Справа №613/92/20 Провадження № 2/613/7/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2023 року. Богодухівський районний суд Харківської області в складі головуючого судді Уварової Ю.В., за участі секретаря Макушинської О.В., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Селянського фермерськогогосподарства «Дон» про визнання протиправними дій, скасування записів у Державному реєстрі земель та Державному реєстрі речових прав, -
в с т а н о в и в:
В провадженні Богодухівського районного суду Харківської області перебуває вказана цивільна справа. Ухвалою суду від 17.06.2021, залишеною без змін постановою Харківського апеляційного суду від 17.02.2022, у справі призначено почеркознавчу експертизу.
У зв`язку з надходженням клопотання експерта про надання додаткових даних, необхідних для проведення експертизи, судом вживались заходи з витребування матеріалів, необхідних для проведення експертизи, а також об`єктів дослідження.
Позивач ОСОБА_4 в підготовчому судовому засіданні просив направити справу для проведення експертизи. Повідомив, що представник позивачів перебуває на лікарняному, вважав за можливе провести засідання за його відсутності та відсутності інших учасників.
Позивач ОСОБА_3 подала заяву, в якій просила проводити підготовче засідання, призначене на 01.09.2023 за її відсутності та направити матеріали справи експерту.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а також представник позивачів не з`явились, про дату і час судового засідання повідомлялись у встановленому законом порядку.
Відповідачі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та представник відповідача СФГ «Дон» - Дегтяр О.І. в судове засідання не з`явились, про дату підготовчого засідання повідомлялись у встановленому законом порядку шляхом направлення судових повісток.
Крім того відповідачам неодноразово направлялись копії ухвал суду про витребування доказів, а саме матеріалів, необхідних експерту для проведення експертизи оригіналів примірників договорів оренди з додатками, документів, що містять вільні та умовно-вільні зразки почерку. Також в ухвалах зазначалось про необхідність явки в судове засідання для відібрання експериментальних зразків почерку.
Однак відповідачі не з`явились, витребувані документи не надали.
Вирішуючи питання про можливість вирішення питання про направлення справи для проведення експертизи за відсутності осіб, що не з`явились, суд виходить з наступного.
Як вженеодноразово зазначавсуд всвоїх ухвалаху данійсправі,статтею 55Конституції Українипередбачено,що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно зіст. 64 Конституції, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбаченістаттями 24,25,27,28,29,40,47,51,52,55,56,57,58,59,60,61,62,63цієї Конституції, зокрема право на судовий захист.
У період воєнного стану, відповідно до статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», повноваження судів не можуть бути припинені, а частина друга статті 26 зазначеного Закону передбачає, що скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
З наведених норм вбачається, що судочинство продовжує здійснюватися і в умовах воєнного стану, адже навіть в умовах воєнного стану робота судів не може бути припинена задля недопущення обмеження конституційного права особи на судовий захист.
Судові засідання в рамках підготовчого провадження неодноразово відкладались судом у зв`язку з неявкою учасників, зокрема за клопотаннями представника СФГ «Дон». Суд неодноразово роз`яснював учасникам справи брати участь в судових засіданнях в режимі відео конференції, або через представника, або подавати письмові пояснення та заперечення через канцелярію суду або електронною поштою, однак відповідачі такою можливістю не скористались, ухвали про витребування доказів проігнорували.
Отже, беручи до уваги, що вирішення питання про направлення матеріалів справи для проведення експертизи, яка вже призначена судом, - не є вирішенням справи по суті, та не позбавляє учасників справи в подальшому, після проведення експертизи брати участь в судових засіданнях, надавати докази та доводити перед судом свою позицію, суд вважає за можливе вирішити зазначене питання за відсутності учасників, які не з`явились.
Згідно з п.2 ч.6 ст.72 ЦПК України, експерт має право заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів і зразків, якщо експертиза призначена судом.
Згідно з ч.3 ст.107 ЦПК України, при визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Згідно з ч.1 ст.107 ЦПК України, матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи.
Так, на виконання ухвал суду про витребування доказів суду надані реєстраційні справи земельних ділянок з оригіналами договорів оренди.
Крім того суду надані документи та копії документів, які містять вільні та умовно-вільні зразки почерку відповідачів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Стороною позивача зазначено про неможливість надання оригіналів документів, зазначених в ухвалі про призначення експертизи, оскільки таких документів позивачі у своєму розпорядженні ніколи не мали.
Відібрати у відповідачів експериментальні зразки почерку не представилось можливим оскільки, як вже було зазначено судом вище, вони жодного разу в суд не з`явились.
Враховуючи, що судом вжиті можливі заходи для надання експерту необхідних для проведення експертизи матеріалів, суд вважає за можливе направити цивільну справу №613/92/20 для проведення почеркознавчої експертизи за наявними матеріалами, на час проведення експертизи зупинити провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 84, 210, 223, 353 ЦПК України,
ухвалив:
Матеріали цивільної справи №613/92/2020 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Селянського фермерськогогосподарства «Дон» про визнання протиправними дій, скасування записів у Державному реєстрі земель та Державному реєстрі речових прав разом з витребуваними матеріалами направити до Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» для проведення судової почеркознавчої експертизи згідно з ухвалою суду від 17.06.2021.
Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.09.2023 |
Оприлюднено | 04.09.2023 |
Номер документу | 113165074 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Уварова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні