги №5425 від 02.06.2023 на суму 8750,00 грн, № 5422 від 25.05.2023 на суму 1250,00 грн, № 5421 від 24.05.2023 у сумі 8300,00 грн, що разом становить 18300,00 грн.;
-копія акту наданих послуг № 1 до договору №040523-01 про надання правової допомоги (про надання адвокатських послуг) від 04.05.2023.
Наведені докази подано до Суду в порядку, передбаченому частиною восьмою статті 129 ГПК України.
Оцінивши надані відповідачем в обґрунтування витрат на правову допомогу документи, Суд дійшов висновку, що заявлений до стягнення розмір витрат на оплату послуг адвоката є співмірним зі складністю справи та обсягом наданих адвокатом послуг, відповідає критеріям розумності, клопотання про зменшення розміру витрат іншою стороною не заявлялося, у зв`язку з чим Суд дійшов висновку про задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Анфас» про стягнення витрат на професійну правничу допомогу та стягнення з позивача на користь відповідача 18300,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
Керуючись ст.ст. 123, 124, 126, 129, 244 ГПК України, Суд,
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Анфас» (08112, Київська область, Києва-Святошенський район, село Капітанівка, вул. Дачна, буд. 1В, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 35121911) про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Апекс-Строй» (49101, м. Дніпро, проспект О.Поля, буд. 28А, код ЄДРПОУ 35268789) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Анфас» (08112, Київська область, Києва-Святошенських район, село Капітанівка, вул. Дачна, буд. 1В, код ЄДРПОУ 35121911) 18300,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Додаткове рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного додаткового рішення.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст додаткового рішення складено 03.07.2023р.
Суддя Т.Д. Гребенюк
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2023 |
Оприлюднено | 05.07.2023 |
Номер документу | 111937718 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зберігання |
Господарське
Господарський суд Київської області
Гребенюк Т.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні