Ухвала
іменем України
28 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 637/496/19
провадження № 51- 4969 впс 23
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_5 про направлення матеріалів кримінального провадження № 637/496/19 за обвинуваченням ОСОБА_6 з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів,
в с т а н о в и в:
До Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду в порядку ст. 34 КПК надійшло вищевказане клопотання, в якому захисник зазначає, що кримінальне провадження № 637/496/19 було направлено з Шевченківського районного суду Харківської області до Диканського районного суду Полтавської області на підставі розпорядження Голови Верховного Суду від 14 березня 2022 року № 7/0/9-22. Надалі рішенням Вищої ради правосуддя від 20 квітня 2023 року № 399/0/15-23 було змінено територіальну підсудність судових справШевченківського районного суду Харківської області на Орджонікідзевський районний суд м. Харкова, який, на його думку, й повинен розглядати дане кримінальне провадження.
Крім того, захисник зазначає, що кримінальне правопорушення, яке інкримінується обвинуваченій, вчинено на території смт Шевченкове Куп`янського району Харківської області, тобто в межах територіальної юрисдикції Шевченківського районного суду Харківської області, підсудність справ якого передана рішенням Вищої ради правосуддя від 20 квітня 2023 року № 399/0/15-23 Орджонікідзевському районному суду м. Харкова. До того ж захисник вказує, що усі учасники кримінального провадження проживають у смт Шевченкове Куп`янського району Харківської області, що, в свою чергу, ускладнює забезпечення безпосередньої присутності цих осіб у Диканському районному суді Полтавської області через значну відстань суду від Харківської області.
Учасникам судового провадження було повідомлено про час та місце розгляду клопотання захисника. Заперечень та клопотань про відкладення дати розгляду клопотання не надійшло.
Колегія суддів заслухала суддю-доповідача, дослідила матеріали клопотання, перевірила доводи, наведені у ньому, та дійшла такого висновку.
У ч. 1 ст. 34 КПК України наведено вичерпний перелік підстав для передачі кримінального провадження з одного суду до іншого.
Згідно з абзацом 6 ч. 1 ст. 34 цього Кодексудо початку судового розгляду у виняткових випадках з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження воно може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя.
Відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об`єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв`язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду. Відповідне рішення є також підставою для передачі усіх справ, які перебували на розгляді суду, територіальна підсудність якого змінюється.
За розпорядженням Голови Верховного Суду від 14 березня 2022 року №7/0/9-22 у зв`язку з неможливістю здійснювати правосуддя під час воєнного стану в Шевченківському районному суду Харківської області було змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядались у цьому суді, шляхом їх передачі до Диканського районного суду Полтавської області. Згідно з інформацією, наданою Диканським районним судом Полтавської області, на цей час судовий розгляд цього провадження не розпочато.
В подальшому за поданням Голови Верховного Суду Вищою радою правосуддя
20 квітня 2023 року прийнято рішення № 399/0/15-23 про зміну територіальної підсудності судових справ судів Харківської області, зокрема справи Шевченківського районного суду Харківської області визначено Орджонікідзевському районному суду м. Харкова. Цим же рішенням встановлено, що Диканський районний суд Полтавської області продовжує розгляд справ, які до 28 квітня 2023 року включно надійшли на розгляд цього суду на підставі розпорядження Голови Верховного Суду від 14 березня 2022 року № 7/0/9-22.
З клопотання захисника та інформації, наданої в телефонному режимі працівником Диканського районного суду Полтавської області ОСОБА_7 , вбачається, що кримінальне провадження щодо ОСОБА_6 зареєстроване 23 березня 2023 року, що дає підстави стверджувати про його надходження до 28 квітня 2023 року. Таким чином, зміна територіальної підсудності з Шевченківського районного суду Харківської області на Орджонікідзевський районний суд м. Харкова рішенням Вищої ради правосуддя, на що посилається у клопотанні захисник, не є підставою для передачі цього кримінального провадження із Диканського районного суду Полтавської області до Орджонікідзевського районного суд м. Харкова.
Водночас, зі змісту абзацу 6 ч. 1 ст. 34 КПК України вбачається, що законодавцем чітко встановлено критерії визначення суду, до якого у виняткових випадках до початку судового розгляду з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд кримінальне провадження і до таких критеріїв відноситься місце проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків.
Як слідує з копії обвинувального акта та наявних матеріалів, обвинувачена ОСОБА_6 проживає у смт Шевченкове Куп`янського району Харківської області, а потерпіла ОСОБА_8 - у с. Первомайське Куп`янського району Харківської області. Інформація щодо місця проживання свідків у реєстрі матеріалів досудового розслідування відсутня.
При цьому клопотання захисника не містить обґрунтувань того, що обвинувачена чи більшість потерпілих або свідків у цьому кримінальному провадженні проживають саме на території, яка перебуває в межах юрисдикції Орджонікідзевського районного суду м. Харкова.
З огляду на викладене, колегія суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду не вбачає підстав для направлення матеріалів кримінального провадження щодо ОСОБА_6 до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова, а тому клопотання захисника слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. 34 КПК України, Верховний Суд
п о с т а н о в и в:
Клопотання захисника ОСОБА_5 про направлення матеріалів кримінального провадження № 637/496/19 за обвинуваченням ОСОБА_6 з Диканського районного суду Полтавської області до Орджонікідзевського районного суду м. Харковазалишити без задоволення.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
С у д д і:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2023 |
Оприлюднено | 29.08.2023 |
Номер документу | 113065917 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Король Володимир Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні