ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
17 липня 2023 року м. Дніпросправа № 160/4094/22Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Первинної профспілки працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС»,
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року (суддя Юхно І.В.)
у справі № 160/4094/22
за позовом Первинної профспілки працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС»,
до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС»
про визнання протиправним наказу та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Первинна профспілка працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС», в якому просила:
- визнати наказ «Про утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками» щодо розслідування групового нещасного випадку зі смертельним наслідком, який трапився 19 січня 2022 року у м. Кривий Ріг з працівниками підприємства ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ КРИВБАС» протиправним;
- зобов`язати Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області включити до складу спеціальної комісії голову первинної профспілки працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» ОСОБА_1 тел. НОМЕР_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що первинна профспілка працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ- КРИВБАС» зареєстрована як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10.02.2020, діє на підставі Статуту, керівником та повноважним представником якої є ОСОБА_1 . З сайту Державної служби України з питань праці позивач дізнався, що 19.01.2022 у м. Кривий Ріг працівники підприємства ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» потрапили у дорожньо-транспортну пригоду із смертельним наслідком. Наразі Головним управлінням Держпраці в Дніпропетровській області вживаються заходи щодо утворення комісії та проведення розслідування нещасного випадку. Водночас, ОСОБА_1 , як голову первинної профспілки працівників ТОВ «ОХОРОНИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» не було повідомлено про груповий нещасний випадок. 24.01.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області з вимогою щодо негайного включення керівника первинної профспілки працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ- КРИВБАС» ОСОБА_1 до комісії з розслідування групового нещасного випадку зі смертельним наслідком, який трапився з працівниками підприємства ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ- КРИВБАС». Відповідь на зазначену вимогу не отримана. Позивач вважає, що не включення до складу комісії щодо розслідування нещасного випадку на виробництві ОСОБА_1 як керівника первинної профспілки ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ- КРИВБАС» зроблено навмисно та безпідставно, у зв`язку з чим, позивач звернувся до суду з позовом.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач під час прийняття оскаржуваного наказу діяв в порядку та у спосіб, визначені чинним законодавством, у відповідача були відсутні правові підстави для включення ОСОБА_1 , як голови Первинної профспілки працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС», до складу спеціальної комісії розслідування нещасного випадку. Суд виходив з відсутності доказів на підтвердження факту членства потерпілих у Первинній профспілці працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС». Судом враховано також, що ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» повідомляло відповідача, що потерпілі та інші працівники підприємства не перебувають в Первинній Профспілці працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» та щомісячні внески з заробітної плати не утримуються.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким позові вимоги задовольнити.
Позивач вважає помилковим твердження відповідача, що до складу спеціальної комісії включається представник первинної організації профспілки лише у тому разі, коли постраждалий працівник підприємства є членом цієї профспілки, зазначає, що відповідач не спростовував наявність профспілки, оскільки остання наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДОПОУ 43502890). На думку відповідача зазначене ставить під сумнів правомірність роботи комісії зі спеціального розслідування без участі профспілки, оскільки за наявності профспілки до складу спеціальної комісії включається представник первинної організації профспілки, а не уповноважена найманими працівниками особа, як про це визначено законом України «Про охорону праці» (абз.4 ст.41 Закону України «Про охорону праці»).
Відповідач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, відповідно до поданого відзиву на апеляційну скаргу просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін через необґрунтованість доводів скаржника.
Третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» також заперечує проти задоволення апеляційної скарги, в поданому відзиві на апеляційну скаргу зазначає, що підставі зборів трудового колективу 27.12.2019 на ТОВ «ОХ-КРИВБАС» обраний уповноважений представник трудового колективу. В лютому 2020 року позивач самостійно та без перемовин створив Первинну профспілку працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС», самостійно обрав назву та неправомірно використав товарний знак та найменування ТОВ «ОХ-КРИВБАС». ОСОБА_1 як голова професійної спілки не представляє інтереси колективу ТОВ «ОХ-КРИВБАС», в його професійну спілку працівники товариства не входять, внесків не сплачують, а потерпілі особи внаслідок ДТП не є членами цієї профспілки.
Дана адміністративна справа розглянута судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» (код ЄДРПОУ 43317222; скорочена назва - ТОВ «ОХ-КРИВБАС») зареєстровано як юридична особа 30.10.2019, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис №12271360000019489.
Основним видом діяльності підприємства є: 80.10 Діяльність приватних охоронних служб.
Відповідно до протоколу загальних зборів трудового колективу ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» від 27.12.2019 №1 обраний уповноважений представник трудового колективу та створено комісію із соціального страхування ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» у відповідному складі.
10.02.2020 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстрована Первинна профспілка працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» (запис №12271020000019668). Керівником вказаної Профспілки з 02.02.2020 є ОСОБА_1 .
Відповідно до Статуту Первинної профспілки працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» (в новій редакції), затвердженого установчими зборами Первинної профспілки працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» від 02.01.2020 (протокол №1) та загальними зборами Первинної профспілки працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» від 25.02.2020 (протокол №1) Профспілка є добровільна, неприбуткова організація, що об`єднує на добровільних засадах без обмеження через походження, соціальний і майновий стан, громадянства, расову та національну приналежність, стать, мову, політичні погляди, релігійні переконання, рід і характер занять, місце проживання громадян, які працюють в товаристві з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС», які звільнилися з ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» або тимчасово не працюють та які визнають цей Статут і сплачують членські внески.
Основною метою діяльності Профспілки є здійснення представництва і захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки (п.2.1 Статуту).
Згідно з положеннями п.2.2 Статуту завданням Профспілки є, зокрема, приймати участь у розслідуванні нещасних випадків на підприємстві.
Відповідно до пункту 3.2 Статуту прийом в члени та вибуття з членів (за власним бажанням) Профспілки здійснюється профкомітетом Профспілки. Підставою для вступу та вибуття з членів Профспілки є письмова заява кандидата.
Список членів Профспілки або інші документи, які би дозволяли встановити суб`єктний склад членів вказаної Профспілки, в матеріалах справи відсутні, позивачем, іншими учасниками справи не подані ані суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції.
20.01.2022 об 11:40 год. ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДИНГ-КРИВБАС» поінформовано Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області про груповий нещасний випадок зі смертельним наслідком, який стався 19.01.2022 о 18:30 год. з ОСОБА_2 водієм автотранспортних засобів (перелом гомілки правої ноги, ступінь тяжкості з`ясовується) та ОСОБА_3 охоронником ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» (дата смерті - 19.01.2022), а саме: на шляху слідування легкового пасажирського автомобіля «УАЗ» AC-U 220695 П8, державний номер НОМЕР_2 , що належить ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДИНГ» на шляху слідування в Інгулецькому районі по проспекту Південний (поблизу 15 будинку) сталася дорожньо-транспортна пригода внаслідок лобового зіткнення з приватним автомобілем «Honda Accord», державний номер НОМЕР_3 .
ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДИНГ-КРИВБАС» також зазначено відомості про кандидатури представників підприємства, запропонованих до включення до складу комісії:
- Мінєнкова Наталія Михайлівна - страховий експерт з охорони праці відділу профілактики страхових випадків Криворізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області;
- Сидюк Наталія Григорівна - завідувач сектору з питань праці та соціально- трудових відносин Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради;
- Сливко Олександр Петрович - начальник служби з охорони праці ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС»;
- Матвієнко Наталія Анатоліївна - уповноважена найманими працівниками ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» особа з питань охорони праці;
- Довганенко Петро Васильович - головний технічний інспектор праці Дніпропетровського обласного об`єднання профспілок.
20.01.2022 на офіційному сайті Державної служби України з питань праці опубліковано оголошення наступного змісту: « У м. Кривий Ріг під час ДТП стався груповий нещасний випадок із смертельним наслідком. 19 січня 2022 року у м. Кривий Ріг працівники підприємства ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ КРИВБАС» потрапили у дорожньо-транспортну пригоду. За попередньою інформацією, автомобіль, який прямував з працівниками підприємства на передачу зміни потрапив у ДТП. Водій автомобіля отримав перелом ноги, а охоронник - травми не сумісні з життям. Наразі Головним управлінням Держпраці в Дніпропетровській області вживаються заходи щодо утворення комісії та проведення розслідування нещасного випадку» (https://dsp.gov.ua/info-accidents/u-m-kryvyi-rih-pid-chas-dtp-stavsia-hrupovyi-neshchasnyi-vypadok-iz-smertelnym-naslidkom/).
Наказом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 24.01.2022 №44-Р «Про утворення комісії із спеціального розслідування групового нещасного випадку» відповідно до п.п. 10, 14, 15, 31 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337, утворено комісію із спеціального розслідування у наступному складі:
- голова комісії - Авдєєнко Андрій Ілліч - головний державний інспектор відділу нагляду в промисловості та за об`єктами підвищеної небезпеки у м. Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості та на об`єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області;
- Члени комісії:
- Мінєнкова Наталія Михайлівна - страховий експерт з охорони праці відділу профілактики страхових випадків Криворізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області;
- Сидюк Наталія Григорівна - завідувач сектору з питань праці та соціально - трудових відносин Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради;
- Сливко Олександр Петрович - начальник служби з охорони праці ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС»;
- Матвієнко Наталія Анатоліївна - уповноважена найманими працівниками ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» особа з питань охорони праці;
- Довганенко Петро Васильович - головний технічний інспектор праці Дніпропетровського обласного об`єднання профспілок.
24.01.2022 №139/1Головою Первинної профспілки працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» Тищенко О.А. на адресу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області направлено Вимогу за №139/1 щодо негайного включення голови первинної профспілки працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» ОСОБА_1 до комісії з розслідування групового нещасного випадку зі смертельним наслідком, який трапився 19 січня 2022 року у м. Кривий Ріг з працівниками підприємства ТОВ«ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС».
Відповідь на вказану вимогу позивачем не отримана, що відповідачем не спростовано.
В свою чергу, ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» листом від 27.01.2022 №116 повідомило в.о. начальника Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, зокрема, про те, що підприємство при створені та реєстрації Первинної Профспілки Працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» заздалегідь не було проінформовано та належним чином не повідомлено про її створення з дотриманням вимог Закону України «Про професійні спілки їх права, та гарантії діяльності», та порядку взаємодії з суб`єктами господарювання, юридичними та фізичними особами.
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та інші працівники підприємства не перебувають в Первинній Профспілці Працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС», щомісячні членські профспілкові внески з заробітної плати не утримуються.
Вважаючи протиправним наказ від 24.01.2022 №44-Р «Про утворення комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельними наслідками», який трапився з працівниками підприємства ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ КРИВБАС», позивач звернувся до суду з цим позовом.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року
№ 2694-XII роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, зокрема, створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання.
Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснюють професійні спілки, їх об`єднання в особі своїх виборних органів і представників (ч.1 ст.41 Закону № 2694-XII).
Відповідно до ч.3 ст.41 Закону № 2694-XII професійні спілки мають право на проведення незалежної експертизи умов праці, а також об`єктів виробничого призначення, що проектуються, будуються чи експлуатуються, на відповідність їх нормативно-правовим актам про охорону праці, брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві та надавати свої висновки про них, вносити роботодавцям, державним органам управління і нагляду подання з питань охорони праці та одержувати від них аргументовану відповідь.
У разі відсутності професійної спілки на підприємстві громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснює уповноважена найманими працівниками особа (ч.3 ст.41 Закону № 2694-XII).
Відповідно до ст. 37 Закону України від 15.09.1999 №1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» профспілкові організації на підприємствах, в установах, організаціях та їх структурних підрозділах представляють інтереси своїх членів і захищають їх трудові, соціально-економічні права та інтереси. Свої повноваження первинні профспілкові організації здійснюють через утворені відповідно до статуту (положення) виборні органи, а в організаціях, де виборні органи не створюються, - через профспілкового представника, уповноваженого згідно із статутом на представництво інтересів членів профспілки, який діє в межах прав, наданих цим Законом та статутом профспілки.
Статтею 38 цього Закону передбачено, що виборний орган первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі або організації, в тому числі, 1) укладає та контролює виконання колективного договору, звітує про його виконання на загальних зборах трудового колективу, звертається з вимогою до відповідних органів про притягнення до відповідальності посадових осіб за невиконання умов колективного договору; 11) бере участь у розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, роботі комісії з питань охорони праці.
Відповідно до затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 21 березня 2007 року № 56, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 квітня 2007 р. за № 316/13583, Типового положення про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці уповноважені найманими працівниками особи з питань охорони праці (далі - уповноважені з питань охорони праці) обираються на підприємствах, де немає професійної спілки, для здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про охорону праці (п.1.3 Типового положення).
Відповідно до пп.2.3.2 п.2.3 Типового положення уповноважені з питань охорони праці беруть участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
За правилами ст. 22 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об`єднаннями профспілок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337 затверджений Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, який, як в ньому зазначено, визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Згідно абз.3 пункту 8 Порядку №337 повідомлення про нещасний випадок надається за місцем настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), а у разі настання нещасного випадку внаслідок події (аварії, катастрофи тощо) під час руху транспортних засобів усіх видів - за місцем реєстрації підприємства (установи, організації):
територіальному органові Держпраці;
територіальному органові Пенсійного фонду України;
керівникові підприємства (установи, організації), на території якого сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), якщо потерпілий є працівником іншого підприємства (установи, організації);
керівникові первинної організації профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці (у разі наявності на підприємстві (в установі, організації) кількох профспілок - керівникові профспілки, членом якої є потерпілий), а у разі відсутності профспілки - уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці;
уповноваженому органові чи наглядовій раді підприємства (у разі її утворення);
органові ДСНС у разі, коли нещасний випадок стався внаслідок пожежі.
Якщо нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) підлягають спеціальному розслідуванню відповідно до пункту 10 цього Порядку, повідомлення про нещасний випадок додатково надсилається:
місцевій держадміністрації або органові місцевого самоврядування (у разі відсутності уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства);
органові галузевої профспілки вищого рівня, а у разі його відсутності - територіальному профоб`єднанню;
органові поліції (у разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), що призвели до тяжких (у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого) чи смертельних наслідків, смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов`язків).
Для випадків, що підлягають спеціальному розслідуванню, у повідомленні про нещасний випадок, що надається територіальному органові Держпраці, роботодавцем зазначаються кандидатури представників підприємства (установи, організації) та уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) (із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові, посади, контактних телефонів) для включення їх до складу спеціальної комісії.
Згідно пункту 10 Порядку, спеціальному розслідуванню підлягають, зокрема:
нещасні випадки із смертельними наслідками;
групові нещасні випадки;
випадки смерті працівників під час виконання ними трудових (посадових) обов`язків;
нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого.
За приписами п.14 Порядку Держпраці та/або її територіальним органом утворюється комісія із спеціального розслідування (далі - спеціальна комісія).
Спеціальна комісія утворюється протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок або за інформацією, отриманою з інших джерел (органу досудового розслідування, звернень потерпілого або членів його сім`ї чи уповноваженої ними особи, первинних організацій і територіальних об`єднань профспілок).
Відповідно до п.15 Порядку в редакції на час виникнення спірних правовідносин до складу спеціальної комісії входять:
посадова особа Держпраці та/або її територіального органу (голова комісії);
представник робочого органу Фонду;
представник уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) або місцевої держадміністрації чи органу місцевого самоврядування у разі, коли зазначений орган відсутній;
керівник (спеціаліст) служби охорони праці підприємства (установи, організації) або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці, а у разі її відсутності - представник роботодавця;
представник первинної організації профспілки, членом якої є постраждалий (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці);
представник профспілкового органу вищого рівня або територіального профоб`єднання;
представник місцевої держадміністрації або органу місцевого самоврядування у разі, коли нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) сталися з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства;
лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння);
посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС (у разі потреби та за відповідним погодженням).
У разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) на території іншого підприємства (установи, організації) до складу спеціальної комісії включаються представники такого підприємства (установи, організації).
У разі потреби до складу комісії можуть включатися посадові особи Держпраці та/або її територіального органу за галузевим напрямом.
Виходячи з аналізу наведених норм, суд першої інстанції правильно зазначив, що представник первинної організації профспілки входить до складу спеціальної комісії за умови, що постраждалий є членом цієї первинної організації профспілки.
При цьому є прийнятним застосування судом першої інстанції норм Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» №1045-XIV в частині, що регламентують питання членства у профспілках.
Відповідно до статті 1 Закону України від 15.09.1999 №1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» професійна спілка (профспілка) - це добровільна неприбуткова громадська організація, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Первинна організація профспілки - це добровільне об`єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному закладі освіти; член профспілки - це особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески.
Відповідно до ст.7 Закону №1045-XIV членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в закладі освіти. Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки. При створенні профспілки прийом до неї здійснюється установчими зборами. Ніхто не може бути примушений вступати або не вступати до профспілки.
В спірному випадку, за встановлених у справі обставин, працівники ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДИНГ-КРИВБАС» ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , з якими 19.01.2022 стався нещасний випадок, не були членами первинної профспілки працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ- КРИВБАС», що позивачем не спростовано.
Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про вступ ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до цієї профспілки, зокрема, заяв цих працівників, поданих в первинну організацію профспілки, або їх участі в установчих зборах профспілки, а також сплати цими особами членських внесків.
За позицією позивача голова первинної профспілки працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» підлягає включенню до складу комісії із спеціального розслідування незалежно від членства потерпілого в профспілці.
Втім, ці доводи позивача є помилковими, такими, що не відповідають наведеним вище правовим нормам.
Виходячи з викладеного, приймаючи також до уваги, що до утвореної Наказом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 24.01.2022 № 44-Р комісії із спеціального розслідування групового нещасного випадку включена уповноважена найманими працівниками ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» особа з питань охорони праці, чим досягається мета здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про охорону праці, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про відсутність підстав для включення ОСОБА_1 як голови Первинної профспілки працівників ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» до складу комісії із спеціального розслідування нещасного випадку, що трапився з працівниками ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС».
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що приймаючи наказ від 24.01.2022 № 44-Р, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області дотрималося вимог п.п. 10, 14, 15, 31 Порядку №337.
Інші докази порушення відповідачем процедури прийняття спірного наказу матеріали справи не містять, скаржником не визначені.
Наведене вище в сукупності діє підстави для висновку, що відповідач під час прийняття оскаржуваного наказу діяв в порядку та у спосіб, визначені чинним законодавством, підстави для визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 24.01.2022 № 44-Р «Про утворення комісії із спеціального розслідування групового нещасного випадку» відсутні.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про відмову в задоволенні позову.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Первинної профспілки працівників товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОННИЙ ХОЛДІНГ-КРИВБАС» залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року у справі № 160/4094/22 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Н.А. Бишевська
суддя Я.В. Семененко
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2023 |
Оприлюднено | 20.07.2023 |
Номер документу | 112236740 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо праці, зайнятості населення, у тому числі праці |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Добродняк І.Ю.
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Юхно Ірина Валеріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні